wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak karmić szczeniaczka?
Autor Wiadomość
Martuś 


Pomogła: 73 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 3101
Skąd: Langfuhr
Wysłany: 2007-11-04, 13:29   Jak karmić szczeniaczka?

Przygarnęliśmy wczoraj małego pieska. Jest strasznie kochany, cały czas chce być z ludźmi, nie chce sam spać. No i tak się zastanawiam, czym go konkretnie karmić. Podobno 'je wszystko' i szczególnie lubi warzywa. Na razie Tomek kupił jakąś karmę dla szczeniaków (chyba Purina, na inną nas nie stać na razie) plus to, co ugotuję i się będzie dla niego nadawało. W przyszłości, jak będziemy mieli więcej kasy, chcę zacząć kupować wege karmę. Jak go karmić teraz, żeby niczego mu nie brakowało, i żeby udział gotowej karmy był jak najmniejszy (bo jakiś jednak musi być (??), sama mięsa mu nie przygotuję bo się brzydzę :/ ).
_________________
hxxp://alterna-tickers.com]
hxxp://alterna-tickers.com]
 
 
pao
[Usunięty]

Wysłany: 2007-11-04, 13:55   

generalnie psy potrafią żyć bez mięsa. sama znam kilkanaście takich psów z czego kilka to wegetarianie z wyboru :) co ważne w przypadku psa można zmienić dietę w dowolnym momencie życia (u kotów jet inaczej: jak ma być wege to trzeba od początku, zmiany są bardzo źle znoszone i szkodliwe)

co do puriny: zakładam ze kupiliście purine one lub purinę dog chow. to najtańsze karmy tej marki i niestety najgorsze. na pocieszenie dodam, że mimo wszystko lepsze (przynajmniej dog chow) od pedigree i tego typu świństw.
 
 
Alispo 


Pomogła: 127 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 5941
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-11-04, 16:20   

pao napisał/a:
(u kotów jet inaczej: jak ma być wege to trzeba od początku, zmiany są bardzo źle znoszone i szkodliwe)

Masz takie doswiadczenia moze?Bo ja wrecz przeciwne,i ciekawa jestem czy Twopje wynikaja z teorii czy z praktyki moze.
Martus-co do Puriny-uwazam tak jak Pao.I pamietaj ze maluch musi dostawac wysokobialkowe jedzonko,i czesciej niz dorosly psiak.Gratulacje nowego towarzysza:)
_________________
facebook.com/dtogon
 
 
ketsisu 


Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 01 Lis 2007
Posty: 226
Skąd: podlaskie
Wysłany: 2007-11-04, 18:49   

Pdobno jeszcze psiaki za ryżęm gotowanym przepadają

A co do kotów, to też jestem ciekawa
 
 
 
Martuś 


Pomogła: 73 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 3101
Skąd: Langfuhr
Wysłany: 2007-11-04, 18:52   

Alispo napisał/a:
Martus-co do Puriny-uwazam tak jak Pao.I pamietaj ze maluch musi dostawac wysokobialkowe jedzonko,i czesciej niz dorosly psiak.Gratulacje nowego towarzysza:)

No fajnie, fajnie, tylko czy ja mogłabym jakieś konkrety prosić??
_________________
hxxp://alterna-tickers.com]
hxxp://alterna-tickers.com]
 
 
ketsisu 


Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 01 Lis 2007
Posty: 226
Skąd: podlaskie
Wysłany: 2007-11-04, 19:00   

Jeśłi mięso nie przeszkadza w żywieniu, to poleciłabym karmę Royal Canin - karmię tym swoją kotkę i znam psy, które po zjedzeniu Royal'a czują się świetnie. Tylko trzeba raczej szukać w większych miastach lub sklepach internetowych typu www.animalia.pl
 
 
 
pao
[Usunięty]

Wysłany: 2007-11-04, 20:25   

Cytat:
Masz takie doswiadczenia moze?Bo ja wrecz przeciwne,i ciekawa jestem czy Twopje wynikaja z teorii czy z praktyki moze.


niestety osobiście wege-kota nie znam. niemniej sporo czytałam o tym i często powtarzany jest właśnie ten element. niemniej nie zamierzam sie upierać bowiem aż tak z kotami sie nie utożsamiam ;)

jesli zamawiać z animalii to ja raczej orijena polecam ;) canin niestety spadł na jakości.. rzecz jasna jest lepszy niż wiele innych karm, ale już nie tak dobry jak mu się przypisuje...
 
 
Martuś 


Pomogła: 73 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 3101
Skąd: Langfuhr
Wysłany: 2007-11-05, 12:32   

Kurcze, szkoda, że nikt mi nie chce nic konkretnego napisać, bo ja naprawdę mam zonka. Tzn. mogłabym jechać na samej suchej karmie, jak pies mojej matki od 11 lat (i to na dodatek Chappi, a pies żyje i dobrze się czuje :shock: ), ale siebie staram się dobrze żywić, to i psa bym chciała. Nie mam pojęcia, jakie mu mogę dawać warzywa, zboża, w jakiej postaci, czy dawać mu nabiał, czy mogę mu dać dobry olej, jajko (surowe czy ugotowane), poza tym nie mam pojęcia jakie wysokobiałkowe roślinne produkty mogą jeść psy. Na razie je swoja karmę, dzisiaj mu ugotuję jakąś kaszę z marchewką, i na tym sie moja inwencja kończy..

[ Dodano: 2007-11-05, 12:35 ]
Acha, no i nie wiem, czy karmić go zgodnie z jakimś harmonogramem, pies mojej matki ma po prostu postawiona miskę z karmą i podchodzi do niej, kiedy chce...
_________________
hxxp://alterna-tickers.com]
hxxp://alterna-tickers.com]
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2007-11-05, 13:02   

Martuś, czytam właśnie, że wegetariański pies powinien:
jeść codziennie:
Zboża gotowane: kasze (jęczmienna, kukurydziana, jaglana), ryż (biały i pełnoziarnisty), płatki zbożowe (bardzo krótko gotowane), czasami też makarony, kasza gryczana.
Oleje tłoczone na zimno: słonecznikowy, oliwa z oliwek, kukurydziany, z winogron, z ostu, lniany.
Warzywa gotowane: marchew, buraki, kalafiory, brukselka, kapusta biała i czerwona, brokuły
Warzywa surowe: zielony groszek, koperek i inne lubiane. Czasem też seler, brukiew, dynia, pietruszka, pasternak, jarmuż, soczewica, groch.
Owoce - jabłka, gruszki, banany, winogrona i inne lubiane.
Czasami też suszone drożdże browarniane (nie piekarnicze), suszone wodorosty, orzechy, pestki (nie solone)
Twaróg, czasem (rzadko) tofu, suszone owoce.

[ Dodano: 2007-11-05, 13:18 ]
A hxxp://vegie.pl/topics61/234.htm]TUTAJ wątek o tym.
 
 
dżo 


Pomogła: 142 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 5422
Skąd: między polem a łąką
Wysłany: 2007-11-05, 14:34   

Martuś, mój pies nie jest wege i je raczej monotonnie (podobno tak właśnie ma być, psy nie lubią zmian jedzeniowych bo dostają rozstroku żołądkowego choć nie wiem ile w tym prawdy) tzn. ryż z mięsem, czasami warzywami i proteiną sojową, którą dodaję aby zmniejszyć ilość mięsa a jednocześnie dawać białko,
jeśli przyzwyczaisz psa od małego do różnorodnego jedzenia to nie powinno byc kłopotu z pokryciem zapotrzebowania na składniki odżywcze, pies potrafi sam uzupełniać sobie braki np. przez jedzenie trawy,
 
 
Martuś 


Pomogła: 73 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 3101
Skąd: Langfuhr
Wysłany: 2007-11-05, 14:34   

Dzięki Lily, jak zwykle można na Ciebie liczyć! Ja tego znaleźć sama nie mogłam. Mam tylko wątpliwości, bo gdzie indziej przeczytałam, że kapustnych żadnych psom nie dawać, ani też żadnych strączków, bo bardzo trudno się trawią i zalegają w przewodzie pokarmowym parę dni. Jestem też ciekawa tych orzechów i pestek. Poczytam ten wątek to może czegoś sie dowiem.

dżo napisał/a:
pies potrafi sam uzupełniać sobie braki np. przez jedzenie trawy

No właśnie, zaczął obgryzać mi kwiata, dlatego się martwię, jednak trawy na dworze jeść nie chce. No i mam wątpliwości co do stopnia zaspokojenia sobie braków przez psa, skoro ma do dyspozycji samą trawę, ewentualnych niedoborów białka sobie tym raczej nie uzupełni :|
Na razie planuje dawać mu ryż z warzywami, karmę i nabiał, tzn twaróg z olejem lnianym, zobaczymy, jak to wyjdzie w praniu.
dżo napisał/a:
proteiną sojową

I co, nie szkodzi mu to?? Bo właśnie zastanawiają mnie te strączkowe w kontekście wyżej przytoczonych informacji.
_________________
hxxp://alterna-tickers.com]
hxxp://alterna-tickers.com]
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2007-11-05, 14:48   

Martuś hxxp://forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=353&w=51182264 to wygląda optymistycznie :)
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
Martuś 


Pomogła: 73 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 3101
Skąd: Langfuhr
Wysłany: 2007-11-05, 15:13   

:)

Kurcze, myślałam, że z tego vegie.pl się czegoś dowiem mądrego, ale niestety, klimat jak na onecie i dyskusji o żywieniu żadnej. Jak będę miała kasę, to fundnę pieskowi wege karmę (chociaż chciałabym to skonsultować z jakimś weterynarzem kompetentnym, ale gdzie takiego znależć :/ ), na razie musi zjeść tą, co ma, zobaczymy, na ile mu starczy..
_________________
hxxp://alterna-tickers.com]
hxxp://alterna-tickers.com]
 
 
Alispo 


Pomogła: 127 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 5941
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-11-05, 22:09   

Martuś napisał/a:

Na razie planuje dawać mu ryż z warzywami, karmę i nabiał, tzn twaróg z olejem lnianym, zobaczymy, jak to wyjdzie w praniu.

No ,i dobrze:) co do straczkowych-ostroznie po prostu,w nie za duzych ilosciach ,szczegolnie naraz,i obserwowac,zwierzaki roznie reaguja.
To co podala Lily jest w porzadku,co do harmonogramu- 4 posilki na dobe,zdecydowanie nie karmic"do woli",generalnie zasada jest taka,zeby taka max-porcje ktora bylby w stanie maluch zjesc na jeden raz podzielic wlasnie na takie mniejsze posilki(ilosc dobowa=jak na taki max-posilek,nie wiem czy ja pisze ze zrozuemieniem :roll: ),dobry olej-jak najbardziej,koniecznie,jajka-od czasu do czasu jajko na twardo sie przyda.mozna dodac skorupke taka mocno rozdrobniona.Jakbys sie zastanawiala nad ziemniakami(bo to taki kontrowersyjny skladnik psiej diety;) ) to mozna podawac ale w formie purre,koniecznie musza byc utluczone porzadnie.Ciezko pisac o psiej diecie bo ile ludzi tyle teorii,grunt to umiar,jak to w kazdym zywieniu,roznorodnosc(mam na mysli skladniki pokarmowe a nie rodzaj karmy,jedna karma tez mozna karmic).
_________________
facebook.com/dtogon
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,23 sekundy. Zapytań do SQL: 12