wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
nasza kulinarna TRAGEDDDIAAA
Autor Wiadomość
Kamm 

Pomogła: 26 razy
Dołączyła: 18 Paź 2007
Posty: 1737
Wysłany: 2008-02-19, 19:14   

Lily, dowiedz się ;-)

Jak cos bede probowala jeszcze raz :-P skorka od tego mojego nie wypalu byla przepyszna :mrgreen:
_________________
hxxp://picasaweb.google.com/acmme.bizuteria.autorska/ Moja biżuteria !
 
 
Ania D. 

Pomogła: 115 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 2196
Wysłany: 2008-02-19, 20:14   

Lily, to może być chleb z jakimś dodatkiem mąki żytniej, tak jest pieczona większość chlebów żytnich, które można kupić w sklepie.
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2008-02-19, 22:08   

Ania D. napisał/a:
Lily, to może być chleb z jakimś dodatkiem mąki żytniej, tak jest pieczona większość chlebów żytnich, które można kupić w sklepie.
chyba nie, bo czytam na ich stronie, że jednak robią na zakwasie...
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
Kamm 

Pomogła: 26 razy
Dołączyła: 18 Paź 2007
Posty: 1737
Wysłany: 2008-02-20, 07:44   

Cytat:
chyba nie, bo czytam na ich stronie, że jednak robią na zakwasie...


a mialam jeszcze cichą nadzieję :-( ;-)
_________________
hxxp://picasaweb.google.com/acmme.bizuteria.autorska/ Moja biżuteria !
 
 
dort 


Pomogła: 56 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 2569
Skąd: okolice
Wysłany: 2008-02-20, 07:55   

w Lunlinie tez mozna kupic chleb zytni na drożdżach, ale ma 5% maki pszennej

ten 100% żytni jest na zakwasie
_________________
syn 02.09.2005r. i syn 09.06.2013r.
 
 
kofi 

Pomogła: 89 razy
Dołączyła: 12 Lis 2007
Posty: 6415
Skąd: jestem ze wsi
Wysłany: 2008-02-20, 10:15   

Mnie się wydaje, że piekarnie robią raczej na zakwasie, przecież tam cały czas idzie produkcja, więc spokojnie mogą ten zakwas robić.
Nie mam wielkiego doświadczenia w pieczeniu chleba, ale ten na żytnim zakwasie robię z dodatkiem pszennej mąki (1/3 do połowy), bo z tego co zrozumiałam z przepisów zakwaszone ciasto powinno stanowić 30 do 50% zawartości mąki żytniej. Czyli gdyby z samej żytniej robić, to trzeba dużo więcej zakwasu, a wtedy to ten chleb będzie dość kwaśny (on i tak wydaje mi się kwaśny); pszenny nie wychodzi mi taki kwaśny.
No i niestety - moje wypieki z maszyny są dużo bardziej udane, niż z piekarnika. Maszyna lepiej robi ode mnie :-?
_________________
hxxp://jak-obloki.blogspot.com/
 
 
Ania D. 

Pomogła: 115 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 2196
Wysłany: 2008-02-20, 11:26   

Kofi, chleb może być za kwaśny, jak doda się za ciepłej wody do robienia ciasta zakwaszonego lub gdy stoi ono za długo, zwłaszcza w mocno ciepłym miejscu. Najlepsze są chleby, gdy do produkcji ciasta zakwaszonego daje się letnią wodę (temp. pokojowa) i nie trzyma za długo zakwaszonego ciasta. Jeśli tak się stanie, to dodajemy mąki, odstawiamy np. na 2 godziny (patrzymy, czy ciasto urosło) i znowu dodajemy mąki. Przekładamy juz do foremek. Mnie się tak zadarzyło, że zazpomniałam, że mam ciasto juz w foremkach, gotowe do pieczenia w piecyku i nie upiekłam wieczorem chleba. Rano po prosty wyjęłam ciasto z foremek, dodałam mąki, wody i ponownie włożyłam do wymytych keksówek. Ja wyrosło, to upiekłam. To był jeden z najlepszych moich chlebów.
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2008-02-20, 11:31   

Kamm napisał/a:
a mialam jeszcze cichą nadzieję :-( ;-)
czytałam gdzieś, że można żytni upiec na drożdżach, ale trzeba też dodać suchego zakwasu - ile - nie było napisane...
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
Kamm 

Pomogła: 26 razy
Dołączyła: 18 Paź 2007
Posty: 1737
Wysłany: 2008-02-20, 13:04   

Lily, dzięki ! w takim razie poszukam jeszcze suchego zakwasu i sprobuję ponownie ;-)
_________________
hxxp://picasaweb.google.com/acmme.bizuteria.autorska/ Moja biżuteria !
 
 
loika 

Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 20 Paź 2007
Posty: 346
Wysłany: 2008-02-20, 13:09   

Kamm, możesz sama wyhodować zakwas w domu. Robi się to bardzo łatwo. Jak będziesz zainteresowana podam Ci recepturę.
_________________
hxxp://www.alterna-tickers.com]
 
 
dżo 


Pomogła: 142 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 5422
Skąd: między polem a łąką
Wysłany: 2008-02-20, 13:19   

Kamm, mam mnóstwo suchego zakwasu, jeśli chcesz mogę Ci podesłać pocztą :-) ,
 
 
Kamm 

Pomogła: 26 razy
Dołączyła: 18 Paź 2007
Posty: 1737
Wysłany: 2008-02-20, 13:27   

loika napisał/a:
Kamm, możesz sama wyhodować zakwas w domu. Robi się to bardzo łatwo. Jak będziesz zainteresowana podam Ci recepturę.


Nie chcę się w to bawic . Szczerze mowiąc nie mam czasu na to zeby hodowac taki zakwas cztery dni i pielęgnowac go; odpowiednie miejsce cieple i ciemne ( mysle ze nawet bym pewnie takiego w domu nie znalazla ) pilnowanie tego czasu dokarmiania itd to nie na moje nerwy :mryellow: . Wolalabym kupic taki suchy ktory lączy sie pozniej z maką na sucho i postępuje dalej wedlug przepisu ;-)

Wogole piecze ktso na drozdzach na forum czy wszyscy extra zdrowo na zakwasie tylko ? :-P
_________________
hxxp://picasaweb.google.com/acmme.bizuteria.autorska/ Moja biżuteria !
Ostatnio zmieniony przez Kamm 2008-02-20, 13:29, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2008-02-20, 13:28   

hxxp://www.mieszanki.pl/o/product_info.php?products_id=28
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
Kamm 

Pomogła: 26 razy
Dołączyła: 18 Paź 2007
Posty: 1737
Wysłany: 2008-02-20, 13:32   

Lily, Ty pomocna kobieto ! dziękuje ;-)

Znalazlam juz tutaj hxxp://www.bogutynmlyn.pl/go/_category/index.php?idc=23 i chyba lepszy taki i wolę juz typowo na zytni kupic zeby cos znowu nie wypalilo... Tylko tak sie zastanawiam czy drozdze do chleba to trzeba miec takie suche piekarnicze ? Kurde bo ja robilam na takich zwyklych sklepowych , drozdze babuni czy jakos tak ? moze temu taka klapa byla ;-)
_________________
hxxp://picasaweb.google.com/acmme.bizuteria.autorska/ Moja biżuteria !
 
 
Kamm 

Pomogła: 26 razy
Dołączyła: 18 Paź 2007
Posty: 1737
Wysłany: 2008-02-20, 13:34   

dżo, a na jaki chleb masz ten zakwas ? ;-)
_________________
hxxp://picasaweb.google.com/acmme.bizuteria.autorska/ Moja biżuteria !
 
 
dżo 


Pomogła: 142 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 5422
Skąd: między polem a łąką
Wysłany: 2008-02-20, 20:31   

Kamm, piekę z niego pszenno-żytni, ale ten zakwas wymaga poświęcenia mu trochę czasu, czyli ożywienia przez trzy dni a z tego co przeczytałam Ty wolisz taki instant - błyskawiczny :-) , takiego nie mam i nie znam,
 
 
majaja 
wybuchowa wredota


Pomogła: 52 razy
Dołączyła: 12 Cze 2007
Posty: 3450
Skąd: warszawskie Bielany
Wysłany: 2008-02-24, 21:15   

Kamm napisał/a:
Wogole piecze ktso na drozdzach na forum czy wszyscy extra zdrowo na zakwasie tylko ?

Jeśli już piekę to pizzę i wtedy na drożdżach, a tak to nawet na pieczenie na drożdżach nie mam czasu. Plus za mała kuchnia, jeszcze jak Miron sie uprze by mi siedząc na blacie towarzyszyć, to nie mam gdzie garnka odstawić, więc nie ty jedna ;) .

A w ogóle to miałam spytać o gotową mąkę do chleba? Co w niej jest, nadaje się do czego innego, bo na opakowaniu poza reklamami jaka ona cudowna to nic nie ma? :)
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2008-02-24, 21:25   

W niektórych mieszankach jest suchy zakwas, w niektórych nie ma żadnych dodatków, po prostu mąka.
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
jasminea 

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 24 Sty 2008
Posty: 82
Skąd: Lubliniec
Wysłany: 2008-02-24, 21:54   

A ja nie tak dawno zaimprowizowałam zupę, już nawet nie pamiętam z czego.
Wyszła ciapka totalna, pachniało... takim zapachem jaki pamiętam, gdy moja babcia karmiła kury :mrgreen:
Ale i ja i mąż zjedliśmy dzielnie z przyklejonym uśmiechem na ustach :-D
 
 
dort 


Pomogła: 56 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 2569
Skąd: okolice
Wysłany: 2008-02-25, 11:07   

majaja ja na początku mojej przygody z chlebem i automatem kupowałam taką mieszankę hxxp://allegro.pl/item316703179_mieszanka_mak_do_wyrobu_chleba_np_w_automacie.html
- pan przy okazji przesyła mnóstwo przepisów na chleb i ciasta
_________________
syn 02.09.2005r. i syn 09.06.2013r.
 
 
quatrolibro 


Pomógł: 8 razy
Dołączył: 14 Wrz 2007
Posty: 324
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2008-02-26, 13:59   

dzisiejszy obiad do pracy, dla W. do przedszkola i dla frjals, która już rano wyraziła swój "zachwyt" na widok kaszy k... :evil:
sucha niedogotowana kasza kukurydziana, sucha niedogotowana soczewica, za mało oliwy, fasola szparagowa (wyjatkowojak na ten obiad OK) i dwa kamienie, jeden udało mi się nawet przegryźć.
_________________
nie mam podpisu ;-)
 
 
Kamm 

Pomogła: 26 razy
Dołączyła: 18 Paź 2007
Posty: 1737
Wysłany: 2008-02-26, 18:39   

majaja napisał/a:
Jeśli już piekę to pizzę i wtedy na drożdżach, a tak to nawet na pieczenie na drożdżach nie mam czasu. Plus za mała kuchnia, jeszcze jak Miron sie uprze by mi siedząc na blacie towarzyszyć, to nie mam gdzie garnka odstawić, więc nie ty jedna ;) .


Ufff ... ulzylo mi :mryellow:
_________________
hxxp://picasaweb.google.com/acmme.bizuteria.autorska/ Moja biżuteria !
 
 
majaja 
wybuchowa wredota


Pomogła: 52 razy
Dołączyła: 12 Cze 2007
Posty: 3450
Skąd: warszawskie Bielany
Wysłany: 2008-02-26, 20:29   

Właśnie gar potencjalnego żuru wylałam, że zakwas mi nie wyszedł poczułam jak dolałam do wywaru :( No i trzeba było zadowolić się makaronem z fasolką szparagową. A młody do żlobka będzie miał kotlety z jaj, choć biorąc pod uwagę, że makaron przesoliłam trochę, to aż się boję za nie brać :mrgreen:
 
 
eli 
Dzień świstaka...


Dołączyła: 03 Lut 2009
Posty: 28
Skąd: z rezerwatu...
Wysłany: 2010-05-02, 00:11   

ogórki kiszone...! totalna porażka... nigdy w życiu mi nie wyszły.... dawki soli i reszty odmierzam z laboratoryjną dokładnością, według sprawdzonych przez zasłużone gospodynie przepisów, a i tak zgniją lub przynajmniej zaśmierdą... :-> odpuściłam sobie i od lat kupuję, tudzież przyjmuję darowizny od Krewnych i Znajomych Królika... ;)
_________________
hxxp://weganizmdomowy.blogspot.com/]weganizm udomowiony
______________________________________
-Kochanie spokojnie, to tylko salwa w niebo...
-I wszystkie anioły powyciekały...!
 
 
 
strzyga 


Pomogła: 10 razy
Dołączyła: 19 Wrz 2012
Posty: 845
Skąd: Kato
Wysłany: 2015-02-24, 18:54   

Chyba muszę się tu dopisać z moimi kopytkami dyniowymi. Robiłam "na oko" i to, co wyszło dobrze oddaje tytuł tego wątku :roll: Teraz jak poszlerałam w necie, to widzę, że dynię powinnam była zmieszać pół na pół z ziemniakami... Może macie na nie jakiś sprawdzony przepis?
_________________
hxxp://www.suwaczki.com/]
hxxp://www.suwaczki.com/]
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,42 sekundy. Zapytań do SQL: 12