wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
QUINOA - temat rzeka
Autor Wiadomość
aqua 

Dołączyła: 24 Sie 2010
Posty: 1
Wysłany: 2010-08-24, 12:03   

To ja wam podesle przepis na salatke z tej kaszki. Jeszcze jej nie robilam ale wyglada ciekawie i sie przymierzam :-D
hxxp://closetcooking.blogspot.com/2009/08/corn-and-black-bean-quinoa-salad.html
 
 
krzysztof

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 30 Wrz 2008
Posty: 259
Wysłany: 2010-09-07, 08:18   quinoa czyli komosa ryżowa , andyjaska ( proso boliwijskie )

WITAM :->

ANDYJSKA KOMOSA – MATKA ZBÓŻ
hxxp://www.surawka.republika.pl/MZZ12.htm
oraz
hxxp://www.doz.pl/czytelnia/a1501-5_minut_ratuje_zycie


POZDRAWIAM Z ZIELONEJ GÓRY :->
 
 
MartaJS 


Pomogła: 101 razy
Dołączyła: 04 Wrz 2010
Posty: 6041
Skąd: Kosieczyn
Wysłany: 2010-09-07, 09:14   

koniczynka_k napisał/a:
może trafił ktoś z Was na opis uprawy quinoa?


Quinoa to jeden z amerykańskich gatunków komosy, a tymczasem inne, podobne gatunki są pospolitymi dzikimi roślinami w Polsce - kiedyś były normalnie, powszechnie jadane, dzisiaj w dobie jedzenia "tylko ze sklepu" zapomnieliśmy o nich. Najpospolitsza jest komosa biała, tzw. lebioda i komosa czerwona. W nasionach podobno takie same wartości jak w quinoa - tyle że nasiona mniejsze, więc zbiór bardziej "upierdliwy". Miałam piękne plany na ten rok, żeby pozbierać, niestety skończyło się na podjadaniu młodych listków. Tylko z komosą białą trzeba uważać, nie jeść starszych liści i nasion na surowo. Czerwona jest w pełni bezpieczna.
 
 
Malinetshka 
Paulina


Pomogła: 73 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 5765
Skąd: Łódź
Wysłany: 2010-09-07, 12:41   

MartaJS, czy możesz wkleić jakieś zdjęcia z netu tej komosy białej (lebiody) i czerwonej? Mogę sobie sama wyszukać, wiem :P ale chodzi mi o to, że u mnie w rodzinie mówiono "lebioda" chyba na coś innego.. w każdym razie jakoś nie mogę się doszukać, która to jest ta "lebioda" jadalna :>

Wikipedia podaje: hxxp://pl.wikipedia.org/wiki/Komosa_bia%C5%82a
 
 
MartaJS 


Pomogła: 101 razy
Dołączyła: 04 Wrz 2010
Posty: 6041
Skąd: Kosieczyn
Wysłany: 2010-09-07, 13:42   

Zdjęcia poszukam, tymczasem wklejam info ze strony Łukasza Łuczaja:
hxxp://www.luczaj.com/jadalne.htm

Cytat:
KOMOSA Chenopodium (komosowate Chenopodiaceae)
Większość gatunków komos była wykorzystywana jako pożywienie przez wiele ludów Eurazji i Ameryki. Są to rośliny występujące na miejscach ruderalnych, przychaciach, śmietniskach, przydrożach oraz jako chwasty upraw okopowych np. ziemniaków. Mają jadalne liście, młode także na surowo, starsze liście muszą być gotowane (raz lub dwa razy), a woda odlana. Jadalne są także nasiona, które były mielone na mąkę. Nasiona zawierają saponiny (jak fasola), dlatego powinny być przed użyciem namoczone przez noc, a potem dobrze przepłukane. Zawierają 49% węglowodanów i 16% białka. Najpospolitszym i najczęściej używanym gatunkiem jest komosa biała (lebioda) Chenopodium album. Od czasów prehistorycznych do XVIII w. była ona uprawiana jako warzywo w Europie, wciąż jedzona jest w Japonii. W czasie I i II wojny światowej była najczęściej wykorzystywaną dziką rośliną będącą substytutem warzyw. Jeden z najpowszechniej użytkowanych przez Indian gatunków roślin. Jadało ją przynajmniej 30 szczepów Indian i Eskimosów (np. Irokezi, Thompson, Dakota, Navaho, Apacze). Młode rośliny były najczęściej jedzone gotowane jak szpinak, rzadziej na surowo. Navaho, Paiute i Indianie z Montany jedli też zmielone nasiona. W podobny sposób użytkowano jeszcze kilkanaście innych amerykańskich gatunków z rodzaju Chenopodium. Bardzo pożywna, bogata w witaminy A, B1, B2 i C oraz w mikroelementy. Na glebach zatrutych dużymi dawkami nawozów sztucznych może kumulować trujące substancje azotowe.
Innym pospolicie użytkowanym gatunkiem, głównie dla liści, była w Europie komosa strzałkowata Chenopodium bonus-henricus, u nas spotykana głównie na zachodzie kraju. Używano jej podobnie jak komosy białej oraz jedzono obrane młode pędy, jak szparagi, odkopywane razem z częścią znajdującą się tuż pod ziemią.
Wszystkie gatunki komosy są jadalne. Należy jednak kierować się zmysłem smaku. Niektóre gatunki mogą być bardziej aromatyczne i zjedzenie większych ilości może być niezdrowe (ale też i niemożliwe), chodzi szczególnie o komosę mierzliwą Chenopodium vulvaria o nieprzyjemnym zapachu. Pamiętać należy, że do rodzaju tego należy Chenopodium quinoa, gatunek amerykański, którego nasiona są sprzedawane w sklepach ze zdrową żywnością, gdy tymczasem jego bliski krewniak - komosa biała - jest bezlitośnie tępionym chwastem!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,13 sekundy. Zapytań do SQL: 12