wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
menu na roczek
Autor Wiadomość
strzeszynek 

Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 31 Paź 2007
Posty: 851
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2008-06-16, 22:29   menu na roczek

No właśnie. W niedzielę robimy przyjęcie urodzinowe. Uparłam się, by nie ograniczać się do ciasta i kawy, tylko dać jeszcze coś ciepłego. Wymyśliłam zupę-krem (jaką, to jeszcze zobaczę, co kupię:P )+ grzanki i chciałabym coś pieczonego. Chciałabym zaskoczyć mięsożerne towarzystwo czymś innym niż jedzą na co dzień i mięso mi się nie widzi :-P No to jestem otwarta na sugestie :mrgreen:
_________________

 
 
 
Karolina 

Pomogła: 114 razy
Dołączyła: 06 Cze 2007
Posty: 4928
Wysłany: 2008-06-17, 11:06   

Falafel? (zawsze to piszę ]:-> )
_________________
hxxp://s-p-l-o-t.blogspot.com/
 
 
 
kofi 

Pomogła: 89 razy
Dołączyła: 12 Lis 2007
Posty: 6415
Skąd: jestem ze wsi
Wysłany: 2008-06-17, 11:09   

No to proponuję paszteciki, które mozesz sobie upiec wcześniej (albo w nocy :-> ), a potem tylko odgrzać/dopiec:
np. z 1/2 kg mąki (lub więcej, na zasadzie "ile się wgniecie")
1 kostki margaryny (no tak jest w przepisie)
4 dkg drożdży
kilku łyżek smietany
łyżeczki soli
- to wszystko zagniecione, nawet nie musi rosnąć, chociaż możesz zostawić na pół godziny
potem wkładamy jakiś farsz: grzybki przesmażone, tofu z warzywkami, po najmniejszej linii oporu - mrożone warzywa na patelnię (np. chińska mieszanka Hortexu), po większej i lepsze - cukinia, papryka, fasolka, cebula albo pory, marchewka, co tam jeszcze chcesz, np. kukurydza.
Ja sobie wałkuję to ciasto na ok pół cm i wycinam prostokąty, wkładam ten farsz tak, żeby było maksymalnie dużo na jedną połowę, składam na pół ( to cały czas leży na blacie i zaciskam brzegi). Możesz robić kółko - jak do pierożków, ale wtedy wchodzi trochę mniej farszu. Piecze się w temp. 180-200 stopni tak ze 30 min.
Oczywiście można czymś posypać, co tam rodzinka lubi. Ja sypię kminkiem, albo sezamem. Dobre z dynią, tylko wtedy trzeba byłoby czymś posmarować, żeby nie odpadła (jajkiem).
Inna wersja ciasta (tzw. półfrancuskie):
25 dag mąki
25 dag margaryny
25 dag twarogu (mielimy)
łyżeczka soli
zagniatamy bardzo ładne i bardzo proste w obsłudze ciasto.
Niestety te przepisy są z margaryną i nie próbowałam jej niczym zastępować.
Wiem za to, że smakują mięsożercom.
Wczoraj jadłam u sąsiadów dobrą kapustę smażoną na oleju z marcheką i pomidorami oraz koperkiem, możesz dać do tego.
_________________
hxxp://jak-obloki.blogspot.com/
 
 
YolaW 


Pomogła: 39 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 5462
Skąd: Południe :)
Wysłany: 2008-06-17, 11:27   

Będę śledzić wątek, bo w sierpniu czekają nas chrzciny i chciałabym wegetariańskie, a będą sami mięsożercy, więc muszę wymyślić coś na serio atrakcyjnego...
_________________
hxxp://www.slub-wesele.pl]
hxxp://slub-wesele.pl/]
hxxps://achtedzieciaki.pl/artykul/17]
 
 
Tobayashi 


Pomogła: 34 razy
Dołączyła: 03 Sie 2007
Posty: 1507
Wysłany: 2008-06-17, 12:45   

Ja zwykle serwuje moją ratatuję - z cukinią i papryką, bez pomidorów, tylko z przecierem. Do tego ryż jasminowy lub basmati plus ciecierzyca. Nikt nie pogardzi :mryellow: A wszystko wygląda ładnie i znajomo dla mięsożerców, tyle, że smak ciekawszy. Do ratatuji można dodać kostkę sojową.
 
 
Tusia 


Pomogła: 19 razy
Dołączyła: 03 Cze 2007
Posty: 557
Skąd: Czę100chowa
Wysłany: 2008-06-17, 14:00   

strzeszynek, polecam Ci "bigos bez kapusty" AniD.. Przepyszne, a mięsożercy na święta wcieli mi sporą ilość, a do tego zabawna nazwa ;-)
_________________
hxxp://www.forumveg.webd.pl]
 
 
 
strzeszynek 

Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 31 Paź 2007
Posty: 851
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2008-06-17, 16:37   

na razie najbardziej pasują mi paszteciki, sama myślałam o czymś takim, tylko brakowało mi koncepcji. bigosik bardziej lubię jesienią, co do innych rzeczy, wpierw sprawdzę co to, bo nie mam pojęcia.. :-? Tak czy inaczej wszystkim bardzo dziękuję za pomysły!!!

[ Dodano: 2008-06-17, 17:38 ]
kofi, ta kapusta to kiszona czy biała?(/włoska/pekińska... :lol: )
_________________

Ostatnio zmieniony przez strzeszynek 2008-06-20, 09:24, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Tobayashi 


Pomogła: 34 razy
Dołączyła: 03 Sie 2007
Posty: 1507
Wysłany: 2008-06-17, 19:07   

Ratatujkę robi się banalnie: podsmażasz na oleju/oliwie cebulkę, czosnek, dodajesz przyprawy jakie chcesz, najlepiej zioła prowansalskie, liść laurowy, potem dajesz paprykę pokrojoną w kostkę, a potem cukinię w talarki. Do tego szczypiorek, sól, pieprz, przecier pomidorowy i już.
 
 
loika 

Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 20 Paź 2007
Posty: 346
Wysłany: 2008-06-17, 20:48   

strzeszynek, a ja proponuję klasyczne, polskie meni: barszcz czerwony z pierogami lub uszkami z soczewicy (mają ten plus, że można je zrobnć dowolnie wcześniej i zamrozić, a tuż przed przybyciem gości ugotować). Danie zadowoli nawet najbardziej konserwatywnych.
_________________
hxxp://www.alterna-tickers.com]
 
 
kofi 

Pomogła: 89 razy
Dołączyła: 12 Lis 2007
Posty: 6415
Skąd: jestem ze wsi
Wysłany: 2008-06-18, 13:18   

strzeszynek napisał/a:

[ Dodano: 2008-06-17, 17:38 ]
kofi, ta kapusta to kiszona czy biała?(/włoska/pekińska... :lol: )

To była biała, młoda kapusta duszona na oliwie, ale to nie jako farsz do pasztecików, tylko tak "obok". Ale była pyszna i mówię to ja, która za kapustą nie przepadam. Nawet Daniel wcinał, chociaż też nie przepada.
_________________
hxxp://jak-obloki.blogspot.com/
 
 
rosa 
born to be wild


Pomogła: 174 razy
Dołączyła: 05 Cze 2007
Posty: 7459
Skąd: Zielonka
Wysłany: 2008-06-18, 13:40   

ja ostatnio na Franka rocznicę zrobiłam lazanię ze spinaczem, wszyscy byli zadowoleni. zupa była pomidorowa. no i jakieś 2 sałatki i kapusta, jakby ktos nie lubił lazanii, ale okazało się że wszyscy uwielbiają :-D
_________________
hxxp://rosa-robi-to.blogspot.com/
And what would life be like without a few mistakes
 
 
pidzama 


Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 05 Wrz 2007
Posty: 1145
Wysłany: 2008-06-18, 14:07   

No ja w takich sytuacjach mam dwa dania "pokazowe" gołąbki albo lazania; oba pracochlonne ale efekt murowany :-P
_________________
hxxp://www.alterna-tickers.com]
hxxp://alterna-tickers.com]
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2008-06-18, 14:13   

Zamiast lazanii można zrobić tort naleśnikowy, podobne i można nadziać dowolnie :)
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
rosa 
born to be wild


Pomogła: 174 razy
Dołączyła: 05 Cze 2007
Posty: 7459
Skąd: Zielonka
Wysłany: 2008-06-19, 08:44   

no niby tak, ale dochodzi jeszcze czas smażenia naleśników, dla mnie to już za dużo :-)
_________________
hxxp://rosa-robi-to.blogspot.com/
And what would life be like without a few mistakes
 
 
strzeszynek 

Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 31 Paź 2007
Posty: 851
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2008-06-20, 09:33   

No dobra, oto co wymyśliłam:
1)zupa-krem z kalafiora z koperkiem, do tego paszteciki wg przepisu kofi (ew. do zupy grzanki, a paszteciki potem, ale to bez sensu :-| )
2) ratatuja Tobayashi lub leczo. Do tego ryż bądź makaron.
Komponuje się to jakoś?

[ Dodano: 2008-06-20, 10:41 ]
Zapomniałam wspomnieć, że zależy mi, aby junior też mógł przynajmniej części posmakować. Zupa, nawet paszteciki przejdą. No, może tylko to smażone odpada... Ale ryż może ;)
_________________

 
 
 
bajaderka 


Pomogła: 53 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 647
Skąd: Poznań
Wysłany: 2008-06-20, 12:49   

strzeszynek, moje sugestie tylko...zupę krem z kalafiora możesz wzbogacić mlekiem kokosowym ( dodaje się na samym końcu i tak z 5 minut gotuje )
możesz zrobić pieczarki duszone z rzodkiewką i koperkiem i cytryną - to jedno z moich szybkim bardzo smacznych dań które lubią też jedzący inaczej :mryellow: jak się zdecydujesz to napisz ...wieczorem napiszę dokładniej
a ja za tydzień mam imprezkę Basieńki, w niedzielę zabieram się za kiszenie pekińczyka...kto chce spróbować moich roladek z kiszonego pekińczyka to proszę zakupić ładną dużą kapustę pekińską :-P :-D
 
 
margot

Pomógł: 19 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1321
Wysłany: 2008-06-20, 17:34   

bajaderka napisał/a:
możesz zrobić pieczarki duszone z rzodkiewką i koperkiem i cytryną - to jedno z moich szybkim bardzo smacznych dań które lubią też jedzący inaczej :mryellow: jak się zdecydujesz to napisz ...wieczorem napiszę dokładniej

szczególiki ,szczególiki
bajaderka napisał/a:
w niedzielę zabieram się za kiszenie pekińczyka...kto chce spróbować moich roladek z kiszonego pekińczyka to proszę zakupić ładną dużą kapustę pekińską :-P

warto ;-)
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2008-06-20, 17:59   

bajaderka napisał/a:
kto chce spróbować moich roladek z kiszonego pekińczyka
bajaderka, bój się Boga, to forum wegetariańskie jest :lol: (sorry za OT)
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
margot

Pomógł: 19 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1321
Wysłany: 2008-06-20, 18:01   

Lily napisał/a:
bajaderka napisał/a:
kto chce spróbować moich roladek z kiszonego pekińczyka
bajaderka, bój się Boga, to forum wegetariańskie jest :lol: (sorry za OT)

:mrgreen: :mryellow:
 
 
bajaderka 


Pomogła: 53 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 647
Skąd: Poznań
Wysłany: 2008-06-20, 21:28   

Lily, margot, :mryellow: kiszony pekińczyk ( patrz kiszona kapusta pekińska - całe liście ) wiedzie u nas prym....
a jeśli chodzi o
pierczarki duszone z rzodkiewką i koperkiem
1 kg pieczarek
3 pęczki rzodkiewek
pół - cały pęczek koperku
sól
pieprz, można dodać tymianek jak ktoś lubi
sok z cytryny
olej lub oliwa
Pieczarki i rzodkiewki obrać, pokroić w plasterki . Pieczarki poddusić na patelni z odrobią soli i pieprzu, rzodkiewki umieścić w większym garnku , także poddusić z solą, pieprzem i rozmarynem. Gdy zmiękną połączyć, dodać pokrojony koperek, sok z cytryną. Chwilę potrzymać jeszcze na ogniu aby połączyły się smaki. Podawać można jako przystawkę do kotletów, do chleba, kasz, ryżu i makaronu.
 
 
kofi 

Pomogła: 89 razy
Dołączyła: 12 Lis 2007
Posty: 6415
Skąd: jestem ze wsi
Wysłany: 2008-06-20, 21:41   

Muszę to wypróbować, bo jak każdy niewiarygodnie brzmiący przepis (połączenie pieczarki - rzodkiewki) budzi nadzieję na coś niezwykle pysznego. :-)
_________________
hxxp://jak-obloki.blogspot.com/
 
 
margot

Pomógł: 19 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1321
Wysłany: 2008-06-20, 21:42   

bajaderka napisał/a:
pierczarki duszone z rzodkiewką i koperkiem

bardzo apetycznie sie zapowiada Mam pieczarki ,rzodkiewki -ciężko do jutro czekać z wypróbowaniem przepisu :mryellow:
 
 
zojka3

Pomógł: 30 razy
Dołączył: 21 Cze 2007
Posty: 1916
Wysłany: 2008-06-21, 07:01   

Dziewczyny Wy takie dania wymyslacie, że można się po pachy zaślinić. Pieczarki mam, rzodkiewkę się kupi..... :mryellow:
 
 
strzeszynek 

Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 31 Paź 2007
Posty: 851
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2008-06-21, 09:18   

bajaderka, dzięki. Mleczko wypróbuję, pieczarek na razie nie, bo małemu nie dam. Ale w przyszłości czemu nie? ;-)
_________________

 
 
 
topcia

Pomógł: 11 razy
Dołączył: 03 Mar 2008
Posty: 2993
Wysłany: 2008-06-21, 11:03   

Cytat:
Będę śledzić wątek, bo w sierpniu czekają nas chrzciny i chciałabym wegetariańskie, a będą sami mięsożercy, więc muszę wymyślić coś na serio atrakcyjnego..

My robimy w wegetariańskiej restauracji - nie mam kiedy pichcić :lol:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,43 sekundy. Zapytań do SQL: 14