wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Książki eko?
Autor Wiadomość
Aloha

Dołączył: 02 Wrz 2008
Posty: 18
Skąd: Łódź
  Wysłany: 2009-01-22, 14:16   Książki eko?

Witajcie!

Nie jestem może częstym bywalcem tego forum, ale może zwracanie uwagę na detale w książkach dziecięcych i pewne stereotypy, które niestety są wałkowane w literaturze. Jak np. to, że dzieciom podaje się coś słodkiego, często w nagrodę ... i jest to przedstawiane jako apogeum szczęścia. Wertuję ostatnio książki dla czterolatki, tak żeby i jej się podobały i mnie nie wpędzały w kłopoty, i jest ciężko. Może znacie pozycje, które cieszą wasze dzieciaki a przy tym pokazują styl życia bardziej zbliżony do tego panującego na tym forum (naturalne żywienie, ekologia itp).
 
 
olgasza 
królowa życia


Pomogła: 124 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 3140
Wysłany: 2009-01-22, 14:20   

aloha Aloha!
może nie do końca tematyka eko, ale wątek o dobrych książkach dla dzieci jest tu: hxxp://wegedzieciak.pl/viewtopic.php?t=1500, a tu w sumie bardziej dotykający tematu wege/eko: hxxp://wegedzieciak.pl/viewtopic.php?t=1522
_________________
hxxp://ekostyl.blogspot.com/
 
 
kłapouchy
[Usunięty]

Wysłany: 2009-01-22, 15:49   

ja jeszcze polecam ten wątek ;) który sama kiedyś założyłam hxxp://wegedzieciak.pl/viewtopic.php?t=2838 Co do słodyczy to w "Emilu ze Smalandii" jest taki fajny fragment po tym jak tatuś kupuje Emilowi cukierki "Zauważ, że wszystko to działo się w tym czasie, gdy dzieci nie bardzo dbały o swoje zęby, takie były nieroztropne i głupiutkie. Dziś jednak dzieci w Lonneberdze nie jedzą cukierków, ale mają za to zdrowe zęby." ;) z drugiej strony mamy tam wazę z rosołem do kt ?Emil wkłada głowę. jeśli bardzo Ci przeszkadza temat słodyczy to możesz zmieniać czytając na np. owoce, ja Tomkowi czytam tak jak jest w oryginale, narazie niewiele rozumie, a za jakiś czas będzie to może pretekst do dyskusji na dany temat, tak przynajmniej to widzę ;)
 
 
adriane 


Pomogła: 51 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 3064
Skąd: teraz Irlandia
Wysłany: 2009-01-22, 18:07   

W "Emilu ze Smalandii" jest też akcja z zupą z krwi, czerniną, która wylewa sie tacie Emila na głowę i w ogole temat mięsa jest tam dosyc częsty. Niemniej nam się ta książką podoba.

Akcja dzieje sie w tak zamierzchłych czasach, że pod innymi względami ta książka jest eko, nie ma tam wynalazków cywilizacji, a dzieci żeby dostać nagrode np. w postaci cukierkow, muszą bardzo na nią zasłużyć.
_________________
Ada, mama Emila 2002, Karoliny 2000 i Filipa 1991.
 
 
 
olgasza 
królowa życia


Pomogła: 124 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 3140
Wysłany: 2009-01-22, 20:58   

A w "dzieciach z Bullerbyn" jedynym słodyczem są tajemnicze "cukierki ślazowe" kupowane czasem dla dziadziusia. Całe dzieciństwo mnie intrygowało, jak one mogą smakować...
_________________
hxxp://ekostyl.blogspot.com/
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2009-01-22, 21:22   

olgasza napisał/a:
tajemnicze "cukierki ślazowe"
hxxp://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Alaz_zaniedbany
generalnie to lek na gardło mógł być ;)
Cytat:
Obecnie stosowany jest w leczeniu górnych dróg oddechowych, zaparć u osób otyłych, jako środek ochronny na błony śluzowe gardła przełyku i żołądka. Ponieważ to działanie ślazu jest krótkotrwałe stosuje się go w połączeniu z innymi ziołami jak, prawoślaz, szałwia lub rumianek.
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
frjals 
ískalt tófa


Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 1706
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2009-01-23, 09:19   

Jak byłam mała to jedliśmy owoce ślazu, takie śluzowate były... :->
_________________

 
 
Aloha

Dołączył: 02 Wrz 2008
Posty: 18
Skąd: Łódź
Wysłany: 2009-01-25, 20:48   

Dzięki za naprowadzenie mnie na podobne wątki.


A Dzieci z bullerbyn myślicie, ze dla czterolatki by się już nadawały? Ja pamiętam, że czytałam to dużo później, ale niestety nie pamiętam nawet czy mi się podobało (widocznie nie za bardzo :-P ).
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2009-01-25, 21:35   

Aloha napisał/a:
nie pamiętam nawet czy mi się podobało (widocznie nie za bardzo :-P ).
no wiesz? toż to obraza dla tej książki :P
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
Nimrodel

Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Maj 2008
Posty: 353
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 2009-01-26, 09:47   

Dzieci z Bullerbyn to jedna z najwspanialszych ksiązek świata! - ale raczej dla dzieci nieco starszych 5-9lat mniej więcej...
_________________
hxxp://zdrowazywnosc.abc24.pl/

hxxp://www.maluchy.pl]
 
 
kofi 

Pomogła: 89 razy
Dołączyła: 12 Lis 2007
Posty: 6415
Skąd: jestem ze wsi
Wysłany: 2009-01-26, 10:14   

Zależy co interesuje tę czterolatkę, ja czytałam Danielowi "Dzieci z Bullerbyn" jak miał 4 lata - podobało mu się (i podoba do dzisiaj, bardzo często słucha audiobooka).
_________________
hxxp://jak-obloki.blogspot.com/
 
 
Swiatelko

Dołączył: 02 Kwi 2008
Posty: 136
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-01-26, 11:10   

czy SA gdzieś w necie audiobooki do ściągnięcia ? skąd macie audio bajki?
_________________

 
 
kofi 

Pomogła: 89 razy
Dołączyła: 12 Lis 2007
Posty: 6415
Skąd: jestem ze wsi
Wysłany: 2009-01-26, 12:03   

Ja to akurat kupiłam (było z kolekcji GW), ale koleżanka ściągnęła z Chomika. Też musze to zrobić, jak będę miała trochę czasu.
_________________
hxxp://jak-obloki.blogspot.com/
 
 
Swiatelko

Dołączył: 02 Kwi 2008
Posty: 136
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-01-26, 12:17   

z chomika ? tzn ?
_________________

 
 
kofi 

Pomogła: 89 razy
Dołączyła: 12 Lis 2007
Posty: 6415
Skąd: jestem ze wsi
Wysłany: 2009-01-26, 12:20   

Swiatelko napisał/a:
z chomika ? tzn ?

hxxp://www.chomikuj.pl]hxxp://www.chomikuj.pl
_________________
hxxp://jak-obloki.blogspot.com/
 
 
Aloha

Dołączył: 02 Wrz 2008
Posty: 18
Skąd: Łódź
Wysłany: 2009-01-27, 10:24   

Córa jest na etapie Julka i Julki, zamęcza mnie wręcz czytaniem jej tego. Więc może i przygody tamtych dzieci jej się spodobają.

A jakie macie wydania, bo mnie zależałby żeby było jednak troche grafiki do pooglądania. No i żeby książka przetwała próbę czasu. Skoro to taki hicior :lol: Następny czytelnik też już rośnie.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,19 sekundy. Zapytań do SQL: 13