wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
kuchnia japońska
Autor Wiadomość
pao
[Usunięty]

Wysłany: 2007-09-28, 22:22   

TŌFU SMAŻONE Z GOMASHIO
(2 osoby)
kostka tōfu
2-3 łyżki mąki
2 łyżki sosu sojowego
2 łyżki miodu
2 łyżki białego sezamu
2 łyżki oleju sezamowego

Podgotować tōfu 1 minutę. Odsączyć. Pokroić na 3 cm kostki. Obtoczyć w mące.
Na patelni rozgrzać olej i podsmażyć tōfu na średnim ogniu. Dodać miód i sos sojowy i podsmażyć. Obtoczyć w sezamie.
 
 
pao
[Usunięty]

Wysłany: 2007-09-28, 22:22   

OGÓRKI W SOSIE SOJOWYM

285 g ogórka
1 łyżeczka sezamu
2 łyżki sosu sojowego
4-5 łyżek płatków bonito

Uprażyć sezam. Obrać ogórki, przeciąć na pół. Pokroić skośnie na 4 części.
Osuszyć ręcznikiem.
Ogórki, sos sojowy, sezam i bonito wymieszać w misce.
Wstawić pod przykryciem do lodówki na 20 min.
 
 
pao
[Usunięty]

Wysłany: 2007-09-28, 22:22   

SAŁATKA Z FASOLKI SZPARAGOWEJ

225 g fasolki
mirin
4 łyżeczki białego sezamu
1,5 łyżeczki dashi
1 łyżeczka cukru
1 łyżeczka sosu sojowego

Sezam uprażyć i wymieszać z dashi, cukrem i sosem sojowym.
Fasolkę pokroić skośnie, ugotować w posolonej wodzie. Osuszyć, spryskać mirinem i posypać solą.
Posypać sezamem.
 
 
pao
[Usunięty]

Wysłany: 2007-09-28, 22:23   

PIKLE Z RZODKIEWKI DAIKON
(daikon no tsukemono)

1/3 rzodkiewki daikon
1 sucha czerwona papryka
½ filiżanki sosu sojowego
¼ filiżanki sake
2 łyżki mirin
4 kawałki kombu (po 10 cm)

Rzodkiewkę daikon pokroić na kawałki długości 5 cm, następnie na połówki i plasterki. Na powierzchni naciąć nożem kratkę. Paprykę posiekać. Zmieszać sos sojowy z sake i mirin, dodać kombu i paprykę. Plasterki daikon ułożyć brzegiem półokrągłym w dół w sosie. Obciążyć 2 talerzami i odstawić na 2-3 godziny.

PIKLE Z KAPUSTY PEKIŃSKIEJ
(hakusai no tsukemono)
japońska wersja kim czi

240 g kapusty pekińskiej
1 ogórek
1 łyżka posiekanego imbiru
3 liście shiso
2 łyżki soli

Kapustę pokroić na 1 cm paski. Ogórek pokroić (ze skórką) w plasterki. Liście shiso pokroić na 0,5 cm paski. Ogórek włożyć do miseczki, posypać solą i odstawić na 5 min. Dodać resztę warzyw i zagnieść rękoma aż staną się mokre i miękkie. Zanurzyć w wodzie dla usunięcia soli. Odcisnąć i schłodzić w lodówce przez 30 min. Przed podaniem pokropić sosem sojowym.
 
 
pao
[Usunięty]

Wysłany: 2007-09-28, 22:24   

KARE RAISU
(warzywa w sosie curry)

4 duże ziemniaki
4 marchewki
2 papryki
2 małe cukinie lub kabaczki
2 duże cebule
2 ząbki czosnku
paczka przyprawy curry
olej

Cebulę pokrojoną w plasterki i posiekany czosnek usmażyć na oleju. Dodać pokrojone na duże kawałki ziemniaki i marchew. Podsmażyć. Zalać wodą i dusić pod przykryciem. Dodać pokrojona w duże kawałki paprykę i cukinię. (Warzywa dodawać według czasu ich gotowania.) Na osobnej patelni podsmażyć na oleju curry. Dodać do warzyw, tak, by utworzył się sos. Chwilę razem podusić. Podawać z ryżem.

* Do kare raisu można dawać wszystkie warzywa według upodobania (kalafior, brokuł, bakłażan, groszek i soczewica z puszki, itd.) Czasami (na przykład do brokułów) należy zwiększyć ilość curry.
 
 
pao
[Usunięty]

Wysłany: 2007-09-28, 22:24   

SZPINAK Z SEZAMEM
(goma no hōrensō)
4 osoby

300 g szpinaku
1 łyżka sosu sojowego
2-3 łyżki dashi
4 łyżki sezamu

Szpinak umyć. Zblanszować (policzyć do 15) w całości w osolonym wrzątku. Wyjąć i natychmiast zanurzyć w zimnej wodzie. Ułożyć w pęczku na macie do zwijania sushi.
Zwinąć matę, odciskając wodę.
Rulony szpinakowe pokroić na słupki dł. 1 cm. Poustawiać pionowo na talerzu.
Polać 1/3 sosu z sosu sojowego wymieszanego z dashi. Kiedy szpinak „nasiąknie” lekko ścisnąć każdy kawałek i polać reszta sosu. Posypać na wierzchu sezamem.
 
 
pao
[Usunięty]

Wysłany: 2007-09-28, 22:25   

SORAMAME NO CHAKIN SHIBORI
(kuleczki z bobu)
10 szt
bób 500-550 g
cukier 100 g

1.Bób ugotować, aż będzie miękki. Obrać ze skórek i zmiksować do postaci pasty. W międzyczasie zamieszać drewnianą łyżką.
2.Przełożyć do garnka, dodać cukier i podgotować na średnim ogniu, mieszając.
3.Gdy stanie się kleisty, zdjąć z ognia i przestudzić.
4.Przełożyć do miski, wyłożonej papierowym ręcznikiem i wstawić do mikrofalówki na 2 min.
5.Gdy woda odparuje, schłodzić.
6.Uformować 10 kuleczek. Każdą położyć na lnianej ściereczce na dłoni. Ściągnąć rogi ściereczki w tobołek, odciskając kształt na kulce.
 
 
efcia 

Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 09 Cze 2007
Posty: 96
Wysłany: 2007-10-05, 13:25   

Dzięki Pao. Jesyeś nieoceniona. Ja mam pare pytań co do tajników przyrządzania miso:

Czy po dodaniu pasty miso nie należy już zupy gotować? wiem że pasta jest biologicznie aktywna, ale na stronie wydawnictwa hito każą 2 minuty gotować, podobnie radzi Gillian Mc Keith. Jak traktować glony: po namoczeniu gotowac długo jak na bulion, czy dodac pod konieć gotowania? A pozaostałe warzywa powinny byc półtwarde czy rozgotowane?
I co to jest dashi tzn w jakiej formie występuje i gdzie mozna to dostac, bo w zdrowej zywnosci patrzyli na mnie jak na ufoludka.. Jak długo gotowac tofu?
 
 
pao
[Usunięty]

Wysłany: 2007-10-06, 09:43   

dashi to wywar z suszonej ryby i glonów. można w to miejsce zrobić wywar z samych glonów i ja tak tutaj traktuję dashi :)

zupę po dodaniu miso gotuje sie krótko na dość sporym ogniu, glony traktuje sie jak warzywa, zatem namoczone ale nie wywar (jako wywar jest dashi) a warzyw sie nie rozgotowuje bo to traci i smak i zapach i wszystko :)
 
 
Karolina 

Pomogła: 114 razy
Dołączyła: 06 Cze 2007
Posty: 4928
Wysłany: 2007-10-06, 10:17   

Przepraszam, że się wcinam - a bakterie z miso podczas gotowania to nie wyginą?
_________________
hxxp://s-p-l-o-t.blogspot.com/
 
 
 
efcia 

Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 09 Cze 2007
Posty: 96
Wysłany: 2007-10-06, 12:11   

Znaczy dashi kupne nie będzię wege? :( Trza sie samemu męczyc? Jak robisz ten wywar? I z jakich glonów? A jakie glony jako "warzywka" do żupy. I jaka jest kolejność wrzucania składników?

Ja odkąd słyszę o bakteriach miso, to dodaje paste po wyłączeniu ognia i dokladnie mieszam. Aha, mam czerwone koreańskie miso.
 
 
pao
[Usunięty]

Wysłany: 2007-10-06, 14:59   

kupne dashi najpewniej będzie z suszonej ryby. szczególnie u nas, bowiem o nie rybnych dashi mało kto słyszał tutaj...
to podobnie jak z sushi: człowiek od razu kojarzy to z surową rybą,a przecież może nie być ani kawałka ryby w sushi...

miso rozrabia się w letniej wodzie w oddzielnym naczyniu a potem dodaje. w zależności od przepisu, albo pod koniec gotowania i gotuje jeszcze chwilę, albo już po zakończeniu, nie gotując dalej.
 
 
efcia 

Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 09 Cze 2007
Posty: 96
Wysłany: 2007-10-06, 15:31   

thnx, a jak robisz dashi? jakie glony, jaka porcja glonow na jaka ilosc wody, jaki czas gotowania?
 
 
pao
[Usunięty]

Wysłany: 2007-10-07, 18:45   

ojoj... jakie to różnie bo to zależy co w danym momencie mam i jai efekt chcę uzyskać. taki najbardziej "rybny" wychodzi z trawy morskiej. a proporcje to u mnie zawsze "na oko"...
 
 
efcia 

Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 09 Cze 2007
Posty: 96
Wysłany: 2007-10-07, 20:09   

ale jak długo gotujesz? i ile mniej wiecej glonów? bo ja mam wrażenie ze wogole smak do wody nie przechodzi
 
 
pao
[Usunięty]

Wysłany: 2007-10-08, 20:27   

efcia, jak smaku za mało to weź namocz i ugotuj trawę morską :) najłatwiej z niej wywar zrobić :)
 
 
kika 

Dołączyła: 15 Gru 2007
Posty: 1
Wysłany: 2007-12-15, 14:42   

mam pytanie ile i czy w ogole mozna przechowywac ohagi. :?: bo chcialam na swieta zrobic i pasowalo by mi w tym tyg :-P ale nie wiem czy wytrzyma :-/
 
 
pao
[Usunięty]

Wysłany: 2007-12-15, 14:52   

wytrzymać wytrzyma ale ryż się zeschnie i nie będą tak smaczne. lepiej wcześniej zrobić pastę ale same ohagi tego samego dnia :) generalnie pasta najwięcej pracy wymaga, zatem to rozsądne rozwiązanie :)
 
 
kasienka 


Pomogła: 123 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 8362
Skąd: Poznań
Wysłany: 2007-12-31, 17:01   

Zrobiłam dziś maki, podpatrzone w czasie mikołajek...I wyszły pychaaaa :)
I co więcej, jestem w szoku, bo nie wierzyłam pao, że tym można się najeść, a jednak :)
No i w ogóle jestem dumna z siebie, bo już za pierwszym razem wyszło mi zwijanie :mrgreen:
 
 
pao
[Usunięty]

Wysłany: 2008-02-05, 10:29   

WAKAME
Undaria Pinnatifida to brązowe algi morskie z rodziny Laminaria pochodzące pierwotnie z Japonii. Walory smakowe i zapachowe czynią Wakame wspaniałym dodatkiem do zup, sosów i sałatek.
Właściwości: bardzo wychładzająca natura termiczna, słony smak, moczopędne, nawilża suchość, zmiękcza stwardniałe tkanki i masy, tonizuje (odbudowuje) płyny YIN, transformuje i rozpuszcza flegmę (używane w kaszlu z żółtym lub zielonym śluzem). Jeden z glonów o najwyższej zawartości wapnia. Używany tradycyjnie w Japonii do �oczyszczenia� matczynej krwi po porodzie. Zmiękcza przy gotowaniu fasole i inne produkty bogate we włóknik. Skład: proteiny 14-21% suchej masy, tłuszcze 0,3-2,0% suchej masy, węglowodany 39,5-56,9% suchej masy. Obecne są wśród tłuszczów niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Istotna jest również wysoka zawartość węglowodanów. Rozpuszczalny i nierozpuszczalny włóknik (odpowiednio 30% i 5,3% suchej masy) dają uczucie zaspokojenia i sytości (to ważne dla łakomczuchów), poprawia perystaltykę. Wakame jest cenione także za wysoką zawartość magnezu, potasu, sodu, jodu, żelaza, molibdenu i miedzi oraz witamin A, K, B2, B9 i C.
Przygotowanie: Moczyć co najmniej 3-4 minuty. Odcedzić, zachować wodę (można ją dodać do zupy). Gotować 15 minut. W przypadku liści rozdzielić na mniejsze kawałki. Stosować zamiast zielonych warzyw liściastych do zup, sałatek, sosów, zapiekanek, kanapek, tostów, zbóż, roślin strączkowych, etc.

Wakame z zielonymi warzywami
(danie dla 4 osób)
Pół filiżanki Wakame (suchego), moczonego i drobno pokrojonego, 1 pęczek poszatkowanej zieleniny, 1 łyżeczka oleju sezamowego tłoczonego na zimno, szczypta soli morskiej, pół łyżeczki herbacianej soku z cytryny.
Na średnio rozgrzany olej dodać Wakame, dusić 20 minut (dodać w trakcie, jeśli zajdzie potrzeba, odrobinę wody) lub gotować Wakame 15-20 minut w niewielkiej ilości wody. Dodać zieleninę, sól i sok z cytryny. Wymieszać i dusić pod przykryciem kolejne 5 minut.

Zupa miso z Wakame
Kawałek Wakame długości około 7 cm moczony 3-4 minuty i pokrojony na drobne paski, 3 filiżanki wody, 1 mała cebula lub 1 por pokrojone w paski drobno, 1 filiżanka marchewki lub dyni pokrojonych w drobna kostkę, 1 i pół łyżki stołowej miso (pasty sojowej), zielenina do przyozdobienia lub grzanki.
Do gotującej się wody dodać cebule lub por. Gotować 2 minuty. Dodać marchew lub dynie oraz Wakame i gotować przez kolejne 10 minut. Wymieszać miso z odrobiną odlanego wywaru, zmniejszyć ogień do minimum, dodać miso i gotować do 3 minut. Po rozlaniu przyozdobić zieleniną. Podawać na świeżo.

Kotleciki ziemniaczane z Wakame
1 kilogram ziemniaków, 2 jajka, 2 łyżki stołowe (przed namoczeniem) Wakame moczonego 10 minut i poszatkowanego, mąka razowa, olej sezamowy tłoczony na zimno, sól i pieprz do smaku.
Ugotowane ziemniaki rozgnieść, dodać 2 jajka, Wakame, sól i pieprz, wymieszać i schłodzić. Gdy chłodne, utworzyć małe kotleciki o średnicy 5 i grubości 2 cm i obtoczyć w mące. Smażyć na oleju aż do uzyskania złocistego koloru. Bardzo dobrze komponuje się z surówkami lub sałatą.


źródło: hxxp://jawsieci.pl/zdrowie/leczenie/algi2/index.htm
 
 
pao
[Usunięty]

Wysłany: 2008-02-05, 10:30   

upa z czerwonej soczewincy z algami wakame
dodaj własny komentarz
komentarze do przepisu [0]
Informacje ogólne:

Rodzaj diety: wegańska
Kategoria: zupy
Skala trudności: *
Czas przygotowania: ok. 1,5 godziny
Proporcje podane dla 2 osób.

Składniki:

1 filiżanka czerwonej soczewicy
0,5 filiżanki brązowego ryżu
5,5 filiżanki wody
2 - 3 łyżki suszonych wodorostów wakame
1 saszetka pasty miso
sos sojowy do smaku (ja używam ciemnego)

Przepis:

Wodorosty moczyć w 1,5 filiżanki wody przez około 5 minut. Zalać wodą z wodorostami ryż, dodać sos sojowy, gotować jakieś 20 minut. Dolać 3 filiżanki wody i wsypać soczewicę. Gdy woda zacznie wrzeć, dodać pastę miso (jedną saszetkę lub około 1 łyżki). Gotować aż do momentu rozgotowania soczewicy, potem dodać jeszcze jedną filiżankę wody. Gdy wszystko ostygnie, zmiksować lub przetrzeć przez sitko. Na koniec dodać jeszcze trochę sosu sojowego do smaku.

Wskazówki i uwagi:

Jeśli nie mamy miksera, glony wakame można pokroić przed gotowaniem - wtedy wszystko ładnie przetrze się przez sitko.

Nadesłał(a): znikam , dnia: 2006-12-03
Przepis własny autora.

a to z puszki ;)
 
 
pao
[Usunięty]

Wysłany: 2008-02-05, 10:32   

tu ciekawy blog: hxxp://www.matsumi.ownlog.com/4148,kategoria.html
co prawda nie wegetariański ale przepisy japońskie łatwo się modyfikuje ;)
 
 
pao
[Usunięty]

Wysłany: 2008-02-05, 10:34   

hxxp://www.hito.pl/przepisy,115.html?PHPSESSID=e25cd69587c5d72cb2314ab2c5eb1c73

tu kolejna świetna strona. otworzy sie na najczęstszych błędach i potknięciach kulinarnych ale z boku jest sporo przepisów, które jednak trzeba zaadaptować na wegetariańskie ;)
 
 
loika 

Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 20 Paź 2007
Posty: 346
Wysłany: 2008-03-06, 21:01   

pao, Chciałam się Ciebie zapytać: czy robisz jakiś sos do maków? Iczy jakoś specjalnie przygotowujesz do nich nori?

Aha i dziękuję za przepisy (szczególnie na zupy miso :-D ).
 
 
pao
[Usunięty]

Wysłany: 2008-03-06, 21:16   

raczej nie robię sosów, korzystam z sojowego i tyle. a nori nie wymaga przygotowania :) ot wystarczy pamiętać by zawinąć ciepły ryż ;)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,2 sekundy. Zapytań do SQL: 13