wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Krwiodawstwo
Autor Wiadomość
priya 

Pomogła: 77 razy
Dołączyła: 12 Lis 2008
Posty: 5315
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2014-05-29, 13:29   Krwiodawstwo

Mamy na forum krwiodawców? Tylu rzeczy człowiek w życiu nie zrobił. A czas leci. Pojawiła się okazja by oddać krew i zamierzam skorzystać. Czy po takim pobraniu odczuwa się jakieś wyraźne osłabienie przez jakiś czas? Całkiem zielona jestem w temacie.
_________________
hxxp://lilypie.com]
hxxp://lilypie.com]
 
 
moritura 


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 18 Wrz 2011
Posty: 499
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-05-29, 13:42   

Ja oddawałam wielokrotnie, to mogę się podzielić doświadczeniami.

1) Przed udaniem się do stacji sprawdź, czy spełniasz podstawowe wymagania: waga, brak zabiegów chirurgicznych przez bodaj pół roku i czy nie bierzesz żadnego z zakazanych leków (najpopularniejsze: antydepresanty i antyalergiczne). Nie ma co marnować czasu sobie i ludziom ze stacji. Co do reszty, przepytają/badają Cię na miejscu.

2) Koniecznie zjedz śniadanie. Solidne śniadanie. I wypij dużo wody - to naprawdę wpływa na oddawanie krwi. Ja na dzień przed staram się wypić nawet 3-4 litry (z tym, że dla mnie 2 litry dziennie wody to żadna sztuka). W dzień oddania krwi wypij jeszcze z litr.

3) Nie wierz ludziom, którzy mówią, że to takie nic i po wszystkim możesz np. wrócić do pracy. To prawda, tak przeżywa to może nawet 70% (tak na oko po znajomych, nie znam statystyk). Ja raz zemdlałam (po 1. razie). A za każdym razem czułam się trochę osłabiona, nawet na drugi dzień. Potem wszystko wraca do normy. Czasem w noc po oddaniu krwi spałam 12 godzin. Pamiętaj, żeby nic tą ręką nie podnosić ciężkiego tego dnia/nazajutrz, bo Ci się zrobi brzydki siniak.

4) Samo oddanie krwi to pestka. Jak ładnie pracujesz ręką i wypiłaś dużo wody - kwestia kilku minut. Nie boli!

Powodzenia! W razie wszelkich pytań - pisz :)

EDIT:

5) Jeśli masz wybór, oddaj w stacji krwiodawstwa, a nie w busiku. Komfort - nieporównywalny, psychiczny i fizyczny.
 
 
mariaaleksandra

Pomógł: 17 razy
Dołączył: 20 Cze 2012
Posty: 1603
Wysłany: 2014-05-29, 14:33   

Ja tez regularnie oddawalam i jak skoNcze ciazawac i karmic to zamierzam wrocic do tego. Warto skorzystac zi nformacji na stronie krwiodastwa, tam sa cenne informacje.
Ja akurat dobrze wspominam busy, bo zazwyczaj krocej sie czeka, byly schludne, czyste i eleganckie.
Ja samo oddawanie dobrze znosilam, ale nie ma cou krywac ze morfologia sie pogarsza i trzeba paru tygodni, zeby odbudowac. Trzeba dbac o diete wtedy rzecz jasna.
Kobiety moga oddawac raz na 3 miesiace, ale w wiekszych stacjach mozna oddac np same plytki ,albo chyba osocze. Wtedy z jednej reki pobieraja krew, ktora przechodzi przezf iltry i.dostajesz esencje krwiowa z powrotem. Plytki mozna jakos czesciej oddawac. Ja wolalam cala krew, bo wydaje mi sie to bardziej higieniczne.
Rzeczywiscie pare dni po oddaniu trzeba o siebie bardziej dbac, wiecej pic ,spac i odpoczywac. W dniu oddania przysluguje zwolnienie z pracy.
Stali dawcy maja rozne profity, chyba po oddaniu 15l darmowa komunikacje, kiedys mozna bylo odliczyc odp odatku (nie wiem jak teraz), darmowe suplementy zelaza, ale najwazniejszy dobry uczynek.
Krew mozeszo oddac do banku lub dedykowac jakiemus pacjentowi.
Jezeli kiedys bedzie siep otrzebowalo operacji, nie potrzeba przynosic zadnych zaswiadczen, ze ktos oddal nan as krew (nieraz tak wymagaja) tylko pokazuje sie.legitymacje dawcy.
_________________
hxxp://alterna-tickers.com]hxxp://alterna-tickers.com]
hxxp://straznik.dieta.pl/]
 
 
Mimmi90 

Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 25 Cze 2011
Posty: 123
Skąd: Poznań/ wieś
Wysłany: 2014-05-29, 18:57   

I jeszcze ważne o czym dziewczyny nie napisały - nie można w trakcie oddawania krwi być w trakcie/ kilka dni po miesiączce.

A do zabiegów chirurgicznych zaliczają też różne zabiegi kosmetyczne - raz np. cofnęli koleżankę, bo regulowała brwi u kosmetyczki.
_________________
Can you show me the WAY?!
hxxp://nieprobujcie.blogspot.com/
 
 
priya 

Pomogła: 77 razy
Dołączyła: 12 Lis 2008
Posty: 5315
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2014-05-29, 19:37   

Dzięki wielkie za wszystkie wskazówki. Chcę iść w następny weekend, będę tydzień po miesiączce, może być?
_________________
hxxp://lilypie.com]
hxxp://lilypie.com]
 
 
Mimmi90 

Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 25 Cze 2011
Posty: 123
Skąd: Poznań/ wieś
Wysłany: 2014-05-29, 19:38   

Tydzień po jest chyba ok.
_________________
Can you show me the WAY?!
hxxp://nieprobujcie.blogspot.com/
 
 
koko 


Pomogła: 40 razy
Dołączyła: 08 Maj 2009
Posty: 6187
Wysłany: 2014-05-29, 19:48   

priya, ja oddałam w sumie jakieś 5 litrów krwi. Teraz już od kilku lat nie oddawałam, bo albo jestem w ciąży, albo karmię, albo i jedno i drugie.
U mnie jednorazowo samo oddanie krwi trwało między 4 a 5 minut. Nie boli. Po oddaniu krwi zawsze czułam się dobrze, a dzień po - wręcz rewelacyjnie, jak nowonarodzona (chyba wiedzieli co robią ci, którzy upuszczali krew w celach zdrowotnych). Tylko strasznie chciało mi się pić.
Generalnie to jakoś to oddanie krwi odczuwałam na zasadzie oddania próbki do badań. Jakoś może mam predyspozycje, nie wiem. W każdym razie jest to sprawa, do której łatwi się przyzwyczaić. Co jakiś czas po prostu potem czuć w ogranizmie, że trzeba iść do stacji ;-)
Przygotuj się na wypełnianie mega ankiety, m.in. na temat dziar, pobytów w Wietnamie czy homoseksualnych stosunków w pierdlu ;-)
mariaaleksandra, darmowa komunikacja to chyba po 25l, ale nie wiem, może coś zmienili lub zależy to od miasta?
_________________
hxxp://fajnamama.pl]
hxxp://fajnamama.pl]
 
 
 
theloudestsound 


Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 23 Sie 2012
Posty: 275
Skąd: żary
Wysłany: 2014-05-29, 19:53   

Ja oddawałam póki co tylko raz. Samo oddawanie nawet powiedziałabym, że przyjemne, ale po czułam się bardzo osłabiona, przespałam pół dnia i ledwo weszłam na 3 piętro, plus jak spałam poleciało mi trochę krwi i zrobił się niemały siniak, w dodatku miałam początek anginy o czym nie wiedziałam i lekarka też tego nie wykryła.. ale mimo takich doświadczeń myślę, że wybiorę się za jakiś czas znów. Z tego co pamiętam trzeba być 2 tygodnie po okresie.
_________________
Żyjemy w czasach, w których wrażliwość to słabość.
hxxp://trzymetryherbatki.blogspot.com/
 
 
mariaaleksandra

Pomógł: 17 razy
Dołączył: 20 Cze 2012
Posty: 1603
Wysłany: 2014-05-29, 21:46   

Koko sprawdzilam, to zalezy od samorzadu rzeczywiscie. W Wawie pododdaniu 15l kobiety ,18l faceci jezdza za darmo, troche trzeba upuscic, bo jednorazowo 450ml, w roku wychodzi w najlepszym razie 4 razy ,czyli niecale 2litry. Trzeba by wiec regularnie oddawac blisko 10lat?
Ja w kazdym razie nie moglam az tak czesto oddawac ,bo mofr9logia za bardzo spadala. Ale uczono nas (uniwersytetme dyczny) ze 9rganizm sie przyzwyczaja do tegoi. Zwieksza produkcjep rzy regularnymod dawaniu .zreszta to znany zabiegp odobno wsrod zawodowych kolarzy ,takie autotransfuzje.
_________________
hxxp://alterna-tickers.com]hxxp://alterna-tickers.com]
hxxp://straznik.dieta.pl/]
 
 
czindirela


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 08 Kwi 2013
Posty: 772
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-05-29, 21:58   

Ja oddałam krew tylko raz, pod koniec prawie zemdlałam i cały dzień byłam bardzo osłabiona, miał też wrażenie, że nastąpił spadek nastroju. Muszę się jednak przemóc i pójść jeszcze kiedyś. Może to była jednorazowa reakcja. Polecam pójść z osobą towarzyszącą w razie czego. W każdym razie trzymam kciuki ;-)
_________________
hxxp://www.thebump.com/?utm_source=ticker&utm_medium=UBB&utm_campaign=tickers]

www.kosmicznameduza.pl
 
 
moritura 


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 18 Wrz 2011
Posty: 499
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-05-29, 22:06   

Cytat:
Ja akurat dobrze wspominam busy, bo zazwyczaj krocej sie czeka, byly schludne, czyste i eleganckie.


Oddawałam w busach trzy razy (w Krakowie i Katowicach), wszystkie były niedobre, ale to pewnie kwestia osobowości, bo mi właśnie przeszkadzało, że tak szybko wszystko ;) z automatu idzie. W dodatku mam klaustrofobię i zwyczajnie nie czuję się dobrze w takich pomieszczeniach. Ale że były czyste - fakt. Stacje też były czyste ;)
 
 
priya 

Pomogła: 77 razy
Dołączyła: 12 Lis 2008
Posty: 5315
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2014-05-30, 06:41   

Dzięki jeszcze raz. Ciekawa jestem bardzo jak to będzie u mnie. Będę oddawać w busie, przynajmniej ten pierwszy raz. Mamy taką imprezę rodzinną, w sensie dla rodzin, nie naszą prywatną ;-) Głównym celem jest zachęcenie do oddawania krwi właśnie, a przy okazji zabawy z piłką dla dzieci, a rodzice małych piłkarzy mają rozegrać mecz z m.in. zawodnikami Podbeskidzia. Śmiejemy się, że piłkarze (ci duzi) boją się tatusiów swoich podopiecznych i dlatego przed meczem wysyłają ich na upuszczenie krwi, żeby swoje szanse zwiększyć :-P A tak na poważnie - mam nadzieję, że najpierw mecz, potem krew.
_________________
hxxp://lilypie.com]
hxxp://lilypie.com]
 
 
czindirela


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 08 Kwi 2013
Posty: 772
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-05-30, 07:01   

priya napisał/a:
Śmiejemy się, że piłkarze (ci duzi) boją się tatusiów swoich podopiecznych i dlatego przed meczem wysyłają ich na upuszczenie krwi, żeby swoje szanse zwiększyć :-P

:mryellow: :mryellow: Może to samo robią z polskimi piłkarzami przed każdym meczem ]:->
_________________
hxxp://www.thebump.com/?utm_source=ticker&utm_medium=UBB&utm_campaign=tickers]

www.kosmicznameduza.pl
 
 
priya 

Pomogła: 77 razy
Dołączyła: 12 Lis 2008
Posty: 5315
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2014-05-30, 07:03   

koko napisał/a:
Przygotuj się na wypełnianie mega ankiety, m.in. na temat dziar, pobytów w Wietnamie czy homoseksualnych stosunków w pierdlu ;-)
:lol: :lol: :lol: :lol:
_________________
hxxp://lilypie.com]
hxxp://lilypie.com]
 
 
priya 

Pomogła: 77 razy
Dołączyła: 12 Lis 2008
Posty: 5315
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2014-05-30, 07:04   

czindirela napisał/a:
Może to samo robią z polskimi piłkarzami przed każdym meczem ]:->
:mrgreen: niewykluczone :-P Chcę wierzyć nawet, że tak jest ;-)
_________________
hxxp://lilypie.com]
hxxp://lilypie.com]
 
 
koko 


Pomogła: 40 razy
Dołączyła: 08 Maj 2009
Posty: 6187
Wysłany: 2014-05-30, 07:32   

priya napisał/a:
A tak na poważnie - mam nadzieję, że najpierw mecz, potem krew.

Przeczytałam: "najpierw mocz, potem krew" :mryellow:
_________________
hxxp://fajnamama.pl]
hxxp://fajnamama.pl]
 
 
 
maga 
mama Zioma

Pomogła: 79 razy
Dołączyła: 03 Cze 2008
Posty: 4625
Skąd: sielsko izersko
Wysłany: 2014-05-30, 12:58   

priya, kciukasy! i koniecznie napisz, jak było. Ja się właśnie mobilizuję do oddania, więc doświadczenie innych mile widziane.
koko, myslę, że gros wegedzieciakowiczów ma za sobą homoseksualne stosunki w pierdlu :lol: mejd maj dej ;)
_________________
 
 
priya 

Pomogła: 77 razy
Dołączyła: 12 Lis 2008
Posty: 5315
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2014-05-30, 15:25   

maga napisał/a:
gros wegedzieciakowiczów ma za sobą homoseksualne stosunki w pierdlu
i to wietnamskim ;-)
_________________
hxxp://lilypie.com]
hxxp://lilypie.com]
 
 
majaja 
wybuchowa wredota


Pomogła: 52 razy
Dołączyła: 12 Cze 2007
Posty: 3450
Skąd: warszawskie Bielany
Wysłany: 2014-05-30, 17:00   

Fajnie, zazdroszczę, mi nie pozwalają za niskie ciśnienie mam. Przymierzam się ciągle by zgłosić się jako dawca szpiku, ale zebrać się jakoś nie mogę.
 
 
mariaaleksandra

Pomógł: 17 razy
Dołączył: 20 Cze 2012
Posty: 1603
Wysłany: 2014-05-30, 17:26   

Majaja ja tez mam niskie ,ale nigdy mnie to nie wykluczylo. Pielegniarki tylko pouczyly zeby sie porzadnie nawodnic przed i ew kawa
_________________
hxxp://alterna-tickers.com]hxxp://alterna-tickers.com]
hxxp://straznik.dieta.pl/]
 
 
Ka.ja 


Pomogła: 13 razy
Dołączyła: 24 Paź 2008
Posty: 746
Skąd: Poznań
Wysłany: 2014-05-30, 19:40   

Ja oddawałam krew kilka razy i za każdym razem zaraz po - maszerowałam do pracy. Może przez pierwszą godzinkę byłam lekko osłabiona, ale za to psychicznie - mega pozytywne emocje. Zdecydowanie nie ma się czego bać, chyba że przytycia - u nas dają po pobraniu z 5 czekolad na wzmocnienie :mryellow: :)
_________________
hxxp://www.suwaczek.pl/]

Ciuszki chłopięce 110-140,zabawki, książki dla dzieci i dorosłych - hxxps://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/hZRW/
 
 
koko 


Pomogła: 40 razy
Dołączyła: 08 Maj 2009
Posty: 6187
Wysłany: 2014-05-30, 19:51   

mariaaleksandra napisał/a:
Majaja ja tez mam niskie ,ale nigdy mnie to nie wykluczylo. Pielegniarki tylko pouczyly zeby sie porzadnie nawodnic przed i ew kawa

U mnie tak samo. Ja mam standardowo 90/60, też mówili mi o tych płynach i kawce.
Ka.ja u nas dawali 8 czekolad i kawę. Kiedyś ponoć dostawało się też obiad.
_________________
hxxp://fajnamama.pl]
hxxp://fajnamama.pl]
 
 
 
moony 
wyjątek od reguły


Pomogła: 49 razy
Dołączyła: 25 Lis 2009
Posty: 3740
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-05-30, 20:17   

Zanim zostałam wegetarianką, byłam co drugi raz dyskwalifikowana ze względu na niskie ciśnienie lub niską hemoglobinę. Jako wege z tym drugim nie mam już problemu, ale przez ciśnienie oddanie krwi zajmuje mi ok. 15 minut.
Zaraz po czułam się zawsze bardzo dobrze, nie potrzebowałam zwolnień, trudno mi było usiedzieć. To chyba kwestia osobnicza, dziewczyny obok przelewały się pielęgniarkom przez ręce.
U nas 12 czekolad i dwa bilety na komunikację miejską.

A przy pytaniach w ankiecie zawsze się zastanawiam, czy aby na pewno coś mnie nie dotyczy :mrgreen:
_________________
mój muzyczny blog ---> www.ewabujak.blogspot.com
hxxps://www.facebook.com/they.can.rock.me?ref=hl
 
 
mariaaleksandra

Pomógł: 17 razy
Dołączył: 20 Cze 2012
Posty: 1603
Wysłany: 2014-05-30, 20:32   

Chyba Jest tak ze maja obowiazek zapewnic ekwiwalent kaloryczny 4500kcal. Kiedys to byl porzadny obiad, teraz u nas chyba 8 czekolad goplany (nie lubie), baton grzesiek, kawa z automatu- rarytasy :D
_________________
hxxp://alterna-tickers.com]hxxp://alterna-tickers.com]
hxxp://straznik.dieta.pl/]
 
 
Alispo 


Pomogła: 127 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 5941
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-05-30, 20:36   

Albo pasztet mozna dostac :P
_________________
facebook.com/dtogon
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,41 sekundy. Zapytań do SQL: 13