wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Praca mag, potrzebna pomoc.
Autor Wiadomość
Anna J. 

Dołączyła: 27 Cze 2009
Posty: 5
Wysłany: 2009-06-27, 13:28   Praca mag, potrzebna pomoc.

Witam,

Potrzebna pomoc w badaniach do pracy magisterskiej. Dotyczy ona związku między cechami osobowości a wybranym sposobem odżywiania się. Szczególnie poszukiwani są wegetarianie i weganie o „stażu” min 4lata, ale zadeklarowanych mięsożerców - jeśli tacy na forum są ;) - również zapraszamy.

Dla zachęty obiecuję coś napisać o wynikach albo umieścić część pracy, kiedy już będzie gotowa, bo prawdopodobnie wyniki mogą część z was zainteresować.

Anonimowa akieta do pobrania: hxxp://odsiebie.com/pokaz/3522687---8c35.html]od siebie, hxxp://rapidshare.com/files/245933265/Ankieta.xls.html]rapidshare

Plik xls, można otworzyć w programach ms exel/open office.

Wypełnioną wysyłamy na adres: cechyosobowosci@gmail.com

Wszystkim, którzy zechcą pomóc, serdecznie dziękuję ;)
 
 
kasienka 


Pomogła: 123 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 8362
Skąd: Poznań
Wysłany: 2009-06-27, 15:36   

Anna J., Szczerze mówiąc, chyba wypadałoby się przedstawić, co studiujesz, kim jesteś ;)
 
 
Anna J. 

Dołączyła: 27 Cze 2009
Posty: 5
Wysłany: 2009-06-27, 21:59   

Masz rację, Kasieńko ;)
Mam na imię Anna ;P
Studiuję psychologię. Nie mogę na razie podać dokładniejszego tematu pracy, ponieważ mogłoby to zasugerować wybór odpowiedzi w kwestionariuszach. Dlaczego 4 lata są taką magiczną granicą? Otóż to raczej wynik kompromisu z promotorem - chodzi o to, by sposób odżywiania wypływał z postawy, a nie z mody, czy innych czynników zewnętrznych - okres 4 lat ma świadczyć o trwałości dokonanego wyboru. Dlaczego akurat taka grupa osób? Właściwie nie ma badań, które skupiałyby się na wegetarianach, chyba, że są to badania dotyczące medycyny. Natomiast w psychologii w zasadzie brakuje badań, które by brały pod uwagę tą grupę ludzi. Dlaczego wegetarianie zostają wegetarianami, a weganie weganami? Myśleliście kiedyś o tym? ;)
 
 
Jagula 
matka-nomadka


Pomogła: 64 razy
Dołączyła: 31 Sie 2007
Posty: 3207
Wysłany: 2009-06-27, 23:30   

Anna J. napisał/a:
Dlaczego wegetarianie zostają wegetarianami, a weganie weganami? Myśleliście kiedyś o tym? ;)
nieustannie ;-) :-P
Zerknę do tych ankiet ;-)
_________________
hxxp://www.alterna-tickers.com]

hxxp://alterna-tickers.com]
hxxp://podniebnekorytko.blogspot.co.uk]Když se doma vaří, tak se dobře daří.
 
 
kamma 
Magellan


Pomogła: 147 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 7442
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2009-06-28, 00:21   

Anno, czy znasz prace Joanny Lessing? Kilka lat temu zajmowała się bardzo podobną tematyką i zebrała obszerne dane. Oto opracowanie:
hxxp://vege.pl/str.php?dz=65&id=2725
hxxp://vege.pl/str.php?dz=65&id=3682
Pozdrawiam koleżankę po fachu ;)
_________________
hxxp://alterna-tickers.com]hxxp://alterna-tickers.com]

hxxp://anilanastudio.blogspot.com/
Ostatnio na blogu: Wszystko jest możliwe
"Trzeba wierzyć w człowieka, koleś"
 
 
 
Anna J. 

Dołączyła: 27 Cze 2009
Posty: 5
Wysłany: 2009-06-28, 17:45   

Dokładnie, Jagula - ja też cały czas się zastanawiam czemu tak jest ;) I to mnie właśnie skłoniło do wybrania takiego tematu.
Dla mnie wybór wegetarianizmu wydawał się oczywisty - zresztą każdy z Was ma swoje własne powody. Psychologia lubi natomiast uogólniać, szukać jakby gotowego wzoru na człowieka i jego zachowanie. Trochę mnie to przeraża, ale i pociąga - ciekawe co z tego będzie ;)
Słyszałam o badaniach Pani Lessing, jednak nie powoływałam się na Nią - nie znalazłam naukowego źródła. Ale może faktycznie przydałoby się jeszcze trochę dokładniej poszukać... W końcu wypadałoby. Kama, dziękuję Ci za inspirację ;)
Szczerze mówiąc termin "cechy osobowości" jest użyty trochę dla zmyłki. Dotyczy to po części pewnych cech osobowości, jednak nie o to do końca chodzi - nie kopiuję od tym względem Pani Lessing. Nie powinnam na razie zdradzać dokładnego tematu, bo osoby, które zechcą pomóc, mogłyby nieświadomie nastawić się na wybór określonych odpowiedzi... Zresztą ten kto wypełni kwestionariusze, zapewne bez trudu domyśli się dokładnego tematu - jedna osoba, która już wypełniała, napisała w mailu, że już wie o co chodzi. W tym miejscu, korzystając z okazji, pozdrawiam Ją i serdecznie dziękuję ;)
 
 
kamma 
Magellan


Pomogła: 147 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 7442
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2009-06-28, 18:36   

Anna J., to może napisz do Joanny i spytaj o źródło? O ile się nie mylę, ona również pisała pracę mgr, byłoby to źródło wystarczające, ale aby się na nie powołać, musiałabyś znać uczelnię, w której została obroniona i chyba uzyskać zgodę promotora.
_________________
hxxp://alterna-tickers.com]hxxp://alterna-tickers.com]

hxxp://anilanastudio.blogspot.com/
Ostatnio na blogu: Wszystko jest możliwe
"Trzeba wierzyć w człowieka, koleś"
 
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2009-06-28, 18:58   

wypełniłam ;)
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
kamma 
Magellan


Pomogła: 147 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 7442
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2009-06-28, 21:20   

ja też, trza wspierać koleżanki po fachu ;)
_________________
hxxp://alterna-tickers.com]hxxp://alterna-tickers.com]

hxxp://anilanastudio.blogspot.com/
Ostatnio na blogu: Wszystko jest możliwe
"Trzeba wierzyć w człowieka, koleś"
 
 
 
Jagula 
matka-nomadka


Pomogła: 64 razy
Dołączyła: 31 Sie 2007
Posty: 3207
Wysłany: 2009-06-28, 22:01   

Anna J. napisał/a:
Zresztą ten kto wypełni kwestionariusze, zapewne bez trudu domyśli się dokładnego tematu - jedna osoba, która już wypełniała, napisała w mailu, że już wie o co chodzi. W tym miejscu, korzystając z okazji, pozdrawiam Ją i serdecznie dziękuję ;)
;-) nie ma za co :-D a przy okazji - czuję się jakbym wygrała jakiś quiz ;-) :mryellow:
_________________
hxxp://www.alterna-tickers.com]

hxxp://alterna-tickers.com]
hxxp://podniebnekorytko.blogspot.co.uk]Když se doma vaří, tak se dobře daří.
 
 
Anna J. 

Dołączyła: 27 Cze 2009
Posty: 5
Wysłany: 2009-06-28, 23:34   

Jagula, to w pełni zasłużone - byłaś pierwszą osobą, która zwróciła na to uwagę ;)
Kamma zapewne też wie co badają te kwestionariusze - psycholożka, w końcu ;)
Poszukam jeszcze źródeł, ale chyba rzeczywiście najlepszym wyjściem będzie skontaktowanie z Panią Lessing - to nie jest zły pomysł.
A, właśnie. jakiś czas temu - jakoś ponad pół roku - trafiłam gdzieś na pracę pana... /no właśnie, tu będę musiała poszukać nazwiska, ale chyba jakoś na "K"/, który pisał o wegetarianach, że to "oralni sadyści" (czy jakoś tak). Pani Lessing zresztą chyba też o tym w Swojej pracy wspominała.
Sformułowanie brzmi dość kontrowersyjnie, nie? ;)
Uważacie się za "oralnych sadystów"/"oralne sadystki"? ;)
... i dyskusja przenosi się na grunty naukowe... Zawsze uważałam, że wegetarianie i weganie to osoby na poziomie ;P
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2009-06-28, 23:35   

Anna J. napisał/a:
Uważacie się za "oralnych sadystów"/"oralne sadystki"? ;)
nie uważam się za sadystkę w żadnym sensie, raczej za masochistkę ;)
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
Anna J. 

Dołączyła: 27 Cze 2009
Posty: 5
Wysłany: 2009-06-28, 23:49   

Właśnie, Lily, a może faktycznie to był "oralny masochizm"... teraz już nie jestem taka pewna - będę musiała to sprawdzić, bo nie zasnę! ;)
Słyszałaś może coś o czymś takim, Kamma?
 
 
kamma 
Magellan


Pomogła: 147 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 7442
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2009-06-29, 22:35   

w życiu :shock: ]:->
Ale nasuwa się skojarzenie z ortoreksją, która coraz częściej jest weg(etari)anom wmawiana. Niektórzy być może rzeczywiście mają, ale bez przesady ;)

Mam wrażenie, że sformułowanie "oralny masochizm" mógł wymyślić tylko namiętny mięsożerca, nie mogący pojąć, jak można odmówić sobie czegoś tak pysznego jak kawałek martwego zwierza. Być może istnieje taka koncepcja, ale wydaje mi się mało prawdopodobna (a może to wyparcie ;) )
Anna J. napisał/a:
co badają te kwestionariusze

chyba wiem, ale nie będę się na forum dopytywać, bo wiadomo, jak jest ;) Fajne badanie, zwięzłe, wyniki powinny być klarowne i łatwe w interpretacji.
_________________
hxxp://alterna-tickers.com]hxxp://alterna-tickers.com]

hxxp://anilanastudio.blogspot.com/
Ostatnio na blogu: Wszystko jest możliwe
"Trzeba wierzyć w człowieka, koleś"
 
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2009-06-29, 22:44   

Po względem jedzenia to ja jestem raczej hedonistką niestety ;)
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
Jagula 
matka-nomadka


Pomogła: 64 razy
Dołączyła: 31 Sie 2007
Posty: 3207
Wysłany: 2009-06-30, 21:23   

kamma napisał/a:

Ale nasuwa się skojarzenie z ortoreksją, która coraz częściej jest weg(etari)anom wmawiana. Niektórzy być może rzeczywiście mają, ale bez przesady ;)

więc zabrzmi fajnie część z wyjaśnień odnoszących się do terminu : ortoreksja ;-)
Cytat:
Konsekwencje
Ryzyko zdrowotne w dużej mierze zależy od sposobu w jaki dany ortorektyk się odżwywia. Zwykle konsekwencje diet ortorektyków nie niosą ze sobą większego ryzyka niż dieta wegetariańska czy wegańska.
hxxp://www.xl-pozytywnie.pl/arch/ortoreksja.htm]stąd :mrgreen:

A z tym sadyzmem /masochizmem jako odnoszącym się do diet wegetariańskich to zupełna przesada- zresztą - to zależy co komu na talerzu leży ;-) :-P

Ja tak jak Lily jestem totalna hedonistka - ciągle większą i większą (dosłownie i w przenośni ;-) )
_________________
hxxp://www.alterna-tickers.com]

hxxp://alterna-tickers.com]
hxxp://podniebnekorytko.blogspot.co.uk]Když se doma vaří, tak se dobře daří.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,22 sekundy. Zapytań do SQL: 13