wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
prawo/leworecznosc
Autor Wiadomość
arahja 


Pomogła: 26 razy
Dołączyła: 23 Cze 2008
Posty: 1148
Skąd: brno
Wysłany: 2009-04-03, 18:35   

Astarte napisał/a:
Obecnie z reguly leworecznych sie nie przestawia, ale ... Przede wszystkim to zalezy od tego jaka leteralizacja jest ustalona w oku - jesli lewe oko dominuje to wszystko jest ok, natomiast jezeli dominuje prawe oko lepiej dziecko przestawiac na prawa reke, poniewaz lateralizacja skrzyzowana moze prowadzic do roznych problemow m.in. z czytaniem czy okreslaniem stron


Jestem prawooczna, leworęczna. Prowadzę auto (jeszcze bez prawka, ale kurs blisko końca), nie mam problemu z określaniem stron. Czytałam płynnie jeszcze przed zerówką. Nigdy nie miałam problemów z tego powodu.
_________________
hxxp://czeski-sen.blogspot.cz
 
 
Martuś 


Pomogła: 73 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 3101
Skąd: Langfuhr
Wysłany: 2009-04-04, 13:10   

No właśnie, mi się też coś tu nie zgadza, bo ja również ma skrzyżowaną lateralizację, z tym, że lewe oko mam silniejsze, i w myśl tej zasady to miałabym byc przestawiana na lewą rękę? (właściwie niektóre rzeczy wolę robić lewą ręką, ale pisać nią nie umiem, tak samo, jak nie umiem obrać pomarańczy prawą, i dobrze mi w tą różnorodnością ;) ). Problemów z czytaniem nie mam żadnych, wręcz przeciwnie, kierunki rozróżniam całkiem nieźle ;)
_________________
hxxp://alterna-tickers.com]
hxxp://alterna-tickers.com]
 
 
ajanna 

Pomogła: 75 razy
Dołączyła: 11 Cze 2007
Posty: 1651
Skąd: Barcelona
Wysłany: 2009-04-04, 19:32   

mój brat, który ma skrzyżowaną lateralizację, jest totalnym dysgrafikiem (ale na szczęście b szybko czyta :-) ) i właśnie tę lateralizację obwiniali za jego dysgrafię :-/
_________________
hxxp://alterna-tickers.com]
hxxp://alterna-tickers.com]
 
 
Astarte 

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 13 Paź 2008
Posty: 10
Skąd: Pruszcz Gdański
Wysłany: 2009-04-06, 13:54   

Ja napisalam "MOZE PROWADZIC". To podobnie jak z tym ze papierosy przyczyniaja sie do zachorowan na raka, co nie znaczy ze kazdy palacz choruje na raka itp itd.
Pozdrawiam ;-)
_________________
hxxp://www.suwaczek.pl/]
 
 
Martuś 


Pomogła: 73 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 3101
Skąd: Langfuhr
Wysłany: 2009-04-06, 16:33   

Astarte, ja Cie doskonale zrozumiałam, tylko chciałam 'przyczepić' się bardziej do tego, że skoro może, a nie musi, więc nie wiadomo nie wiadomo, czy to ma jakikolwiek sens, także uważam, że lepiej jednak 'na wszelki wypadek' tego nie robić ;)
Pzdr zza miedzy :P
_________________
hxxp://alterna-tickers.com]
hxxp://alterna-tickers.com]
 
 
biechna 


Pomogła: 65 razy
Dołączyła: 09 Cze 2007
Posty: 4587
Wysłany: 2009-04-06, 21:24   

Kurka no, nie mogę jej w lewo zakręcić, grr!
Ja jestem otoczona leworęcznymi, ale Staś już teraz jest praworęczny, nawet do zabawek wiszących po lewej stronie woli sięgać prawą rączką. W życiu bym nie pomyślała, że można leworęczne dziecko "przestawiać".
 
 
Agnieszka 

Pomogła: 193 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 5199
Wysłany: 2009-04-06, 23:24   

arahja:
mojej córce w badaniach wyszła ewidentnie laworęczność

a ja: jestem kundel drzwi, śmietnik dziś otwierałam / zmykałam lewą ręką

a mnie kręci się zazwyczaj w prawo
 
 
stabilo 

Dołączyła: 05 Sie 2009
Posty: 10
Skąd: Kraków
Wysłany: 2009-08-05, 09:36   

Mi kobitka kręci się w prawo, po dłużej chwili obserwacji może też kręcić się w lewo :)

Co do lateralizacji.
Wcześniej ustala się praworęczna, już ok 2 r. życia. Leworęczna trochę później, z reguły 4-5 r. ż.
Aby ustalić lateralizację ręki można przeprowadzić takie badanie domowe:obserwować którą rączką dziecko rysuje, układa klocki, sięga po podawany przedmiot, łapie, rzuca piłkę, myje zęby, czesze się. Tę którą najczęściej wybiera, prawdopodobnie tą będzie pisało.

Leworęczność dziś już nie jest uważana za coś gorszego, "defekt" natury. Można jeszcze spotkać ludzi, którzy w dzieciństwie byli na siłę przestawiani na praworęczność.
Obecnie dzieci w szkołach, przedszkolach mają wybrać same którą rączką piszą, rysują.
Na rynku jest już sporo ułatwień dla leworęcznych - nożyczki specjalnie wyprofilowane, pióra z atramentem szybko schnącym i określoną stalówka, linijki. To wszystko ułatwia dzieciom naukę, dzięki temu szkoła nie jest dla nich takim stresem.

A przy okazji wiecie, że 13 sierpnia to Światowy Dzień Leworęczności?
W niektórych miastach organizowane są w związku z tym specjalne imprezy :)
Istnieje strona dla leworęcznych :) hxxp://leworecznosc.pl]leworecznosc.pl
Ogólnie leworęczni zrzeszają się na forach, naszej klasie, facebooku itp serwisach żeby sobie pomagać, doradzać rodzicom, którzy mają dzieci leworęczne. Warto skorzystać z ich pomocy no bo kto jak nie leworęczny wytłumaczy praworęcznemu czemu długopisy na poczcie przywiązane sznurkiem są trudne w użyciu?

[ Dodano: 2009-08-13, 09:06 ]
Z okazji Dnia Leworęcznych

Wszystkiego najlepszego wszystkim wegelewusom :)

[ Dodano: 2009-08-25, 12:02 ]
Znalazłam informację o czacie z P. Prof. Górską -Kierownik Laboratorium Ergonomii i Kształtowania Środowiska Pracy - dotyczącą przygotowania dziecka do pierwszych dni szkoły,"opowie min. jak ograniczyć stres dziecka oraz jakie zagrożenia (w sensie psychicznym) mogą czekać na dziecko w szkole. Dowiemy się również czym jest ergonometria i dlaczego tak ważne jest prawidłowe pisanie (ręka mniej się męczy, szybciej można pisać, nie ma zwyrodnienia stawów) oraz jakie przybory szkolne odpowiednie są dla dzieci leworęcznych."

Odsyłam do informacji:
hxxp://czateria.interia.pl/goscie-czaterii,czat,2006
NA stronie znajduje się mail na który można wysyłać pytania do P. Profesor.
Początek CZATa w środę, 26 sierpnia o godz. 13:00.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,2 sekundy. Zapytań do SQL: 13