wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Nietolerancja pokarmowa
Autor Wiadomość
Mirka

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 04 Cze 2007
Posty: 999
Wysłany: 2008-05-29, 19:30   Nietolerancja pokarmowa

Nietoleranja pokarmowa
( na podstawie opracowania dr Ewy Dąbrowskiej - " Informacja o teście Food Detective firmy Cambridge wykrywającym nietolerancje pokarmowe.
Wykrywa produkty spożywcze nietolerowane przez organizm, które powodują nadprodukcję przeciwciał klasy IgG.)



W miarę upływu lat, gdy stale spożywamy te same pokarmy może rozwinąć się stan nadwrażliwości na te pokarmy zwany nietolerancją pokarmową albo inaczej ukrytą nadwrażliwością na te pokarmy. W takim wypadku we krwi można wykryć zwiększoną ilość przeciwciał klasy IgG przeciw pokarmom, których organizm "nie lubi".
Ocenia się, że u około 45% populacji można rozpoznać nietolerancje pokarmowe.
Ponieważ objawy związane z nietolerancją pokarmową występują późno, od kilku godzin do 3 dni po spożyciu danego pokarmu, więc najczęściejnie są one kojarzone z jedzonym pokarmem.
Ponieważ objawy nietolerancji mogą wiązać się nie tylko z zaburzeniami gastroenterologicznymi, lecz także z innymi przewlekłymi chorobami, więc w takich przypadkach należałoby wykryć pokarmy, których organizm nie toleruje i je wykluczyć z diety, co w wielu przypadkach pozwoliłoby nawet na wyleczenie przewlekłych chorób.
Dlatego tak ważnym problemem jest identyfikacja takich pokarmów. Do tego celu służy test Food Detective, który z próbki krwi wykrywa pokarmy powodujące nadprodukcję przeciwciał klasy IGg.

Czy nietolerancja pokarmowa to jest to samo co alergia pokarmowa?

Istnieje zasadnicza różnica. W przypadku alergii pokarmowej dochodzi do reakcji alergicznej niemal natychmiast po spożyciu nawet niewielkiej ilości alergizującego pokarmu.Objawy alergii łatwo rozpoznać ponieważ po spożyciu danego pokarmu (alergenu)
mogą pojawić się takie objawy jak: rumień skóry, obrzęk, trudności z oddychaniem,a niekiedy może nawet dojść do wstrząsu anafilaktycznego.
Alergia pokarmowa występuje rzadko, dotyczy mniej niż 2% populacji i wiąże się z produkcją przez organizm przeciwciał klasy IgE.

Jaki jest mechanizm powstawania nietolerancji pokarmowych?

Nietolerancje pokarmowe najczęściej wiążą się z nieszczelnością barier jelitowych. W warunkach zdrowia bariery jelitowe są szczelne i strawione pokarmy przedostają się z krwią żyły wrotnej odprowadzającej krew z jelit do wątroby i do krążenia.
Przyczyną nietolerancji mogą być: stres, leki, a zwłaszcza wadliwe żywienie. Czynniki te mogą doprowadzić do niedoboru enzymów trawiennych i następowego tzw. " zespołu przeciekających jelit".
Zespół ten wiąże się z przenikaniem nie strawionych cząsteczek pokarmów do krwi, gdzie są one rozpoznawane jako ciało obce. Komórki obronne zostają pobudzone do ich niszczenia, analogicznie jak np. bakterii, co w tym przypadku wywołuje nadprodukcję przeciwciał klasy IgG przeciw pokarmom, których organizm " nie lubi".
W ten sposów powstają tzw. kompleksy immunologiczne (alergen + przeciwciało IgG), które mogą odkładać się w stawach czy innych narządach.
Depozyty kompleksów immunologicznych są niszczone przez układ immunologiczny, a zwłaszcza leukocyty, co wyzwala mechanizm zapalny. Żeby wystapiła tego typu reakcja musi być przyjęta znaczna ilość pokarmu, którego organizm nie toleruje.

Jakie są objawy nietolerancji pokarmowej?

Objawy nietolerancji pokarmowych wiążą się z miejsce odkładania się kompleksów immunologicznych.
Tym miejscem mogą być ściany naczyń krwionośnych skóry i innych narządów takich jak: układ oddechowy, mięśniowo-stawowy, żołądkowo-jelitowy, a nawet centralny układ nerwowy.
Stąd różnorodność objawów począwszy od migreny, poprzez zapalenia stawów aż do zaburzenia zachowania.
Ponieważ dotąd nie doceniany był mechanizm nietolerancji pokarmowych, stąd też te przewlekłae choroby tradycyjnie nazywane były idiopatycznymi, tzn. o nieznanej przyczynie.

Jakie są wskazania do wykonania testu na nietolerancje pokarmowe.

Wskazaniem do wykonania testu na nietolerancje pokarmowe są wszystkie choroby o charakterze przewlekłym, a zwłaszcza zapalnym, a w szczególności:

-przewlekłe zapalenie stawów tj. gościec reumatoidalny i inne choroby z autoagresji (kolagenozy), fibromyalgia, astma, zapalenie migdałków, zatok, częste infekcje,

-zaburzenia trawienia, biegunki, zaparcia, wzdęcia, kolka, choroba wrzodowa, zespół jelita
nadwrażliwego, zespół złego wchłaniania, choroba Crohna, zapalenie okrężnicy,

- choroby skórne: egzemy atopowe, opryszczki, łuszczyca,

- migreny, depresja, zawroty, autyzm, zespół chronicznego zmęczenia, dyslekcja, nadpobudliwość ( zespół ADHD),

- choroby serca, nadciśnienie, nadwaga ( otyłość), niedowaga, hipoglikemia i wiele innych przewlekłych chorób.


Jak postepować w przypadku wykrycia nadwrażliwości na dane pokarmy?



Ważnym czynnikiem jest utrzymywać odpowiednią zdrową dietę.
W przypadku nietolerancji np. jednego ziarna, należy zastąpić je innym nie uczulającym. Podobnie postępować w przypadku innych uczulających pokarmów. U niektórych osób eliminacja z diety uczulających pokarmów może wywołać pogorszenie tzw. objawy odstawienia. W takich przypadkach zaleca się stopniowo redukować ilość danego pokarmu w diecie, aż do całkowitego wyeliminowania go w czasie do 3 tygodni.
Ponieważ wykluczenie z diety uczulającego pokarmu na okres od 3 do 6 miesięcy wiąże się z obniżeniem poziomu przeciwciał, dlatego dopiero po tym okresie można podjąć próbę ponownego wprowadzenia tego pokarmu, ale w małej ilości i obserwować, czy nie wystąpią objawy uczulenia.

Godnym polecenia jest tzw. dieta rotacyjna, która polega na spożywaniu różnych pokarmów, które co 4 dni zmieniamy na inne. Ten sposób jedzenia zapobiega powstawaniu nowych nietolerancji pokarmowych.
*


Dyskusja nt. testu na nietolerancję pokarmową ImuPro300 wykonywanego w Poznaniu

hxxp://www.dzieci.org.pl/cgi/forum/ikonboard.cgi?act=ST;f=20;t=7481;&#top
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,12 sekundy. Zapytań do SQL: 12