wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Wełna
Autor Wiadomość
eM 


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 12 Lip 2013
Posty: 416
Skąd: Warszawa
  Wysłany: 2017-11-15, 22:14   Wełna

Jakoś tak nie zgłębiałam się w temat, a ostatnio zaczęło mnie to interesować. Jak to jest z tą wełną? Jak jest pozyskiwana i w jaki sposób odbija się to na zwierzętach?

Ze skórą dla mnie jasne, ale z wełną nie do końca wiem jak jest.

edit: chodzi mi oczywiście o aspekt wegański, bo wegetarianie wiadomo ;)
_________________
A. 03.2017
M.I. 11.2020
 
 
Fatty 

Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 30 Maj 2008
Posty: 1192
Wysłany: 2017-11-17, 09:09   

Chodzi tu o wszystkie aspekty związane z hodowlą przemysłową + to, że tak jak i mleczny, ten przemysł jest ściśle związany z przemysłem mięsnym. Kastracja, obcinanie ogona jest na żywca, proces strzyżenia delikatny nie jest, często kaleczy się owcę, koniec przeważnie taki, że ładuje się owce na ciężarówkę i kończą wiadomo gdzie. Słynne merynosy cierpią często na choróbsko spowodowane modyfikacją pod kątem hodowli.


Natomiast jako patologiczny zmarźluch, nie znam niczego, co grzeje lepiej :oops:
Jeżeli mam coś wełnianego to dbam, aby było jak najdłużej(w tej chwili płaszcz 70%wełna) a jak trafię na szmateksie, nieskurczone :mryellow: (przeważnie napotykam skurczone rzeczy, potraktowne zbyt wysoką temperaturą) to biorę od razu.
 
 
eM 


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 12 Lip 2013
Posty: 416
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-11-18, 16:55   

Za wełną mi nie tęskno, jakoś nigdy za nią nie przepadałam, ale ostatnio prześladują mnie czapki i chusty. Chyba się starzeję ;) No jak nie wełna to pewnie akryl mi pozostaje :-|

Ogólnie to chyba wełna nie tylko z owiec, ale jeszcze jakieś zwierzęta są do tego wykorzystywane.

No to chyba rzeczywiście pozostają lumpeksy.
Dzięki Fatty za rozjaśnienie mi sytuacji :)
_________________
A. 03.2017
M.I. 11.2020
 
 
Fatty 

Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 30 Maj 2008
Posty: 1192
Wysłany: 2017-11-18, 19:24   

Szkopuł taki, że akryl potrafi być miękki ale nic nie grzeje - można sie spocić i zmarznąć jednocześnie.

Wełna może być też wielbłądzia, kozia, ostatnio więcej hodowli alpak wykiełkowało, je też się strzyże.

Kiedyś na szmateksie znalazłam obłędny w dotyku sweter 100% kaszmir - ale uciapany był, stwierdziłam, że z delikatnego kaszmiru może się nie sprać, zostawiłam. Żałuję! Jakby się nie sprało, to bym coś naszyła :P
 
 
eM 


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 12 Lip 2013
Posty: 416
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-11-19, 08:53   

Nie przepadam za akrylem, ale co mi pozostaję?

Jest coś podobnego do wełny, ale nie będącym wełną? :-/


Angora jeszcze jest, pozyskiwana z królików i niestety w nie najprzyjemniejszy sposób :-(
_________________
A. 03.2017
M.I. 11.2020
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,13 sekundy. Zapytań do SQL: 13