wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Wybiórcze oburzenie - o etyce i sztuce
Autor Wiadomość
gzyra 


Dołączył: 14 Sty 2008
Posty: 69
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-05-28, 13:05   Wybiórcze oburzenie - o etyce i sztuce

Zapraszam Was do przeczytania mojego tekstu hxxp://www.obieg.pl/artmix/16522]"Wybiórcze oburzenie", który ukazał się w Artmixie. Krytyczne uwagi mile widziane. :--)
_________________
hxxp://forum.empatia.pl • hxxp://empatia.pl • hxxp://www.facebook.com/EmpatiaPL • hxxp://wegetydzien.pl • hxxp://weganizm.org
 
 
 
Amanii 


Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 23 Mar 2008
Posty: 1485
Wysłany: 2010-05-28, 15:27   

Jestem pod wrażeniem. Zaryzykuję stwierdzenie, że to jeden z niewielu porządnych i naprawdę pro-animalsich (jak mawia Reb ;) ) artykułów zalinkowanych na tym forum. Na forum, które jest ponoć "zbyt fanatycznie" już od dawna nie widziałam tekstu tak dojrzałego i tak wnikliwie poruszającego problemy etyczne. Wbrew pozorom ciężko tu o prawa zwierząt, za wegetarianizmem i weganizmem przedstawia się głównie argumenty zdrowotne albo dotyczące dobrostanu zwierząt pozaludzkich - i czegoś w tym tonie się spodziewałam. Nie mogłam się milej zaskoczyć! :)

Po pierwszym przeczytaniu ciężko mi się do czegokolwiek przyczepić, no może poza jednym zdaniem, ale to tylko czepialstwo, bo już po następnych zdaniach widać, że wiesz o czym piszesz.

Piszę właśnie pracę o uprzedmiotowieniu zwierząt pozaludzkich. Spora szansa, że znajdziesz się w przypisach :)


A teraz czepialstwo:

Cytat:
Na pytanie czy sama sztuka może być usprawiedliwieniem uprzedmiotowienia istot żywych nie sposób odpowiedzieć nie dokonując jej wartościowania w hierarchii ludzkich potrzeb.

Ależ sposób! :) (co sam zauważasz poniżej)
Hierarchia ludzkich potrzeb nie ma tu znaczenia - nawet najwyższe potrzeby w hierarchii nie są usprawiedliwieniem.

Koniec czepialstwa.

Szacun!
_________________
"Czy to ja nic nie rozumiem, czy oni zwariowali? Czy ja jestem dziecko, a oni tak dojrzali?
Oni mają paragrafy, a my mamy granaty w gębie, które mogą nam wypalić..."

 
 
gzyra 


Dołączył: 14 Sty 2008
Posty: 69
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-05-28, 18:11   

Amanii, dziękuję za pozytywną recenzję. Przyznam, że nie wiem do końca jaki panuje klimat tu na forum, czy jest więcej zwolenników animal welfare, czy new welfare, a może animal rights, czy mówicie tu głownie o zdrowiu, a może o ekologii, ewentualnie etyce... Nie wiem, bo doba ma 24 godziny, a ja i tak za dużo siedzę w necie w tych miejscach, gdzie siedzę zwyczajowo. Na pewno wegedzieciak.pl to jest absolutna klasyka i chciałbym tu bywać częściej, ale siebie nie przeskoczę. :-)

Jeśli podoba Ci się to, co napisałem, zapraszam hxxp://www.wegetydzien.pl/artykuly.php]na tę stronę, a także hxxp://empatia.pl/str.php?dz=71]tutaj. A przede wszystkim hxxp://forum.empatia.pl/]na forum Empatii (chociaż nie wypada zbyt nachalnie promować jednego forum na drugim).

Pozdrawiam.
_________________
hxxp://forum.empatia.pl • hxxp://empatia.pl • hxxp://www.facebook.com/EmpatiaPL • hxxp://wegetydzien.pl • hxxp://weganizm.org
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,13 sekundy. Zapytań do SQL: 12