wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
butelki po wodzie i inne odpadki (wydzielone z 'WODA')
Autor Wiadomość
kasienka 


Pomogła: 123 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 8362
Skąd: Poznań
Wysłany: 2007-06-20, 20:56   

taffit napisał/a:
to jeszcze mam pytanie czy opakowania z tworzywa sztucznego czy szkła przy segregacji myjecie?
np. po szamponie czy kefirze?

ja też płuczę.

U moich rodziców w Puszczykowie(to małe miasteczko, 8000mieszkańców)jest kilka pojemników, poza tym są worki i raz na dwa tygodnie odbierają śmieci. Są bardzo restrykcyjni, jak coś jest brudnego, to nie wezmą, bo sprzedają to Niemcom :)

Dla moich rodziców i wielu ich znajomych argument ekonomiczny, czyli duuuża oszczędność na śmieciach(we własnym domku bardziej się to odczuwa niż w kamienicy czy bloku, bo w pierwszym przypadku trzeba płacić za śmieci samemu, a tak co miesiąc tyle samo i się nie oszczędza). Mają kilka śmietników, również w części hotelowej(goście nie zawsze się stosują do tego, ale i tak jest segregacja ;) ).

My wrzucamy wszystko do pojemników na plastik papier i szkło, no a inne do śmietnika normalnego(puszek właściwie nie używamy, a jeśli tak, to płucze i wrzucam ze śmieciami, i tak zostają wyłowione ;) ). Kilkoro sąsiadów tez to robi. Pojemniki za każdym razem mieliśmy gdzieś za rogiem, więc bez problemu, nawet czasem patrzyliśmy na wynajmowane mieszkania tez pod tym kątem, bo bez auta trudno gdzieś daleko ze śmieciami latać.

Wkurza mnie tylko brak kultury...Jak widzę w pojemniku na plastik jakieś śmiecie inne itp...Choć i tak jest lepiej niż parę lat temu, a i pojemniki zapełniają się w tempie błyskawicznym, więc chyba trochę do przodu.

Co z kartonami po soku/mleku? Kiedyś na pojemniku na pet'y było napisane że tez można je wrzucać...Ale teraz nie ma, więc już sama nie wiem...A siatki plastikowe? Ja wrzucam z petami, ale też nie jestem do końca pewna czy można, musiałabym przeczyta :roll: ć na naklejce na pojemniku...
 
 
Alispo 


Pomogła: 127 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 5941
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-06-20, 21:03   

Chyba jest roznie,zalezy od pojemnika,bno widzialam rozne opisy co mozna wrzucac..u mnie mozna siatki.A kartony to sie raczej nie nadaja do jakiegokolwiek przetwarzania,z tego co wiem,ale i tak zelatyne maja wiec nie dla nas ;-)
Wydzielilam temat o kartonach: hxxp://wegedzieciak.pl/viewtopic.php?t=534]hxxp://wegedzieciak.pl/viewtopic.php?t=534
_________________
facebook.com/dtogon
Ostatnio zmieniony przez Alispo 2007-06-20, 21:35, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
kasienka 


Pomogła: 123 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 8362
Skąd: Poznań
Wysłany: 2007-06-20, 21:35   

Alispo napisał/a:
Ja mialam na mysli butelki,podobno takie mleka sa

a, to takich nie widziałam...

Kiedyś pytałam w coli o żelatynę w sokach, bo zamawiałam od nich(niestety)do knajpy. Twierdzili, że absolutnie nie ma mowy.
 
 
Alispo 


Pomogła: 127 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 5941
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-06-20, 21:36   

"w"sokach to nie ma,tylko sie stosuje ja w produkcji.
co do coli-Coca- i Pepsi- zrobily chociaz raz jakis dobry krok:hxxp://manager.money.pl/news/artykul/pepsi;i;coca-cola;ugoda,43,0,245035.html]hxxp://manager.money.pl/news/artykul/pepsi;i;coca-cola;ugoda,43,0,245035.html
_________________
facebook.com/dtogon
 
 
Cytrynka 


Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 05 Cze 2007
Posty: 962
Skąd: Olympia, USA
Wysłany: 2007-07-27, 23:34   

Ja także segreguję śmiecie. Tutaj nie wszystko się przetwarza (ponoć w Kanadzie wszystko, tak powiedziała mi znajoma, której bratowa tam mieszka), ale większość segreguję. Plastikowe torby wrzucam dow ielkiej torby zawieszonej na stojaku w jednym z supermarketów, kartony po mleku ryżowym i sojowym oraz sokach też odkładam. Wodę kupuję w butelkach sporadycznie. Zawsze muszę mieć w domu - ze względu na to, że teren jest sejsmiczny. Zazwyczaj używam jej na wakacjach, choć czasem z lenistwa i w domu (ale rzadko bardzo).
Mam nadzieję, że ludzie w Polsce (i innych krajach, które kuleją w tym względzie) zaczną segregować odpady. Moja mama jakiś czas temy wyprowadziła się z dużego miasta na wieś i jest tam jedyną osobą która płaci za wywóz śmieci. Reszta gdzieś zakopuje pewnie :evil:
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2007-07-27, 23:38   

Cytrynko, ja mogę segregować, bardzo chętnie - tyle że tu ich nikt ode mnie nie odbierze...
Ani nie mam gdzie zanieść, bo nie ma publicznych pojemników.
 
 
Marcela

Pomógł: 38 razy
Dołączył: 04 Cze 2007
Posty: 1417
Wysłany: 2007-07-28, 09:48   

Na wsi niestety większość spala śmieci w piecach centralnego ogrzewania. Zdziwiłybyście się jakie czarne, smoliste dymy można tu casem zobaczyć.....
 
 
Ania D. 

Pomogła: 115 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 2196
Wysłany: 2007-07-28, 11:30   

Bardzo mi się podoba, jak gmina sama płaci za wywóz śmieci. Stoją kontenery i można przywozić odpadki. Super jest też pomysł konieczności opłacania przez każde gospodarstwo firmy wywożącej śmieci, nie wiem tylko jak to wygląda z prawnego punktu widzenia. Gdzieś czytałam, że w jakiejś gminie nie dostaje się pozwoleń dopóki się nie podpisze umówy z jakąś firmą.
 
 
muz 

Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 307
Skąd: inąd
Wysłany: 2007-07-28, 18:12   

moi rodzice mieszkaja na wsi i co miesiac dostaja kolorowe worki na rozne rodzaje odpadow. normalne smieci odbieraja co tydzien lub dwa (w zaleznosci jak sobie kto oplaca), a segregowane smieci raz na miesiac. jest to dosyc dobre rozwiazanie, z tym ze swiadomosci ekologicznej jednak brak i wiekszosc moich sasiadow ne "zaprzata" sobie glowy segregowaniem /:
 
 
Capricorn 
2radical4u

Pomogła: 89 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 6526
Wysłany: 2007-07-28, 18:30   

na wsi i mają worki? super.

Moje miasto ma jakies 8,5 tys. mieszkańców. Segregowaniem śmieci nikt sobie d. nie zawraca. Nawet jak we włąsnym zakresie posegregujesz, to nie ma odpowiednich pojemników.
_________________
this is the strangest life I've ever had...

Niniejszym oświadczam, iż wszystkie moje wypowiedzi zawierają wyłącznie moje spojrzenie na omawiany temat. Nikogo do niczego nie nakłaniam. Dziękuję za uwagę.
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2007-07-28, 20:25   

ano właśnie...
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
Marcela

Pomógł: 38 razy
Dołączył: 04 Cze 2007
Posty: 1417
Wysłany: 2007-07-28, 21:18   

Na naszej wsi konteney i owszem - stoją, ale zawsze pełno w nich gruzu i odpadów z okolicznych budów a śmieci nikt nie segreguje, tylko do pieca jak leci....opony, plastik itp.
 
 
hans 
jestem słowianinem


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 05 Cze 2007
Posty: 1018
Skąd: śmiesznogród
Wysłany: 2007-07-28, 22:36   

Myślę że nawet jeśli śmieci idą na jedno wysypisko, to warto segregować chociażby po to żeby dzieciakom "weszło to w krew" i stało sie dla nich czymś naturalnym, jak mycie zębów czy przechodzenie przez jezdnię na zielonym świetle. Z czasem i tutaj zacznie się zwracać uwagę na ochronę środowiska i wtedy nasze dzieciaki będą przygotowane (nie będą musiały się do niczego zmuszać)
_________________


hxxp://www.suwaczek.pl/]
 
 
 
Cytrynka 


Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 05 Cze 2007
Posty: 962
Skąd: Olympia, USA
Wysłany: 2007-07-31, 09:57   

Lily napisał/a:
Cytrynko, ja mogę segregować, bardzo chętnie - tyle że tu ich nikt ode mnie nie odbierze...
Ani nie mam gdzie zanieść, bo nie ma publicznych pojemników.


Lily, mam nadzieję, że Cię nie uraziłam. Trochę uogólniłam. Ja wiem, że są ludzie którzy troszczą się o środowisko, wiele jednak osób, w tym często osoby, które mogą wydawać decyzje w sprawie odpadów, albo się nie znają, albo mają w nosie, albo im się nie chce - takie mam wrażenie. Poza tym tak jak napisałam, ogromne rzesze ludzi zakopują śmiecie w lasach, bądź wszelkie odpadki typu zużyte pieluszki, butelki palą w piecach. Gdyby była odpowiednia ilość pojemników, a także kary za zakopywanie śmieci, problem by się zmniejszył.
Ostatnio spotkałam się z opinią, że plecę bzdury i się nie znam, bo płuczę butelki przed posegregowaniem. Ponoć większy z tego problem niż korzyść - bo marnuję wodę.
 
 
Marcela

Pomógł: 38 razy
Dołączył: 04 Cze 2007
Posty: 1417
Wysłany: 2007-07-31, 14:11   

Cytrynko nie ma takiej możliwości żeby spalić piekuszkę w piecu. Mój znajomy kiedyś próbował w piecu kaflowym i pieluszka wcale się nie spaliła przez kilka dni. W końcu ją wyrzucił. Zdaje się, że one są niestety niezniszczalne. Słyszałam, że jedno dziecko "produkuje" około 1,5 tony takich nieciekawych śmieci (a rozkładają się podobno 200 lat) Makabra jakaś.... :shock:
 
 
kasienka 


Pomogła: 123 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 8362
Skąd: Poznań
Wysłany: 2007-08-02, 10:02   

Capricorn napisał/a:
Moje miasto ma jakies 8,5 tys. mieszkańców. Segregowaniem śmieci nikt sobie d. nie zawraca.

można spróbować uderzyć z tym do lokalnych władz :) I trochę ich przycisnąć ;)
 
 
Lady_Bird 


Pomogła: 21 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 2077
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-08-02, 12:14   

u mnie są 4 kontenery na segregowanie śmieci,
za to pan, który wczoraj je oprózniał miał na samochodzie tylko 2 przegrody,więc jak to jest?
 
 
vlada 


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 671
Wysłany: 2007-08-02, 12:58   

z tego co wiem na wysypisku u moich rodziców są osoby, które segregują odpady. Nie wiem dokładnie co i jak, ale na pewno odkładają plastiki, szkło oraz odpady organiczne, które składowane są oddzielnie a z nich wytwarza się energia
_________________
hxxp://www.maluchy.pl]hxxp://www.maluchy.pl]
 
 
majaja 
wybuchowa wredota


Pomogła: 52 razy
Dołączyła: 12 Cze 2007
Posty: 3450
Skąd: warszawskie Bielany
Wysłany: 2007-08-04, 22:30   

To potem jest segregowane przez firmę specjalizującą się tym (przynajmniej w W-wie, bodajże w Ożarowie Maz). Się rekrutowałam , czas jakiś temu do firmy zajmującej się śmieciami to popytałam.
A jeśli chodzi o kartony - Metro ostanio prowadzi akcję i w ramach tejże pytali speców i kartony powinny iść do makulatury, bo jednak najwięcej tam papieru i to dość dobrej jakości.
 
 
vlada 


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 671
Wysłany: 2007-08-05, 08:22   

majaja napisał/a:
kartony powinny iść do makulatury, bo jednak najwięcej tam papieru i to dość dobrej jakości.


a u na przedwczoraj wymienili wszystkie pojemniki na śmieci. Mamy "piękne" pojemniki na plastiki i szkło, niestety na papier już nie. Zabrali stary pojemnik, ale nowego już nie dostarczyli. :-/
_________________
hxxp://www.maluchy.pl]hxxp://www.maluchy.pl]
 
 
Capricorn 
2radical4u

Pomogła: 89 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 6526
Wysłany: 2007-08-05, 08:58   

No u nas z makulaturą problemu nie ma, bo zbieraniem jej zajmuje się podstawówka, do której chodzi mój syn. Każda klasa dostaje na koniec roku jakąś symboliczną nagrodę za to.
_________________
this is the strangest life I've ever had...

Niniejszym oświadczam, iż wszystkie moje wypowiedzi zawierają wyłącznie moje spojrzenie na omawiany temat. Nikogo do niczego nie nakłaniam. Dziękuję za uwagę.
 
 
rosa 
born to be wild


Pomogła: 174 razy
Dołączyła: 05 Cze 2007
Posty: 7459
Skąd: Zielonka
Wysłany: 2007-08-05, 11:14   

u moich synów w szkole również są akcje makulaturowe, dwa razy w roku, potem maku jest sprzedawana a pieniądze idą na np. dla chorych koni przez ostatnie 3 lata
_________________
hxxp://rosa-robi-to.blogspot.com/
And what would life be like without a few mistakes
 
 
hans 
jestem słowianinem


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 05 Cze 2007
Posty: 1018
Skąd: śmiesznogród
Wysłany: 2007-08-05, 22:14   

w przedszkolu Izy też są zbiórki makulatury, co miesiąc :-D
_________________


hxxp://www.suwaczek.pl/]
 
 
 
kasienka 


Pomogła: 123 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 8362
Skąd: Poznań
Wysłany: 2007-08-05, 22:16   

A u nas są pudła na baterie :)
 
 
hans 
jestem słowianinem


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 05 Cze 2007
Posty: 1018
Skąd: śmiesznogród
Wysłany: 2007-08-05, 22:24   

pojemniki na baterie i na puszki po benzoesanach sodowych też...niestety większość rodziców pompuje to w dzieci...eh...
_________________


hxxp://www.suwaczek.pl/]
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,44 sekundy. Zapytań do SQL: 12