wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
KAWA 5smaków
Autor Wiadomość
PiPpi 
:)


Pomogła: 51 razy
Dołączyła: 07 Lis 2007
Posty: 1974
Skąd: wrocław
Wysłany: 2009-01-19, 17:55   KAWA 5smaków

Potrzebne składniki:
woda, cynamon mielony, goździki, imbir, sól, cytryna, miód (najlepiej wielokwiatowy), kawa arabika (np. "Diuna" Astry. Inne kawy jak Jacobs mają zmieniony smak [lekko kwaśny] i kawa nie smakuje odpowiednio oraz ma gorsze działanie. Można użyć kawy innej marki ale koniecznie powinna to być 100% arabika)
Przepis:
- gotujemy wodę, po zagotowaniu czekamy 2 minuty. Woda stale ma się gotować na małym ogniu.
- do takiej wody wsypujemy szczyptę cynamony i gotujemy dalej 2 minuty
- dodajemy szczyptę imbiru i ok. 4-6 goździków - 2 minuty
- dodajemy łyżkę wody z odrobiną soli (bardzo mała szczypta) - 2 minuty
- dodajemy 3-5 kropel cytryny - 2 minuty
- wsypujemy kawę w ilości ok. 1,5 do 2 razy większej niż sypiemy normalnie - gotujemy od 3 do 4 minut
- po tym czasie kawę zdejmujemy z ognia i odstawiamy na ok. 2 minuty
- rozlewamy do naczyń z miodem (ok. 1 płaska łyżeczka na szklankę kawy). Kawa musi być choćby symbolicznie osłodzona. Nie polecam słodzenia cukrem.
Kawa "Pięciu Smaków" jest dodatkowo bardzo dobrym "lekarstwem" na świąteczne przejedzenie Można ją pić codziennie nawet osoby, którym normalna kawa szkodzi.


Najlepszym sposobem jest oczywiście nie doprowadzać siebie do stanu przejedzenia i zachować umiar, o czym warto pamiętać w następne święta
;)
_________________
hxxp://www.fotosik.pl]hxxp://www.fotosik.pl]hxxp://www.fotosik.pl] hxxp://pierwszezabki.pl]
hxxp://www.maluchy.pl]
 
 
 
zojka3

Pomógł: 30 razy
Dołączył: 21 Cze 2007
Posty: 1916
Wysłany: 2009-01-19, 17:58   

Mi ta kawa się przyda nie tylko po świętach ;-)
 
 
Tobayashi 


Pomogła: 34 razy
Dołączyła: 03 Sie 2007
Posty: 1507
Wysłany: 2009-01-19, 18:13   

Madziu, dzięki za przepis :-D Dobrowolnie zgłaszam sie do eksperymentu - sprawdzę, czy rzeczywiście dobrze robi człowiekowi (bo mi właśnie kawa szkodzi, ale jej smak uwielbiam). Jutro sobie sporządzę :mryellow:
 
 
Agnieszka 

Pomogła: 193 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 5199
Wysłany: 2009-01-19, 19:52   

b lubię ten przepis a znajomi kawosze upominają się o nią
 
 
PiPpi 
:)


Pomogła: 51 razy
Dołączyła: 07 Lis 2007
Posty: 1974
Skąd: wrocław
Wysłany: 2009-01-19, 21:07   

ciesze się :-) nawet samo gotowanie kawy znacznie polepsza jej jakość, nie jest wtedy tak agresywna dla przewodu pokarmowego. gdy ktoś pozbywa się nałogu picia kawy to właśnie skuteczne (ponoć) wydaje sie być robienie tego etapami. najpierw kawa prawdziwa, nie rozpuszczalna, potem właśnie gotowana, potem inka, potem freedom ;-)
_________________
hxxp://www.fotosik.pl]hxxp://www.fotosik.pl]hxxp://www.fotosik.pl] hxxp://pierwszezabki.pl]
hxxp://www.maluchy.pl]
 
 
 
Tobayashi 


Pomogła: 34 razy
Dołączyła: 03 Sie 2007
Posty: 1507
Wysłany: 2009-01-19, 21:10   

Sama nie wiem, czy chcę się pozbyć tego przyzwyczajenia :-D Robiłam już eksperymenty i wiem, ze potrafię nie pić kawy 3 dni, tydzien. Po prostu lubię smak, ciepełko i aromat tej właśnie substancyi :-D Jutro ucztuję !
 
 
PiPpi 
:)


Pomogła: 51 razy
Dołączyła: 07 Lis 2007
Posty: 1974
Skąd: wrocław
Wysłany: 2009-01-19, 21:13   

ależ ja Cię doskonale rozumiem! ja mogę nie pic i pół roku, ale wiesz przychodzi ten moment, TEN moment i ...taka pyszna, gorrrrąca :lol: niektórym zdrówko nie pozwala, ja o tych myśląc pisałam :->
_________________
hxxp://www.fotosik.pl]hxxp://www.fotosik.pl]hxxp://www.fotosik.pl] hxxp://pierwszezabki.pl]
hxxp://www.maluchy.pl]
 
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2009-01-19, 21:27   

Fajny przepis, jutro wypróbuję :) Kawy rzucać nie zamierzam :)
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
quatrolibro 


Pomógł: 8 razy
Dołączył: 14 Wrz 2007
Posty: 324
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2009-01-19, 22:36   

Może spróbuje....
Ostatnio zrobiłem eksperyment kawowo kakaowy: duża łyżka kakao, mała łyżeczka kawy, szczypta kardamonu (swieżo rozdrobnionego) i trochę cukru brązowego albo melasy. Wszystko zalałem wrzatkiem, najpierw małą iloscia żeby kakao się zmieszało z wodą a potem wiekszą żeby dało się pić. Wyszło pyszne. (dodatek sojowego albo kokosowego mleka psuje efekt i wymaga mocnego słodzenia - wstretny kardamon sie uaktywnia)

Lubię kawę, pije niezbyt często i raczej dobrej jakości, Bio i fair trade, tylko... bo innych nie kupowałem nigdy. Oromia jest najlepsza !
Smak i zapach kawy jest dla mnie cudowny. Przeszkadza mi jedynie "napędowy" charakter kawy. Piję bo jest smaczna a co mi tam.... Oczywiscie jest niezdrowa bo jak coś palonego może być zdrowe, zbożowe namiastki też sa niezdrowe a w dodatku nie mają szans z prawdziwą pod względem smaku.
_________________
nie mam podpisu ;-)
 
 
PiPpi 
:)


Pomogła: 51 razy
Dołączyła: 07 Lis 2007
Posty: 1974
Skąd: wrocław
Wysłany: 2009-01-20, 10:58   

Lily, jak tam kawka, ktoś jeszcze próbował? :->
_________________
hxxp://www.fotosik.pl]hxxp://www.fotosik.pl]hxxp://www.fotosik.pl] hxxp://pierwszezabki.pl]
hxxp://www.maluchy.pl]
 
 
 
Tobayashi 


Pomogła: 34 razy
Dołączyła: 03 Sie 2007
Posty: 1507
Wysłany: 2009-01-20, 11:18   

Zrobiłam - ale nie do konca tak jak miało być, stad mam pare pytań. Generalnie kawka dużo lepsza od kawy z ekspresu, no i zobaczę, czy nie będe miała po niej skutków ubocznych w postaci hertzklekotów :-D
Nie miałam Arabiki, wzięlam Jacobs (pewnie stąd jest nieco kwaśnawa). Nie miałam goździków, musze kupić - albo można opuścić ten punkt? Zamiast suszonego imbiru dałam cienki plasterek świeżego - można?
 
 
PiPpi 
:)


Pomogła: 51 razy
Dołączyła: 07 Lis 2007
Posty: 1974
Skąd: wrocław
Wysłany: 2009-01-20, 18:10   

można, swieży imbir jest łagodniejszy, gdy opuścisz goździki świat się nie zawali, kardamon obsłuży przemianę Metalu;) to na pewno wina jacobsa, niektóre kawy tak mają po prostu :->
_________________
hxxp://www.fotosik.pl]hxxp://www.fotosik.pl]hxxp://www.fotosik.pl] hxxp://pierwszezabki.pl]
hxxp://www.maluchy.pl]
 
 
 
Tobayashi 


Pomogła: 34 razy
Dołączyła: 03 Sie 2007
Posty: 1507
Wysłany: 2009-01-20, 18:17   

O widzisz, kardamon mam i wolę od gwoździków :-D
 
 
szo 


Pomogła: 38 razy
Dołączyła: 15 Lut 2008
Posty: 2532
Skąd: PL
Wysłany: 2009-01-20, 19:11   

no to ja tez spróbuję :-D tylko pytanie techniczne: mam kawę TCHIBO - BRAZIL MILD może być ?
 
 
PiPpi 
:)


Pomogła: 51 razy
Dołączyła: 07 Lis 2007
Posty: 1974
Skąd: wrocław
Wysłany: 2009-01-20, 19:16   

kurczaki, takie popularne kawy często robią się kwaśne, wiec probuj, najwyżej zmienisz kawę;) może się uda, naprawdę dokładnie nie umiem odpowiedzieć.
_________________
hxxp://www.fotosik.pl]hxxp://www.fotosik.pl]hxxp://www.fotosik.pl] hxxp://pierwszezabki.pl]
hxxp://www.maluchy.pl]
 
 
 
szo 


Pomogła: 38 razy
Dołączyła: 15 Lut 2008
Posty: 2532
Skąd: PL
Wysłany: 2009-01-20, 19:49   

Magda Stępień, ok spróbuje, dzięki :-)
 
 
Tobayashi 


Pomogła: 34 razy
Dołączyła: 03 Sie 2007
Posty: 1507
Wysłany: 2009-01-20, 21:51   

Ja jutro kupuję Arabicę, bo muszę wiedzieć jak smakuje prawdziwa kawa wg 5 przemian :mryellow:
 
 
szo 


Pomogła: 38 razy
Dołączyła: 15 Lut 2008
Posty: 2532
Skąd: PL
Wysłany: 2009-01-20, 22:07   

Tobayashi napisał/a:
Ja jutro kupuję Arabicę, bo muszę wiedzieć jak smakuje prawdziwa kawa wg 5 przemian :mryellow:
czekam na relację :-)
 
 
Tobayashi 


Pomogła: 34 razy
Dołączyła: 03 Sie 2007
Posty: 1507
Wysłany: 2009-01-24, 19:11   

Dzisiaj kupiłam wreszcie kawę 100% Arabica (tania, w biedronce; jakaś La Grand :lol: ) i zaparzyłam ją według 5P. I rzeczywiscie, nie była kwaśna, w porównaniu z Jacobs. Była bardzo smaczna :mryellow:
 
 
PiPpi 
:)


Pomogła: 51 razy
Dołączyła: 07 Lis 2007
Posty: 1974
Skąd: wrocław
Wysłany: 2009-01-24, 19:41   

o, fajnko Tobayashi że Ci posmakowała :-) z takich popularnych kaw prima finezja, w niebieskim opakowaniu nie kwaśnieje, mąż mi podpowiedział, bo kawę żlopie ;-)
_________________
hxxp://www.fotosik.pl]hxxp://www.fotosik.pl]hxxp://www.fotosik.pl] hxxp://pierwszezabki.pl]
hxxp://www.maluchy.pl]
 
 
 
devil_doll
[Usunięty]

Wysłany: 2009-01-24, 20:55   

mam pytanie czy jak ja robimy zima to tez cytryna ? czy to nie wychladza czy cos ?
u drugie czy musi byc cos skodkiego i czy mozna to zastapic np slodem daktylowym ? :)
 
 
PiPpi 
:)


Pomogła: 51 razy
Dołączyła: 07 Lis 2007
Posty: 1974
Skąd: wrocław
Wysłany: 2009-01-24, 22:34   

musi być każdy smak;)
kilka kropli z cytryny w towarzystwie wielu rozgrzewających kolegów tylko harmonizuje spotkanie ;-)
_________________
hxxp://www.fotosik.pl]hxxp://www.fotosik.pl]hxxp://www.fotosik.pl] hxxp://pierwszezabki.pl]
hxxp://www.maluchy.pl]
 
 
 
quatrolibro 


Pomógł: 8 razy
Dołączył: 14 Wrz 2007
Posty: 324
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2009-01-25, 13:04   

Zrobiłem dokładnie jak w przepisie, 100% arabika Bio, "szczypty" dodatków i gotowanie po 2 minuty, łyżeczka miodu dla osłody... i jak dla mnie to coś nie powinno się nazywać kawą. Nie miało smaku i zapachu kawy, czyli tego co dla mnie w kawie jest najważniejsze. Wypiłem wzdrygając się bo niestety nie było dla mnie zbyt smaczne, a szkoda mi było zmarnowanej kawy (w ilości x2), ale Frjals bardzo smakowało, wydała sie wręcz zachwycona smakiem. Każdy ma inaczej. Działanie ten napój ma podobne do kawy ale ciśnienie w głowie mam jakieś uciążliwe i wieksze (pewnie wieksza ilość kawy). Zdecydowanie mniej znieczulajacy jest wpływ na brzuch i powoli robie sie głodny albo mi sie wydaje. Teraz coś zjem i zobaczę czy jedzenie utknie w żoładku na kilka godzin czy nie.
_________________
nie mam podpisu ;-)
 
 
PiPpi 
:)


Pomogła: 51 razy
Dołączyła: 07 Lis 2007
Posty: 1974
Skąd: wrocław
Wysłany: 2009-01-25, 19:43   

wpływ na brzuch powinien byc ewidentnie przyspieszający przemianę materii, ciesze się, ze frajls smakowało :-)
_________________
hxxp://www.fotosik.pl]hxxp://www.fotosik.pl]hxxp://www.fotosik.pl] hxxp://pierwszezabki.pl]
hxxp://www.maluchy.pl]
 
 
 
quatrolibro 


Pomógł: 8 razy
Dołączył: 14 Wrz 2007
Posty: 324
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2009-01-26, 00:36   

Magda Stępień napisał/a:
wpływ na brzuch powinien byc ewidentnie przyspieszający przemianę materii


Na pewno nie było efektu zatrzymania łaknienia, charakterystycznego dla kawy, to duży plus tej mikstury.

Magda Stępień napisał/a:
ciesze się, ze frajls smakowało


Już ubolewała że nie będę tego eksperymentu powtarzał ;-)
_________________
nie mam podpisu ;-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,41 sekundy. Zapytań do SQL: 11