wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
"Mięso krzepi" czyli kolejne narodowe pranie mózgu
Autor Wiadomość
bronka 
Supergirls don t cry

Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 02 Lip 2009
Posty: 6426
Wysłany: 2011-10-22, 22:06   

an, tu jest fajna tabelka: hxxp://www.clearspring.co.uk/sites/default/files/Clearspring%20Organic%20Oil%20Nutrition%2012-10.pdf

Na oliwie i na rzepakowym ( normalnym zimnotłoczonym) można krotko smażyć. Poddusić, podsmażyć warzywa.

Lniany absolutnie tylko na zimno.

Jest jeszcze olej ryżowy- bardzo polecany do smażenia, ale jakoś nie mogę na jego temat znaleźć rzetelnych i formacji.
 
 
Mikarin 
szczylowa mama


Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 2500
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2011-10-22, 22:14   

an, rzepakowy, taki np. Kujawski, ma najwyższa temp. dymienia, więc jest najlepszy jeżeli chodzi o smażenie, a przynajmniej tak mi to tłumaczyła pani dietetyk na pogadance o mojej ciążowej diecie. Oliwa z oliwek, olej z pestek winogron czy inne, owszem, są bardzo zdrowe, ale mają niższą temp. dymienia i łatwo się uszkadzają, więc lepiej nie ryzykować. Temperatura Kujawskiego wynosi 130 stopni. Ale to już mi mówiła pediatra tuż po operacji (miałam 14 lat), że na jakimkolwiek innym oleju miałaby mi mama cokolwiek smażyć - będzie to jednoznaczne ze smażeniem na smalcu, więc lepiej sobie odpuścić. I dawać oleju jak najmniej, chyba że właśnie oleju do sałatek etc.
Natomiast takie podróby jak St.Oliwier czy inne za 5 zł litrowa butelka... taki olej szybko dymi i obok oleju to chyba nawet nie stał, a potrafiłam trafić na taki, który każda potrawa "wpijała", normalnie znikał z patelni nie wiedzieć gdzie. Zupełnie jakby w większości składał się z wody :/
_________________
hxxp://pierwszezabki.pl] hxxp://lilypie.com]hxxp://daisypath.com]hxxp://daisypath.com]hxxp://www.kornela-m.blogspot.com/]blog? zapraszam!
SELER RULEZ! :D | Nie łączę wegetarianizmu z filozofią, więc jak czasem coś palnę - proszę o wyrozumiałość! Dziękuję :)
hxxp://wegedzieciak.pl/viewtopic.php?p=651569#651569]Zbieram na rower - zapraszam!
 
 
an 
spec od łudzenia się

Pomogła: 26 razy
Dołączyła: 12 Lip 2008
Posty: 1316
Wysłany: 2011-10-22, 22:33   

Bronka, Dziękuję za tabelkę,
niestety nadal nie jestem pewna, chodzi w tej tabelce o rafinowane rzepakowe? Jakiś czas temu kupiłam olej rzepakowy tłoczony na zimno i informowali tam na ulotce, żeby spożywać na zimno.
Mikarin, dzięki również, taką właśnie mam nadzieję, że rafinowane rzepakowe nie zaszkodzą podgrzewane, smażone.
 
 
bronka 
Supergirls don t cry

Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 02 Lip 2009
Posty: 6426
Wysłany: 2011-10-22, 22:39   

Mikarin, kujawski to ordynarny olej rafinowany. dziś juz nie mam weny, ale potem coś napisze o procesie rafinacji.

Mikarin napisał/a:
Temperatura Kujawskiego wynosi 130 stopn

na pewno wyższa

Nierafinowany rzepakowy ma 180, ryżowy 220-230.

an napisał/a:
Bronka, Dziękuję za tabelkę,
niestety nadal nie jestem pewna, chodzi w tej tabelce o rafinowane rzepakowe? Jakiś czas temu kupiłam olej rzepakowy tłoczony na zimno i informowali tam na ulotce, żeby spożywać na zimno.

Clearspring tłoczy ekologiczne oleje na zimno. Nie opisują rafinowanych.

W rafinowanych olejach nic sie nie utleni, bo nie ma co :-/

[ Dodano: 2011-10-22, 22:40 ]
Mikarin napisał/a:
tak mi to tłumaczyła pani dietetyk na pogadance o mojej ciążowej diecie

niestety dietetycy też mają mocno okrojony program studiów i się na nim opierają :-?
 
 
Mikarin 
szczylowa mama


Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 2500
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2011-10-22, 22:50   

bronka, czyli w sumie to nie ma komu wierzyć, bo ci, co powinni być wykształceni, to w sumie nie są tak, jak powinni, a szukaniem rzetelnych informacji na własną rękę można ryzykować wprowadzenie samego siebie w błąd :-? Dylemat :(
_________________
hxxp://pierwszezabki.pl] hxxp://lilypie.com]hxxp://daisypath.com]hxxp://daisypath.com]hxxp://www.kornela-m.blogspot.com/]blog? zapraszam!
SELER RULEZ! :D | Nie łączę wegetarianizmu z filozofią, więc jak czasem coś palnę - proszę o wyrozumiałość! Dziękuję :)
hxxp://wegedzieciak.pl/viewtopic.php?p=651569#651569]Zbieram na rower - zapraszam!
 
 
bronka 
Supergirls don t cry

Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 02 Lip 2009
Posty: 6426
Wysłany: 2011-10-22, 22:52   

Mikarin napisał/a:
bronka, czyli w sumie to nie ma komu wierzyć, bo ci, co powinni być wykształceni, to w sumie nie są tak, jak powinni, a szukaniem rzetelnych informacji na własną rękę można ryzykować wprowadzenie samego siebie w błąd :-? Dylemat :(

Wiedza jest od pokoleń.
Tylko nie każdy chce odrzucić nowinki,ulepszanie, rafinację, sterylizacje, pestycydy, herbicydy, konserwanty.
 
 
an 
spec od łudzenia się

Pomogła: 26 razy
Dołączyła: 12 Lip 2008
Posty: 1316
Wysłany: 2011-10-22, 22:57   

bronka napisał/a:
Nierafinowany rzepakowy ma 180, ryżowy 220-230.

Clearspring tłoczy ekologiczne oleje na zimno. Nie opisują rafinowanych.
To byłoby super, mogłabym nadal stosować do podsmażania i duszenia rzepakowe i to nawet nierafinowane :)
 
 
bronka 
Supergirls don t cry

Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 02 Lip 2009
Posty: 6426
Wysłany: 2011-10-22, 22:59   

an napisał/a:
To byłoby super, mogłabym nadal stosować do podsmażania i duszenia rzepakowe i to nawet nierafinowane :)

do duszenia i krótkiego smażenia polecam. Wypróbuj kilka różnych i sprawdź,który Ci najbardziej odpowiada :-)
 
 
an 
spec od łudzenia się

Pomogła: 26 razy
Dołączyła: 12 Lip 2008
Posty: 1316
Wysłany: 2011-10-22, 23:04   

bronka, jeszcze raz dzięki za rozwianie moich wątpliwości w tej kwestii :)
 
 
Malinetshka 
Paulina


Pomogła: 73 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 5765
Skąd: Łódź
Wysłany: 2011-10-22, 23:46   

Cytat:
Jeśli lniany po podgrzaniu zaczyna czuć rybami, to chyba znak, że omega-3 się utleniają :->

No i czyż to nie powinna być informacja dla społeczeństwa, że skoro ryby czuć rybami ;) to mają już utlenione omega-3? :) hmmmm

Cytat:
Jest jeszcze olej ryżowy- bardzo polecany do smażenia

Ja używam takowego i choć rzetelnych informacji nie posiadam, to czuję się po nim dobrze. Jest dużo lżejszy niż inne, nie "siedzi" na żołądku, nie mam po nim zgagi itp. Generalnie rzadko smażę, ale jeśli już to właśnie na ryżowym..
_________________
hxxp://www.myticker.eu/ticker/]
 
 
Mikarin 
szczylowa mama


Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 2500
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2011-10-23, 08:57   

Malinetshka, a ile to cudo kosztuje?? I jaki litrarz?
_________________
hxxp://pierwszezabki.pl] hxxp://lilypie.com]hxxp://daisypath.com]hxxp://daisypath.com]hxxp://www.kornela-m.blogspot.com/]blog? zapraszam!
SELER RULEZ! :D | Nie łączę wegetarianizmu z filozofią, więc jak czasem coś palnę - proszę o wyrozumiałość! Dziękuję :)
hxxp://wegedzieciak.pl/viewtopic.php?p=651569#651569]Zbieram na rower - zapraszam!
 
 
priya 

Pomogła: 77 razy
Dołączyła: 12 Lis 2008
Posty: 5315
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2011-10-23, 09:10   

Lily napisał/a:
No tak, ale moje jedzenie jest eko, nie jest wegańskie, często jest smażone i zawiera cukier lub, o zgrozo! - białą mąkę
oo! to mogę Cię zaprosic na nasz przeciętny obiad i nie załamiesz się, suuuper! :-D I ja z przyjemnością dam się zaprosić, byle bez jajek było, cała reszta mi pasi ;-)
_________________
hxxp://lilypie.com]
hxxp://lilypie.com]
 
 
Malinetshka 
Paulina


Pomogła: 73 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 5765
Skąd: Łódź
Wysłany: 2011-10-23, 11:11   

Mikarin, nie pomnę ceny w tej chwili, ale teraz używamy ryżowego z tej firmy: hxxp://www.chili24.pl/IF-OLITALIA-olej-ryzowy-1000ml%284,5936,6186%29.aspx
Używałam też: hxxp://www.przyprawy.net/product_info.php?products_id=764
oraz: hxxp://nazdrowie.net.pl/oleje/890-olej-ryzowy-rizi-1l.html
Wszystkie kupowane w Realu, ale nie pamiętam jakie ich ceny tam..
Ten Rizi jest w plastikowej butli. Wszystkie podobne w smaku.
_________________
hxxp://www.myticker.eu/ticker/]
 
 
MartaJS 


Pomogła: 101 razy
Dołączyła: 04 Wrz 2010
Posty: 6041
Skąd: Kosieczyn
Wysłany: 2011-10-23, 11:19   

Ja też smażę na ryżowym. Rzepakowego używam extra virgin i grzechem byłoby smażyć na nim.
_________________



hxxp://www.kurazdoktoratem.blogspot.com
 
 
edysqa 


Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 02 Sie 2009
Posty: 1093
Skąd: Fasolków domek na wsi :-)
Wysłany: 2011-10-23, 13:02   

Mikarin, ja tez uzywam tych olei, które wymieniła Malinetshka. Jednak najbardziej mi "smakuje" Rizi, kosztuje on w granicach 18 zł.
_________________
Moje gotowanie:
www.zakreconywegeobiad.pl
bezglutenowe:
www.bezglutenowewege.blogspot.com
 
 
Mikarin 
szczylowa mama


Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 2500
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2011-10-23, 14:39   

bronka, MartaJS, Malinetshka, edysqa, dzięki. Po wypłacie jade na zakupy :D a że muszę kupić jeszcze lniany, to chyba z torbami pójdę ;)
I jeszcze takie pytanie: Omega-3 i Omega-6. Kiedyś suplementowałam z olejów lnianego i makowego, teraz powiem prawde nie chce mi się kombinować z mieszaniem tych olejów, a wiem, ze jest jeden, który starczy do suplementacji obydwu Omega. Wie któraś, o jaki olej może chodzić? Koleżanka mi powiedziała, a ja nie zapisałam i teraz mam zagwozdkę :(
_________________
hxxp://pierwszezabki.pl] hxxp://lilypie.com]hxxp://daisypath.com]hxxp://daisypath.com]hxxp://www.kornela-m.blogspot.com/]blog? zapraszam!
SELER RULEZ! :D | Nie łączę wegetarianizmu z filozofią, więc jak czasem coś palnę - proszę o wyrozumiałość! Dziękuję :)
hxxp://wegedzieciak.pl/viewtopic.php?p=651569#651569]Zbieram na rower - zapraszam!
 
 
an 
spec od łudzenia się

Pomogła: 26 razy
Dołączyła: 12 Lip 2008
Posty: 1316
Wysłany: 2011-10-23, 14:57   

Mikarin napisał/a:
Kiedyś suplementowałam z olejów lnianego i makowego, teraz powiem prawde nie chce mi się kombinować z mieszaniem tych olejów, a wiem, ze jest jeden, który starczy do suplementacji obydwu Omega. Wie któraś, o jaki olej może chodzić? Koleżanka mi powiedziała, a ja nie zapisałam i teraz mam zagwozdkę :(
Rzepakowy ma dobre proporcje omega-3 do omega-6, ale przecież nigdy chyba nie ma tak, że spożywamy te kwasy tłuszczowe tylko i zawsze z tych samych jedynych źródeł, choćby orzechy mogą przechylić szalę na korzyć jednych (zazwyczaj omega-6, omega-3 występują w odpowiednich proporcjach w orzechach włoskich) ;)
 
 
Mikarin 
szczylowa mama


Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 2500
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2011-10-23, 16:06   

an, wiem :) ale i tak wolałabym trzasnąć sobie taki olejowy start :D zaleczyłam sobie tym żołądek, więc teraz po prostu szukam jakiegoś jednego dobrego oleju. A rzepakowy ... ble :( lniany przeżyję, ale rzepakowego na czczo chyba nie.
_________________
hxxp://pierwszezabki.pl] hxxp://lilypie.com]hxxp://daisypath.com]hxxp://daisypath.com]hxxp://www.kornela-m.blogspot.com/]blog? zapraszam!
SELER RULEZ! :D | Nie łączę wegetarianizmu z filozofią, więc jak czasem coś palnę - proszę o wyrozumiałość! Dziękuję :)
hxxp://wegedzieciak.pl/viewtopic.php?p=651569#651569]Zbieram na rower - zapraszam!
 
 
an 
spec od łudzenia się

Pomogła: 26 razy
Dołączyła: 12 Lip 2008
Posty: 1316
Wysłany: 2011-10-23, 16:37   

Jest jeszcze olej konopny, ale jak dla mnie jest on nie do przełknięcia.
 
 
wegedyniak


Dołączył: 21 Sie 2011
Posty: 160
Wysłany: 2011-10-23, 18:45   

rafinowany rzepakowy gmo czy nie gmo?

a jakieś inne substytuty "krzepiącego mięsa" ?
_________________
hxxp://cia.media.pl/wybory_w_tym_roku_beda_az_dwukrotnie_drozsze]hxxp://wiadomosci.VEGAN...
 
 
koko 


Pomogła: 40 razy
Dołączyła: 08 Maj 2009
Posty: 6187
Wysłany: 2011-10-23, 22:48   

an napisał/a:
Jest jeszcze olej konopny, ale jak dla mnie jest on nie do przełknięcia.

Jadłaś z nasion prażonych, czy nieprażonych? Dla mnie ten pierwszy smakuje jak lepszy dyniowy, a ten drugi - jak len.
Olej konopny ma najlepsze dla człowieka proporcje kwasów tłuszczowych.
_________________
hxxp://fajnamama.pl]
hxxp://fajnamama.pl]
 
 
 
an 
spec od łudzenia się

Pomogła: 26 razy
Dołączyła: 12 Lip 2008
Posty: 1316
Wysłany: 2011-10-23, 23:05   

Nie jestem pewna - kupiłam już z ponad 4 lata temu i po kilku użyciach dałam sobie spokój, ale chyba Eurolen bo butelka chyba taka była hxxp://www.eurolen.pl/oferta-olej-konopny.html
smaku lnianego nie przypominał w żadnym wypadku, był to dla mnie smak tak nienaturalny, jakby jakieś tworzywo (sorry, nie umiem tego określić)

Właśnie ze względu na proporcje omega kupiłam, ale musiałam się poddać. Chyba wolę już (smakowo) zgorzkniały lniany ;) (a serio, to poprzednio kupiłam jeden gorzki lniany, i też poszedł na straty)
 
 
koko 


Pomogła: 40 razy
Dołączyła: 08 Maj 2009
Posty: 6187
Wysłany: 2011-10-23, 23:14   

an, kurczę... może był zepsuty od początku? Jadłam olej konopny, dla mnie jest w smaku fantastyczny, a jestem wyczulona na wszelkie smrody, zwłaszcza takie techniczne, o których chyba piszesz. Jeśli będziesz mieć okazję spróbować oleju innej firmy - polecam (pewnie trudne to będzie, ja jadłam czeski i chyba austriacki czy niemiecki).
_________________
hxxp://fajnamama.pl]
hxxp://fajnamama.pl]
 
 
 
vis 
Wolność i Życie


Dołączył: 15 Gru 2009
Posty: 70
Skąd: Krosno
Wysłany: 2011-10-23, 23:19   

w Kajko i Kokosz było, że kasza krzepi :-)
_________________
hxxp://lafe.co.nf
wegetarianizm, weganizm, wyzwolenie, zwierząt, ochrona życia od momentu poczęcia, ochrona życia poczętego, życie, wolność, monarchia, Polska, plexit, polexit
animal, liberation, vegetarian, vegan, vegetarian4life, vegan4life, pro-life, prolife, life, freedom, liberty, monarchy, Poland
 
 
an 
spec od łudzenia się

Pomogła: 26 razy
Dołączyła: 12 Lip 2008
Posty: 1316
Wysłany: 2011-10-23, 23:21   

Spróbuję jeszcze kiedyś jak będzie okazja, ale być może po prostu smak mi nie podchodzi.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,74 sekundy. Zapytań do SQL: 14