wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zupa fasolowa
Autor Wiadomość
Kreestal 

Pomogła: 10 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 1497
Skąd: Oxford
Wysłany: 2007-11-20, 21:45   Zupa fasolowa

-1-2 szklanki czerwonej fasoli (lub innej), moczonej całą noc i odsączonej
-1 posiekana cebula
-4 łyżki oliwy z oliwek
-3 litry wody
-4 łyżki koncentratu pomidorowego
-sól i pieprz
-ser do posypania

Zalać fasolę wodą, gotować przez 1 godzinę do miękkości. Posolić. Dusić cebulę w 2 łyżkach oliwy, do chwili, gdy stanie się lekko brązowa. Odcedzić fasolę, dodać do niej cebulę, koncentrat pomidorowy, przyprawy i oliwę z oliwek. Włożyć do robota kuchennego i zmiksować na gładką masę. Włożyć ponownie do garnka i gotować przez kolejne 10 minut. Na koniec posypać startym serem. Smacznego!

PS Gdy nie mam akurat czerwonej fasoli, używam pierwszej, która wpadnie mi w ręce, często są to mieszanki przeróżnych strączkowych. Zupa i tak zawsze jest pyszna :)
Ostatnio zmieniony przez Kreestal 2009-01-27, 14:11, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
PiPpi 
:)


Pomogła: 51 razy
Dołączyła: 07 Lis 2007
Posty: 1974
Skąd: wrocław
Wysłany: 2007-12-17, 11:08   

moge napisać, ze przetestowałąm ten przepis, tzn. przerobiłam go na pięcioprzemianowy, zamiast sera wiórki masła, wcześniej majeranek i naprawde baaaaaaardzo smaczna ta zupka wyszła:)
z konsystencją gorzej, jakoś wyszła mi niemowlęca papka, mąż jak wrócił z pracy i zaczął szukać po garnkach nie wiedział o co chodzi z tą papką ciemnofioletową :-D ale głód Go zmusił do spróbowania i zadowolony był oczywiście :mryellow:
na drugi dzień rozrzadziłam nieco i dodałam czosnku, była jeszcze lepsza..mmmmmmm
_________________
hxxp://www.fotosik.pl]hxxp://www.fotosik.pl]hxxp://www.fotosik.pl] hxxp://pierwszezabki.pl]
hxxp://www.maluchy.pl]
 
 
 
elenka 

Pomogła: 34 razy
Dołączyła: 02 Lip 2007
Posty: 2710
Skąd: TiDżi
Wysłany: 2007-12-17, 20:52   

Mocze dzisiaj fasolę na noc :mrgreen:
_________________

 
 
dort 


Pomogła: 56 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 2569
Skąd: okolice
Wysłany: 2007-12-20, 11:26   

jest przepyszna i robi sie ja błyskawicznie :-P

robilam z białej, drobnej fasoli, my z Oskarkiem jdliśmy bez sera i też nam smakowała
_________________
syn 02.09.2005r. i syn 09.06.2013r.
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2007-12-20, 11:28   

O rany, tylko kto by zjadł tyle zupy :mrgreen:
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
dort 


Pomogła: 56 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 2569
Skąd: okolice
Wysłany: 2007-12-20, 11:46   

Lily ja robiłam ze szklanki fasoli i chyba tak miało być w przepisie ;-)
_________________
syn 02.09.2005r. i syn 09.06.2013r.
 
 
Kreestal 

Pomogła: 10 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 1497
Skąd: Oxford
Wysłany: 2007-12-20, 11:55   

dort już poprawiam, faktycznie jakiś chochlik mi się wkradł :-D cieszę się, że wszystkim smakuje :-)
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2007-12-20, 13:05   

zdawało mi się, że tam był kilogram?
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
Kreestal 

Pomogła: 10 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 1497
Skąd: Oxford
Wysłany: 2007-12-20, 13:20   

Tak, ale zmieniłam proporcje, tak było w orginalnym przepisie, ale ja zawsze robię właśnie z jednej do dwóch szklanek fasoli. Inaczej wychodzi cały gar zupy :) Zależy, kto ma jak dużą rodzinkę, u mnie na 2 osoby taka ilość jest wystarczająca.
 
 
PiPpi 
:)


Pomogła: 51 razy
Dołączyła: 07 Lis 2007
Posty: 1974
Skąd: wrocław
Wysłany: 2007-12-21, 08:11   

no nieźle Kreestal :!: ja zrobiłam z kilograma :mryellow:
ale co tam, uwielbiamy strączkowe :mryellow:
_________________
hxxp://www.fotosik.pl]hxxp://www.fotosik.pl]hxxp://www.fotosik.pl] hxxp://pierwszezabki.pl]
hxxp://www.maluchy.pl]
 
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2007-12-21, 09:53   

A co będzie, jak nie dodam cebuli? Właśnie gotuję fasolę, ale mam w planach naleśniki po meksykańsku ;)
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
Jattaveien 
Ania

Dołączyła: 11 Lis 2008
Posty: 216
Skąd: Norway
Wysłany: 2009-01-26, 17:42   

Kreestal - Przepisik GENIALNY!!!! chcialam Ci serdecznie podziekowac za niego- oby takich wiecej :-D . Moje dziecko nie przepada za zupami a ta zpalaszowalo jak niewiem. Ja kapke ja zmodyfikowalam i byla pyszna. Podczas smazenia cebulki dodalam 4 zabki czosnku co dalo zupce fajny smaczek a dodatkowo nie odlewalam wody po ugotowaniu fasoli tylko zmixowalam wszystko razem - wyszla zadsza wiec juz na talerzu dodalam gotowana jaglanke, plus ziola prowansalskie i tymianek do smaku - mozna posypac szczypiorkiem - mialam niestety suszony ale tez smaczny - wyszlo bardziej wartosciowe danie dzieki tej jaglance i mniamniusne. Raz jeszcze dzieki za inspiracje :-D
 
 
 
PiPpi 
:)


Pomogła: 51 razy
Dołączyła: 07 Lis 2007
Posty: 1974
Skąd: wrocław
Wysłany: 2009-06-26, 12:46   

u nas dziś będzie ta zupa, mniam :-> i Karolka spróbuje, bo wcześniej jadła, będąc po drugiej stronie brzucha mamy :-D
_________________
hxxp://www.fotosik.pl]hxxp://www.fotosik.pl]hxxp://www.fotosik.pl] hxxp://pierwszezabki.pl]
hxxp://www.maluchy.pl]
 
 
 
lilias
[Usunięty]

Wysłany: 2010-11-08, 10:49   "moja fasolówka" :)

(proporcje jak kto lubi, bo ja lubię np. średnio gęstą)
fasolę namoczyć na noc, wypłukać i ugotować
warzywa: cebulę drobno skroić (przemycanie i wtedy nie używam Vegi), marchew, korzeń pietruszki, kawałek bulwy selera zetrzeć na dużych oczkach tarki lub drobno pokroić, ziemniaki pokroić w większe kawałki, natkę pietruszki drobno pokroić; śmietana lub zamiennie namoczony i zmiksowany słonecznik ( może być coś innego, wg upodobań), sok z cytryny lub odrobina octu winnego, bułka tarta, olej/oliwa/masło, sól, odrobina czegoś słodkiego, u mnie cukier brązowy, łyżka, dwie mąki

cebulę można zeszklić w garnku, dolać trochę wrzątku. po chwili wrzucić pokrojone warzywa, ugotowaną fasolę (przed warzywami lub po, w zależności czy wystarczająco miękka) razem z częścią wywaru. kiedy warzywa prawie miękkie wtedy dosalam i wrzucam ziemniaki. pyrta sobie to wszystko pod przykrywką. na koniec zabielam, czasem z odrobina mąki (musi być lekko zawiesista). dodaję podprażone 2-3 łyżki bułki tartej z olejem lub innym tłuszczem. dosmaczam na lekko słodko-kwaśno, wrzucam natkę i wcinam :mryellow:

wygląda na rozbudowany ten przepis, ale to przez moje "uściślenia". naprawdę polecam :)

Smacznego
 
 
karmelowa_mumi 

Pomogła: 41 razy
Dołączyła: 12 Sie 2009
Posty: 2305
Skąd: Poznań
Wysłany: 2010-11-08, 13:40   

wow!
_________________
hxxp://www.suwaczki.com/]
hxxp://wegedzieciak.pl]

ALL YOU NEED IS LOVE.... AND CHOCOLATE
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,15 sekundy. Zapytań do SQL: 12