wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Olej lniany zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu?
Autor Wiadomość
Martini 


Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 06 Sty 2008
Posty: 190
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-10-29, 10:03   Olej lniany zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu?

hxxp://nauka.wp.pl/title,Olej-lniany-zwieksza-ryzyko-przedwczesnego-porodu,wid,10512467,wiadomosc.html?ticaid=16deb

Ciężarne kobiety, które spożywają olej z nasion lnu są cztery razy bardziej narażone na przedwczesny poród - wynika z kanadyjskich badań, o których informuje serwis EurekAlert.

W Kanadzie 50 proc. kobiet w ciąży zażywa - z różnych przyczyn - lekarstwa. Jednak, wiele z nich preferuje stosowanie w tym okresie naturalnych produktów zdrowotnych. "Uważamy, że produkty te są bezpieczne, bo mają naturalne pochodzenie. Ale w rzeczywistości, zawierają one związki chemiczne, których korzystny bądź szkodliwy wpływ nie jest tak dobrze poznany, jak w przypadku leków" - wyjaśnia prowadząca badania prof. Anick Berard z Universite de Montreal.

Kierowani przez nią naukowcy przeprowadzili jedne z największych badań dotyczących bezpieczeństwa stosowania naturalnych produktów zdrowotnych w czasie ciąży. Objęto nimi 3354 kobiet z kanadyjskiej prowincji Quebec.

Okazało się, że niemal 10 proc. ciężarnych kobiet stosowało zdrowotne produkty naturalnego pochodzenia. Do najbardziej popularnych należały: rumianek, zielona herbata, mięta pieprzowa oraz olej z nasion lnu.

Analiza wykazała, że tylko jeden z nich - olej lniany - zwiększał ryzyko przedwczesnego porodu. "W ogólnej populacji średni odsetek przedwczesnych porodów wynosi 2-3 proc. Ale w grupie kobiet, które spożywały olej lniany w ostatnich dwóch trymestrach ciąży liczba ta podskoczyła do 12 proc." - tłumaczy prof. Berard. Jej zdaniem, oznacza to ogromny wzrost ryzyka, dlatego badaczka zaleca ostrożność w stosowaniu tego produktu w ciąży.
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2008-10-29, 10:07   

Hmm, na forum można by takie badania przeprowadzić, wcześniaczków chyba nie ma tu zbyt wiele?
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
puszczyk 


Pomogła: 102 razy
Dołączyła: 03 Cze 2007
Posty: 5319
Wysłany: 2008-10-29, 10:51   

Ciekawe na ile wiarygodne są te badania?
Używałam w poprzedniej ciąży i urodziłam jeden dzień przed terminem.
Teraz też jest w mojej codziennej diecie.
 
 
martka 


Pomogła: 88 razy
Dołączyła: 05 Cze 2007
Posty: 3822
Skąd: UK
Wysłany: 2008-10-29, 11:07   

też mnie ciekawi wiarygodność tych badań....

używałam sporadycznie, bo po prostu nie lubię smaku oleju lnianego.

przyczyny przedwczesnego porodu upatruję zdecydowanie w tym, że była to ciąża bliźniacza.
 
 
 
Kashmiri 


Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 872
Skąd: Kingston
Wysłany: 2008-10-31, 19:24   

jasmin urodziła się przedwcześnie i lekarze nie wiedzieli za bardzo dlaczego. nie wiedziałam wtedy nawet o istnieniu oleju lnianego.
_________________

Zapraszam na mój blog - hxxp://www.lianka.pl/]www.lianka.pl
 
 
 
Malati 

Pomogła: 71 razy
Dołączyła: 10 Cze 2007
Posty: 3924
Wysłany: 2008-10-31, 19:55   

u mnie przyczyna przedwczesnego porodu było odklejanie sie łózyska.Oleju lnianego nie spozywałam ;-)
 
 
maga 
mama Zioma

Pomogła: 79 razy
Dołączyła: 03 Cze 2008
Posty: 4625
Skąd: sielsko izersko
Wysłany: 2008-11-01, 07:37   

puszczyk napisał/a:
Używałam w poprzedniej ciąży i urodziłam jeden dzień przed terminem

czyli teoria się potwierdza ;-) :lol:
_________________
 
 
PiPpi 
:)


Pomogła: 51 razy
Dołączyła: 07 Lis 2007
Posty: 1974
Skąd: wrocław
Wysłany: 2008-11-01, 21:59   

ja używałam, nie sprawdziło się u mnie, choc piłam i skręcało mnie z przyjemności ;-)
_________________
hxxp://www.fotosik.pl]hxxp://www.fotosik.pl]hxxp://www.fotosik.pl] hxxp://pierwszezabki.pl]
hxxp://www.maluchy.pl]
 
 
 
maga 
mama Zioma

Pomogła: 79 razy
Dołączyła: 03 Cze 2008
Posty: 4625
Skąd: sielsko izersko
Wysłany: 2008-11-02, 08:16   

Magda, czemu piłaś? Nie wystrarczy polać nim gotową potrawę? Ja bym chyba nie dała rady pić oleju....
_________________
 
 
agaB 

Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 20 Gru 2008
Posty: 767
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2009-06-03, 16:35   

Chyba nie uwierzę w to, że wczesny poród może być wywołany przez olej lniany.
 
 
gemi 
Matka Polka ;)


Pomogła: 40 razy
Dołączyła: 30 Wrz 2008
Posty: 2460
Wysłany: 2009-09-08, 23:19   

ja dodawałam niemal do wszystkiego - tak mi wchodził :mrgreen:
I co? I urodziłam 2 dni po terminie. Ja jakoś przestałam wierzyć w badania, które są prowadzone w grupie osób różniących się od nas pod tak wieloma względami. Może te ciężarne spożywały też coś innego, co było faktyczną przyczyną przedwczesnych porodów. A może na rynek wyszedł olej z jakimiś zanieczyszczeniami... Ot, tyle, co mi się nasuwa na myśl.
_________________
"Nowego kłamstwa słucha się chętniej aniżeli starej prawdy" (A.Czechow)
 
 
mandy_bu 


Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 30 Gru 2008
Posty: 1260
Wysłany: 2009-09-09, 11:25   

Hm, myślę, że 12%, to jednak nie tak ogromny procent. Podobnie sok malinowy może narażać na przedwczesny poród. Jednak muszą być do tego "sprzyjające " okoliczności. Myślę, że to ważna info dla kobiet NARAŻONYCH na przedwczesny poród.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,15 sekundy. Zapytań do SQL: 12