wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Witamina D - podawać, czy nie?
Autor Wiadomość
frotka 

Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 20 Lis 2012
Posty: 187
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2014-02-17, 17:33   

Raczej nie żywimy się produktami wzbogaconymi. Od święta, gdy jesteśmy na zakupach dostaje mleko ryżowe w kartoniku, ale nie wiem czy jest tam witamina d - wapń na pewno tak. Sama w sumie byłam zdziwiona, że tak wysoki poziom został u niej stwierdzony. Powiem Ci jeszcze, że rozmawiałam kiedyś z wegedietetyczką (z resztą zarejestrowaną tu chyba jako Beata) i ona radziła mi w ogóle olać suplementowanie. Sama ma bodajże czworo dzieci - połowa już dorosła i jak twierdzi nigdy im witaminy nie podawała (nawet w niemowlęctwie). Zalecała bardzo dużo przebywać na powietrzu + aktywny tryb życia. :-)
 
 
jaskrawa 

Pomogła: 19 razy
Dołączyła: 21 Lip 2011
Posty: 2217
Skąd: Międzyborów
Wysłany: 2014-02-17, 18:19   

ja jednak podaję, bo intuicyjnie czuję, że się przyda :) gdybyśmy żyli w zgodzie z naturą tak zupełnie (dziecko wiejskie, codziennie na dworze), olałabym. ale fakty sa smutne - mieszkamy w mieście, więc ze spacerem siłą rzeczy większy ambaras, stosujemy kremy z wysokim filtrem (córka blondynka, ja nie opalam się prawie wcale, bo mam bardzo bladą skórę, młoda tez opala się tylko tak troszkę). owszem, jesteśmy na dworze po kilka godzin dziennie, ale teraz, zwłaszcza jesienią i zimą wiele było dni w ogóle bez spaceru (bunt spacerowy, narodziny brata, moja końcówka ciąży, kiedy - wiadomo - nie zawsze chciało mi się mordować ze zbuntowaną dziewczynką i średnio dwa razy w tygodniu (albo czasem i więcej) po prostu odpuszczałam spacer. staram się jak mogę, by tego ruchu na powietrzu było jak najwięcej, ale teraz z młodym przy cycu też bywa baardzo różnie z wychodzeniem.
_________________
hxxp://dzieciory.pl]dzieciory.pl - trochę niecenzuralny blog o dzieciorach
--
hxxp://www.suwaczki.com/]
hxxp://www.suwaczki.com/]
 
 
malina 

Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 2819
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2014-02-20, 14:54   

My badaliśmy młodszem dziecku na samym początku października - po dwóch miesiącach na Bałkanach gdzie słońce było praktycznie cały czas (dosłownie dwa dni były pochmurne),w tym czasie rano i wieczorem dostawał mleczną kaszkę - wynik: 25ng/ml odpowiada wartości bardzo niskiej,prawidłowa jest tu podana 30-100.Nie powiem to było dla nas duże zaskoczenie bo po jesieni i zimie bez suplementacji pewnie skończyłby z niedoborem...
A to przecież nie tylko kwesta krzywicy ale też większe ryzyko chorób autoimmunologicznych, cukrzycy typu I, choroby Leśniowskiego-Crohna,części nowotworów.Poza tym reguluje pracę wielu układów.
_________________
hxxp://lilypie.com]
hxxp://lilypie.com]
hxxp://lilypie.com]
 
 
 
ina 


Pomogła: 51 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 2936
Skąd: południe
Wysłany: 2015-01-08, 09:10   

Na Wiemy co jemy - artykuł dot. witaminy D:
hxxps://www.facebook.com/WiemyCoJemy?fref=nf

Cytat:
Niedobory witaminy D należą do najczęstszych na świecie. Szacuje się, że ten problem dotyczy około miliarda ludzi!

Witamina D jest zarówno składnikiem odżywczym jak i hormonem - może być pobierana z pokarmem lub syntetyzowana przez organizm pod wpływem padania na skórę promieni słonecznych o odpowiedniej długości fali.

Jednak w naszej szerokości geograficznej w okresie jesienno-zimowym produkcja skórna przestaje działać. Nie docierają do nas wtedy promienie słoneczne UVB (nie jest to kwestia ilości chmur, ale zmiany kąta padania światła). To promieniowanie jest dostępne przez cały rok na równiku i najbliższych mu szerokościach geograficznych, a do takich warunków jesteśmy ewolucyjnie przystosowani. W związku z tym w wielu krajach, w tym w Polsce, istnieją oficjalne zalecenia przyjmowania suplementów witaminy D w okresie jesienno-zimowym dla wszystkich, niezależnie od stosowanej diety.

Przeciętna (a także i nieprzeciętna) dieta jest w stanie pokrywać tylko ułamek naszego zapotrzebowania na witaminę D przy braku ekspozycji na promieniowanie UVB. Zapotrzebowanie na witaminę D poprzez źródła pokarmowe bylibyśmy w stanie pokryć tylko jedząc 300-500 g wybranych gatunków ryb dziennie (codziennie), a to już wiązałoby się z wysokim prawdopodobieństwem przekroczenia względnie bezpiecznych limitów spożycia zanieczyszczeń środowiskowych, które się w rybach kumulują (o odchudzeniu portfela nie wspominając). Pozostałe produkty powszechnie kojarzone jako dobre źródła witaminy D mają de facto niską jej zawartość: jedno żółtko – 20-50 IU, wątróbka (wołowa) – 88 IU w 100g i masło – 61 IU w 100g (czyli tylko 3 IU w łyżeczce). Stąd też zalecenia suplementacji dla wszystkich.

Od września do kwietnia zaleca się suplementację 600-1000 jednostek międzynarodowych (IU) dziennie dla dzieci i młodzieży (1-18 lat) i 800-2000 IU dla dorosłych.

Niemowlęta powinny otrzymywać witaminę D przez cały rok: 400 IU w pierwszej połowie pierwszego roku życia i 400-600 IU w drugiej
(dokładna dawka zależy od jej zawartości w diecie - głównie od tego czy dziecko jest karmione piersią czy mlekiem modyfikowanym, które zawiera dodawaną witaminę D - a ustala ją indywidualnie pediatra lub dietetyk).

Całoroczną suplementację powinny stosować również osoby starsze (od 65. roku życia), ze względu na zmniejszoną wydajność syntezy skórnej, oraz wszyscy ci, którzy nie mają możliwości regularnego wystawiania się na słońce od maja do sierpnia w godzinach 10-15 (w tym okresie wystarczy średnio 15 minut dziennie przy odsłoniętych przedramionach i dolnej części nóg).

Zalecenia te są poparte twardymi dowodami o niezbędności witaminy D dla prawidłowego funkcjonowania układu kostnego. Wraz z postępem badań być może okaże się, że ma ona również korzystny wpływ na ryzyko niektórych chorób cywilizacyjnych.

Nie pozwólmy sobie na D-ficyt!

Źródło:
hxxp://czasopisma.viamedica.pl/ep/article/view/35659
_________________
hxxp://www.suwaczki.com/] hxxp://www.suwaczki.com/]
hxxp://www.mineralcosmetics.pl]KOSMETYKI MINERALNE
 
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2015-01-08, 10:42   

Dla przeciwwagi: hxxp://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/1,101460,15356401,Moda_na_witamine_D_zdecydowanie_na_wyrost__Zdrowi.html
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
Poli 


Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 07 Mar 2011
Posty: 1315
Skąd: Dania
Wysłany: 2015-01-09, 12:54   

Lily napisał/a:
Dla przeciwwagi: hxxp://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/1,101460,15356401,Moda_na_witamine_D_zdecydowanie_na_wyrost__Zdrowi.html


Ten artykul jest na takim samym poziomie jak o b12 , ze nie trzeba jej suplementowac, w koncu sarna w lesie nie suplenentuje i ma sie calkiem dobrze :-P
_________________

 
 
ajlon 

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 21 Lip 2014
Posty: 105
Skąd: Łódź
Wysłany: 2015-09-14, 22:56   

Co w końcu wyszło? Suplementować czy nie? :D
Czytałam ten artykuł: hxxp://www.akademiawitalnosci.pl/witamina-d-brakujacy-kawalek-twojej-ukladanki-zdrowia/
Podają, że suplementować nawet w ilości 1000 j.m na 10 kg masy ciała. A w większości spotyka się z teorią ze maksymalna bezpieczna to 2000 j.m na dobę.
_________________
hxxp://www.suwaczki.com/]
 
 
amylee 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 21 Lip 2014
Posty: 1180
Skąd: Łódź
Wysłany: 2015-09-20, 06:47   

ajlon, ja suplementuje od urodzenia (tzn moje dziecko). Badalam poziom witD, jest w normie, choc raczej blizej dolnej granicy.
Niemowlaka raczej nie trzyma sie na sloncu ok 20min dziennie pomiedzy 11-15 z odslonieta powierzchnia ciala, wiec suplementacja raczej jest wskazana.
Sama tez biore /na razie w combo dla kobiet karmiacych, ale jak przwstane to brac, to bede brala sama D i b12/.
_________________
hxxp://www.suwaczki.com/]
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,37 sekundy. Zapytań do SQL: 12