wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Bez chrztu
Autor Wiadomość
amylee 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 21 Lip 2014
Posty: 1180
Skąd: Łódź
Wysłany: 2015-05-26, 20:13   

Sowa, nie oceniaj po jednym zdaniu ...15 lat temu moglam myslec inaczej...zreszta mniejsza z tym. Jest dokladnie tak, jak pisze koralina1987. Nas nawet nikt nie zapytal, czy jestesmy wierzacy. Za pierwszym razem moze jeszcze jakies pozory byly, ale za drugim Pana w bialym fartuchu interesowala tylko koperta. Zreszta to wies...on mieszka ze swoja pokojowka i ich dziecmi na plebanii...mysle, ze zeby ludzie zaczeli traktowac powaznie kk, to najpierw sami ksieza musza zaczac to robic...
Teraz nie bywam w kosciele, ale jakby mi przyszlo isc do komunii, to dla mnie bylaby to zwykla mechaniczna czynnosc z jedzeniem wody z maka, zadne tam symbole....no, ale nie chadzam :-)

kml, ale przeciez rodzina moja czy meza koraliny doskonale wiedziala, jakimi chrzestnymi bedziemy i to byl ich wybor. Jakie klamstwo..? Nie wiem, jak u koraliny, ale u nas (w sensie tu, gdzie mam chrzesniaki) to podejscie do chrztu raczej formalne, niz mistyczne ;-)
No, chyna, ze chodzi o ta formulke, co sie klepie w kosciele. Nie traktowalabym tego, jako klamstwo, jesli dla kogos kk i religia nie ma w ogole znaczenia...sam wie i informuje, ze nie bedzie pomagal w wychowaniu w duchu kk...troche to rzucanie slow na wiatr, ale tak to niestety wyglada...
_________________
hxxp://www.suwaczki.com/]
 
 
kml 

Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 21 Sie 2013
Posty: 2181
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2015-05-26, 21:07   

amylee, mam inne zdanie na ten temat. Jest kilka warunkow do spelniania aby zostać chrzestnym. Jednym z nich jest chyba spowiedź i uzyskanie na niej rozgrzeszenia. A takowego nie dostaniesz jesli na spowiedzi powiesz, ze jestes po slubie cywilnym. I to jest klamstwo. Tak samo jak przystepowanie do komunii świętej bez rozgrzeszenia. Dziwne jest dla mnie zaslananie sie innymi. Co mnie inni obchodza?

Jak idziecie do kościoła na ślub/pogrzeb innej osoby to sie modlicie, zegnacie itd.?
_________________
hxxp://www.suwaczek.pl/]
 
 
go. 


Pomogła: 86 razy
Dołączyła: 27 Lut 2011
Posty: 6285
Skąd: toro
Wysłany: 2015-05-26, 21:15   

kml napisał/a:
Jednym z nich jest chyba spowiedź i uzyskanie na niej rozgrzeszenia.


jest taka opcja jak świadek chrztu. Nie musi spełniać kryteriów przykładnego katolika. Ale pewnie nie każdy ksiądz to uznaje...

Cytat:
A takowego nie dostaniesz jesli na spowiedzi powiesz, ze jestes po slubie cywilnym. I to jest klamstwo.

można być "błądzącym", tylko odczuwać "czynny żal i postanowanie poprawy" :lol:
Pojęcie "czynny żal" mnie mega śmieszy. A najlepsze, że istnieje też w urzędach skarbowych i ZUSach ]:->

kml napisał/a:

Jak idziecie do kościoła na ślub/pogrzeb innej osoby to sie modlicie, zegnacie itd.?


absolutnie nie. Nie klękam, nie modle się, żadnych symboli religijnych. Generalnie bywam w kościele tylko na pogrzebach, i to na szczęście raz na parę lat. Choć też fajnie, że coraz częściej w moim środowisku są świeckie.
A już najbardziej co mnie irytuje na 2 pogrzebach, w których uczestniczyłam klecha gadał o katastrofie smoleńskiej. Żenada
_________________
"Bez odchyleń od normy niemożliwy jest postęp." Zappa
 
 
jaskrawa 

Pomogła: 19 razy
Dołączyła: 21 Lip 2011
Posty: 2217
Skąd: Międzyborów
Wysłany: 2015-05-26, 22:27   

Ja mam taki sam pogląd na sprawę, jak kml. Bycia chrzestną odmówiłam nawet własnej siostrze, gdy chrzciła synka. Powiedziałam jej, co myślę o takich akcjach. Moja sio zrozumiała oczywiście. Ochrzciła dziecko, bo uważa się za osobę wierzącą, mimo że nie ma ślubu i nie chodzi do kościoła, poza świętami. W gruncie rzeczy to rozumiem. Rozumiem potrzebę "zapisania" dziecka do Kościoła, jako wspolnoty ludzi wierzących. Kościół to jedyna dostępna, bliska im, bo w niej wyrośliśmy, reprezentacja Boga na Ziemi. Jeśli ktoś nawet niespecjalnie kocha ten Kościół i księży, ale jest wierzący, to jednak zwraca się do katolickich kapłanów z prośbą o ochrzczenie dziecka czy ślub itd. Rozumiem taką postawę bardziej niż ateistów, którzy chrzczą, bo tak wypada albo boją się opinii sąsiadów czy rodziny.


W ogóle to uśmiejecie się może (zwłascza go. :D ), ale gdy byłam jeszcze praktykująca buddystką, to jesli np. szłam czyjs na ślub kościelny, w związku z czym musiałam uczestniczyć w mszy, ze swoim ówczesnym facetem-buddystą, kłanialiśmy się lekko (żeby nie robić siary i skandalu :D )... Matce Boskiej. A to dlatego, że niektórzy buddyści utożsamiają Maryję z buddyjską Guanyin, inaczej Avalokiteśvarą. Ten bodhisattwa w chińskim czy wietnamskim buddyzmie jest przedstawiany jako kobieta i w gruncie rzeczy jej wizerunek mocno przypomina "naszą" Matkę Boską. Poza tym recytowaliśmy sobie w głowie Mantrę Wielkiego Współczucia i inne, przez całą mszę :)

To były jednak szalone czasy mojego silnego zaangazowania w praktykę, niestety potem odeszlam od tego z powodów, które opisywałam już gdzies wczesniej na forum - teraz uważam się za buddystkę bardziej jako wyznawczyni filozofii buddyjskiej niż "wierna" tej religii. Inaczej - z poglądu, że buddyzm jest religią - którą wyznaję - przeszłam do poglądu, że to światopogląd - i ja go w sumie podzielam. Tak czy owak nie mam zamiaru wciągać w to wszystko dziecka, póki małe :)

Teraz w kościele, jeśli muszę iść na ślub czy pogrzeb, nie klękam, po prostu stoję sobie gdzieś z tyłu, staram się okazać szacunek wszystkim zebranym.
_________________
hxxp://dzieciory.pl]dzieciory.pl - trochę niecenzuralny blog o dzieciorach
--
hxxp://www.suwaczki.com/]
hxxp://www.suwaczki.com/]
Ostatnio zmieniony przez jaskrawa 2015-05-26, 22:33, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
majaja 
wybuchowa wredota


Pomogła: 52 razy
Dołączyła: 12 Cze 2007
Posty: 3450
Skąd: warszawskie Bielany
Wysłany: 2015-05-26, 22:31   

kml napisał/a:
Jest kilka warunkow do spelniania aby zostać chrzestnym.
mam wrażenie, że nie tylko dla księzy liczy się tylko portfel, chrzestnego dobiera się pod kątem tego jak bardzo wypasiony prezent na komunię może dać :mrgreen:
 
 
jaskrawa 

Pomogła: 19 razy
Dołączyła: 21 Lip 2011
Posty: 2217
Skąd: Międzyborów
Wysłany: 2015-05-26, 22:35   

majaja, to glówne kryterium czasem :D u mnie w dalszej rodzinie był taki przypadek - mimo licznych kandydatek na chrzestne w postaci siostry matki dziecka, bliskich kuzynek itd., na co dzień obecnych w życiu matki i dziecka, na chrzestną została wybrana daleka ciotka z Ameryki :D
_________________
hxxp://dzieciory.pl]dzieciory.pl - trochę niecenzuralny blog o dzieciorach
--
hxxp://www.suwaczki.com/]
hxxp://www.suwaczki.com/]
 
 
amylee 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 21 Lip 2014
Posty: 1180
Skąd: Łódź
Wysłany: 2015-05-27, 06:46   

jaskrawa, no, u nas w rodzinie tak wlasnie jest...chodza do kosciola na pasterke, z koszyczkiem i przy okazji rodzinnych uroczystosci...moze faktycznie to potrzeba bycia czescia jakiejsc wspolnoty...

kml, rozumiem Cie. Ja traktuje temat bardzo lekko. I oczywiscie nie klekam w kosciele, nie chodze do spowiedzi itp, musialabym miec rozdwojenie jazni :mryellow:
_________________
hxxp://www.suwaczki.com/]
 
 
kml 

Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 21 Sie 2013
Posty: 2181
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2015-05-28, 11:54   

amylee napisał/a:
Ja traktuje temat bardzo lekko.

To nie jest kwestia traktowania tematu z mojej strony. Ja taka jestem i tak podchodzę do życia. Być może dlatego nikt nawet nie próbuje mnie przekonywać do chrztu młodej ]:-> A jak ktoś mówi co innego niż robi, to inni nie traktują go poważnie. Wiedzą, ze jest po co drążyć dziurę w brzuchu. U mnie jak pisałam nawet do obcięcia grzywki nie namawiają. Wszyscy oprócz Igi, ona wiadomo matkę okręciła dookoła palca ]:->
_________________
hxxp://www.suwaczek.pl/]
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,35 sekundy. Zapytań do SQL: 13