wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Suplementy diety w ciąży, ehhh
Autor Wiadomość
xexaa 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 27 Wrz 2010
Posty: 641
Skąd: Łódź
Wysłany: 2014-08-05, 16:24   

Biorę B12 1000µg z Veganicity. Zdaje się, że powinno się brać 2 tabletki w tygodniu, ale ja biorę codziennie połówkę. Mam też D3 2000IU z Viridian, ale teraz, gdy codziennie przebywam na słońcu, odstawiłam.
Jod z glonów. Gotuję zupy z wakame albo kombu, czasami też dodaję do innych potraw, czasem zjadam pół płata nori albo nori w paście z tofu (pysznej! :mryellow: )
_________________
hxxp://www.suwaczki.com/]
 
 
sylv 
niedowiarek


Pomogła: 40 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 3138
Skąd: Sz-n
Wysłany: 2014-08-05, 17:53   

ajlon napisał/a:
Co polecacie jako suplement wit. B12

Jeżeli jesteś wege, to zrób sobie badanie na poziom B12, bo jest duża szansa, że nie musisz suplementować. Ja nie zrobiłam, tylko zaczęłam łykać B12 Naturell i po kilku miesiącach doszłam do 616, a norma jest 190-660... Łykałam zupełnie niepotrzebnie. ;-)
_________________
hxxp://www.thebump.com/?utm_source=ticker&utm_medium=UBB&utm_campaign=tickers]

moje aukcje
hxxp://allegro.pl/Shop.php/Show?id=19996001
 
 
 
ajlon 

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 21 Lip 2014
Posty: 105
Skąd: Łódź
Wysłany: 2014-08-05, 18:39   

Jestem weganką, ale dopiero od stycznia. Łykam już jakiś czas jakieś B12, jeszcze zanim przestałam jeść nabiał i jaja, bo jest polecane też dla sportowców, teraz nie przywiązywałam większej wagi do tego, i nie brałam codziennie bo wiem, że jakiś zapas w organizmie mam. Ale to jest niska dawka. No i teraz jest nas dwoje :)

Zastanawiam się nad Omegamed + Wit. B12.
Ale to też poczekam jakoś do 11 tygodnia, zwłaszcza, ze teraz słoneczko w pełni.
_________________
hxxp://www.suwaczki.com/]
 
 
koralina1987 

Dołączyła: 28 Wrz 2013
Posty: 937
Wysłany: 2014-08-06, 15:51   

W temacie niedoborów żelaza pojawił się ciekawy post zbierający w "kupę" to co powinniśmy wiedzieć hxxp://pinkcake.blox.pl/2013/07/Roslinne-zrodla-zelaza.html
_________________
hxxp://www.suwaczki.com/]

hxxp://www.suwaczek.pl/]

Zapraszam - hxxp://quchniawege.blogspot.com/
 
 
an 
spec od łudzenia się

Pomogła: 26 razy
Dołączyła: 11 Lip 2008
Posty: 1316
Wysłany: 2014-08-07, 02:27   

To jak już tu trafiłam, to przy okazji też cos podrzucę o przyswajaniu żelaza :)
hxxps://www.facebook.com/groups/1458157644404156/permalink/1534443516775568/
 
 
zlotooka 


Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1849
Skąd: Łódź
Wysłany: 2014-08-14, 17:03   

ajlon, ja brałam D codziennie a B12 2 razy w tygodniu, firmy Veganicity. Teraz D nie biorę, bo lato, ale na jesieni znowu zacznę.
_________________
hxxp://www.suwaczki.com/]

hxxp://kie-lbie-we-lbie.blogspot.com/
hxxp://wegeblw.pl/
 
 
amylee 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 21 Lip 2014
Posty: 1180
Skąd: Łódź
Wysłany: 2014-08-18, 14:53   

eh, nie wiem, czy to dlatego, że skończyły się upały, czy to viridian w końcu zadziałał (biorę trzeci tydzień), ale od trzech dni zauważyłam poprawę w moim samopoczuciu - tzn. mam więcej siły - mogę wejść na 2 piętro bez postoju! :lol:
_________________
hxxp://www.suwaczki.com/]
 
 
xexaa 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 27 Wrz 2010
Posty: 641
Skąd: Łódź
Wysłany: 2014-08-19, 11:02   

Ja też przerzuciłam się na Viridian, ale od wczoraj. Zobaczymy efekty, bo Solgar, w moim przypadku, dupy nie urywa. A na drugie piętro też nie mogę wejść, ale to pewnie przez astmę ;)
_________________
hxxp://www.suwaczki.com/]
 
 
an 
spec od łudzenia się

Pomogła: 26 razy
Dołączyła: 11 Lip 2008
Posty: 1316
Wysłany: 2014-08-19, 11:17   

sylv napisał/a:
ajlon napisał/a:
Co polecacie jako suplement wit. B12

Jeżeli jesteś wege, to zrób sobie badanie na poziom B12, bo jest duża szansa, że nie musisz suplementować. Ja nie zrobiłam, tylko zaczęłam łykać B12 Naturell i po kilku miesiącach doszłam do 616, a norma jest 190-660... Łykałam zupełnie niepotrzebnie. ;-)

Trochę też zależy w jakich jednostkach jest pomiar, w ng/L i pg/ml może sięgać 1000
hxxp://blog.siegnijpozdrowie.org/2014/06/witamina-b12-zdrowie.html
Cytat:
W przypadku gdy poziom w surowicy jest niższy niż 400 pg/ml, osoba powinna pomyśleć o suplementacji. W przypadku osób z poziomem niższym niż 250 pg/ml, suplementacja jest niezbędna. Szczególnie osoby starsze, a także kobiety w ciąży i karmiące piersią narażone są na ryzyko niedoboru B12.

(ja się dorobiłam ostatnio nawet wyższego, po kilkumiesięcznej intensywnej suplementacji głównie 1000 mcg Solgaru (najpierw metylo, później cyjano) i 500mcg cyjano Holland&Barrett, :)

xexaa a jaki preparat Solgaru brałaś? może w dawkowaniu problem?
 
 
xexaa 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 27 Wrz 2010
Posty: 641
Skąd: Łódź
Wysłany: 2014-08-19, 11:35   

an, brałam witaminy prenatalne, po 2 dziennie, więc tak, jak zalecane dawkowanie. Co dziwne, tam jest niby białko i to w dużych ilościach, a mnie wyszedł niedobór białka. Dopiero po zastosowaniu kuracji wysokobiałkowej poziom we krwi się ładnie podniósł i morfologia drgnęła.
_________________
hxxp://www.suwaczki.com/]
 
 
an 
spec od łudzenia się

Pomogła: 26 razy
Dołączyła: 11 Lip 2008
Posty: 1316
Wysłany: 2014-08-19, 11:44   

aa, no w zestawach prenatalnych dawki zazwyczaj nie są zbyt wysokie, zwłaszcza witaminy B12, którą wegetarianie muszą inaczej dawkować
hxxp://vege.com.pl/zdrowie-2/niezbedna-trudno-dostepna.html

No i białka też nie mogło byc dużo, bo jego dawki liczy się w gramach :)

hxxp://www.peta.org/action/activism-guide/free-vegan-protein-card/
hxxp://www.peta.org/wp-content/uploads/2014/04/protein-card-903x1024.jpg
 
 
xexaa 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 27 Wrz 2010
Posty: 641
Skąd: Łódź
Wysłany: 2014-08-19, 11:54   

O kurka, rzeczywiście! Już dawno mówiłam, że dziecko odbiera mi rozum :mryellow:
W każdym razie chyba faktycznie za mało było tego białka w diecie i może stąd ta anemia (B12 biorę, o kwas foliowy chyba nie mam się co martwić, a żelazo mam w normie od początku ciąży). Zasugerowałam się kiedyś chyba tym, że "nie ma się co martwić o białko, bo mamy go w nadmiarze". Jak widać, nie wszyscy ;-)
_________________
hxxp://www.suwaczki.com/]
 
 
an 
spec od łudzenia się

Pomogła: 26 razy
Dołączyła: 11 Lip 2008
Posty: 1316
Wysłany: 2014-08-19, 12:17   

:)
Na wszelki wypadek rzuć okiem na linka do artykułu vege o dawkowaniu witaminy B12 (post wyżej)
 
 
koralina1987 

Dołączyła: 28 Wrz 2013
Posty: 937
Wysłany: 2014-08-19, 12:37   

Czy myślicie, że przy karmieniu i rekonwalestencji po porodzie przyda się pobrać jakiś czas spirulinę?

Będę robiła zapasy kwasku cytrynowego i sody do sprzątania no i akurat znalazłam fajney sklepik w którym dużo nowości BIO, np. suszone owoce baobabu :shock: Piszą o nim tak:
"Jego owoce są słynne ze szczególnych właściwości odżywczych i zawierają wiele minerałów oraz błonnika. Zawierają również bardzo dużo witaminy C (3 razy więcej niż w kiwi i 6 razy więcej niż w pomarańczy), żelaza (więcej niż szpinak) oraz B2 (ryboflawiny) i B3 (niacyny), fosforu, potasu i magnezu (więcej niż banany). Baobab posiada właściwości prebiotyczne, tzn. wspomaga florę jelitową, wiąże produkty przemiany materii i toksyny, łagodzi i reguluje pracę jelit. Wykorzystywany w stanach zapalnych i przypadku gorączki. Jest niezwykle bogatym źródłem wapnia, którego posiada więcej niż mleko, dlatego szczególnie zalecany jest dla kobiet w ciąży, dzieciom oraz starszym osobom."
Nigdy się z takimi owocami nie spotkałam, ale chyba zaryzykuję i wydam te 2 dychy :)
_________________
hxxp://www.suwaczki.com/]

hxxp://www.suwaczek.pl/]

Zapraszam - hxxp://quchniawege.blogspot.com/
 
 
xexaa 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 27 Wrz 2010
Posty: 641
Skąd: Łódź
Wysłany: 2014-08-19, 13:07   

an, wychodzi na to, że biorę tej B12 duuużo za dużo, bo po 500µg dziennie, ale gdy brałam 2 razy w tygodniu po 1000 to miałam lęki, że za mało ;-) W każdym razie chyba nadwyżkę po prostu wysikuję, nie?

koralina, baobab kojarzy mi się tylko z "W pustyni i w puszczy" :mryellow:
_________________
hxxp://www.suwaczki.com/]
 
 
koralina1987 

Dołączyła: 28 Wrz 2013
Posty: 937
Wysłany: 2014-08-19, 13:11   

Dokładnie :D Niby ma słodko-kwaśny smak i można dodawać do koktajli, jogurtu itd. Wpisałam w wegedzieciakową wyszukiwarkę "baobab" i 0 wyników :) No nic, zaryzykuję, najwyżej małż zje :P
_________________
hxxp://www.suwaczki.com/]

hxxp://www.suwaczek.pl/]

Zapraszam - hxxp://quchniawege.blogspot.com/
 
 
an 
spec od łudzenia się

Pomogła: 26 razy
Dołączyła: 11 Lip 2008
Posty: 1316
Wysłany: 2014-08-19, 13:40   

500mcg B12 jeśli brane w jednorazowej dawce, jest dobrą dawką, dlatego że wchłania się dużo mniej, tak się zaleca :)
 
 
xexaa 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 27 Wrz 2010
Posty: 641
Skąd: Łódź
Wysłany: 2014-08-19, 13:57   

Uff, czyli jest dobrze. Ja już niczego nie jestem pewna, bo niby staram się naprawdę dobrze odżywiać, a tu ciągle brzydka morfologia i jeszcze białko takie niskie. No, ale wzrost poziomu białka automatycznie spowodował polepszenie morfologii, więc myślę, że w tym tkwił problem.
_________________
hxxp://www.suwaczki.com/]
 
 
Paulis 


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 16 Mar 2013
Posty: 840
Skąd: KRK
Wysłany: 2014-08-20, 15:49   

Koralina1987
o spirulinie pisała Alispo wcześniej

Alispo napisał/a:

spirulina to w ogole sredni pomysl hxxp://www.sci-fitness.pl...-i-brzydka.html
_________________
hxxp://lilypie.com]

hxxp://straznik.dieta.pl/]
 
 
amylee 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 21 Lip 2014
Posty: 1180
Skąd: Łódź
Wysłany: 2014-08-22, 10:23   

No, zrobiłam morfologię powtórnie po 3 tyg. regularnego brania Viridian Pregnancy Complex i żelazo mi podskoczyło o 25 jednostem, tzn. teraz mam w normie :-D
Hemoglobina i inne parametry zuepłnie nie uległy zmianom, ale sam przypływ sił mi odpowiada. Nie wie co prawda, czy to zasługa Viridianu, czy po prostu z czasem się polepszyło (diety jakoś restrykcjyjnie nie zmieniłam), ale polecam wypróbowanie. Nie wiem, czy tu można zamieścić link, ale znalazłam sklepik, gdzie 60tbl. kosztuje 60zł (nie 85zł, ja płaciłam poprzednio). :)

Dziękuję za polecenie tego suplementu :)
_________________
hxxp://www.suwaczki.com/]
 
 
xexaa 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 27 Wrz 2010
Posty: 641
Skąd: Łódź
Wysłany: 2014-08-22, 10:27   

amylee, ja też kupowałam za 6 dych. Pewnie ten sam sklep ;)
Dobrze, że Ci żelazo podskoczyło, może i morfologia się od tego polepszy.
_________________
hxxp://www.suwaczki.com/]
 
 
amylee 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 21 Lip 2014
Posty: 1180
Skąd: Łódź
Wysłany: 2014-08-25, 12:36   

Ech, właśnie jestem po wizycie i o ile z maluchem wszystko w jak najlepszym porządku, to ja niestety ze wzgl. na wyniki morfologii dostałam receptę na Sorbifer Durules, jakąś końską dawkę wit. C i ten silniejszy kwas foliowy.

Brała któraś z Was ten Sorbifer? Czy są po tym jakieś nieprzyjemne objawy typu zaparcia/biegunki, mdłości etc?
_________________
hxxp://www.suwaczki.com/]
 
 
xexaa 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 27 Wrz 2010
Posty: 641
Skąd: Łódź
Wysłany: 2014-08-25, 13:05   

Ja co prawda nie brałam Sorbiferu, ale okresowo łykam Tardyferon. To wszystko zależy od organizmu - słyszałam, że kobiety mają po nim straszne zaparcia, a ja przez chwilę byłam bliżej biegunek, a teraz właściwie nie ma on wpływu na wypróżnienia.
Najważniejsze, że z dzieckiem okay. A morfologię robiłaś nową, czy to tamta, której wyniki gdzieś tu zamieszczałaś?
_________________
hxxp://www.suwaczki.com/]
 
 
amylee 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 21 Lip 2014
Posty: 1180
Skąd: Łódź
Wysłany: 2014-08-25, 14:02   

Nie, to już nowa morfologia z ostatniego czwartku. Tylko żelazo mi podskoczyło i jest w normie (dobre i to), a reszta w zasadzie bez zmian. No, zobaczymy za miesiąc. Czeka mnie też ten nieszczęsny test obciążenia glukozą :(
_________________
hxxp://www.suwaczki.com/]
 
 
koralina1987 

Dołączyła: 28 Wrz 2013
Posty: 937
Wysłany: 2014-08-25, 14:06   

Glukoza nie jest taka straszna, wiadomo wypić taki ulepek to nic przyjemnego, potem mogą być zawroty głowy i jakieś takie dziwne samopoczucie ale nie nastawiaj się że będzie źle :) U mnie przeszło bez większych zakłóceń, bolały mnie tylko mięśnie jakbym miała grypę. Ale jak już zjadłam normalnie to przeszło. Powodzonka!
_________________
hxxp://www.suwaczki.com/]

hxxp://www.suwaczek.pl/]

Zapraszam - hxxp://quchniawege.blogspot.com/
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,5 sekundy. Zapytań do SQL: 14