wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Czyste jajka?
Autor Wiadomość
Mirka

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 04 Cze 2007
Posty: 999
Wysłany: 2010-06-02, 16:19   Czyste jajka?

Aniu D,. zapytam przy okazji, (jak już mi się odnalazłaś), czy potwierdzasz to, że jajek nie wolno przechowywać w lodówce, ani myć przed przechowywaniem.
Wiem, ze jajek nie jadasz, ale może gdzieś natknęłas się na tego typu informację.
Jestem świeżo po pobycie u dr Dąbrowskiej na diecie w-o. Takie własnie zalecenie padło na wykładzie dietetyczki, z uzasadnieniem, że skorupka jajka jest higroskopijna i
po zmyciu z jajka warstewki ochronnej i w wilgotnej atmosferze lodówki do wnętrza jajka oprócz lodówkowych zapachów przedostają się bakterie.
Zawsze jajka szorowałam i oczywiście przechowywałam w lodówce.
 
 
gosia_w 


Pomogła: 86 razy
Dołączyła: 27 Wrz 2008
Posty: 5545
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-06-02, 20:23   

Mirka, ja o tym, żeby nie myć jajek czytałam w kilku źródłach (ale dawno i nie pamiętam) - z powodów, o których piszesz. Natomiast o nie przechowywaniu jaj w lodówce pierwszy raz słyszę.
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2010-06-02, 20:32   

Nie wolno myć jajek przed przechowywaniem, bo uszkadza się tę ochronną warstwę. Natomiast to, co piszesz - że przechowywanie w lodówce po umyciu jest szkodliwe, potwierdza powyższe.
Zresztą do dziś ludzie się śmieją z tabliczki wymyślonej przez "znawców" BHP - "Rolniku, nie myj jaj przed skupem" ;)
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
Mirka

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 04 Cze 2007
Posty: 999
Wysłany: 2010-06-02, 22:03   

Lily napisał/a:
Nie wolno myć jajek przed przechowywaniem

A jednak. Jakoś problem "obsługi" jajek mi umknął.
Okazuje się, że powinny leżeć sobie brudne, w pokojowej temperaturze, najlepiej w przewiewnym koszyku.
Ponoć w dobrej kondycji wytrzymują do trzech tygodni, jeśli uda się kupić świeże.
 
 
gosia_w 


Pomogła: 86 razy
Dołączyła: 27 Wrz 2008
Posty: 5545
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-06-02, 22:07   

Mirka napisał/a:
w pokojowej temperaturze, najlepiej w przewiewnym koszyku.
Ponoć w dobrej kondycji wytrzymują do trzech tygodni, jeśli uda się kupić świeże.

na opakowaniu jest napisane, żeby po zakupie włożyć do lodówki. A wytrzymują i 4 tygodnie. W każdym bądź razie można sprawdzić, czy świeże (przed użyciem, bo trzeba zamoczyć ;-) ) - włożone do miseczki z wodą tonie - znaczy się świeże, pływa - oj, nie za bardzo, wypływa na powierzchnię - stare. Ja zawsze wącham każde jajko rozbijając.
 
 
Ania D. 

Pomogła: 115 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 2196
Wysłany: 2010-06-04, 21:12   

Mirka, na jajkach to się za bardzo nie znam, ale moje przemyślenia co do lodówki to właśnie takie są, że nie jest to najlepsze miejsce w ogóle do przechowywania żywności (co nie znaczy, że sama jedzenia tam nie trzymam :-P ). Ciekawe czy są takie lodówki, które są super czyste, bez wilgoci. Mam wrażenie, że to super miejsce dla różnych małych bytów. Pewnie najlepiej byłby ją myć dokładnie i wietrzyć co kilka dni, ale kto byłby w stanie to robić.
A co do mycia jajek, to pamiętam, że nie powinno się ich myć, ale podejrzewam, że większość kupowanych jaj jest już myta. Pamiętam, że cioci na wsi, która miała kury, myła jajka wodą z octem przed sprzedażą, bo część była zabrudzona.
 
 
Tempeh-Starter 
aktywny zarodnik


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 14 Paź 2009
Posty: 811
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-06-04, 22:17   

lodówki są dobre - w chłodzie małe byty jednak namnażają się wolniej czyli jedzenie jest dłużej może nie tyle świeże ale przynajmniej nie zepsute

w lodówce też - jeśli zamykasz szczelnie pojemniki z żywnością - powiano być sucho,
czym niższa temp. tym mniej pary wodnej w powietrzu
_________________
hxxp://www.tempehservice.com] RÓB SOBIE TEMPEH
 
 
Anna M 


Dołączyła: 20 Maj 2010
Posty: 8
Wysłany: 2010-06-10, 14:16   

gosia_w napisał/a:
W każdym bądź razie można sprawdzić, czy świeże (przed użyciem, bo trzeba zamoczyć ;-) ) - włożone do miseczki z wodą tonie - znaczy się świeże, pływa - oj, nie za bardzo, wypływa na powierzchnię - stare. Ja zawsze wącham każde jajko rozbijając.

Bo im starsze jajko tym wieksza komora powietrzna ;) Jeszcze inne sposoby na sprawdzenie świeżości jaj: hxxp://www.food-info.net/pl/qa/qa-fp9.htm

Ja myje jajka przed użyciem ich do celów kulinarnych, przed przechowywaniem nie.
_________________
hxxp://www.alprosoya.pl
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,17 sekundy. Zapytań do SQL: 13