wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Pożegnanie z mięsem
Autor Wiadomość
biechna 


Pomogła: 65 razy
Dołączyła: 09 Cze 2007
Posty: 4587
Wysłany: 2010-03-01, 11:31   Pożegnanie z mięsem

Pełna wersja niedostępna (na razie) w sieci.

Cytuję dostępny w sieci hxxp://www.tygodnikforum.pl/forum/index.jsp?place=Lead03&news_cat_id=221&news_id=8570&layout=1&forum_id=6573&page=text]fragment


Cytat:
Można bez niego żyć, ale jemy go coraz więcej, bo po prostu je lubimy. Właśnie dlatego nauczyliśmy się produkcji na skalę przemysłową. Teraz ten przemysł, zamiast nas karmić, powoli zabija wszystko: ludzi, zwierzęta, środowisko, klimat. Wybór jest prosty: albo przestaniemy jeść mięso, albo zginiemy.
Petra Steinberger

Wychowano nas w przekonaniu, że jedzenie jest kwestią prywatną. To osobista sprawa każdego z nas, co i ile je. Kto nie czuje się związany żadnym religijnym zakazem, nie musi już przestrzegać żadnych norm żywieniowych. Dzięki odkryciu technik produkowania i przetwarzania żywności, uprawy roli i masowej hodowli zwierząt wyzwoliliśmy się z naszej zależności od natury. Wynalazki i technologie ery nowożytnej ostatecznie uwolniły od widma głodu przynajmniej tę część ludzkości, która zamieszkuje bogate kraje świata.

Ludzie to pantofagi, czyli istoty wszystkożerne. Jednak przez pierwszych paręset tysięcy lat ewolucji człowieka, wobec niedostatku pożywienia, nauczyliśmy się pozyskiwać energię jak najszybciej i w jak największych ilościach – dlatego kochamy mięso. To wspaniałe źródło energii – podpowiadają nam pierwotne instynkty. Energia w dużej dawce jest dobra: czyni nas szybkimi i silnymi, mądrzejszymi niż zwierzęta. Czyni nas Homo sapiens.

Jedzenie ery industrialnej

Dzięki nauce wiemy już, że wcale nie potrzebujemy mięsa, aby przetrwać. Jednak w głębi duszy nadal go chcemy: grillujemy, pieczemy i smażymy, wędzimy i peklujemy. Zamawiamy je na krwisto, w wersji średnio lub dobrze wysmażonej. Całe pozostałe jedzenie to tylko dodatki do mięsa. Ryż, proso i sorgo zostawiamy dla najbiedniejszych. My, zamożni, wybraliśmy mięso, a nawet w jego spożyciu zaszliśmy zdecydowanie za daleko – utyliśmy i nasze zdrowie cierpi na skutek diety zbyt bogatej w białko zwierzęce.
 
 
gemi 
Matka Polka ;)


Pomogła: 40 razy
Dołączyła: 30 Wrz 2008
Posty: 2460
Wysłany: 2010-03-03, 00:15   

poszperałam w necie i znalazłam u źródła hxxp://www.sueddeutsche.de/leben/264/499540/text/]w oryginale
_________________
"Nowego kłamstwa słucha się chętniej aniżeli starej prawdy" (A.Czechow)
 
 
biechna 


Pomogła: 65 razy
Dołączyła: 09 Cze 2007
Posty: 4587
Wysłany: 2010-03-03, 09:14   

Ja mam to Forum w domu, dlatego tu podrzuciłam info, tylko nie wiem, czy mogę to zeskanować i wrzucić, czy to nielegalne. Dlatego dałam to, co jest na stronie. Jak ktoś rozumie niemiecki, to po problemie :-)
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2010-03-03, 09:53   

Ja wrzuciłam do tłumacza Google, ale nie da się czytać hxxp://translate.google.com/ ("Palimy i ogórkiem to." mnie rozwaliło :mrgreen: )
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
lilias
[Usunięty]

Wysłany: 2010-03-03, 10:43   

:lol: :lol: :lol:
 
 
gemi 
Matka Polka ;)


Pomogła: 40 razy
Dołączyła: 30 Wrz 2008
Posty: 2460
Wysłany: 2010-03-03, 16:15   

Lily, niemiecki jest dosyć specyficzny do tłumaczenia. Stąd te ogórki w googlach :lol: Gdybym miała więcej czasu, pewnie bym się zabrała za to tłumaczenie. Ale nie mam, bo się uczę na kolejny zjazd... germanistyki 8-)

na podstawie tych fragmentów widzę, że tłumacz podszedł do sprawy.... jakby to powiedzieć... bardzo swobodnie (np. wstęp napisał sam ;-) )
_________________
"Nowego kłamstwa słucha się chętniej aniżeli starej prawdy" (A.Czechow)
Ostatnio zmieniony przez gemi 2010-03-03, 16:17, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2010-03-03, 16:17   

gemi napisał/a:
Lily, niemiecki jest dosyć specyficzny do tłumaczenia.
trochę się uczyłam niemieckiego, wiem ;) Przynajmniej można się pośmiać ;)
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
gemi 
Matka Polka ;)


Pomogła: 40 razy
Dołączyła: 30 Wrz 2008
Posty: 2460
Wysłany: 2010-03-03, 16:25   

Lily napisał/a:
Przynajmniej można się pośmiać
o tak :lol: :lol: :lol:
Fajny artykuł - gdy będę miała chwilę, będę go stopniowo tłumaczyć. Zazwyczaj mam większe problemy z polszczyzną, niż z samym niemieckim. Ale może dojdę do końca i wkleję swoje "dzieło" :mrgreen:
_________________
"Nowego kłamstwa słucha się chętniej aniżeli starej prawdy" (A.Czechow)
 
 
Hexe 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 04 Gru 2008
Posty: 405
Wysłany: 2010-03-03, 20:36   

gemi napisał/a:
Ale nie mam, bo się uczę na kolejny zjazd... germanistyki 8-)


Jam Ci skończona germanistka :-P , ale przy moim kleszczu-cycolubno-nocnym to nawet się podrapać nie mam siły.

Nic nie obiecuję, ale może uda mi się przetłumaczyć. :->
_________________
hxxp://www.suwaczki.com/]
 
 
gemi 
Matka Polka ;)


Pomogła: 40 razy
Dołączyła: 30 Wrz 2008
Posty: 2460
Wysłany: 2010-03-04, 07:58   

Hexe, widzę, że jest nas tu więcej germanistów :-) jak miło :-D Spokojnie, Hexe, niech Paulinka dojdzie do siebie. Robiłaś specjalizację tłumaczeniową, czy nauczycielską?

Jak dla mnie ten artykuł świetnie nadaje się do prowadzenia dyskusji ze znajomymi (konstruktywnej, oczywiście 8-) )- nie tylko na tematy wege, lecz równiez eko.
_________________
"Nowego kłamstwa słucha się chętniej aniżeli starej prawdy" (A.Czechow)
 
 
biechna 


Pomogła: 65 razy
Dołączyła: 09 Cze 2007
Posty: 4587
Wysłany: 2010-03-04, 09:19   

Ano właśnie, ciekawy jest - i trochę straszny :->
Jeśli ktoś chce, to zeskanuję i wyślę (ale po weekendzie).
 
 
karmelowa_mumi 

Pomogła: 41 razy
Dołączyła: 12 Sie 2009
Posty: 2305
Skąd: Poznań
Wysłany: 2010-03-04, 10:42   

biechna, ja chcę, ja chcę!

kurczę, cały czas czytam tytuł wątku jako: "pożegnanie z mężem" i nie wiem, jak ma się do swojego spostrzeżenia ustosunkować :D
_________________
hxxp://www.suwaczki.com/]
hxxp://wegedzieciak.pl]

ALL YOU NEED IS LOVE.... AND CHOCOLATE
 
 
Hexe 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 04 Gru 2008
Posty: 405
Wysłany: 2010-03-04, 21:08   

gemi napisał/a:
Hexe, widzę, że jest nas tu więcej germanistów :-) jak miło :-D Spokojnie, Hexe, niech Paulinka dojdzie do siebie. Robiłaś specjalizację tłumaczeniową, czy nauczycielską?

Za moich czasów była tylko nauczycielska :-P , ale ja nie robiłam, bo akurat byłam w Berlinie. Postanowiłam jednak zostać nauczycielem i w październiku idę na podyplomówkę z przygotowania pedagogicznego.

sorry za OT :oops:
_________________
hxxp://www.suwaczki.com/]
 
 
biechna 


Pomogła: 65 razy
Dołączyła: 09 Cze 2007
Posty: 4587
Wysłany: 2010-03-08, 10:42   

karmelowa_mumi, jutro Ci wyślę, jestem zbyt połamana w kościach, żeby zdjąć z regału skaner :roll: a mąż wraca o 22, także skan jutro zrobię.
 
 
biechna 


Pomogła: 65 razy
Dołączyła: 09 Cze 2007
Posty: 4587
Wysłany: 2010-03-10, 20:48   

Zeskanowałam, jak ktoś chce, to podeślę.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,22 sekundy. Zapytań do SQL: 13