wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Pokrzywa
Autor Wiadomość
Cytrynka 


Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 05 Cze 2007
Posty: 962
Skąd: Olympia, USA
Wysłany: 2009-04-15, 18:52   Pokrzywa

W moim sklepie pojawiła się ręcznie zbierana dzika pokrzywa. Wiem, że pokrzywa jest zdrowa. Co można z niej zrobić? Zakładam, że pewnie surówkę, ale mniema, że zjadłabym ją tylko ja i Julcia. Oczywiście przepis na surówkę mile widziany. Zastanawiam się jednak, czy może dało by się przygotować jakiś domowy lek, nie wiem: wyciąg, coś co można długo trzymać i podawać w razie potrzeby. Dosyć droga ta pokrzywa niestety, ale może udałoby mi się coś z niej zrobić.
 
 
kamma 
Magellan


Pomogła: 147 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 7442
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2009-04-15, 21:59   

Cytrynka, żeby dłużej trzymać pokrzywę, najlepiej ją ususzyć i sproszkować. W takiej formie nadaje się niemal do wszystkiego: jako dodatek do zup, sałatek, sosów, dań warzywnych.
Świeżą zaś pokrzywę najlepiej umyć, sparzyć, pokroić, poddusić z czosnkiem i dodać do makaronu. Doskonałe danie!
_________________
hxxp://alterna-tickers.com]hxxp://alterna-tickers.com]

hxxp://anilanastudio.blogspot.com/
Ostatnio na blogu: Wszystko jest możliwe
"Trzeba wierzyć w człowieka, koleś"
 
 
 
PiPpi 
:)


Pomogła: 51 razy
Dołączyła: 07 Lis 2007
Posty: 1974
Skąd: wrocław
Wysłany: 2009-04-15, 22:36   

można też mieszać pół na pół ze szpinakiem i makaronem i pieczarkami i zapiekać, tez niczego sobie:)
_________________
hxxp://www.fotosik.pl]hxxp://www.fotosik.pl]hxxp://www.fotosik.pl] hxxp://pierwszezabki.pl]
hxxp://www.maluchy.pl]
 
 
 
ag 


Pomogła: 45 razy
Dołączyła: 04 Wrz 2008
Posty: 1127
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-04-16, 15:05   

Jako świeżo upieczona posiadaczka sokowirówki nie oparłabym się zapewne pokusie przerobienia jej na sok, np. jabłkowy z miętą i pokrzywą.
 
 
dżo 


Pomogła: 142 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 5422
Skąd: między polem a łąką
Wysłany: 2009-04-16, 16:09   

ag, za pomocą sokowirówki trudno jest wycisnąć sok z pokrzywy, najlepiej zrobić to przy uzyciu maszynki do mielenia i lnianej ściereczki, taki sok można albo zamrozić(jak ma się go za duzo) albo zrobić nalewkę na wódce lub wymieszać z miodem i zajadać 1 łyzkę dziennie,
 
 
kociakocia 


Pomogła: 73 razy
Dołączyła: 05 Sty 2009
Posty: 4300
Skąd: Wawa
Wysłany: 2009-04-16, 18:48   

można listki gotować na parze, krótko smażyć niczym szpinak ;-) , a taki sok ag oj napiłabym się :-P
_________________
MEI TAI, POUCH, CHUSTY KÓŁKOWE, NOSIDEŁKO ERGONOMICZNE wkrótce, zapraszam :)
hxxp://www.facebook.com/pages/Madame-Googoo-baby-carriers/145687608816099 MADAME GOOGOO baby carriers
hxxps://picasaweb.google.com/madamegoogoo
Doradca noszenia dzieci ClauWi®
 
 
zina 


Pomogła: 93 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 6308
Wysłany: 2009-05-16, 19:18   

Dzis kupilam caly worek bio pokrzywy i jutro wyprobuje cos z niej jadalnego przyrzadzic :-D
 
 
 
zina 


Pomogła: 93 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 6308
Wysłany: 2009-05-17, 21:17   

Zrobilam zapiekanke z pieczarek, pokrzywy, jarmuzu i tofu.
Piekielnie poparzylam sobie rece bo zapomnialam o rekawicach :->
Danie pozostalo juz tylko na tym obrazku, wyszlo pysznie :-)

danie z pokrzywy.jpg
Plik ściągnięto 1141 raz(y) 118,39 KB

 
 
 
Kahela 

Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 23 Sty 2010
Posty: 453
Wysłany: 2010-04-09, 13:06   

a czy taka suszona pokrzywa, pita jak herbata ma w sobie żelazo ? bo nie jestem pewna :oops:
 
 
dżo 


Pomogła: 142 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 5422
Skąd: między polem a łąką
Wysłany: 2010-04-09, 13:12   

Kahela, oczywiście, że ma, żelazo nie ginie pod wpływem ciepła/gorąca, nie wyparowuje itd.
 
 
Kahela 

Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 23 Sty 2010
Posty: 453
Wysłany: 2010-04-09, 13:20   

dżo napisał/a:
oczywiście, że ma
czyli jak juz sobie taka popijam, to wypada, jakis sok z cytryny dodać albo cus, żeby witaminka C była, si ?

domyslam się, że pytam was o oczywistości, ale czasem niewiem... :-(
 
 
dżo 


Pomogła: 142 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 5422
Skąd: między polem a łąką
Wysłany: 2010-04-09, 13:24   

Kahela, pytałam o to chemiczkę i zachodzą jakieś reakcje, Fe przedostaje się do naparu. Warto dodać soku z cytryny, polepsza przyswajanie żelaza i poprawia smak.
 
 
Kahela 

Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 23 Sty 2010
Posty: 453
Wysłany: 2010-04-09, 13:34   

dżo, dziekuję pięknie :mryellow:
 
 
puszczyk 


Pomogła: 102 razy
Dołączyła: 03 Cze 2007
Posty: 5319
Wysłany: 2010-04-09, 14:33   

Tylko lepiej żeby herbata z pokrzywy ostygła zanim doda się do niej cytryny, żeby wysoka temperatura nie zniszczyła witaminy C, no nie?
 
 
ronika 


Dołączyła: 13 Gru 2008
Posty: 76
Skąd: Gostyń
Wysłany: 2010-06-09, 17:28   

mówicie o takiej zwykłej niskiej pokrzywie która rośnie w ogródku? czy ona nadaje się do spożycia? czy o tej wysokiej, z dużymi liśćmi co rośnie na rowach zwykle? pytam bo mam pełno w ogrodzie tej małej, chciałam ją wykorzystać jeśli się nadaje
_________________
hxxp://www.suwaczki.com/]
 
 
 
samaja 


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 14 Gru 2009
Posty: 94
Wysłany: 2010-06-09, 19:03   

ronika, chodzi o tą niską , ta wysoka to jest zbyt wyrosnięta , nie nadaje się do jedzenia ;-)
Nawet z tej niskiej warto zbierać tylko górne szczyty , same wierzchołki -tam jest najwiecej wartości odżywczych.

I o tej porze roku pokrzywy już kwitną ( najlepsze są majowe ) , więc musisz wyszukiwać takie które jeszcze nie zakwitły.
 
 
kamma 
Magellan


Pomogła: 147 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 7442
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2010-06-09, 19:31   

ronika, ta duża to pokrzywa zwyczajna:

ta mniejsza to pokrzywa żegawka:

obie są jadalne przed kwitnieniem, młode pędy lub czubki.
_________________
hxxp://alterna-tickers.com]hxxp://alterna-tickers.com]

hxxp://anilanastudio.blogspot.com/
Ostatnio na blogu: Wszystko jest możliwe
"Trzeba wierzyć w człowieka, koleś"
 
 
 
samaja 


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 14 Gru 2009
Posty: 94
Wysłany: 2010-06-10, 11:44   

kamma napisał/a:

obie są jadalne przed kwitnieniem


A to przepraszam za wprowadzenie w błąd :oops: , zawsze myślałam , że ta wielka jest zbyt wyrosnięta i nie nadaje się do jedzenia.
 
 
ronika 


Dołączyła: 13 Gru 2008
Posty: 76
Skąd: Gostyń
Wysłany: 2010-06-10, 15:32   

dzięki bardzo! to u mnie w ogrodzie żegawka rośnie, tylko nie wiem czy juz kwitnie..sprawdzę i pozbieram jesli sie nada :-) tak czy inaczej dziękuję za pomoc

przepraszam za OT i głupie pytanie, ale jak mogę komuś zaznaczyć, ze mi pomógł, wiedzę, zę jest taka opcja? :->
_________________
hxxp://www.suwaczki.com/]
 
 
 
dorciap1975 
dorciap1975

Dołączyła: 05 Lut 2013
Posty: 11
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: 2013-02-11, 14:08   

a małym dzieciom ile podawać pokrzywy i czy mozna wogle/
_________________

 
 
DoskaZ 

Dołączyła: 09 Sty 2013
Posty: 93
Wysłany: 2013-05-20, 00:11   

samaja napisał/a:
I o tej porze roku pokrzywy już kwitną ( najlepsze są majowe ) , więc musisz wyszukiwać takie które jeszcze nie zakwitły.
Ponaglona tym wpisem, dzisiaj zrobiłam podejście do pokrzywy nr 2. Nikt z nas przed pierwszym podejściem nie jadł nigdy pokrzywy.

Pierwsze podejście było jakiś miesiąc temu, surówka z ledwo wyrosłych z ziemi pokrzywek - no owszem, zjedliśmy, ale nie za bardzo smakowało, a mąż narzekał, że mu chyba zaszkodziło, więc trochę się zniechęciłam.

Dzisiaj nazbierałam wielką siatę samych czubków (mających 2-4 listki) i zrobiłam zapiekankę z ziemniakami, marchewką i sporą ilością pokrzywy między tymi warzywami. Dołożyłam trochę szpinaku, ale niestety było go mniej, niż pokrzywy. Na początek chyba lepiej byłoby, żeby smak pokrzywy nie zdominował zapiekanki...

Do smaku trzeba się przyzwyczaić, bo - jak dla nas - jest dość dziwny. Ale mam nadzieję, że jednak polubimy pokrzywę, bo zapiekankę mimo wszystko zjedliśmy dość chętnie. Jednak na razie widzę, że zupa z pokrzywy by u nas raczej nie przeszła. Myślę, że będę tej roślinki chyba na razie dawała jednorazowo mniej do potraw, za to częściej.

Reszta zebranych dzisiaj czubków poszła do suszarki, do jutra pewnie będzie sucha, zostawię na zimę.

A, i jutro załatwiam sobie porządne rękawiczki. ;-)

Czy możecie polecić nam jakieś wypróbowane potrawy, po których prawdopodobnie polubimy smak pokrzywy? Może w połączeniu z innymi roślinami polnymi? W cieście naleśnikowym? Jako niewielki dodatek do zup?
_________________
Dieta roślinna od stycznia 2013, wraz z całą rodzinką.
 
 
zou 

Pomogła: 19 razy
Dołączyła: 08 Gru 2010
Posty: 917
Wysłany: 2013-05-20, 06:52   

do szejków
_________________
www.veganfotoku.blogspot.com - roślinna fotokuchnia - aktualny blog
www.wegefotokuchnia.blox.pl - stary blog
"Kuchnia XX wieku to miejsce, w którym przygotowuje się jedzenie, przechowuje pojemniki i puszki. Kuchnie XXI wieku będą produkować własną żywność, a to sprawi, że każde gospodarstwo domowe będzie w dużej mierze żywnościowo niezależne" S.Meyerovitz na temat kiełków, ziół...
 
 
melba 

Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 11 Lut 2009
Posty: 531
Wysłany: 2013-06-09, 14:13   

ja popelnilam niedawno duszone pieczarki z pokrzywa.

dwie cebule poszatkowalam i zeszklilam na oleju, dodalam czosnek i posiekanych kilka pieczarek (mniej wiecej tyle co cebuli), do tego garsc poszatkowanej pokrzywy, doprawilam sola i pieprzem, troche bylo wodniste wiec zagescilam maka i wyszlo pyszne!
_________________
hxxp://wegedzieciak.pl/viewtopic.php?t=6249&postdays=0&postorder=asc&start=0
 
 
lilkamajer28

Dołączył: 17 Cze 2013
Posty: 2
Wysłany: 2013-06-17, 12:20   

Jadłam ostatnio pesto zrobione z pokrzywy. Super jest!
_________________
Pracuję w branży www.rigello.pl/kawiarnia-mobilna]cateringu kawowego
 
 
Maple Leaf 


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 23 Lut 2012
Posty: 952
Skąd: Calgary
Wysłany: 2014-06-04, 10:15   

Jaki jest "limit" naparu z pokrzywy? Zdarza mi się wypijać po 5 kubków takiej herbatki dziennie i zaczęłam się zastanawiać czy nie przesadzam. Są jakieś negatywne skutki, jak się tego dużo pije?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,63 sekundy. Zapytań do SQL: 16