wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
wyniki badan krwi
Autor Wiadomość
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2011-06-01, 09:21   

an napisał/a:
nie można interpretować wybranego fragmenty morfologii
To jest chyba podstawa, ważna jest całość, a nie pojedynczy parametr, zwłaszcza gdy jest tylko troszkę przekroczony.
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
madalenka 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 25 Sie 2009
Posty: 155
Wysłany: 2011-09-15, 15:18   

Ostatnio robiłam badania krwi i wyszło mi żelazo trzykrotnie poniżej dolnej granicy. Suplementowałam je przez 1,5 mies (2 tabletki dziennie) i nie ma żadnej poprawy. Nadal mam wyniki 20 (norma 80 - 160). Lekarz oczywiście zrzucił na moją dietę, ale oczywiście za bardzo się tym nie przejęłam. Tylko o co chodzi? Czemu tak mi się dzieje i co powinnam z tym zrobić? Nie rozumiem tego ...
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2011-09-15, 15:33   

madalenka, permanentnie niskie żelazo jest m.in. w niedoczynności tarczycy, wtedy ani dieta, ani suplementacja nie pomagają. Ale samego żelaza nie warto badać, lepiej ferrytynę. A hgb jak?
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
madalenka 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 25 Sie 2009
Posty: 155
Wysłany: 2011-09-15, 16:14   

*Pomyliłam się, norma 45-180 ug/dl.

Hgb w porządku 12,20 (12,00 - 18,00) g/dl.

Oczywiście jedynym zaleceniem lekarza było wcinać wątróbkę. ;)
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2011-09-15, 18:49   

madalenka, być może wynika to z wahań dobowych, dlatego właśnie badanie samego poziomu żelaza nie jest miarodajne. A skoro hemoglobina w normie, to z żelazem nie może być tragicznie.

Cytat:
Niskie żelazo we krwi może świadczyć o upośledzeniu wchłaniania żelaza w przewodzie pokarmowym, o zbyt małej ilości dostarczanego żelaza w pokarmach, o utracie żelaza przez przewód pokarmowy, drogi moczowe lub płciowe, o nadmiernym odkładaniu żelaza w tkankach, a także o stanach zwiększonego zapotrzebowania na żelazo.


Ale:
Cytat:
Stężenie ferrytyny w surowicy krwi dobrze odzwierciedla poziom zapasów żelaza w ustroju.

hxxp://mediweb.pl/medicaltest/wyswietl_bl.php?id=59
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
madalenka 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 25 Sie 2009
Posty: 155
Wysłany: 2011-09-15, 18:53   

Ok, sprawdzę to przy następnych badaniach. Dzięki.
 
 
Maple Leaf 


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 23 Lut 2012
Posty: 952
Skąd: Calgary
Wysłany: 2012-09-06, 17:17   

Mam taką zagwozdkę:
generalnie badania krwi robię średnio co pół roku (brat jest sportowcem, więc on musi, a ja się zgłaszam jako pełnoletni towarzysz i przy okazji sobie też daję wbić igłę). Do tej pory wszystko było ok, nawet w okresie kiedy żywiłam się głównie Nutellą i owsianką na mleku z cukrem. Teraz odżywiam się najlepiej, jak umiem, jem jak na mnie mało cukru i te wszystkie sprawy. Dzisiaj zrobiłam badania, odebrałam wyniki i wszystko jest w normie poza:

RDW-CV 11,3% [norma 11,5-14,5]
HCT 35% [norma 36-47]

Trochę mnie to martwi, bo z tego co wyszukałam w internecie, to zaczyna mi się anemia (mam rację?), a jeszcze nigdy w życiu jej nie doświadczyłam :-/ Ale zastanawiam się, czy może mieć na to wpływ zwiększona aktywność fizyczna? Nigdy nie byłam szczególnie aktywna (tylko to, co na lekcjach wf i zwykłe chodzenie do szkoły, sklepu itd.), a od 3-4 miesięcy dość sporo ćwiczę (co drugi dzień ok. 30-34km na rowerze, 1 raz w tygodniu 1,5h jogi).
Z góry dzięki za pomoc ;-)
 
 
MartaJS 


Pomogła: 101 razy
Dołączyła: 04 Wrz 2010
Posty: 6041
Skąd: Kosieczyn
Wysłany: 2012-09-06, 18:17   

Maple Leaf, hematokryt może też zmieniać się w zależności od nawodnienia, spada też jak dużo pijesz. Zwiększona aktywność fizyczna działa raczej w drugą stronę. Anemia to jeszcze nie jest, ale jakiś sygnał. Może w związku z wysiłkiem fizycznym masz większe zapotrzebowanie na to i owo?
_________________



hxxp://www.kurazdoktoratem.blogspot.com
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2012-09-06, 19:51   

Maple Leaf napisał/a:
a od 3-4 miesięcy dość sporo ćwiczę (co drugi dzień ok. 30-34km na rowerze, 1 raz w tygodniu 1,5h jogi).
No to pewnie masz większe zapotrzebowanie na składniki odżywcze, zwłaszcza żelazo. Ale takie minimalne odbieganie od normy to raczej nie jest poważnie brane przez lekarzy...
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
Maple Leaf 


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 23 Lut 2012
Posty: 952
Skąd: Calgary
Wysłany: 2012-09-07, 07:13   

MartaJS, Lily, dziękuję za odpowiedzi :-)
Tak więc:
MartaJS napisał/a:
Może w związku z wysiłkiem fizycznym masz większe zapotrzebowanie na to i owo?

postaram się zwiekszyć ilości żelaza i innych cennych składników w diecie. Muszę się temu dokładnie przyjrzeć, więc założyłam sobie konto na cronometrze- może pomoże ;-)

Lily napisał/a:
Ale takie minimalne odbieganie od normy to raczej nie jest poważnie brane przez lekarzy...

To w sumie dobrze, tylko nie chcę dopuścić do sytuacji, w której to nie będzie już tylko lekki niedobór, ale anemia :-)
 
 
Pipii 

Pomogła: 37 razy
Dołączyła: 14 Lut 2011
Posty: 1721
Skąd: śląsk
Wysłany: 2012-09-07, 08:18   

a napisz mi jak sypiasz, czy budzisz się w nocy? czy śpisz "jak zając"? jak wyglądają Twoje włosy, paznokcie - czy są kruche, łamliwe? Czy masz nadwrażliwe oczy na światło słoneczne? Czy czujesz się zmęczona codziennie między 13 - 15? Czy dużo i często się pocisz? Czy dużo kawy/herbaty (także zielonej) wypijasz codziennie? Jak wygląda Twój stolec? Czy jest suchy, masz zaparcia? pieczenie odbytu podczas wypróżniania? Możesz to opisać na PW - to wszystko bardzo cenne dla mnie info, inaczej nie stwierdzę czy możesz mieć anemię czy też nie. Wyniki analizy krwi niewiele mówią.
Aha, najważniejsze - w jakim mniej więcej dniu cyklu byłaś robiąc badania krwi? Czy byłaś PO miesiączce?
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2012-09-07, 09:03   

Maple Leaf napisał/a:
Muszę się temu dokładnie przyjrzeć, więc założyłam sobie konto na cronometrze- może pomoże ;-)
Ja też mam i permanentnie spożywam za mało żelaza, wapnia, witamin A i E. Ta witamina E mnie szczególnie frapuje, myślałam, że jest w każdym oleju itd.
Cytat:
Występuje w olejach roślinnych (sojowym, kukurydzianych, słonecznikowym, z orzechów), migdałach, margarynie, jajach, marchewkach, orzechach, kiełkach pszenicy, mące pełnoziarnistej, mleku, brukselce i innych zielonolistnych warzywach.
To naprawdę nie rozumiem, jak mogę mieć za mało, chyba że tam jakaś norma dziwna...
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
diancia 


Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 01 Lut 2011
Posty: 2447
Skąd: Kraków
Wysłany: 2012-09-07, 09:58   

Maple Leaf, dużo zdrówka!
_________________
hxxp://www.suwaczki.com/]
 
 
Maple Leaf 


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 23 Lut 2012
Posty: 952
Skąd: Calgary
Wysłany: 2012-09-07, 11:12   

Lily, wpisałam sobie jadłospis sprzed kilku dni i wczorajszy (to, co pamiętałam) i właściwie wszystkiego mam tak "akurat", żelazo też. Za to wyszło mi za dużo witaminy K i C, a za mało selenu :->
diancia, dzięki ;-)
Pipii, napiszę tutaj, bo jakoś nie bardzo mam co ukrywać, a może komuś się to przyda.
Pipii napisał/a:
jak sypiasz, czy budzisz się w nocy? czy śpisz "jak zając"?

Śpię bardzo dobrze, zazwyczaj jest minimum 7 godzin snu, wstaję wypoczęta. W nocy zdarza mi się przebudzić na kilka sekund, ale często wynika to z tego, że mam bardzo czuły sen (budzę się np. gdy inni domownicy wychodzą do szkoły/pracy albo głosniej rozmawiają itp.).
Pipii napisał/a:
jak wyglądają Twoje włosy, paznokcie - czy są kruche, łamliwe?

Włosy są ok (nie licząc genetycznych uwarunkowań i zniszczenia wywołanego regularnym farbowaniem ;-) ), paznokcie nigdy nie były specjalnie mocne, choć od ok. 1,5 roku są zdecydowanie lepsze niż kiedyś, gdy rozdwajały się- teraz są normalne, ale nie noszę długich, więc ciężko ocenić, czy mają tendencje do łamania się.
Pipii napisał/a:
Czy masz nadwrażliwe oczy na światło słoneczne?

Nie.
Pipii napisał/a:
Czy czujesz się zmęczona codziennie między 13 - 15?

Nie, o ile nie siedzę wówczas na nudnym wykładzie ;-)
Pipii napisał/a:
Czy dużo i często się pocisz?

Wydaje mi się, że pocę się w granicach normy- wiadomo, więcej się pocę przy wysiłku fizycznym. Ale nie mam z tym problemu.
Pipii napisał/a:
Czy dużo kawy/herbaty (także zielonej) wypijasz codziennie?

Herbaty nie piję wogóle, chyba, że jestem u kogoś w gościach i nie ma nic innego. Kawa od czasu do czasu (raz na 2-3 tygodnie), w trakcie roku "szkolnego" więcej ]:->
Pipii napisał/a:
Jak wygląda Twój stolec? Czy jest suchy, masz zaparcia? pieczenie odbytu podczas wypróżniania?

Jestem z niego zadowolona ;-) :-P Jest regularny i nie mam żadnych z wymienionych przez Ciebie objawów.
Pipii napisał/a:
w jakim mniej więcej dniu cyklu byłaś robiąc badania krwi?

Jestem mniej więcej w połowie cyklu.
 
 
Pipii 

Pomogła: 37 razy
Dołączyła: 14 Lut 2011
Posty: 1721
Skąd: śląsk
Wysłany: 2012-09-07, 12:06   

wg Twojego opisu wyżej RACZEJ nie masz niedoborów Krwi; także - może taki Twój urok z tymi badaniami. Powtórz za jakiś czas i sprawdź. Może po prostu - spociłaś się dużo dzień wcześniej i "tak wyszło" Wg mnie na prawdę "nie ma powodów do paniki" :-)
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2012-09-07, 14:38   

Maple Leaf napisał/a:
Za to wyszło mi za dużo witaminy K i C, a za mało selenu :->
A widzisz, mnie witaminy K wychodzi strasznie dużo, a przecież nie żywię się kapustą :P Selenu, cynku o dziwo w normie, witaminy C też.
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
Maple Leaf 


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 23 Lut 2012
Posty: 952
Skąd: Calgary
Wysłany: 2012-09-07, 15:37   

Pipii, dziękuję :-) Uspokoiłaś mnie. Powtórzę badania za jakiś czas i zobaczymy, czy mam rzeczywiście problemy i powody do zmartwień ;-)

Lily napisał/a:
mnie witaminy K wychodzi strasznie dużo, a przecież nie żywię się kapustą

Ja też nie jem, a mimo to codziennie wychodzi mi np. 170% witaminy K... :roll:
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2012-09-07, 17:07   

Maple Leaf napisał/a:
a mimo to codziennie wychodzi mi np. 170% witaminy K... :roll:
170 to luzik, ja miewam 500% :P
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
Maple Leaf 


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 23 Lut 2012
Posty: 952
Skąd: Calgary
Wysłany: 2012-09-07, 19:50   

Lily napisał/a:
ja miewam 500%

:shock: Co Ty jadasz? :-P ;-)
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2012-09-07, 20:22   

Maple Leaf napisał/a:
:shock: Co Ty jadasz? :-P ;-)
No właśnie nie wiem... ale tam i tak na oko wpisuję, bo wielu produktów nie ma albo nie potrafię zakwalifikować...
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
Jagula 
matka-nomadka


Pomogła: 64 razy
Dołączyła: 31 Sie 2007
Posty: 3207
Wysłany: 2012-09-07, 23:08   

Maple Leaf napisał/a:
Lily napisał/a:
ja miewam 500%

:shock: Co Ty jadasz? :-P ;-)
aż z ciekawości "zrobiłam" swój dzisiejszy dzień i wit. k wyszło mi 1504% :shock: :-P
Lily zjedz kilka marchewek i wit.a wyjdzie Ci jak trzeba ;-)
_________________
hxxp://www.alterna-tickers.com]

hxxp://alterna-tickers.com]
hxxp://podniebnekorytko.blogspot.co.uk]Když se doma vaří, tak se dobře daří.
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2012-09-08, 09:08   

Jagula napisał/a:
aż z ciekawości "zrobiłam" swój dzisiejszy dzień i wit. k wyszło mi 1504% :shock: :-P
Wow ;)
Jagula napisał/a:
Lily zjedz kilka marchewek i wit.a wyjdzie Ci jak trzeba ;-)
Też to zauważyłam, ale nie zawsze jem marchewkę, bo ciężko zdobyć dobrą...
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
seminko 
samosiejka

Pomogła: 15 razy
Dołączyła: 18 Lip 2010
Posty: 2027
Skąd: znad rzeki
Wysłany: 2012-09-08, 09:35   

Lily, znasz warzywniak na Wyższej Bramie? Tam jest eko w znośnej nawet cenie, choć ponoć z okazaniem certyfikatu bywają problemy (jak mnie w konkurencyjnej ]:-> zdrowej żywności poinformowano)

Słyszałam o Cronometrze, ale jak tam założyć konto? Wpisałam w google i same głupoty mi wyskoczyły... :oops:
_________________
"wiara w to,że okoliczności działają na naszą korzyść, ostatecznie sprawia, że tak jest." Chris Prentiss
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2012-09-08, 14:40   

Tantra napisał/a:
Lily, znasz warzywniak na Wyższej Bramie? Tam jest eko w znośnej nawet cenie, choć ponoć z okazaniem certyfikatu bywają problemy (jak mnie w konkurencyjnej ]:-> zdrowej żywności poinformowano)
Nie ma już chyba tego warzywniaka, tzn. jak ostatnio tam byłam, to już nie było. A jak raz chciałam tam kupić marchewkę, to była spleśniała... no i podziękowałam. Oprócz niej była tylko czerniejąca kapusta.
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
Maple Leaf 


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 23 Lut 2012
Posty: 952
Skąd: Calgary
Wysłany: 2012-09-08, 15:02   

Jagula napisał/a:
wit. k wyszło mi 1504%

:shock:

Tantra, nie wiem czy dobrze Ci to wytłumaczę, ale mogę spróbować ;-) Wchodzisz na cronometer.com , przewijasz nieco stronę na dół i jest taka zielona ramka "Sign up". Klikasz, wypełniasz co tam trzeba (można też sobie ściągnąć cronometer na kompa, ale ja wolę przez internet)- email, nazwę użytkownika i 2x hasło. I gotowe :-) Tam w opcjach można sobie chyba ustawić język i wagę swoją, i rodzaj diety, i inne pierdoły ;-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,52 sekundy. Zapytań do SQL: 12