wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
pijmy soki z miąższem
Autor Wiadomość
gemi 
Matka Polka ;)


Pomogła: 40 razy
Dołączyła: 30 Wrz 2008
Posty: 2460
  Wysłany: 2010-10-01, 10:58   pijmy soki z miąższem

hxxp://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,88047,3914203.html

zaciekawił mnie ten artykuł. W życiu nie spodziewałabym się, że soki mogą być klarowane przy pomocy żelatyny i bentonitu :shock:
_________________
"Nowego kłamstwa słucha się chętniej aniżeli starej prawdy" (A.Czechow)
 
 
priya 

Pomogła: 77 razy
Dołączyła: 12 Lis 2008
Posty: 5315
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2010-10-02, 09:36   

o kurczę, trudniej być wege niż możnaby się spodziewać... :-/
_________________
hxxp://lilypie.com]
hxxp://lilypie.com]
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2010-10-02, 11:57   

gemi napisał/a:
W życiu nie spodziewałabym się, że soki mogą być klarowane przy pomocy żelatyny
Hmm, to chyba dość znany fakt, tak przynajmniej już kilka lat temu czytałam. Podobnie może być z winem czy piwem...
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
Amanii 


Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 23 Mar 2008
Posty: 1485
Wysłany: 2010-10-02, 21:30   

kartony są klejone klejem z żelatyną.. ale w ten sposób wszystko może być niewege, od krzeseł po buty... (i bardzo często jest).

Ja tam kupuję soki i będę kupować. Najbardziej lubie te kubusiowate (czyli nie klarowane i w butelkach), ale takie w kartonach też często piję. Bardziej mnie obchodzi skład produktu, niż technologia produkcji, bo ta niemal w 100% produktów bazuje albo na wyzysku zwierząt pozaludzkich albo na wyzysku ludzi.
_________________
"Czy to ja nic nie rozumiem, czy oni zwariowali? Czy ja jestem dziecko, a oni tak dojrzali?
Oni mają paragrafy, a my mamy granaty w gębie, które mogą nam wypalić..."

 
 
gemi 
Matka Polka ;)


Pomogła: 40 razy
Dołączyła: 30 Wrz 2008
Posty: 2460
Wysłany: 2010-10-03, 14:26   

pewnie, że się nie da w stu procentach nie szkodzić, no ale przemysłowe soki to akurat do zdrowych nie należą. Nie spodziewałam się tylko, że mogą szkodzić również zdrowiu (czyt. życiu) zwierząt. Więc przytaknę sugestii euri o piciu soków made by myself, eko, wody i herbatek. Robię tak 2 lata i po pierwsze nie szkodzę nikomu, po drugie przyzwyczajona do naturalnych smaków nie mam już łaknienia na sztuczne i słodkie.
Więc podziękuję za soki z bentonitem i żelatyną - nie wierzę, by udało się wypłukać je w całości.

Amanii napisał/a:
Bardziej mnie obchodzi skład produktu, niż technologia produkcji
Co do składu: jeśli zawartość jakiegoś składnika nie przekracza dopuszczalnych norm, to producent ma prawo nie umieszczać go w ogóle w składzie. Szczególnie dotyczy to cukru, konserwantów i innych ciekawych substancjach znajdujących się w naszym reklamowanym i pozornie zdrowym jedzeniu. Wystarczy dokładnie poczytać np. etykietki słoiczków dla dzieci. Przy haśle "bez konserwantów" umieszczona jest * i małym druczkiem można doczytać "zgodnie z przepisami prawa"
_________________
"Nowego kłamstwa słucha się chętniej aniżeli starej prawdy" (A.Czechow)
 
 
moony 
wyjątek od reguły


Pomogła: 49 razy
Dołączyła: 25 Lis 2009
Posty: 3740
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2010-10-03, 14:40   

gemi napisał/a:
soki z bentonitem

Z takim bentonitem, z którego jest żwirek dla kotów zrobiony?!
gemi napisał/a:
Przy haśle "bez konserwantów" umieszczona jest * i małym druczkiem można doczytać "zgodnie z przepisami prawa"

Moja mama rozmawiał na ten temat kiedyś z babką, która pracowała w takiej przetwórni słoiczkowej. Mówiła, że do 2004 roku te produkty były jeszcze względnie zdrowe, a po tym jak Polska weszła do UE, lista konserwantów i substancji wspomagających zwiększyła się dwukrotnie, w tym o substancje, które wcześniej były zabronione. A teraz - hulaj dusza. I pod hasło "atest" wchodzi cała masa syfu. Ale to tak na marginesie... :roll:
_________________
mój muzyczny blog ---> www.ewabujak.blogspot.com
hxxps://www.facebook.com/they.can.rock.me?ref=hl
 
 
Alispo 


Pomogła: 127 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 5941
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-10-03, 17:06   

moony napisał/a:

Moja mama rozmawiał na ten temat kiedyś z babką, która pracowała w takiej przetwórni słoiczkowej. Mówiła, że do 2004 roku te produkty były jeszcze względnie zdrowe, a po tym jak Polska weszła do UE, lista konserwantów i substancji wspomagających zwiększyła się dwukrotnie, w tym o substancje, które wcześniej były zabronione. A teraz - hulaj dusza. I pod hasło "atest" wchodzi cała masa syfu. Ale to tak na marginesie... :roll:


+genetyczne modyfikacje np.w Gerberze..

Co do kartonow to tym sposobem powinnismy tez zrezygnowac np. z mleka sojowego w kartonach... :-/
_________________
facebook.com/dtogon
 
 
adriane 


Pomogła: 51 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 3064
Skąd: teraz Irlandia
Wysłany: 2010-10-07, 12:49   

Amanii napisał/a:
Bardziej mnie obchodzi skład produktu, niż technologia produkcji


Czyli zakładasz, że żelatyna używana do klarowania nie przechodzi do gotowego już soczku? Oświećcie mnie jak to jest.
_________________
Ada, mama Emila 2002, Karoliny 2000 i Filipa 1991.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,16 sekundy. Zapytań do SQL: 13