wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
soki warzywne w kartonach
Autor Wiadomość
dżo 


Pomogła: 142 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 5422
Skąd: między polem a łąką
Wysłany: 2009-03-01, 16:55   

Amanii napisał/a:
Mnie zastanawia tylko jedna rzecz (i to już nie pierwszy raz tu na forum). Dlaczego niepełnowartościowe = szkodliwe?

Amanii, ale w tym temacie nikt nie napisał, że pasteryzowany sok warzywny jest szkodliwy (chyba, że nieuważnie czytałam).
Soki warzywne są to z reguły soki mętne lub przecierowe (jedynie oprócz burakowo-jabłkowego z Hortexu). Zawierają w sobie zarówno witaminy jak i składniki mineralne ale w dużo mniejszej ilości niż takie domowe, wyciskane samodzielnie.
Składniki mineralne, m.in. wapń, potas, magnez w procesie technologicznym nie ulegają rozkładowi, jedynie niektóre witaminy (wrażliwe na wysoką temperaturę) ulegają częściowej degradacji w trakcie obróbki termicznej soku, co nie oznacza jednak, że w nim nie występują. Ponadto część soków zawiera polifenole i flawonoidy czyli naturalne antyoksydanty (przeciwutleniacze) chroniące nas w jakimś stopniu przed zachorowaniem na nowotwory.
Picie soków na pewno nie jest szkodliwe. Niemniej nie wszystko z nimi jest w porządku. Teoretycznie soki powinny być produkowane z warzyw o nienagannej jakości, bez pleśni, oznak gnicia itd - niestety to teoria, która z praktyką ma niewiele wspólnego ponieważ podczas skupu nikt nie ogląda każdej marchewki czy buraka z osobna (są jedynie pobierane wyrywkowo próbki). Po drugie proces technologiczny produkcji soków budzi wiele zastrzeżeń.
Np. marchewka przed wyciskaniem jest myta a później obierana za pomocą ługu sodowego (na pewno tak jest w zakładach przetwórstwa owocowo-warzywnego w Łowiczu - byłam tam na praktykach i widziałam to osobiście).
Ług sodowy w dużym stężeniu jest substancją trującą, można znaleźć wiele o nim w sieci, służy min. do produkcja detergentów i czyszczenie rur kanalizacyjnych. Nie jestem w 100% przekonana, że w dalszej części procesu produkcji jest on całkowicie usunięty i gotowy sok nie zawiera jakiś jego ilości.
Kolejna sprawa to zastosowanie półproduktów do wytwarzania soków przeznaczonych do sprzedaży. Są one wytwarzane masowo w czasie sezonu (żaden duży zakład produkcyjny nie przechowuje marchewki, buraka czy selera w formie warzywa) jako pulpy (które często są siarkowane), które w miarę zapotrzebowania rynku są rozrabiane, doprawiane i pakowane jako produkt finalny co oznacza, że to co pijemy np. w lutym było przerobione we wrześniu czy październiku. Zatem ich wartość witaminowa jest naprawdę znikoma (chodzi o witaminy wrażliwe na działanie tlenu).
Podsumowując: każdy sok warzywny ma jakieś zalety ale wg mnie wad jest dużo więcej. Jeśli są pite okazjonalnie to w porządku ale wg mnie nie mogą zastępować jedzenia warzyw.
 
 
dżo 


Pomogła: 142 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 5422
Skąd: między polem a łąką
Wysłany: 2009-03-01, 17:04   

maharetefka napisał/a:
blonnik, hmmm, raczej nie

w sokach mętnych i przecierowych jest błonnik rozpuszczalny (zwany inaczej pektynami),
 
 
bodi 
lucky lucky me :)


Pomogła: 91 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 4234
Skąd: UK
Wysłany: 2009-03-01, 17:28   

dżo, wielkie dzięki za ten opis.
_________________

 
 
adriane 


Pomogła: 51 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 3064
Skąd: teraz Irlandia
Wysłany: 2009-03-01, 17:31   

dżo napisał/a:
Np. marchewka przed wyciskaniem jest myta a później obierana za pomocą ługu sodowego


A czy nie jest tak, że i słonecznik i inne pestki są obierane za pomocą tego ługu? Powinniśmy je jeść, jeśli tak?
_________________
Ada, mama Emila 2002, Karoliny 2000 i Filipa 1991.
 
 
 
bodi 
lucky lucky me :)


Pomogła: 91 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 4234
Skąd: UK
Wysłany: 2009-03-01, 17:39   

zwłaszcza obieranie przy pomocy ługu, mniam :roll:

to mi przypomniało że gdzieś czytałam o wybielaniu w jakiś sposób selerów i pietruszek dostępnych w sklepach, wiesz coś może o tym?
_________________

 
 
kociakocia 


Pomogła: 73 razy
Dołączyła: 05 Sty 2009
Posty: 4300
Skąd: Wawa
Wysłany: 2009-03-01, 18:57   

za mna akurat ( i mężem ) przemawia niekupowanie kartonowych napojów z racji utylizacji, cieżko odseparować folię propylenową z wartwą alu sklejone z kartonem

[ Dodano: 2009-03-01, 18:59 ]
dżo napisał/a:
Ług sodowy w dużym stężeniu jest substancją trującą, można znaleźć wiele o nim w sieci, służy min. do produkcja detergentów i czyszczenie rur kanalizacyjnych
szok!! :shock:
_________________
MEI TAI, POUCH, CHUSTY KÓŁKOWE, NOSIDEŁKO ERGONOMICZNE wkrótce, zapraszam :)
hxxp://www.facebook.com/pages/Madame-Googoo-baby-carriers/145687608816099 MADAME GOOGOO baby carriers
hxxps://picasaweb.google.com/madamegoogoo
Doradca noszenia dzieci ClauWi®
 
 
dżo 


Pomogła: 142 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 5422
Skąd: między polem a łąką
Wysłany: 2009-03-01, 19:06   

adriane napisał/a:
A czy nie jest tak, że i słonecznik i inne pestki są obierane za pomocą tego ługu?

o tym nie słyszałam, nie wiem w jaki sposób obierane są pestki, zawsze wydawało mi się, że bardziej mechanicznie niż chemicznie,

bodi napisał/a:
to mi przypomniało że gdzieś czytałam o wybielaniu w jakiś sposób selerów i pietruszek dostępnych w sklepach, wiesz coś może o tym

kiedyś pisałam o tym na forum, ale nie są to wiadomości z pierwszej reki tylko zasłyszane, niemniej jestem w stanie w to uwierzyć bo takie mycie ługiem jest bardzo szybkie i efektywne,
 
 
Alispo 


Pomogła: 127 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 5941
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-03-01, 19:11   

kociakocia napisał/a:
za mna akurat ( i mężem ) przemawia niekupowanie kartonowych napojów z racji utylizacji, cieżko odseparować folię propylenową z wartwą alu sklejone z kartonem

Otóż to,raczej nie do zrobienia;)
A tak apropos-znacie sposob skladania kartonow tak zeby zajely najmniej miejsca?Jest taki jeden patent jak juz ktos uzywa kartonow,pewnie do znalezienia w necie tez,opisac chyba nie umiem :roll:
_________________
facebook.com/dtogon
 
 
kociakocia 


Pomogła: 73 razy
Dołączyła: 05 Sty 2009
Posty: 4300
Skąd: Wawa
Wysłany: 2009-03-01, 19:14   

Alispo, gniecnie i złożenie ręczne, albo kapciem :-) , no i oczywiście segregacja to podstawa
_________________
MEI TAI, POUCH, CHUSTY KÓŁKOWE, NOSIDEŁKO ERGONOMICZNE wkrótce, zapraszam :)
hxxp://www.facebook.com/pages/Madame-Googoo-baby-carriers/145687608816099 MADAME GOOGOO baby carriers
hxxps://picasaweb.google.com/madamegoogoo
Doradca noszenia dzieci ClauWi®
 
 
bodi 
lucky lucky me :)


Pomogła: 91 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 4234
Skąd: UK
Wysłany: 2009-03-01, 19:25   

ja łapię za te trójkąciki na mniejszych bokach (góra i dół), odciągam, tworzy sie prostokątna koperta którą łatwo złożyć w 100% na płasko. Czy o to chodziło? :)
_________________

 
 
maga 
mama Zioma

Pomogła: 79 razy
Dołączyła: 03 Cze 2008
Posty: 4625
Skąd: sielsko izersko
Wysłany: 2009-03-01, 19:31   

A gdzie te kartony się wyrzuca? u nas pojemniki tylko na plastik, papier i szkło :-/
_________________
 
 
bodi 
lucky lucky me :)


Pomogła: 91 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 4234
Skąd: UK
Wysłany: 2009-03-01, 19:35   

problem w tym że do żadnego pojemnika tak naprawde nie pasuja :?
_________________

 
 
kociakocia 


Pomogła: 73 razy
Dołączyła: 05 Sty 2009
Posty: 4300
Skąd: Wawa
Wysłany: 2009-03-01, 19:41   

bodi napisał/a:
problem w tym że do żadnego pojemnika tak naprawde nie pasuja
dokładnie :-/
_________________
MEI TAI, POUCH, CHUSTY KÓŁKOWE, NOSIDEŁKO ERGONOMICZNE wkrótce, zapraszam :)
hxxp://www.facebook.com/pages/Madame-Googoo-baby-carriers/145687608816099 MADAME GOOGOO baby carriers
hxxps://picasaweb.google.com/madamegoogoo
Doradca noszenia dzieci ClauWi®
 
 
Alispo 


Pomogła: 127 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 5941
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-03-01, 19:42   

bodi napisał/a:
ja łapię za te trójkąciki na mniejszych bokach (góra i dół), odciągam, tworzy sie prostokątna koperta którą łatwo złożyć w 100% na płasko. Czy o to chodziło? :)


nie,nie,to sie jeszcze daje zlozyc,odgina sie boki,zagina dol i gore wklada w powstajace kieszonki,ale to niewytlumaczalne :lol:
_________________
facebook.com/dtogon
 
 
gosia_w 


Pomogła: 86 razy
Dołączyła: 27 Wrz 2008
Posty: 5545
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-03-01, 20:08   

Alispo napisał/a:
nie,nie,to sie jeszcze daje zlozyc,odgina sie boki,zagina dol i gore wklada w powstajace kieszonki,ale to niewytlumaczalne :lol:
A możesz zrobić zdjęcie po złożeniu i wrzucić?
 
 
Amanii 


Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 23 Mar 2008
Posty: 1485
Wysłany: 2009-03-01, 20:15   

na bank jest jakiś filmik na ytb o tym :)

EDIT: oto i on: hxxp://www.youtube.com/watch?v=aMf5Wb7MCU4 :D
_________________
"Czy to ja nic nie rozumiem, czy oni zwariowali? Czy ja jestem dziecko, a oni tak dojrzali?
Oni mają paragrafy, a my mamy granaty w gębie, które mogą nam wypalić..."

 
 
Alispo 


Pomogła: 127 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 5941
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-03-01, 20:18   

yeah :mrgreen:
_________________
facebook.com/dtogon
 
 
kociakocia 


Pomogła: 73 razy
Dołączyła: 05 Sty 2009
Posty: 4300
Skąd: Wawa
Wysłany: 2009-03-01, 20:43   

Amanii napisał/a:
oto i on: hxxp://www.youtube.com/watch?v=aMf5Wb7MCU4
o to to to to :-D
_________________
MEI TAI, POUCH, CHUSTY KÓŁKOWE, NOSIDEŁKO ERGONOMICZNE wkrótce, zapraszam :)
hxxp://www.facebook.com/pages/Madame-Googoo-baby-carriers/145687608816099 MADAME GOOGOO baby carriers
hxxps://picasaweb.google.com/madamegoogoo
Doradca noszenia dzieci ClauWi®
 
 
kiszony 


Dołączył: 17 Cze 2008
Posty: 40
Wysłany: 2009-03-01, 21:08   

w życiu bym nie wpadł na to że można tak złożyć karton ;d

a tak przy okazji jak już było coś o Kubusiu.
na którymś forum ktoś pisał że niby w Kubusia nie ma w ogóle karotenu i w ogóle Kubuś to największy syf, ale jeśli w składzie jest :
'soki i przeciery z: jabłek (60%), marchwi Mazurska (26%), bananów (14%), witamina C.' i nic więcej to nie wiem co jest w tym złego...

a co z mlekiem? lepsze w kartonie czy w woreczku?
_________________
ogórek, ogórek, zielony ma garniturek.! ^^
 
 
 
maga 
mama Zioma

Pomogła: 79 razy
Dołączyła: 03 Cze 2008
Posty: 4625
Skąd: sielsko izersko
Wysłany: 2009-03-01, 21:13   

kiszony napisał/a:
a co z mlekiem? lepsze w kartonie czy w woreczku?

Najlepiej w ogóle a jak już to od prosto od krowy. A z tych dwu opcji lepsze w woreczku, bo jest tylko pasteryzowane a w kartonie UHT
_________________
 
 
dżo 


Pomogła: 142 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 5422
Skąd: między polem a łąką
Wysłany: 2009-03-02, 09:00   

kiszony napisał/a:
a co z mlekiem? lepsze w kartonie czy w woreczku?

jeśli już to z butelki, jest ich teraz sporo,
kiszony napisał/a:
niby w Kubusia nie ma w ogóle karotenu

ciekawe dlaczego skoro jest to sok z marchwi :roll: a karoten nie znika ot tak sobie pod wpływem produkcji soku, podczas gotowania i procesów obróbki termicznej nie ulega zmianie,
 
 
Alispo 


Pomogła: 127 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 5941
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-03-02, 10:12   

Nie chodzilo czasem o to,ze mial byc dodatkowo dodany i go nie bylo?czy cos w tym stylu.
_________________
facebook.com/dtogon
 
 
adriane 


Pomogła: 51 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 3064
Skąd: teraz Irlandia
Wysłany: 2009-03-02, 10:40   

dżo napisał/a:
adriane napisał/a:
A czy nie jest tak, że i słonecznik i inne pestki są obierane za pomocą tego ługu?

o tym nie słyszałam, nie wiem w jaki sposób obierane są pestki, zawsze wydawało mi się, że bardziej mechanicznie niż chemicznie,


Oby tak było jak mówisz :)
_________________
Ada, mama Emila 2002, Karoliny 2000 i Filipa 1991.
 
 
 
kiszony 


Dołączył: 17 Cze 2008
Posty: 40
Wysłany: 2009-03-02, 14:26   

dżo napisał/a:
ciekawe dlaczego skoro jest to sok z marchwi :roll: a karoten nie znika ot tak sobie pod wpływem produkcji soku, podczas gotowania i procesów obróbki termicznej nie ulega zmianie,


no taki oto psikus.
z forumveg:
alan001 napisał/a:
Ja mam tą możliwość sprawdzenie takich rzeczy w laboratorium, moja koleżanka pracuje i sprawdza mi np. powiem wam ciekawostkę:
Robili badania co zawiera sok Kubuś i znaleźli wszystko prócz karotenu!

(mnie to już nic na tym świecie nie zdziwi chyba.. ;d )
_________________
ogórek, ogórek, zielony ma garniturek.! ^^
 
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2009-03-02, 14:27   

kiszony napisał/a:
Robili badania co zawiera sok Kubuś i znaleźli wszystko prócz karotenu!
jakoś mi się nie chce wierzyć, wszak tam marchew jest...
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,46 sekundy. Zapytań do SQL: 13