wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
B12
Autor Wiadomość
z_grzywką 


Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 31 Mar 2010
Posty: 560
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-03-04, 12:51   

Ciekawy artykuł

hxxp://www.b12.org.pl/readarticle.php?article_id=5
 
 
Songo 

Dołączył: 21 Cze 2010
Posty: 12
Wysłany: 2012-04-17, 00:44   

Cytat:
Nie wiem czy to pisać tu, czy nie tu. Wiem, że tu temat Naturell B12 się przewijał. No i nie wiem. Pisałyście(/liście), że zawiera kwas karminowy czyli koszenilę.
No a ja mam przed oczami pudełko i ulotkę i skład jest taki: mikrokrystaliczna celuloza (sub. wypełniająca), fosforan diwapniowy (sub. spulchniająca), maltodekstryna (sub. wypełniająca), stearynian magnezu (nośnik), hydroksypropylometyloceluloza (sub. do stosowania na powierzchnię), czerwień allura (barwnik), cyjanokobalamina (sub. czynna).

( hxxp://wegedzieciak.pl/printview.php?t=6582&start=0&sid=e25d435a1848da6cd54caf1705552cd1 )

Czy czerwień allura dalej jest w składzie? bo na stronie brak (kiedyś było to chyba, i nie wiem czy ze strony wywalili tylko, bo temat szkodliwości był na forach poruszany, czy z tabletek też):

Kod:
Substancja czynna:
witamina B12 (cyjanokobalamina, kobalamina) 10 µg (400% d.z.s.*)

Substancje dodatkowe**:
mikrokrystaliczna celuloza (sub. wypełniająca),
fosforan diwapniowy (sub. wypełniająca),
maltodekstryna (sub. wypełniająca),
stearynian magnezu (nośnik),
hydroksypropylometyloceluloza (sub. do stosowania na powierzchnię).

hxxp://www.naturell.pl/produkty/witamina-b12.html

Cytat:
Też miałam pisać o tym, że "Podejrzewa się, że powoduje pseudo-alergie skóry lub dróg oddechowych", bo zwróciłam na to uwagę tylko ze względu na to, że od paru dni jakieś dziwne coś mi się z ryjkiem dzieje. Pomyślałam więc, że to od tego, bo innych pomysłów już nie miałam. No cóż. Faktycznie nic by nie zaszkodziło (dosłownie) gdyby ich nie barwili. Może im napiszmy? :D

( hxxp://wegedzieciak.pl/printview.php?t=6582&start=0&sid=e25d435a1848da6cd54caf1705552cd1 )

Kolor dostosowali do opakowania. Stwierdzili może że lepiej będzie sie ludziom podobać czerwona niż biała.
W tym i tym przypadku sie barwi. Można by napisać, ale nie mam pomysłu na inny nieszkodliwy barwnik. Wątpię że zrezygnują z kolorowania. Dorośli też wybrzydzają i "najlepiej" gdyby jeszcze uśmiechnięte buźki im malować na tabletkach by chętniej je jedli...

Jest jeszcze Vegevit. Ale kto jest producentem?
Kod:
Producent:
LANES

Na doz.pl piszą że Lanes. Ale na stronie
hxxp://www.laneshealth.com/products/
przecież nie ma w wykazie tego produktu.
Pomimo swojej popularności (pewnie z powodu małej konkurencji) produkt podejrzany wg mnie.

Czy skład podany na doz.pl jest pełny:
Kod:
Sproszkowane drożdże piwne, dekstryna (nośnik(, cyjanokobalamina (witamina B12). 1 tabletka zawiera 5 µg witaminy B12, co stanowi 500% ZDS (procent zalecanego dziennego spożycia) oraz 370 mg drożdży piwnych.

hxxp://www.doz.pl/apteka/p22433-Vegevit_Witamina_B12_tabl._100_szt
? czy są jeszcze jakieś inne nie wymienione tu składniki? podany skład wydaje sie być niepełny.
 
 
śliwka 
Iw


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 22 Sie 2010
Posty: 954
Wysłany: 2012-04-17, 07:06   

Mam naturell i nie ma w składzie ani koszenili ani czerwieni allura. Tabletki są białe już tylko a nie czerwone.
 
 
 
oszum 


Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 24 Sty 2010
Posty: 253
Wysłany: 2012-04-17, 08:58   

Właśnie wczoraj kupowałam nowe opakowanie (Naturell) i skład jest w porządku :) .
 
 
maga 
mama Zioma

Pomogła: 79 razy
Dołączyła: 03 Cze 2008
Posty: 4625
Skąd: sielsko izersko
Wysłany: 2012-04-17, 09:00   

Iw napisał/a:
Mam naturell i nie ma w składzie ani koszenili ani czerwieni allura. Tabletki są białe już tylko a nie czerwone.

tak samo. Od bardzo dawna tabletki są białe. Nie wiedziełam, że czerwone można jeszcze kupić.
_________________
 
 
Alispo 


Pomogła: 127 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 5941
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-04-17, 10:22   

Chyba sie zdarzały jeszcze do niedawna i czerwone,ale z czerwienia allura właśnie,wyeliminowali koszenilę.
Ten sklad Vegevitu jest pełny,.
_________________
facebook.com/dtogon
 
 
Songo 

Dołączył: 21 Cze 2010
Posty: 12
Wysłany: 2012-04-20, 15:19   

Czyli vegevit ma najlepszy skład. Tylko te drożdże to nie wiadomo czy "zabite" czy mogą zaszkodzić...
A jeśli "zabite" to ciekawe czy prawidłowo, tzn czy wartości odżywcze pozostały. Czy może tylko dali po to by w składzie ładnie wyglądało.

Przypomina mi sie tu sprawa jogurtów owocowych (a raczej o smaku owocopodobnym) gdzie owoce (których nawiasem mówiąc jest często 1%) są tak zmasakrowane że żadnej wartości nie mają (a w reklamie oczywiście najpierw sie tworzy poczucie potrzeby wartościowych owoców a później mówi: "w naszym jogurcie są owoce których ci potrzeba"... i ludzie jedzą te jogurty przekonani że sie odżywiają zdrowo "bo nie ma konserwantów i E" no i chorują tak jak reszta i ta reszta patrząc na tych "zdrowo sie żywiących" utwierdza sie w przekonaniu że "zdrowe jedzenie" nic nie daje).
 
 
alken87 


Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 23 Mar 2010
Posty: 725
Skąd: Wałbrzych/Wrocław
Wysłany: 2012-04-20, 21:55   

podobno witamina b12 jest w ROKITNIKU
hxxp://www.mz-verlag.de/heilpflanzenlexikon/sanddorn---hippophae-rhamnoides.html
zbyt dobra z niemieckiego nie jestem, ale wynika z tego że roślina ta żyje w jakiejś symbiozie z bakteriami

( w ogóle pod względem witaminowym to megaroślina i podczas gotowania wit. C mu się nie rozkłada ;-) )
 
 
anielski-torcik 

Dołączyła: 28 Lut 2012
Posty: 77
Wysłany: 2012-04-21, 08:41   

byjam na wykladzie M.DESMOND i mowila ze jedynie produkty wzbogacane i suplementy. A najlepiej w ogole raz dziennie suplement i 2 razy cos wzbogaconego zeby wchlonela sie norma. Z suplementow np naturell tylko 1.5 mikrograma sie wchlania a potrzebujemy 2.4 na dzien! Pytanie co oprocz mleka jes wzbogacane, bo nie chcialabym jesc jakis platkow sniadaniowych itp,..
 
 
jazgottt 
jazgottt

Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 26 Wrz 2011
Posty: 268
Skąd: Warszawa Kabaty/ Chełm
Wysłany: 2012-04-21, 08:46   

właśnie połknęłam 2 łyżki soku z rokitnika rabenhorsta. Nazywamy go rzyg, bo tak wygląda i smakuje;) Wiedziałam, że ma wit. A, C, E, coś tam jeszcze fajnego. Ale że ma wit.b12 to pierwsze słyszę. Fajnie by było, tylko ciekawe, ile by tego trzeba było skonsumować?
Co do stanowiska Małgorzaty Desmond, żeby suplementować codziennie b12 u wegan, to jej się nie dziwię, że tak zaleca, bo jak coś przyjmuje się codziennie to się o tym nie zapomina, wchodzi w krew. To jest ważne, żeby nie dopuścić u siebie i swoich dzieci do niedoboru b12, bo to może mieć naprawdę złe skutki, szczególnie w przypadku dzieci. W systemie nerwowym zmiany mogę być nieodwracalne. Uważam, że ludzie, którzy zaniedbują tę kwestię, np. są na diecie wegańskiej i nie badają poziomu b12 ani jej nie suplementują, a potem mają kłopoty ze zdrowiem lub są słabowici, robią złą "reklamę" weganizmowi. To jest super zdrowa dieta, ale stosowana z głową. Jak ktoś nie chce suplementować, to powinien choć monitorować poziom witaminy badaniami krwi, aby się upewnić, że słusznie postępuje.

[ Dodano: 2012-04-21, 09:55 ]
aha, super są suplementy metyl-b12 w sprayu, mam taki: hxxp://www.b12vegan.com/. Ludzie na zagranicznych forach chwalą sobie ten suplement, podobno pomaga podnieść poziom wit. b12 nie gorzej niż zastrzyki, bo wchłania się lepiej niż tabletki z cyjanokobalaminą. Jedyny minus, to to, że trzeba go kupować w zagranicznych sklepach. Niedawno był taki sam preparat, o tym samym składzie, ale innej (też dobrej) firmy, na allegro, ale teraz go nie widzę. Po b12 Naturell jakoś źle mi, w ogóle kiepsko toleruję suplementy, w których jest cokolwiek poza samą witaminą. Ssałam też te tabletki z evergreenu, veg 1 to się chyba nazywa, ale to też mi nie podchodzi, nieświeżo w ustach mam od tego. Tylko ten spray z metyl-b12 jest ok i nie mam zastrzeżeń. Zresztą odkąd go używam rzeczywiście mam więcej energii. Wcześniej jadłam od czasu do czasu jaja czy rybę, suplement też od czasu do czasu był, nieregularnie. Niedoboru b12 nie miałam, ale miałam niskie wartości normy, podejrzewam, że teraz jest lepiej, bo różnica w samopoczuciu jest znaczna. Za jakiś czas zbadam to się dowiem:) Badałam też homocysteinę razem z b12, miałam w normie, ale wyższą, niż optymalna, a że udaru mieć nie mam zamiaru, to się wzięłam za temat b12.
 
 
yuka66 

Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 03 Cze 2011
Posty: 137
Skąd: Kopenhaga
Wysłany: 2012-04-21, 10:30   

Widziałam ten w sprayu. Pojawiły się też plastry z B12, nad nimi się zastanawiam jak skończę to co mam.
_________________

 
 
jazgottt 
jazgottt

Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 26 Wrz 2011
Posty: 268
Skąd: Warszawa Kabaty/ Chełm
Wysłany: 2012-04-21, 10:41   

Plastrów nikt nie polecał, ale może to jakaś nowość. Z tym metyl-b12 sprayem to chodzi właśnie o to, że się świetnie przyswaja, zazwyczaj nie trzeba wtedy zastrzyków, nawet jak ktoś ma niski bardzo poziom. No i nie ma dziwnych dodatków w składzie. Oraz nie ma alergenów typu mleko, jaja, soja, pszenica. Dla nas to ważne.
Poza tym jest smaczna:)
 
 
alken87 


Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 23 Mar 2010
Posty: 725
Skąd: Wałbrzych/Wrocław
Wysłany: 2012-04-21, 13:02   

jazgottt napisał/a:
właśnie połknęłam 2 łyżki soku z rokitnika rabenhorsta. Nazywamy go rzyg, bo tak wygląda i smakuje;) Wiedziałam, że ma wit. A, C, E, coś tam jeszcze fajnego. Ale że ma wit.b12 to pierwsze słyszę. Fajnie by było, tylko ciekawe, ile by tego trzeba było skonsumować?.

pewnie sporo, raczej nie dałoby się dziennej dawki zaspokoić, ale jako dodatkowe źródło nie zaszkodzi, w Polsce rokitnik chyba nie jest zbyt popularny ale w Niemczech jest pełno zdrowej żywności z dodatkiem rokitnika, dżemy, batoniki, soki itp.

ja mam b12 w płynie, lubię bo wystarczy jedna ampułka tygodniowo.
ogólnie mówi się że powinno się suplementować b12 LUB spożywać produkty fortyfikowane, ale szczerze wątpię że da się utrzymać prawidłowy poziom za sprawą tylko produktów, chyba że ktoś wypija nie wiem, karton mleka roślinnego z b12 na dzień :P
 
 
Poli 


Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 07 Mar 2011
Posty: 1315
Skąd: Dania
Wysłany: 2012-04-21, 21:16   

Ta w sprayu wyglada ciekawie, jak jeszcze kogos interesuje tutaj jest takze w postaci metyl , do ssania:
hxxp://www.vitaviva.com/en/vitaminer-enkelte/vitamin-b/vitamin-b12-cyan-1000.html?___from_store=da
_________________

 
 
Kate30

Dołączył: 21 Mar 2012
Posty: 12
Wysłany: 2012-04-21, 22:13   

W jaki sposób uzupelniacie witamine b12 swoim dzieciom?? Mam 8-miesiecznego Smyka.
 
 
Poli 


Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 07 Mar 2011
Posty: 1315
Skąd: Dania
Wysłany: 2012-04-21, 22:29   

Kate30 napisał/a:
W jaki sposób uzupelniacie witamine b12 swoim dzieciom?? Mam 8-miesiecznego Smyka.


Moja takze ma 8 miesiecy, ale jeszcze nie podawalam jej b12 , mam zamiar niedlugo zaczac podawac ;-)
_________________

 
 
Kate30

Dołączył: 21 Mar 2012
Posty: 12
Wysłany: 2012-04-21, 22:51   

Kurcze no mam mętlik...bo jesteśmy wegetarianami...regularnie dostaje zółtko od szczesliwych kur:) pije jogurty dla niemowląt...i nie wiem czy jest sens robic badanie krwi na witamine b12 ?? dodam jeszcze,że jest zdrowiusienkim dzieckiem...chcialabym mu zaoszczedzic tych niedobrych emocji zwiazanych z pobieraniem krwi u tak malych dzieci:(((((((((((
 
 
fylwia 


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 09 Cze 2010
Posty: 318
Skąd: Windsor
Wysłany: 2012-04-21, 23:48   

Kate30 napisał/a:
W jaki sposób uzupelniacie witamine b12 swoim dzieciom?? Mam 8-miesiecznego Smyka.


Jak Tymelek byl taki maly to dostawal swoja porcje w moim mleku, a teraz jeszcze w domowych wypiekach - chlebie, muffinach, nalesnikach itp - zwykle jak cos robie z maki to dodaje rozkruszona na proszek 100mg tabletke. Po odstawieniu od piersi pewnie rozwaze dodatkowa suplementacje.
_________________
hxxp://alterna-tickers.com]
hxxp://alterna-tickers.com]
Przepraszam za brak polskich znakow, wiekszosc postow pisze z telefonu.
 
 
 
an 
spec od łudzenia się

Pomogła: 26 razy
Dołączyła: 11 Lip 2008
Posty: 1316
Wysłany: 2012-04-22, 03:00   

Kate30 napisał/a:
Kurcze no mam mętlik...bo jesteśmy wegetarianami...regularnie dostaje zółtko od szczesliwych kur:) pije jogurty dla niemowląt...i nie wiem czy jest sens robic badanie krwi na witamine b12 ?? dodam jeszcze,że jest zdrowiusienkim dzieckiem...chcialabym mu zaoszczedzic tych niedobrych emocji zwiazanych z pobieraniem krwi u tak malych dzieci:(((((((((((


Jeśli jesteś wegetarianką (czyli jadasz dość często przetwory mleczne i jajka) to teoretycznie i Tobie i dziecku nie powinno jej brakować, ale jeśli masz wątpliwości, to możesz zbadać jej poziom u siebie a nie u dziecka, tak chyba nawet lepiej bo dowiesz się jaki Twój poziom
 
 
Robi 

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 27 Paź 2011
Posty: 153
Skąd: Dublin
Wysłany: 2012-04-22, 16:17   

Ja jem nabial i jajka bardzo rzadko wiec tak na wszelki wypadek dodaje sobie i malemu do potraw ekstrakt z drozdzy meridian, bardzo dobre zrodlo B12. hxxp://www.meridianfoods.co.uk/index.asp?ProdRange=Natural&details=173
 
 
go. 


Pomogła: 86 razy
Dołączyła: 27 Lut 2011
Posty: 6285
Skąd: toro
Wysłany: 2012-10-18, 09:54   

Dziewczyny, byłam w 2 aptekach na osiedlu i samej B12 nie mają. Proponują pełną sumplementację od razu. Da się dostać takie coś stacjonarnie czy bez sensu jest szukać i lepiej przez sieć od razu kliknąć?
Bąk przeszedł na wegan :P W sensie odmlecznych rzeczy nie jemy, a dodatkowo on sam z siebie zrezygnował dodatkowo z jajek :P Myślałam, że to chwilowe, ale już 3 tydzień leci jak gardzi jajecznicą czy sadzone daje pod stołem Badylowi ;)
_________________
"Bez odchyleń od normy niemożliwy jest postęp." Zappa
 
 
bronka 
Supergirls don t cry

Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 02 Lip 2009
Posty: 6426
Wysłany: 2012-10-18, 10:01   

gosia z badylem, ja kupuję w aptece stacjonarnej. Możesz sobie też zamówić internetowo i dostarczą Ci do najbliższej apteki. Taka jest sieć wu wu wu doz kropka peel.
Vegewit sobie zamawiam.
 
 
jarzynajarzyna 


Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 11 Sie 2010
Posty: 2549
Wysłany: 2012-10-18, 12:06   

dziewczyny, a takim małolatom można dawać veg1? bo skoro suplementuje się b12 i d, to tam mało co więcej jest i zastanawiam się, czy to nie byłyby dwa grzybki w barszczu od razu.
 
 
go. 


Pomogła: 86 razy
Dołączyła: 27 Lut 2011
Posty: 6285
Skąd: toro
Wysłany: 2012-10-18, 13:10   

bronka, dzięki ;)
To w takim razie kolejny raz się upewniłam, że mieszkam na zadupiu :D
_________________
"Bez odchyleń od normy niemożliwy jest postęp." Zappa
 
 
aga40 

Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 13 Gru 2011
Posty: 711
Wysłany: 2012-10-18, 13:45   

moje dziecie tez juz prawie vegan. czasem zje jogurt, ale o jajkach nie ma mowy od dluzszego czasu, wiec suplementujemy polowa z mojej 1000 w ampulce.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,25 sekundy. Zapytań do SQL: 13