wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
fejs a granice
Autor Wiadomość
 
Berserk fan


Pomogła: 90 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 6991
Wysłany: 2014-12-21, 11:44   fejs a granice

Nie wiem czy ktoś juz zakładał temat o tym. Co sądzicie o nowym regulaminie fejsa, który ma wejść z poczatkiem 2015? Ja szczerze mówiąc czuję, ze ciągle przesuwanie granicy godzi w moje prawa...rozwazam usuniecie konta. Choć rzeczywiście wiele spraw sie tam toczy -jest to główny komunikator spraw związanych ze stowarzyszeniem kulinarnym, w którym jestem, sporo tez informacji bieżących plus oczywiscie jakiś tam kontakt z osobami które nie są z mojego miasta...wiec nie jest to zaraz taka łatwa decyzja
_________________
Jag 2004; Lefo 2008; Dobr 2012
 
 
olgasza 
królowa życia


Pomogła: 124 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 3140
Wysłany: 2014-12-21, 13:06   

no ale de facto to nie jest nic nowego... Już od jakiegoś czasu reklamy na fejsie są zsynchronizowane np. z moimi wcześniejszymi zakupami na allegro :roll: No, ale generalnie nie klikam w nie, nie korzystam z aplikacji, nie kupuję nic przez fejsa, raczej marny ze mnie target.

Fejsa staram się traktować instrumentalnie, jako narzędzie do komunikowania się, głównie w grupach lub na czacie. Powstają przecież sieci alternatywne do fejsbuka - bez reklam i śledzenia aktywności (chociaż, who knows...), tylko że problem w tym, że są tak alternatywne, że prawie nikogo ze znajomych tam nie ma :->
Kwestia prywatności w internecie to temat rzeka, wydaje mi się że nie istnieje albo że trzeba dobrze się postarać, żeby ją ukryć i pozostać anonimowym. I to nie tylko fb śledzi nas bez przerwy, wujek Google też robi to od dawna. Więc dobrze jest mieć tego świadomość i korzystać z sieci mając na uwadze, że pozostawiamy w niej wieczny ślad...
_________________
hxxp://ekostyl.blogspot.com/
 
 
 
Berserk fan


Pomogła: 90 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 6991
Wysłany: 2014-12-21, 15:07   

olgasza, wkurza mnie zapis z regulaminu, ze od 2015 będę sobie na legalu zaglądać we wszelkie zakamarki urządzeń z których logujemy sie na fejsa. Zastanawiam się gdzie są granice takich poczynań i generalnie chodzi mi dokładnie o to aby nie zgadzać się bezrefleksyjnie na to przesuwanie granic, bo wygląda to tak jak by ich już nie było.
_________________
Jag 2004; Lefo 2008; Dobr 2012
 
 
Alispo 


Pomogła: 127 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 5941
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-12-21, 15:29   

Ale czy tu sie cos zmienia odnośnie tych urządzeń?jedynie zarzadzanie reklamami mozna mieć zintegrowane.Zgadzam sie z olgasza, ze w sumie to wszystko od dawna naczynia polaczone. A czy to źle to juz zależy od oczekiwań.
_________________
facebook.com/dtogon
 
 
 
Berserk fan


Pomogła: 90 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 6991
Wysłany: 2014-12-21, 15:44   

hxxp://forum.benchmark.pl/topic/154500-facebook-nowy-regulamin-od-1012015/

"informacje o urządzeniach. Gromadzimy informacje pochodzące z komputerów, telefonów i innych urządzeń, na których instalujesz Usługi lub których używasz, aby z nich korzystać, oraz informacje o tych komputerach, telefonach i urządzeniach w zakresie zależnym od przyznanych przez Ciebie uprawnień. Możemy kojarzyć ze sobą gromadzone przez nas informacje, pochodzące z różnych urządzeń, co ułatwia nam świadczenie Usług w sposób spójny na wszystkich Twoich urządzeniach. Oto kilka przykładów gromadzonych przez nas informacji o urządzeniach:


parametry systemu operacyjnego, wersje komponentów sprzętowych, ustawienia urządzeń, nazwy i typy plików i oprogramowania, dane o stanie baterii i sile sygnału oraz identyfikatory urządzeń;
położenie urządzeń, w tym ich lokalizacja geograficzna, określona na podstawie danych z systemu GPS, sygnału Bluetooth lub sieci WiFi;
informacje o połączeniach, w tym nazwa operatora sieci komórkowej lub dostawcy usług internetowych, typ przeglądarki, język i strefa czasowa, numer telefonu komórkowego i adres IP.
"
_________________
Jag 2004; Lefo 2008; Dobr 2012
 
 
zojanka 

Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 01 Mar 2014
Posty: 570
Skąd: Toruń
Wysłany: 2014-12-21, 17:09   

facebook to zło - tyle, że przydatne. Nie używając wogóle jednak trochę się traci z życia społecznego i informacyjnego, nawet odpowiedź na zwykłe "gdzie kupić" najłatwiej znaleźć na ryjbuku. Jednak można ograniczyć korzystanie - nie wstawiać zdjęć, nie udostępniać swoich danych typu szkoły czy miejce zamieszkania (jedni po prostu ich nie udostępniają, inni podają fikcyjne), używać na osobnej przeglądarce itd. Jeśli jakimś znajomym zależy na naszych zdjęciach - zawsze można pokazać osobiście lub przesłać mailem.
 
 
 
Berserk fan


Pomogła: 90 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 6991
Wysłany: 2014-12-21, 18:59   

ograniczone używanie to jedno, ale mi bardziej chodzi o to że wg tego co czytam tu i ówdzie - logując się na fejsa zezwalam jego pracownikom na nieograniczone grzebanie w urządzeniach z których się loguję.
_________________
Jag 2004; Lefo 2008; Dobr 2012
 
 
olgasza 
królowa życia


Pomogła: 124 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 3140
Wysłany: 2014-12-27, 01:16   

hxxp://lifehacker.com/whats-really-wrong-with-facebook-1674369938
_________________
hxxp://ekostyl.blogspot.com/
 
 
janosik83 

Dołączył: 27 Sty 2015
Posty: 6
Wysłany: 2015-01-27, 14:47   

Ja generalnie nie rozumiem tego szumu. Nie trzeba usuwać konta, wystarczy, że będziesz korzystał z fb z głową. Na swoim koncie nie mam nawet zdjęcia profilowego tylko awatar. :)
Minimum informacji i mogą Ci skoczyć! :D

hxxp://warszawawypozyczalniasamochodow.pl]Wypożyczalnia aut warszawa
Ostatnio zmieniony przez janosik83 2015-04-22, 18:42, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
zojanka 

Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 01 Mar 2014
Posty: 570
Skąd: Toruń
Wysłany: 2015-01-27, 18:57   

janosik83 napisał/a:
Ja generalnie nie rozumiem tego szumu. Nie trzeba usuwać konta, wystarczy, że będziesz korzystał z fb z głową. Na swoim koncie nie mam nawet zdjęcia profilowego tylko awatar. :)
Minimum informacji i mogą Ci skoczyć! :D


To zależy kto się czego obawia - minimum informacji owszem, ale na fb masz zwykle prawdziwych znajomych więc nawet przy fikcyjnej nazwie i zagranicznym ip jesteś łatwy do namierzenia, poza tym mogą ci zablokować konto. Przy prawdziwym imieniu i nazwisku - z automatu znajdują Cię potencjalni pracodawcy, niekoniecznie lubiane koleżanki z pracy itd, co też bywa problematyczne. To, że nie masz żadnego zdjęcia na fb nie oznacza, że ktoś z "przyjaciół" nie oznaczy Cię na innym zdjęciu. Więc mniejsze czy większe ryzyko zawsze istnieje i trzeba się z nim liczyć, nawet nie korzystając z facebooka - kiedyś notorycznie dostawałam od nich "zaproszenie", bo ktoś ze znajomych udostępniał im mój adres, wiadomość zaś brzmiała "Ania Iksińska zaprosiła Cię do założenia konta, z twoich znajomych konto u nas mają już Darek Igrekowski i Agata Zetowska". Innymi słowy - ryjbuk miał już o mnie sporo informacji, zanim wogóle założyłam tam konto.
 
 
Alispo 


Pomogła: 127 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 5941
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-01-27, 22:24   

zojanka napisał/a:
Przy prawdziwym imieniu i nazwisku - z automatu znajdują Cię potencjalni pracodawcy, niekoniecznie lubiane koleżanki z pracy itd, co też bywa problematyczne. To, że nie masz żadnego zdjęcia na fb nie oznacza, że ktoś z "przyjaciół" nie oznaczy Cię na innym zdjęciu. ,.

Przezciez to wszystko zalezy od ustawien..
_________________
facebook.com/dtogon
 
 
agus 


Pomogła: 44 razy
Dołączyła: 11 Cze 2007
Posty: 1050
Skąd: Biała Podl./So'ton
Wysłany: 2015-01-28, 11:08   

Alispo napisał/a:
Przezciez to wszystko zalezy od ustawien..
Dokładnie. Ja próbowałam siebie znaleźć na fb przez google na wszelkie sposoby i się nie udało. Można ustawić powiadomienie, że ktoś oznaczył nas na zdjęciu i się odznaczyć. :) Problemem nie jest to, że przeciętny niepowołany użytkownik o nas poczyta, tylko jak sam zespół fb przetwarza i udostępnia nasze dane hurtem.
 
 
zojanka 

Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 01 Mar 2014
Posty: 570
Skąd: Toruń
Wysłany: 2015-01-29, 11:47   

a jak można się odznaczyć na czyimś zdjęciu? mnie kiedyś znajoma oznaczyła, niby usunęła oznaczenie ale potem jakiś inny mój znajomy to zdjęcie komentował - czyli chyba je widział :-/
 
 
Alispo 


Pomogła: 127 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 5941
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-01-29, 16:22   

Jak to Twój znajomy to pewnie Cię zobaczyl na zdjeciu(jeśli dobrze zrozumialam).Mozesz tez ustawic zebys musiala zaakceptować najpierw oznaczenie,jeśli sie nie myle.
_________________
facebook.com/dtogon
 
 
becia

Dołączył: 27 Lut 2015
Posty: 5
Wysłany: 2015-03-01, 18:55   

A ja Wam powiem, żę nie mam konta na fejsie i wcale nie odczuwam jego braku. Zamieszczanie prywatnych zdjęc, chwalenie się dziećmi czy narzeczonym - dla mnie nie ma w tym nic fajnego. Jak mam mieć z kimś kontakt, to i bez fejsa sobie poradzę.
 
 
Dominishka

Dołączył: 24 Mar 2015
Posty: 3
Wysłany: 2015-03-25, 17:50   

Ja facebooka nie usunę z tego względu, że mam tam kontakt z ludźmi z uczelni. I wszystkie wiadomości dotyczące studiów są dodawane na grupie na fb. Poza tym należę do paru grup, w których właśnie sprzedajemy, albo wymieniamy ubranka po dzieciakach. :) Jednak naprawdę te zmiany, które teraz wchodzą w życie i te które dopiero proponują są niepokojące...
_________________
Łączę pozdrowienia :)
 
 
lukrecja 

Dołączyła: 03 Kwi 2015
Posty: 3
Wysłany: 2015-04-03, 09:48   

mnie ten regulamin nie przeszkadza. ja nie czuję się szpiegowana przez facebook. w końcu sama umieszczam tam różne treści. jak czymś nie chcę się dzielić to się nie dzielę.
oczywiście FB ma pewne wady, ale jednak myślę, że jego zalety przeważają.
 
 
agus 


Pomogła: 44 razy
Dołączyła: 11 Cze 2007
Posty: 1050
Skąd: Biała Podl./So'ton
Wysłany: 2015-04-03, 11:49   

lukrecja, moje zastrzeżenia w fb budzi nie tylko fakt, że fb sprzedaje dane o nas
i naszych gustach (to można nieco kontrolować, np. oszczędnie używając 'lubię' albo nie wpisując swoich wszystkich relacji rodzinnych z innymi fejsbukowiczami), ale też, że inni ludzie, nasi znajomi i nieznajomi, umieszczają np. zdjęcia z imprez, na których byliśmy, bez naszej świadomości o tym, nie wspominając o zgodzie.

Zdarzało mi się rozmawiać z osobami, które cieszyły się, że nie są na fb i chronią swoją prywatność, a ja byłam w stanie im powiedzieć, jaką na przykład sukienkę miały na sobie na ostatniej imprezie, z kim siedziały i ile wypiły, bo ktoś niezauważenie porobił grupowe zdjęcia i upublicznił na fb.

Sama używam fb, bo to szybki kontakt z ludźmi z uczelni, można znaleźć różne lokalne ogłoszenia w jednym miejscu itp. No i mniej więcej mam orientację, kiedy zdjęcia ze mną się ewentualnie pojawiają. Oszczędnie dawkuję info o sobie, ale pewnie i tak bym się zdziwiła, ile o mnie jest w sieci tak w ogóle. ;-)
 
 
kubono

Dołączył: 06 Kwi 2015
Posty: 3
Wysłany: 2015-04-06, 19:42   

Alispo napisał/a:
Jak to Twój znajomy to pewnie Cię zobaczyl na zdjeciu(jeśli dobrze zrozumialam).Mozesz tez ustawic zebys musiala zaakceptować najpierw oznaczenie,jeśli sie nie myle.


Dokładnie istnieje taka opcja. Głęboko ukryta w ustawieniach ale jest :)
 
 
katherine87 

Dołączyła: 03 Lis 2016
Posty: 4
Wysłany: 2016-11-03, 10:52   

Na facebooku niestety się synchronizują reklamy z twoimi wyszukiwaniami w Google, trochę też temu winne są technologie cookies itp. I z tego i tych podobnych sposobów korzystają także niestety portale społecznościowe.
 
 
kira 
autumn lover


Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 26 Lut 2014
Posty: 290
Wysłany: 2016-11-03, 19:53   

becia napisał/a:
A ja Wam powiem, żę nie mam konta na fejsie i wcale nie odczuwam jego braku. Zamieszczanie prywatnych zdjęc, chwalenie się dziećmi czy narzeczonym - dla mnie nie ma w tym nic fajnego. Jak mam mieć z kimś kontakt, to i bez fejsa sobie poradzę.


litości, nie każdy użytkownik ma tam konto z tego powodu, by się czymkolwiek chwalić :->
_________________
sometimes you make choices and sometimes choices make you.
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2016-11-03, 19:55   

Ja np. w ogóle nie wrzucam swoich zdjęć :P A dzieci nie mam, chyba że te futrzane liczyć.
Facebook ma dla mnie funkcję informacyjno-rozrywkową.
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
Alispo 


Pomogła: 127 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 5941
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-11-03, 21:27   

Dla mnie głównie aktywistyczną ;) ale i miedzyludzką
_________________
facebook.com/dtogon
 
 
Fatty 

Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 30 Maj 2008
Posty: 1192
Wysłany: 2016-11-04, 08:11   

Ja mam od miesiąca- niechęć przełamałam, profit już mam- nawiązałam kontakt z dawno nie widzianą koleżanką z LO. Chwalić się to mam ochotę- ale kotami :D Ale dzielnie sie powstrzymuje.
 
 
kira 
autumn lover


Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 26 Lut 2014
Posty: 290
Wysłany: 2016-11-04, 17:10   

ja się kotełkami chwalę. swoje zdjęcie też mam, a co! :-> ja akurat jestem fanką fejsa, mimo, że świadomą wad posiadania tam konta :-> ale lubię mieć wszystko pod ręką w jednym miejscu, no i znajomych mam rozsianych po Polsce i na świecie też :D
_________________
sometimes you make choices and sometimes choices make you.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,38 sekundy. Zapytań do SQL: 13