wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
z pestek dyni i słonecznika
Autor Wiadomość
zou 

Pomogła: 19 razy
Dołączyła: 08 Gru 2010
Posty: 917
Wysłany: 2013-06-07, 22:47   z pestek dyni i słonecznika

Ostatnio zrobilam za dużo "masła" z pestek dyni i słoecznika. (po ok3/4 szklanki dyni i słonecznika, zmiksowane na pastę, z odrobiną oleju rzepakowego.)
Takie coś około 250-300 g, wrzuca się na patelnie, dodaje około szklanki wody i rozbełtuje. Dodaje się łyżkę kurkumy - powstaje żółty, gładki sos, do tego 1-2 cebule pokrojone w piórka aby się w tym dusiły. Na to albo przyprawa Curry, albo- jak u mnie - duża łyżka ostrej pasty Curry, indyjskiej. To się dusi na patelni, jak trzeba to można rozrzedzić wodą. W smaku i konsystencji jest niemal identyczne jak maślano-śmietanowe sosy indyjskie curry z Tesco.
Gdyby dodać mleczko kokosowe zamiast wody i np. pomidory- oraz garam masalę, to by wyszedł sos typu "kurczak tandoori".

Ja to podawałam z ryżem brązowym aromatyzowanym kuminem i olejem słoecznikowym, posypane czarnym sezamem i pastą ostrą z marchwi i czosnku, oraz pitą, zamiast naanu.

To moje pierwsze zweganizowane sosy curry i jestem w 95 % zadowolona z wyniku.
_________________
www.veganfotoku.blogspot.com - roślinna fotokuchnia - aktualny blog
www.wegefotokuchnia.blox.pl - stary blog
"Kuchnia XX wieku to miejsce, w którym przygotowuje się jedzenie, przechowuje pojemniki i puszki. Kuchnie XXI wieku będą produkować własną żywność, a to sprawi, że każde gospodarstwo domowe będzie w dużej mierze żywnościowo niezależne" S.Meyerovitz na temat kiełków, ziół...
 
 
karmelowa_mumi 

Pomogła: 41 razy
Dołączyła: 12 Sie 2009
Posty: 2305
Skąd: Poznań
Wysłany: 2013-06-08, 16:15   

wow, brzmi fajnie, tylko zastanawiam się nad bazą - czy mogłyby to być zmielone pestki dynii i słonecznika?
_________________
hxxp://www.suwaczki.com/]
hxxp://wegedzieciak.pl]

ALL YOU NEED IS LOVE.... AND CHOCOLATE
 
 
zou 

Pomogła: 19 razy
Dołączyła: 08 Gru 2010
Posty: 917
Wysłany: 2013-06-08, 20:47   

No taka mąka z tych pestek, np w młynku to mogłaby być. Wtedy to rozbełtać z wodą na patelni na konsystencję "ciasto do racuchów" i dodać przyprawy. Jak będzie zmielone na grudki to nie wyjdzie, bo nie będzie tej "śmietanowości/masłowatości", co jest podstawą curry (masło ghee). Inaczej się nie zemulguje, a będzie oddzielnie woda oddzielnie pestki, nawet najdrobniejsze. Najwazniejsze są potem intensywne przyprawy i cebula, a w Bomi widziałam dziś pasty curry po 11 zł az 400g, zielona, czerwona i żółta- wszystkie wegańskie.
Tego typu pojemniki:
hxxp://onlinethaifooduk.wordpress.com/2010/08/27/choosing-and-buying-thai-curry-paste/

Szkoda że ie zrobiłam fotki. Na drugi dzień jak wszystko znów odparowało z patelni to była to pasta, którą można bylo do salaterki nalożyć łyżką w postać kopczyka i nie spływala. Fajnie by się nadawało do nabierania chlebkiem.
_________________
www.veganfotoku.blogspot.com - roślinna fotokuchnia - aktualny blog
www.wegefotokuchnia.blox.pl - stary blog
"Kuchnia XX wieku to miejsce, w którym przygotowuje się jedzenie, przechowuje pojemniki i puszki. Kuchnie XXI wieku będą produkować własną żywność, a to sprawi, że każde gospodarstwo domowe będzie w dużej mierze żywnościowo niezależne" S.Meyerovitz na temat kiełków, ziół...
 
 
zou 

Pomogła: 19 razy
Dołączyła: 08 Gru 2010
Posty: 917
Wysłany: 2013-06-08, 20:52   

ps. mysle, ze w ten sposób mozna zrobić tez sos z masła orzechowego - rozcieńczyć wodą, dodać paste curry i np, mozna poprawić konsystencję np. papką z ryżu lub soczewicy, albo z puree z ziemniaków. No, aby bylo pulchiejsze.

Odkryłam też, że dietetyczne, mało olejowe curry jest mniej podobne do babajskiego jedzonka niż jak się zrobi pełnołuste. Jednak indyjskie jadło ma w sobie , przynajmniej w sosach, nieco tłuszczu, co daje osławioną kremowość w połączeniu z pikantnością.
_________________
www.veganfotoku.blogspot.com - roślinna fotokuchnia - aktualny blog
www.wegefotokuchnia.blox.pl - stary blog
"Kuchnia XX wieku to miejsce, w którym przygotowuje się jedzenie, przechowuje pojemniki i puszki. Kuchnie XXI wieku będą produkować własną żywność, a to sprawi, że każde gospodarstwo domowe będzie w dużej mierze żywnościowo niezależne" S.Meyerovitz na temat kiełków, ziół...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,22 sekundy. Zapytań do SQL: 14