wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Religia w szkole
Autor Wiadomość
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2007-08-26, 09:50   

tomek napisał/a:
Uczeń wówczas nie miałby do czynienia z autorytarną indoktrynacją, ale mógłby dokonać świadomego wyboru.

nie jestem tego pewna...
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
kamma 
Magellan


Pomogła: 147 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 7442
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2007-08-26, 13:02   

Dlaczegóżby nie? Oczywiście pod warunkiem, że zajęcia byłyby prowadzone przez ludzi o podejściu naukowym, a nie ideologicznym.
_________________
hxxp://alterna-tickers.com]hxxp://alterna-tickers.com]

hxxp://anilanastudio.blogspot.com/
Ostatnio na blogu: Wszystko jest możliwe
"Trzeba wierzyć w człowieka, koleś"
 
 
 
biechna 


Pomogła: 65 razy
Dołączyła: 09 Cze 2007
Posty: 4587
Wysłany: 2007-08-26, 16:10   

...
Ostatnio zmieniony przez biechna 2011-10-11, 11:01, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
YolaW 


Pomogła: 39 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 5462
Skąd: Południe :)
Wysłany: 2007-08-27, 20:59   

I jeszcze głos nauczycielski: Ja też uważam, że nie powinno być katechezy w szkołach!! Wliczanie oceny z religii do średniej ocen to absurd! Dzieci mogą łatwo podwyższyć sobie średnią i za co? Za to że znają przykazania? Bo chyba nie za to, że wierzą (jeśli tak jest)...
W zeszłym roku miałam zajęcia z dziećmi, a po mnie wchodziła katechetka. Musiałam byc z klasą na przerwie na dyżurze i nieźle się naoglądałam. Była to druga klasa przygotowująca się do komunii i wciąż zaliczali jakieś modlitwy: mieli karteczki z listą modlitw i zbierali podpisy; po komunii zaś wszystkie ekscytowały się prezentami (i gdzie tu miejsce na wiarę?).
Co do dzieci nie chodzących na katechezę, to nie zauważyłam, by obecnie byli źle traktowani przez równieśników (ale też i wszystkiego nie jestem w stanie dostrzec...), idą wtedy na świetlicę i się nudzą. A na koniec roku przynoszą świadectwo ze swojego kościoła i ta ocena jest na świadectwie. Nie wiem co się dzieje kiedy takiego świadectwa nie ma, bo nie mieliśmy takiego przypadku.

Uczyłam kiedyś w szkole gdzie było katolików i ewangelików pól na pół (dzieci miały katechezę dzieloną na grupy wyznaniowe), a dzieci z klas 4-6 potrafiły zapytać: Pani jest katolczką czy ewangeliczką? :shock: Generalnie jednak tolerancja była, nie pamiętam czy w stosunku do innych wyznań niż te 2.

Co do moich doświadczeń to najlepiej wspominam ktechezę w salkach przykościelnych. Potem była albo nuda albo zdawanie i zaliczanie (bierzmowanie). W moim przypadku zbytni fanatyzm katolicki oddalił mnie od kościoła i po rocznym epizodzie oazowym tudzież rekolekcjach wakacyjnych moja noga nie postanęła w kościele przez 2 lata. Teraz też bardziej czuję się chrześcijanką niż katoliczką. Myślę, że religia w szkole więcej złego niż dobrego czyni, bo ludzie kojarzą katolicyzm z uczęszczaniem do kościoła i na religię pod przymusem i stąd są katolikami tylko z nazwy.
Ja niestety w efekcie tez zaliczam się do osób niepraktykujących.
_________________
hxxp://www.slub-wesele.pl]
hxxp://slub-wesele.pl/]
hxxps://achtedzieciaki.pl/artykul/17]
 
 
malina 

Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 2819
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2007-08-27, 22:47   

asłan napisał/a:
religia precz ze szkół!



I ja sie zgadzam.Nie jestesmy państwem wyznaniowym!!!!!!!!!!!!!


Nie jestesmy :evil: ??
_________________
hxxp://lilypie.com]
hxxp://lilypie.com]
hxxp://lilypie.com]
 
 
 
Jagula 
matka-nomadka


Pomogła: 64 razy
Dołączyła: 31 Sie 2007
Posty: 3207
Wysłany: 2007-11-15, 10:10   

Można dyskutować o religii w szkole i zasadności wprowadzenia ocen z tego przedmiotu na świadectwo a tu już mamy hxxp://hxxp://]efekty takiego działania
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2007-11-15, 10:32   

Jagula, co tam miało być :?:
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
bojster 


Pomógł: 66 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 2847
Skąd: Neverwhere
Wysłany: 2007-11-15, 10:43   

Pewnie to: hxxp://wiadomosci.onet.pl/1641601,11,item.html :-)
Kolejny sukces IVRP. ]:->
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2007-11-15, 10:47   

Mają własny rozum.
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
AKK 

Dołączyła: 09 Lis 2007
Posty: 50
Wysłany: 2007-11-15, 10:50   

Moje dziecko NIE chodzi na lekcje religii. Czekam cierpliwie-bo na 100% zmieni sie przepis o ocenie z rel liczonej do sredniej.
 
 
kamma 
Magellan


Pomogła: 147 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 7442
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2007-11-15, 11:03   

Ha! Ależ się uśmiałam ]:->
_________________
hxxp://alterna-tickers.com]hxxp://alterna-tickers.com]

hxxp://anilanastudio.blogspot.com/
Ostatnio na blogu: Wszystko jest możliwe
"Trzeba wierzyć w człowieka, koleś"
 
 
 
bodi 
lucky lucky me :)


Pomogła: 91 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 4234
Skąd: UK
Wysłany: 2007-11-15, 11:24   

AKK, też chciałabym mieć tę pewność, co ty :roll: Na czym ją opierasz? Do tej pory niestety obowiązywała zasada "stopy w drzwiach" - kolejne "zdobycze" kościoła katolickiego były nie do ruszenia.
_________________

 
 
AKK 

Dołączyła: 09 Lis 2007
Posty: 50
Wysłany: 2007-11-15, 11:31   

Mam takie przeczucie :mryellow:
 
 
pao
[Usunięty]

Wysłany: 2007-11-15, 12:02   

bodi: z ta ustawa nie maja wyjścia: albo ją zniosą albo zapewnią etykę we wszystkich szkołach... pierwsze łatwiejsze do zrobienia.
 
 
majaja 
wybuchowa wredota


Pomogła: 52 razy
Dołączyła: 12 Cze 2007
Posty: 3450
Skąd: warszawskie Bielany
Wysłany: 2007-11-15, 13:18   

Nie wierzę, że PO zniesie religię w szkołach już prędzej się sprężą i wprowadzą etykę.
 
 
Jagula 
matka-nomadka


Pomogła: 64 razy
Dołączyła: 31 Sie 2007
Posty: 3207
Wysłany: 2007-11-15, 14:00   

Oby tak było.Może w końcu każde dziecko będzie mogło korzystać z wyboru!

(a mi coś wyżej link źle się zamontował ale czemu ?-nie mam pojęcia)
 
 
Azja 


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 383
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-11-15, 19:04   

bojster napisał/a:
Nie wierzę, że PO zniesie religię w szkołach już prędzej się sprężą i wprowadzą etykę

ja też tak sądzę....bo przecież głosy "wyborców" są ważne...a większość w tym kraju jest za religią... :-(
_________________


hxxp://www.suwaczek.pl/]
 
 
 
pao
[Usunięty]

Wysłany: 2007-11-15, 19:06   

czy ja wiem czy większość...
prawda by wyszła na jaw po referendum w tej sprawie ;)

pamiętajmy, ze u nas niby tak wielu katolików z czego wielu za takich sie nie uważa...
 
 
bodi 
lucky lucky me :)


Pomogła: 91 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 4234
Skąd: UK
Wysłany: 2007-11-15, 20:30   

niestety moje przeczucia w tej sprawie sa raczej pesymistyczne... :-?
_________________

 
 
majaja 
wybuchowa wredota


Pomogła: 52 razy
Dołączyła: 12 Cze 2007
Posty: 3450
Skąd: warszawskie Bielany
Wysłany: 2007-11-16, 20:44   

PO jest partią konserwatywną, liberalni to oni są w gospodarce i to nie do końca, także po prostu o referendach, wycofaniu religii ze szkół i innych rewolucjach społecznych to możecie zapomnieć.
 
 
Agniecha 


Dołączyła: 18 Cze 2007
Posty: 105
Skąd: Zamość
Wysłany: 2007-11-26, 22:54   

A ja wrócę do początku, bo niestety w tym roku zaczęła mnie a raczej mojego synka dotyczyć sprawa religii w przedszkolnej zerówce. Niby na spotkaniu w przedszkolu Panie wychowawczynie rozdawały deklaracje do podpisania na jakie zajęcia pozwalam mojemu dziecku chodzić. Ja oczywiście przy religii napisałam, że nie wyrażam zgody. Jak sie później okazało nikt tego nie czytał! I któregoś dnia Cypek po przedszkolu mówi "mamo musimy kupić zeszyt na religie" Ja postanowiłam załatwić to w sposób pokojowy poszłam do Pań (powinnam to była załatwić wcześniej ale takie sprawy wybiegają mi szybko z głowy) i zapytałam o której i kiedy odbywają się lekcje religii. Były rano po śniadaniu wiec dzieciaki tego dnia chodziły później. Ale tu ku mojemu niesamowitemu zdziwieniu Pani powiedziała żebym przyprowadzała normalnie Cypka a Ona będzie z nim z sali wychodziła do pokoju nauczycielskiego. :shock: Mówiła to tak normalnie i zwyczajnie (choć Cypek jest takim jedynym dzieckiem) iz byłam przyjemnie zaskoczona.Szkoda że wszyscy tak na wegetarianizm tak nie reagują :roll: Bałam sie tylko że dzieci w grupie beda mu dokuczac bo to jest juz następna jego odmienność. Ale wszystko jest ok. A tak odnośnie kształtowania światopoglądy to jestem tej samej mysli co pao i kasienka staram się moim maluchom pokazywać to ze sa różne religie i nie uprzedzam ich do żadnej. co jest niesamowite dzięki temu prowadzę z Cyprianem długie rozmowy na tematy ..mówiąc ogólnie religijne.
 
 
 
tomek 


Pomógł: 11 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 929
Skąd: Poznań
Wysłany: 2008-09-24, 08:58   

Coraz więcej uczniów rezygnuje z lekcji religii w szkole
hxxp://www.pardon.pl/artykul/6268/juz_nie_katolicka_uczniowie_masowo_rezygnuja_z_religii
_________________
hxxp://meteo7.wordpress.com]meteo7.wordpress.com - blog pogodowy
hxxp://cia.bzzz.net]
 
 
 
bojster 


Pomógł: 66 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 2847
Skąd: Neverwhere
Wysłany: 2008-09-24, 10:08   

A parę dni temu były podawane wyniki jakiegoś sondażu (nie pamiętam gdzie - Żakowski pokazywał je w jakiejś gazecie przy przeglądzie prasy w DDTVN), z których wynikało że większość Polaków chce żeby religia poszła sobie ze szkół i wróciła do sal katechetycznych. Jest to oczywiste nawet dla katolickich działaczy, że przez wprowadzenie do szkół religia katolicka nie tylko znacząco przysporzyła sobie przeciwników, ale też została w świadomości dzieci zdegradowana do przerwy na odrabianie lekcji przerywane jedynie namolnym brzęczeniem księdza lub katechetki.
 
 
martika 


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 09 Cze 2007
Posty: 717
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: 2008-10-26, 11:41   

ciekawy artykuł o klasie, która wybrała etykę zamiast religii:

hxxp://wyborcza.pl/1,75480,5826831,Nie_chodza_na_religie___wybor_I__d_.html
_________________
hxxp://fajnamama.pl]
 
 
ewatara 
ewatara


Pomogła: 28 razy
Dołączyła: 22 Sie 2007
Posty: 1155
Wysłany: 2008-12-03, 22:56   

Ot zwykłe pytanie, a co za interpretacja :roll: :evil:
Ostatnio zmieniony przez ewatara 2008-12-08, 20:35, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,46 sekundy. Zapytań do SQL: 13