wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
ZAKWAS
Autor Wiadomość
Wicia 

Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 448
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2009-02-19, 12:03   ZAKWAS

Pozwoliłam sobie założyć nowy wątek, gdyż temat zakwasu pojawia się w wielu, a i tak nie znalazłam odpowiedzi. Czy ktoś z Was spotkał się z następującym problemem? Wymieszałam mąkę żytnią razową z wodą i wtawiłam do ciepłego piekarnika. Po dwóch dniach mieszanka mocno bąbelkuje, wyrasta jak na moje oko dużo za szybko, tworzy się taka gąbka i ... nieciekawie pachnie, nie tak kwaśno jak zakwas tylko jakoś tak skiśle, ale przecież to była tylko mąka z wodą więc jak mogło skisnąć o ile wogóle? Nie wiem o co chodzi....
_________________
www.kartonzabawek.pl
 
 
 
kofi 

Pomogła: 89 razy
Dołączyła: 12 Lis 2007
Posty: 6415
Skąd: jestem ze wsi
Wysłany: 2009-02-19, 12:42   

Konsystencja chyba prawidłowa. No rzeczywiście dość szybko się zrobił, ale nie wydaje mi się, żeby było coś nie tak. Młody zakwas może na początku pachnieć niezbyt pięknie, potem nabiera takiego jabłkowego zapachu (raczej sfermentowanych jabłek, niż świeżych). Czytałam, że ja nie zmienia koloru (na czarny niebieski, zielony) to raczej trudno go zepsuć. Wydaje mi się OK. Chyba powinnaś go podkarmić co 12 godzin początkowo, potem co 24. I już.
_________________
hxxp://jak-obloki.blogspot.com/
 
 
Ania D. 

Pomogła: 115 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 2196
Wysłany: 2009-02-19, 12:50   

Zakwas żytni ma intensywny zapach, tym intensywniejszy, im jest mu cieplej. Czasami jest to taki smrodek. Jeśli nie śmierdzi tak bardzo, że nie da się wytrzymać, to powinno być ok.
 
 
Jagula 
matka-nomadka


Pomogła: 64 razy
Dołączyła: 31 Sie 2007
Posty: 3207
Wysłany: 2009-02-19, 12:52   

kofi już chyba napisała wszystko co może uspokoić.Sama piekę niedługo ale zakwasy miewają dziwne zapachy (niemiłe również) jak nie ma zmian w kolorze to powinno być ok.
_________________
hxxp://www.alterna-tickers.com]

hxxp://alterna-tickers.com]
hxxp://podniebnekorytko.blogspot.co.uk]Když se doma vaří, tak se dobře daří.
 
 
Wicia 

Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 448
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2009-02-19, 15:57   

Piekę chleb od dawna i nigdy takiego zapachu nie było :roll: Poza tym próbowałam piec chleb na takim i też jakiś galaretowaty był, gdy lekko poruszyłam formą to odrazu ta galareta siadła. Nigdy tak mi się nie działo dlatego nie wiem co o tym myśleć... może mąka jakaś inna była. Kolor niby ok, tylko taki nadmuchany i buzujący i dziwnie pachnący ten zakwas i chleb na nim też, wywaliłam go choć ładnie wyglądał.
_________________
www.kartonzabawek.pl
 
 
 
Tobayashi 


Pomogła: 34 razy
Dołączyła: 03 Sie 2007
Posty: 1507
Wysłany: 2009-02-19, 17:05   

Super Wicia, że założyłas ten wątek. Drugi raz próbuję zrobić zakwas, i wydaje mi się, że znowu się zaśmierdział. Ale skoro mówicie, że tak ma być, to niech jeszcze jest. Ale jeżeli ma być przykryty lekko, np. ściereczką, to nie wytrzymam tego smrodu. Przykryłam go szczelniej, bo myslałam, że jest do wyrzucenia.
 
 
Ania D. 

Pomogła: 115 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 2196
Wysłany: 2009-02-19, 18:48   

Dziewczyny, warto zacząć od robienia zakwasu pszennego, tak uważam. Ma "lżejszy" ;-) zapach i chleb pszenny łatwiej się robi. A zakwas można potem łatwo przekwalifikować na żytni lub inny dodając odpowiednią mąkę.
 
 
gosia_w 


Pomogła: 86 razy
Dołączyła: 27 Wrz 2008
Posty: 5545
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-02-19, 18:53   

Ania D. napisał/a:
A zakwas można potem łatwo przekwalifikować na żytni lub inny dodając odpowiednią mąkę.
Jak to właściwie działa? Przecież zostaje w zakwasie trochę tej innej mąki. Czy chodzi o to, że jest jej na tyle mało, że można zakwas nazywać tak, jak ostatnio dodana mąka? Właśnie chciałam zrobić chleb z mąki pszennej i żytniej i się zastanawiam, czy nie "zepsuję" tym zakwasu i potem będę mogła znów mieć pszenny.
 
 
Ania D. 

Pomogła: 115 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 2196
Wysłany: 2009-02-19, 19:05   

Gosiu, ja się za bardzo nie przejmowałam "czystością" zakwasu. Nie miała znaczenia, czy chleb pszenny piekłam na zakwasie żytnim, a na pszennym chleb mieszamy (nie robię chleba czysto żytniego, tylko mieszam mąkę pszenną i żytnią). Dla mnie wystarczy dokarmić inną mąką i można potem piec.
 
 
Tobayashi 


Pomogła: 34 razy
Dołączyła: 03 Sie 2007
Posty: 1507
Wysłany: 2009-02-19, 19:06   

Szczerze powiem, ze sama nie wiem, jaką mam mąkę, bo nie pamiętam :-D Ale nie mam serca do tego zakwasiora - chętnie kupię od kogoś kto ma dobry i sprawdzony :mryellow:
 
 
Ania D. 

Pomogła: 115 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 2196
Wysłany: 2009-02-19, 19:10   

Tobayashi, jak nie znajdziesz nikogo blisko siebie, to mogę Ci wysłać (oczywiście bezpłatnie). Tylko nie obiecuję, że będzie to szybko, bo ja teraz z powodu malucha nie chodzę na pocztę (tam jest straszny upał, nie mam co zrobić z małą).
 
 
Tobayashi 


Pomogła: 34 razy
Dołączyła: 03 Sie 2007
Posty: 1507
Wysłany: 2009-02-19, 19:13   

Dzięki Aniu :-D ZObaczymy czy ktoś bliżej nie ma tej cudownej substancji :-D
 
 
gosia_w 


Pomogła: 86 razy
Dołączyła: 27 Wrz 2008
Posty: 5545
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-02-19, 19:54   

Dziękuję Aniu. Mam jeszcze pytanie odnośnie zakwasu - czy ma znaczenie, na którym etapie odkłada się zakwas na następne pieczenie? Wiem, że trzeba odłożyć przed posoleniem, ale czy zakwas dokarmiony, czy takie ciasto już po dodaniu całej ilości mąki. Ja robie tym drugim sposobem, bo tak zostałam nauczona (i zdecydowanie to działa), a na forum czytam, żeby odłożyc po dokarmieniu zakwasu, czyli po dodaniu mniejszej części mąki.
 
 
Ania D. 

Pomogła: 115 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 2196
Wysłany: 2009-02-19, 20:04   

Gosiu, ja odkładam od razu po dodaniu pierwszej części mąki. Wcześniej robiłam tak, jak Ty, ale zdarzyło mi się zapomnieć o odłożeniu zakwasu i potem musiałam zaczynać od początku. Teraz od razu, jak tylko wymieszam zakwas z wodą i mąką, to odkładam do słoika. Nie ma to żadnego znaczenia. Chowam go od razu do lodówki i czeka tam na następny raz.
 
 
Wicia 

Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 448
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2009-02-19, 20:19   

No to ja jeszcze raz wrócę do mojego pytania, bo jednak coś mi tu nie gra. Czy zakwas może skisnąć? Wydawało mi się, że im bardziej kwaśny tym lepiej, no ale coś mi się wydaje, że jednak może się zepsuć. Tylko czy zepsuty zakwas pracuje dwa razy szybciej?
_________________
www.kartonzabawek.pl
 
 
 
dżo 


Pomogła: 142 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 5422
Skąd: między polem a łąką
Wysłany: 2009-02-19, 20:56   

Wicia napisał/a:
Czy zakwas może skisnąć? Wydawało mi się, że im bardziej kwaśny tym lepiej, no ale coś mi się wydaje, że jednak może się zepsuć.

Wicia, zależy co się rozumie pod sformuowaniem - skisnąć, wiem, że przez internet trudno będzie Ci to wytłumaczyć bo najlepiej gdybyśmy go powąchali :mryellow: ale jeśli uważasz, że zakwas jest za kwaśny to najprawdopodobniej rozmnożyło się w nim zbyt dużo bakterii fermentacji octowej, a powinny być to bakterie fermentacji mlekowej - to moje przypuszczenia,
 
 
Ania D. 

Pomogła: 115 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 2196
Wysłany: 2009-02-19, 21:29   

Wicia, ja nie wiem, czy możę skisnąć, ale czasem ciasto zakwaszone, które stoi za długo w ciepłym miejscu, ma właśnie taki zapach. Zdarza się, że zostawię zakwas na dwa dni na blacie i ma taki skiśninęty, intensywny zapach, ale jak go dokarmię, to rośnie doskonale.
 
 
Wicia 

Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 448
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2009-02-19, 21:49   

No to podkarmię go jeszcze i zobaczymy. Aniu, a czy on Tobie też tak nietypowo szybko zaczyna rosnąć?

[ Dodano: 2009-02-19, 21:50 ]
dżo napisał/a:
rozmnożyło się w nim zbyt dużo bakterii fermentacji octowej,


Czyli jest do wyrzucenia czy do podkarmienia? Co to za bakterie?
_________________
www.kartonzabawek.pl
 
 
 
Jagula 
matka-nomadka


Pomogła: 64 razy
Dołączyła: 31 Sie 2007
Posty: 3207
Wysłany: 2009-02-19, 22:18   

Tobayashi napisał/a:
Dzięki Aniu :-D ZObaczymy czy ktoś bliżej nie ma tej cudownej substancji :-D
ja bym Ci mogła go podesłać tylko nie wiem jak się do tego zabrać ...
AniuD- jak to się robi :-> ???
_________________
hxxp://www.alterna-tickers.com]

hxxp://alterna-tickers.com]
hxxp://podniebnekorytko.blogspot.co.uk]Když se doma vaří, tak se dobře daří.
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2009-02-19, 22:20   

pakujesz szczelnie w mały słoik i do koperty bąbelkowej, potem priorytetem ;)
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
Jagula 
matka-nomadka


Pomogła: 64 razy
Dołączyła: 31 Sie 2007
Posty: 3207
Wysłany: 2009-02-19, 22:28   

Lily napisał/a:
pakujesz szczelnie w mały słoik i do koperty bąbelkowej, potem priorytetem ;)
acha :roll: dzięki wielkie!

Tobayashi - to jeśłi chcesz napisz mi na priv adres i ślemy w przyszłym tygodniu 8-)
_________________
hxxp://www.alterna-tickers.com]

hxxp://alterna-tickers.com]
hxxp://podniebnekorytko.blogspot.co.uk]Když se doma vaří, tak se dobře daří.
 
 
dżo 


Pomogła: 142 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 5422
Skąd: między polem a łąką
Wysłany: 2009-02-20, 05:49   

Wicia napisał/a:
Czyli jest do wyrzucenia czy do podkarmienia? Co to za bakterie?

Wicia, jeśli bakterie fermentacji octowej przeważają to niestety do wyrzucenia ale trudno mi doradzić jak miałabyś to sprawdzić. Mój zakwas gdy stoi zbyt długo w lodówce (tak długo, że się rozwarstwia) ma bardzo kwaśny zapach - pachnie acetonem, jak zmywacz do paznokci ;-) . Zakwas jest dobry dopóki nie śmierdzi, nie zmienia koloru i nie ma na nim pleśni.

Wicia napisał/a:
Co to za bakterie?

Ich nadmierna ilość zaburza równowagę zakwasu i stanowi element niepożądany, chleb ze zbyt octowego zakwasu ma żółtawy kolor i gorzki smak.

W zakwasie występuje kilkadziesiąt różnych bakterii i drożdży.
Trzy najważniejsze to:
- bakterie odpowiedzialne za produkcję kwasu mlekowego
- bakterie produkujące kwas octowy
- dzikie drożdże
Fermentacja dobrego zakwasu daje dobre proporcje kwasu mlekowego i octowego. Kwas mlekowy działa leczniczo na układ pokarmowy a kwas octowy może drażnić żołądek lub jelita ( jednak ulatnia się z chleba, gdy on czerstwieje ).
 
 
Tobayashi 


Pomogła: 34 razy
Dołączyła: 03 Sie 2007
Posty: 1507
Wysłany: 2009-02-20, 15:31   

JAgula juz mi wysłała zakwasior :-D Super, jeszcze raz dzięki :-D
 
 
Wicia 

Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 448
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2009-02-20, 15:49   

dżo napisał/a:
Zakwas jest dobry dopóki nie śmierdzi, nie zmienia koloru i nie ma na nim pleśni.


Mój nie ma pleśni, ładnie wygląda, tylko ten smród. Ostatnio wietrzyłam cały dom. Chleb na tym zakwasie też niestety śmierdzi, bałam się go próbować choć wyglądał ładnie. No to już chyba wiem, za bardzo podkręciłam temperaturę w piekarniku. Włożyłam mąkę do nagrzanego do 40 stopni piekarnika po dwóch dniach wyszedł mi prawie z miski, pracował imponująco niestety w parze z jego pracą narastał ten smród, czyli chyba te bakterie kwasu octowego... a myślałam, że im cieplej tym lepiej :roll:
_________________
www.kartonzabawek.pl
 
 
 
maga 
mama Zioma

Pomogła: 79 razy
Dołączyła: 03 Cze 2008
Posty: 4625
Skąd: sielsko izersko
Wysłany: 2009-02-20, 16:35   

a co w sytuacji, gdy zakwas pachnie normalnie a chleb z niego wychodzi kwaśny? Gdy daję mniej zakwasu, słabo rośnie. Dodam, że mam zakwas b. dojrzały, hodowany od sierpnia
_________________
Ostatnio zmieniony przez maga 2009-03-08, 11:21, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,68 sekundy. Zapytań do SQL: 13