wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zdrowe kości
Autor Wiadomość
Karolina 

Pomogła: 114 razy
Dołączyła: 06 Cze 2007
Posty: 4928
Wysłany: 2008-05-26, 19:31   Zdrowe kości

Źródło wapnia u sportowców wegan, Brendan Brazier
Bartek Sosna



Pytanie: Jestem biegaczem i od niedawna także weganinem. Obawiam się, że odkąd wyeliminowałem z diety produkty nabiałowe, mogę nie dostarczyć sobie wystarczającej ilości wapnia i tym samym będę bardziej podatny na złamania kości w wyniku ich obciążenia. Czy są to uzasadnione obawy?

Odpowiedź (Brendan Brazier, Luty 2005):

W rzeczywistości, z upływem czasu picie mleka osłabia kości z uwagi na efekt wytwarzania kwasów w naszym organizmie. W przeciwieństwie do powszechnego przekonania, to nie brak wapnia w diecie, lecz nadmierna konsumpcja suplementów oraz żywności, wytwarzających kwasy w organizmie, prowadzi w większości przypadków do słabego stanu kości, co ma swój ostateczny efekt w złamaniach i osteoporozie wśród sportowców.

Krew sama w sobie zawsze posiada odczyn neutralny, co jest niezbędne dla przeżycia. Jeśli organizm jest ciągle karmiony żywnością i suplementami wytwarzającymi kwasy w organizmie, lub napotyka obciążenia pochodzące z innych źródeł, musi przedsięwziąć odpowiednie środki, aby utrzymać neutralne pH krwi. W tym celu, organizm wyciąga alkaiczny (zasadowy) wapń z kości. Oczywiście, w efekcie tego mechanizmu, z biegiem czasu, kości będą stawały się coraz słabsze.

Najbardziej konwencjonalnym sposobem na przeciwdziałanie niskiemu poziomowi wapnia i osteoporozie jest zasugerowanie osobie, aby spożywała więcej wapnia, zazwyczaj w formie tabletek. Wapń w tabletkach czerpany jest z takich źródeł jak: muszle ostryg, kości wołowe, koralowce i skały dolomitowe. Wszystkie te źródła są niezwykle trudne i nienaturalne dla człowieka do przyswojenia. Ich duży rozmiar i rekomendowana ilość dziennych dawek jest świadectwem ich słabej dostępności biologicznej. W rezultacie, organizm musi pracować bardzo ciężko, aby czerpać wapń z tych źródeł, co jest kolejnym argumentem za ułomnością tej metody uzupełniania zasobów wapnia.

W wyniku pełnienia swoich normalnych funkcji, jak ruch czy trawienie, nasze ciało naturalnie staje się coraz bardziej zakwaszone, gdyż efekt tworzenia kwasów w organizmie jest naturalnym efektem ubocznym zdrowego metabolizmu. Ta normalna biologiczna funkcja może być podniesiona do nadmiernych rozmiarów, gdy konsumowana jest przesadna ilość jedzenia, co jest kolejnym dobrym powodem, aby jeść żywność bogatą w składniki odżywcze, ograniczając tym samym całkowitą ilość spożywanego pożywienia.

Sportowcy podczas treningu na najwyższym poziomie są najbardziej narażeni na nadmiernie wysoki poziom kwasów w organizmie (tzw. kwasica). Energiczne ćwiczenia powodują wzrost poziomu kwasu mlekowego w organizmie, a jakiekolwiek inne obciążenia tylko wzmagają ten proces. Oczywiście poza obciążeniem fizycznym, wielu sportowców musi także dawać sobie radę z różnego rodzaju obciążeniami psychicznymi, związanymi z presją na osiągnięcie określonych wyników sportowych. Zwiększony metabolizm jest kolejnym czynnikiem, dodatkowo obniżającym poziom pH, jakiemu sportowcy muszą stawić czoła. Łącząc powyższe obciążenia z faktem, że sportowcy generalnie potrzebują więcej pożywienia, ze szczególnym uwzględnieniem białka w celu wsparcia regeneracji mięśni, otrzymujemy przepis na zdewastowany przez kwasy organizm.

Sportowcy utrzymujący przez dłuższy okres czasu kwaśnie środowisko wewnątrz swojego organizmu są także bardziej podatni na wyczerpanie. Jako że kwasowość jest czynnikiem powodującym stres, poziom kortyzolu wzrasta, objawiając się w zaburzeniach snu. Najlepszym sposobem na przeciwdziałanie kwasicy jest spożywanie pożywienia bogatego w chlorofil. Chlorella (algi z okolic Japonii) i zielono-listne warzywa nadają się do tego najlepiej. Surowa, nieprzetworzona żywność jest także ważnym aspektem przy utrzymaniu zasadowości (alkaiczności) wewnątrz naszego ciała. Nieprażone ziarna sezamu są niezwykle bogate w wapń, a tym samym bardzo alkalizujące.

Poza kwestiami dietetycznymi, istnieje także wiele innych sposobów na zredukowanie kwasowości wewnątrz organizmu, takich jak ćwiczenia związane z głębokim oddychaniem, joga czy medytacje. Powyższe techniki są w stanie w większym stopniu zapewnić utrzymanie mocnych kości, niż konsumpcja żywności bogatej w nabiał.

[ Dodano: 2008-05-26, 19:32 ]
hxxp://wegesport.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=36&Itemid=49
 
 
 
kamma 
Magellan


Pomogła: 147 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 7442
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2008-05-26, 19:44   

mam koleżankę, która od 8. roku życia cierpi na osteoporozę. Lekarz jej powiedział, że ma unikać mleka.

A nie - "Pij mleko, będziesz wielki"
_________________
hxxp://alterna-tickers.com]hxxp://alterna-tickers.com]

hxxp://anilanastudio.blogspot.com/
Ostatnio na blogu: Wszystko jest możliwe
"Trzeba wierzyć w człowieka, koleś"
 
 
 
PiPpi 
:)


Pomogła: 51 razy
Dołączyła: 07 Lis 2007
Posty: 1974
Skąd: wrocław
Wysłany: 2008-05-26, 20:17   

mit pozytywnego wpływu nabiału na ludzki organizm ma sie świetnie, w znacznej mierze wśród przedstawicieli starszego pokolenia, np. u mojej bacie, która nieustannie biadoli nad tym że nabiału unikam a dziecko karmię piersią....nie dociera argument, ze skoro wapń jest zawarty w krowim mleku, to skądś sie tam wziął, ano z traw i roślin, które mućka spożywa, z tym,że wapń ów jest właściwie nieprzyswajalny, Leszek Tucholski(patrz dział lekarze przyjaźni wege) twierdzi, ze można zbadać poziom wapnia w moczu, skacze mocno po wypiciu słodkeigo mleka, bo właściwie jest wysikiwany, dopiero zakwaszenie mleka(kwaśne mleko-kefir) ułatwia wchłanianie wapnia.
_________________
hxxp://www.fotosik.pl]hxxp://www.fotosik.pl]hxxp://www.fotosik.pl] hxxp://pierwszezabki.pl]
hxxp://www.maluchy.pl]
 
 
 
Salamandra*75 
Salamandra*75

Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 11 Lis 2007
Posty: 1294
Wysłany: 2008-05-28, 16:52   

ja to slysze za kazdym razem moja tescowa zawsza tak biadoli i jeczy ze nie jemy nabialu i robimy krzywde dziecku
_________________
hxxp://fajnamama.pl]
hxxp://fajnamama.pl]
 
 
k.leee 


Pomógł: 46 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 2701
Wysłany: 2008-05-29, 01:10   

kamma napisał/a:
"Pij mleko, będziesz wielki"
"Pij mleko, będziesz kaleką"
 
 
kofi 

Pomogła: 89 razy
Dołączyła: 12 Lis 2007
Posty: 6415
Skąd: jestem ze wsi
Wysłany: 2008-05-29, 09:04   

Nie wiem, czy w Waszych miastach też jest w szkołach taka akcja (w klasach 1-3 w każdym razie), że dzieci dostają w szkole mleko?
W szołach dzieci moich koleżanek tak jest, wczoraj byliśmy na spotkaniu i już poinformaowano nas radośnie, że mleczko bez dodatków jest za darmo, a za smakowe trzeba dopłacić (24 grosze). Łaciate.
My jemy nabiał, ale ostatnio minimalizuję i widzę, że Daniel jest dużo zdrowszy (tyle, że w przedszkolu dostaje). Nie bardzo mam ochotę tłumaczyć dlaczego nie chcę żadnego mleka w tej szkole, ale już widziałam, że Daniel chciałby je pić - pewnie to będzie niemalże nabożny rutuał - teraz pani rozdaje mleczko i sobie pijemy. Na razie powiedziałam mu, że może zrezygnujemy ze smakowego. Jasne mogę dawać mu sojowe też jest w pudełeczku, ale to znowu stawia go obok grupy. Zobaczymy, a może będzie więcej dzieci, które nie będą piły ze względu na alergię?
_________________
hxxp://jak-obloki.blogspot.com/
 
 
Ewa
[Usunięty]

Wysłany: 2008-05-29, 09:16   

Kofi, dowiedz się jak to jest w Waszej szkole, ale wiem, że w niektórych jest możliwość wybrania zamiast mleka kubeczka jogurtu naturalnego. To mimo wszystko byłoby lepsze.
 
 
kofi 

Pomogła: 89 razy
Dołączyła: 12 Lis 2007
Posty: 6415
Skąd: jestem ze wsi
Wysłany: 2008-05-29, 09:18   

Dzięki Ewa, zapytam.
_________________
hxxp://jak-obloki.blogspot.com/
 
 
Karolina 

Pomogła: 114 razy
Dołączyła: 06 Cze 2007
Posty: 4928
Wysłany: 2008-05-29, 09:19   

Te akcje mnie rozwlają.
_________________
hxxp://s-p-l-o-t.blogspot.com/
 
 
 
kofi 

Pomogła: 89 razy
Dołączyła: 12 Lis 2007
Posty: 6415
Skąd: jestem ze wsi
Wysłany: 2008-05-29, 09:25   

No właśnie i wyobraź sobie, przyjdzie jedna sekciara :-/ i będzie plotła, że nie chce dawać mleka dziecku, bo będzie miało słabe kości i katar ]:->
_________________
hxxp://jak-obloki.blogspot.com/
 
 
Karolina 

Pomogła: 114 razy
Dołączyła: 06 Cze 2007
Posty: 4928
Wysłany: 2008-05-29, 10:18   

Powinni dawać alternatywę - mleko sojowe. Przecież też ma wapń a wiele dzieciaków ma alergię na krowie.
_________________
hxxp://s-p-l-o-t.blogspot.com/
 
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2008-05-29, 10:29   

Ale przecież duży odsetek dzieci ma alergię na nabiał...
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
Marcela

Pomógł: 38 razy
Dołączył: 04 Cze 2007
Posty: 1417
Wysłany: 2008-05-29, 11:28   

k.leee napisał/a:
"Pij mleko, będziesz kaleką"

No właśnie.. Polecam tekst Tomasza Nocunia o tym tytule .
 
 
kofi 

Pomogła: 89 razy
Dołączyła: 12 Lis 2007
Posty: 6415
Skąd: jestem ze wsi
Wysłany: 2008-05-29, 12:57   

Karolina napisał/a:
Powinni dawać alternatywę - mleko sojowe. Przecież też ma wapń a wiele dzieciaków ma alergię na krowie.

Może za 10 lat.
Niee, chyba demonizuję. Pocieszyła mnie koleżanka, której dziecko nie pije mleka, bo nie lubi, że jest spoko, tak dużo dzieci ma alergię, że nikt się nie dziwi.
Marcela gdzieś jest w sieci ten artykuł?
_________________
hxxp://jak-obloki.blogspot.com/
 
 
k.leee 


Pomógł: 46 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 2701
Wysłany: 2008-05-29, 13:12   

Cytat:
Nie wiem, czy w Waszych miastach też jest w szkołach taka akcja (w klasach 1-3 w każdym razie), że dzieci dostają w szkole mleko?

U Kuby w szkole chyba to dotyczy wszystkich klas , bo w szóstych było na pewno.
kofi napisał/a:
Jasne mogę dawać mu sojowe też jest w pudełeczku, ale to znowu stawia go obok grupy.
Są rzeczy które go łączą z grupą? Pewnie tak,więc to chyba OK , że są też rzeczy które go wyróżniają. Inne dzieci przecież też nie są identyczne i się różnią pod pewnymi względami.
kofi napisał/a:
No właśnie i wyobraź sobie, przyjdzie jedna sekciara :-/ i będzie plotła, że nie chce dawać mleka dziecku, bo będzie miało słabe kości i katar ]:->
A po co masz innych uświadamiać? Chyba chodzi o to, żeby zadbać o swoje dziecko a nie przekonać innych, że tak jest lepiej i zdrowiej.
Ja po prostu w szkole powiedziałem, że rezygnuję z mleka a z Kubą na temat szkodliwości tego wynalazku nie raz rozmawialiśmy a i sam o to chyba pytał na tym forum.
 
 
ina 


Pomogła: 51 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 2936
Skąd: południe
Wysłany: 2008-05-29, 13:51   

kofi spokojnie, założę się że będzie więcej dzieci, które nie będą piły mleka. Nie chodzi tylko o alergię, ale jest przecież sporo dzieci które nie cierpią mleka (np. ja nigdy nie piłam, uważałam że jest ohydne ;-) )
_________________
hxxp://www.suwaczki.com/] hxxp://www.suwaczki.com/]
hxxp://www.mineralcosmetics.pl]KOSMETYKI MINERALNE
 
 
 
dżo 


Pomogła: 142 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 5422
Skąd: między polem a łąką
Wysłany: 2008-05-29, 13:59   

ina, nie byłabym taka pewna, u mnie w szkole pije ponad połowa,
 
 
Ania D. 

Pomogła: 115 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 2196
Wysłany: 2008-05-29, 14:01   

Kiedyś nie było mleka o różnych smakach, z cukrem. Dzieci są teraz przyzwyczajone do takich słodkości, dla nich to kolejny deser.
 
 
k.leee 


Pomógł: 46 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 2701
Wysłany: 2008-05-29, 14:02   

ina napisał/a:
kofi spokojnie, założę się że będzie więcej dzieci, które nie będą piły mleka.
Cytat:
ina, nie byłabym taka pewna, u mnie w szkole pije ponad połowa,

No czyli szklanka prawie u połowy dzieci jest pusta ;-)
Ostatnio zmieniony przez k.leee 2008-05-29, 14:03, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
ina 


Pomogła: 51 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 2936
Skąd: południe
Wysłany: 2008-05-29, 14:02   

dżo no właśnie,więc sporo dzieci nie pije jednak :lol:
_________________
hxxp://www.suwaczki.com/] hxxp://www.suwaczki.com/]
hxxp://www.mineralcosmetics.pl]KOSMETYKI MINERALNE
 
 
 
rosa 
born to be wild


Pomogła: 174 razy
Dołączyła: 05 Cze 2007
Posty: 7459
Skąd: Zielonka
Wysłany: 2008-05-29, 15:12   

u nas mleko było, ale tylko rok, jak S był chyba w 3 klasie, F się nie załapał
ale jakby dawali i by chciał to by pił

jako dziecko i osoba dorosła żywiłam się głównie nabiałem, chlebem i jajkami. mleka piłam hektolitry. jak większość osób w mojej rodzinie :-)
mnie jakoś szkodliwość mleka nie przekonuje
_________________
hxxp://rosa-robi-to.blogspot.com/
And what would life be like without a few mistakes
 
 
Karolina 

Pomogła: 114 razy
Dołączyła: 06 Cze 2007
Posty: 4928
Wysłany: 2008-05-29, 18:22   

Rosa a jak ma być zdrowe skoro nie masz enzymów do jego strawienia?
_________________
hxxp://s-p-l-o-t.blogspot.com/
 
 
 
dżo 


Pomogła: 142 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 5422
Skąd: między polem a łąką
Wysłany: 2008-05-29, 20:45   

Karolina, dlaczego rosa nie ma enzymów?
ta teoria przeciwników mleka nie jest niestety prawdziwa, owszem w miare upływu czasu ilość laktazy się zmniejsza ale jeśli ktoś regularnie pije mleko to laktaza jest wytwarzana,

ina napisał/a:
dżo no właśnie,więc sporo dzieci nie pije jednak

ina, jak dla mnie to sporo właśnie pije, no ale to kwestia spojrzenia na sprawę ;-)
 
 
kofi 

Pomogła: 89 razy
Dołączyła: 12 Lis 2007
Posty: 6415
Skąd: jestem ze wsi
Wysłany: 2008-05-29, 22:40   

Ja wierzę teorii, że nabiał działa śluzotwórczo. Widzę to po sobie i po Danielu. Był okres, że jadł bardzo dużo nabiału, bo lubił i niestety ciągle miał katar, a potem chorował na zapalenie uszu. Ja też ciągle mam katar i zauważyłam, że jak ograniczamy to nie ma tego problemu. Danielowi smakuje mleko, ale spokojnie może je zastąpić sojowym. Właśnie pracuję nad uzyskaniem domowego sojowego, żeby miało smak podobny do tego z kartonika, bo do tej pory dość niesmaczne mi wychodziło.
_________________
hxxp://jak-obloki.blogspot.com/
 
 
Ania D. 

Pomogła: 115 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 2196
Wysłany: 2008-05-30, 07:44   

Kofi, spróbuj robic z wiórkami kokosowymi (razem z nimi się miksuje soję), jest duzo smaczniejsze. A najlepsze są i tak dla mnie mleczka orzechowe, najszybciej się je też robi.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,43 sekundy. Zapytań do SQL: 11