wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
standard medyczny - dieta wege w wieku rozwojowym
Autor Wiadomość
marcyha 


Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 28 Lip 2007
Posty: 311
Skąd: włocławek
Wysłany: 2007-08-07, 22:26   standard medyczny - dieta wege w wieku rozwojowym

a no bo taka dociekliwa jezdem i sobie napisałam pytanie do IMiD - jakie jest oficjalne stanowisko polskich lekarzy w sprawie diety wege u dzieci.
No więc ono jest
hxxp://www.standardy.pl/strony/artykul.php?Plik=teksty/200207/art6.php]tutaj .
(i teścioowka będzie musiała iść się pociąć swoją wędlinką heheHE!) :mrgreen:
Ostatnio zmieniony przez marcyha 2007-08-08, 00:32, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
puszczyk 


Pomogła: 102 razy
Dołączyła: 03 Cze 2007
Posty: 5319
Wysłany: 2007-08-08, 00:07   

marcyha, kawał dobrej roboty. :-)

Myślę, że warto wkleic tutaj cały tekst:

Cytat:
Stanowisko Konsultanta Krajowego w dziedzinie Pediatrii i Zespołu Ekspertów w sprawie stosowania w wieku rozwojowym diet wegetariańskich

Doc. dr hab. n. med. Anna Dobrzańska - Konsultant Krajowy w dziedzinie Pediatrii
Zespół Ekspertów: Prof. dr hab. n. med. Mieczysława Czerwionka-Szaflarska, Prof. dr hab. n. med. Henryka Siwińska-Gołębiowska, Prof. dr hab. n. med. Krystyna Wąsowska-Królikowska, Prof. dr hab. n. med. Jerzy Socha, Prof. dr hab. n. med. Maciej Kaczmarski, Dr n. med. Małgorzata Łyszkowska, Dr inż. Anna Stolarczyk, Lek. med. Witold Klemarczyk

Diety wegetariańskie nie odpowiadają wymogom racjonalnego żywienia w wieku rozwojowym. Jedyną dopuszczalną odmianą diety wegetariańskiej jest lacto-ovo-wegetarianizm pod warunkiem pełnego jej zbilansowania. Stosowana dieta lacto-ovo-wegetariańska może usposabiać do częstszego ujawniania się nadwrażliwości pokarmowej. Diety wegańskie i makrobiotyczne niosą za sobą znaczne ryzyko niedoborów żywienia u dziecka i ich odległych skutków zdrowotnych.

WEGETARIANIZM U DZIECI

Komentarz do stanowiska - Lek. med. Witold Klemarczyk

Definicja
Wegetarianizm to sposób odżywiania się polegający na wyeliminowaniu z codziennej diety produktów pochodzenia zwierzęcego (przede wszystkim mięsa i jego przetworów), połączony z filozofią niewyrządzania krzywdy żywym stworzeniom i oczyszczenia organizmu z nadmiaru zwierzęcego białka.

Podział
Wegetarianów łączy zasada nie spożywania mięsa. Ze względu na różnice dotyczące innych produktów spożywanych w diecie są dzieleni na grupy przedstawione w tabeli 1. Dieta semiwegetariańska zgodna z modelem tzw. diety śródziemnomorskiej, ze względu na niewielkie ilości mięsa nie jest akceptowana przez wegetarianów.

Epidemiologia
Nieznana jest liczba dzieci na diecie wegetariańskiej w Polsce. Dane Zakładu Żywienia IMDz, wskazują, że ok. 3% dzieci w wieku 1-3 lata w Polsce jest żywionych zgodnie z zasadami diety wegetariańskiej. W innych krajach europejskich (Wielka Brytania) czy Stany Zjednoczone szacowana liczba to minimum 3-7% populacji.

Historia wegetarianizmu
Zapisy na temat wegetarianizmu można znaleźć zarówno w Biblii jak i pismach starożytnych filozofów greckich (Sokrates, Platon, Pitagoras, Plutarch, Hipokrates). Wegetarianinem był Leonardo da Vinci, Newton, Wolter, Goethe, Gandi. Pierwsze Towarzystwo Wegetariańskie w Europie (The Vegetarian Society) powstało w Anglii roku 1848.

Specyfika wegetarianizmu dziecięcego
Wegetarianizm u dzieci najczęściej jest wyborem rodziców. W pewnych społecznościach np. Hunzowie czy w kulturach Dalekiego Wschodu, na diecie wegetariańskiej pozostawały całe rodziny, w tym także dzieci. Podczas II Wojny Światowej w Anglii na skutek trudności aprowizacyjnych żywiono dzieci produktami mącznymi oraz warzywami z ograniczeniem mięsa i mleka, co nie zaburzyło ich rozwoju.
W latach 70. XX w. obserwacje dzieci na niedoborowej diecie wegetariańskiej poczynione przez Roberts wykazywały nieprawidłowości w ich stanie zdrowia i odżywienia. Stwierdzano kwasicę metylomalonylową, niedokrwistość megaloblastyczną, krzywicę, kwashiorkor. Współcześnie Adwentyści Dnia Siódmego są liczącą się grupą religijną w USA, która uznaje dietę lakto-ovo-wegetariańską za właściwą dla dzieci.

Dieta wegetariańska w wieku dziecięcym
Oceniając dietę wegetariańską w zakresie pokrycia zapotrzebowania na składniki odżywcze należy porównać ją do zaleceń dla danej grupy wiekowej. W przypadku różnic niezbędna jest ocena wpływu diety na rozwój i stan zdrowia dziecka. Korekty wymagają niedobory energii, składników odżywczych, mikro- i makroelementów oraz witamin w niedoborowej diecie.

Niedobory energii
- Zapotrzebowanie na energię jest pokryte w diecie wegetariańskiej pod warunkiem dostarczenia odpowiedniej ilości węglowodanów i tłuszczów. W przeciwnym razie pojawi się najpierw ubytek masy a następnie brak przyrostu długości ciała. W sytuacji granicznych podaży energii np. na diecie wegańskiej lub makrobiotycznej obserwowane jest niższe tempo wzrastania.

Niedobory białka
- Jest osiem aminokwasów egzogennych. Aminokwasami niezbędnymi u dzieci są także histydyna, cysteina i arginina. Dodatkowo cystyna, glicyna, tyrozyna, alanina, prolina, kwas glutaminowy są traktowane jako tzw. półegzogenne u dzieci. Pełnowartościowa dieta zestawiona z produktów roślinnych musi zawierać wszystkie potrzebne aminokwasy w wystarczającej ilości. Białka roślinne są niedoborowe w różne aminokwasy. W glutenie (pszenica) brakuje: lizyny, waliny i treoniny. W zeinie (kukurydza): lizyny i tryptofanu. W białym ryżu: lizyny i treoniny. W aktualnej literaturze brak jest doniesień, że niedobór białka zwierzęcego może być czynnikiem ograniczającym we wzbogacanej składnikami mineralnymi i witaminami diecie wegetariańskiej.

Niedobory karnityny
- Karnityna jest niezbędna dla ciągłości procesu utleniania długo- i średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych oraz aminokwasów rozgałęzionych. Jej wrodzone niedobory objawiają się m.in. zaburzeniami funkcji mięśni. Niższe stężenie karnityny w surowicy krwi u wegetarianów w stosunku do norm dla wieku, wg obecnej wiedzy, nie powoduje skutków klinicznych.

Niedobory tłuszczów
- Tłuszcze nie są składnikiem ograniczanym w diecie większości wegetarianów. Tłuszcze roślinne zawierają NNKT oraz pozbawione są cholesterolu. Duża ilość wiązań podwójnych wymaga zwiększenia podaży witaminy E. U dzieci, szczególnie do 3. roku życia, nie ma wskazań do ograniczania podaży cholesterolu (wyjątek niektóre hypercholesterolemie).

Niedobory węglowodanów
- Nie są obserwowane, bo cukry złożone i proste w prawidłowych ilościach dostarczane są w diecie wegetariańskiej.

Nadmiar błonnika
- Chociaż błonnik pośrednio ma działanie troficzne na jelito grube i poprawia perystaltykę to spożywany w nadmiarze powoduje zmniejszenia gęstości energetycznej racji pokarmowej oraz hamuje wchłaniania jonów (Ca+2), (Fe+3), (Zn+2), tłuszczu, witamin A, D3.

Niedobory wapnia
- Aktualnie obowiązujące w Polsce normy spożycia wapnia są wyższe od pokrycia uzyskiwanego w typowej diecie. Diety lakto- i lakto-ovo-wegetariańska ze znaczącym udziałem mleka oraz nabiału pokrywają zapotrzebowanie na wapń. Jednocześnie wraz z ograniczeniem żywności konserwowanej zapewniają optymalny stosunek wapnia do fosforu w dobowej podaży. Trwają badania nad wielkością suplementacji wapniem diety wegetariańskiej.

Niedobory żelaza
- Mogą być związane z gorszym przyswajaniem tego pierwiastka z pokarmów pochodzenia roślinnego. Obecność żelaza w związkach niehemowych, znaczne ilości mleka utrudniają przyswajanie żelaza z diety. Witamina C zawarta w owocach oraz powszechna świadomość ryzyka niedoboru są czynnikami poprawiającym bilans żelaza, co powoduje, iż niedokrwistość mikrocytarna nie jest częstsza wśród wegetarianów niż ogółu populacji.

Niedobory cynku
- Prawidłowo zestawiona dieta wegetariańska zawiera wystarczającą ilość cynku. Niedobór może wystąpić u sportowców, przy nadmiarze błonnika, niehemowego żelaza, wapnia (nadmierna suplementacja), czy kwasu foliowego.

Niedobory miedzi
- Autorzy polscy oceniają, że w diecie wegetariańskiej nie powinny ujawnić się niedobory miedzi, choć w innych krajach podejmowane są próby stosowania tej diety w leczeniu Choroby Wilsona.

Niedobory witaminy C
- W warunkach normalnych nie powinno dochodzić do niedoboru tej witaminy. Jedynie ograniczenie spożycia warzyw, owoców, rezygnacja z kiszonek a nadmiar kasz, ryżu, suszonych owoców czy mleka w okresie wczesnej wiosny, może stwarzać ryzyko niedoboru witaminy C.

Niedobory witaminy B1
- Nie są obserwowane przy przestrzeganiu diety wegetariańskiej. Związane jest to ze spożywaniem otrąb, pieczywa z grubego przemiału, drożdży.

Niedobory witaminy B2
- Zawartość tej witaminy może być niedostateczna w diecie pozbawionej mleka i jajek, przy unikaniu suplementacji tabletkami drożdżowymi czy preparatami witaminowymi.

Niedobory witaminy B12
- B12 jest witaminą, którą należy uzupełniać u weganów. Uzupełnianie tej witaminy przy dietach zawierających mleko i jaja wynika bardziej z obawy przed neurologicznymi lub hematologicznymi objawami niedoboru.

Nadmiar witaminy A
- Nadmiar witaminy A w postaci retinolu może uszkadzać wątrobę, powodować Ńpseudotumor cerebriiÓ i być przyczyną wad wrodzonych w trakcie życia płodowego. Nadmiar ß-karotenu z produktów pochodzenia roślinnego nie działa toksycznie. Dzieci na diecie wegetariańskiej spożywają ß-karoten wraz ze świeżymi warzywami.

Niedobory witaminy D3
- U wegetarianów zapotrzebowanie na witaminę D jest takie samo jak w ogólnej populacji. W warunkach polskich wskazane jest jej uzupełnianie do 2. r.ż. Rodzice mogą stosować witaminę D2 w dawkach zgodnych z zalecanymi dla populacji.

Niedobory witaminy E
- Witamina E jako antyoksydant chroni wiązania podwójne w nienasyconych kwasach tłuszczowych przed tworzeniem nadtlenków lipidowych. Zawarta jest w olejach roślinnych, kiełkach zbóż, zielonych warzywach oraz ciemnym pieczywie. Ryzyko niedoboru powstaje, gdy zwyczaje kulinarne bądź procesy technologiczne doprowadzają do zmniejszenia jej zawartości w diecie.

Odległe skutki diety wegetariańskiej
Obecnie publikowane badania należy podzielić na dwie przeciwstawne grupy. Pierwsza z nich wskazuje na korzyści płynące z diety wegetariańskiej (głównie lakto-ovo), druga wskazuje na zagrożenia, z których najpoważniejsze to gorszy rozwój płodowy i wolniejsze tempo wzrostu w pierwszych 5 latach życia. Masa ciała i wzrost, rozwój intelektualny, płodność par małżeńskich, ludzi, którzy jako dzieci pozostawali na dobrze zbilansowanej diecie wegetariańskiej, jest normalny. Wegetarianizm jako antidotum na zagrożenie chorobami cywilizacyjnymi jest przedmiotem wielu analiz. Praca T. KeyŐa udowodniła, że śmiertelność z powodu choroby niedokrwiennej serca jest o 20-34% mniejsza u wegetarianów. W tej pracy nie udowodniono korzystnego wpływu na zmniejszenie śmiertelności z powodu chorób naczyń mózgowych, raka żołądka, jelita grubego, płuc, piersi czy prostaty.

Metody badania i kontroli dzieci na diecie wegetariańskiej
W celu kontroli stanu zdrowia dziecka oprócz badania pediatrycznego należy ocenić dietę, wykonać pomiary antropometryczne oraz oznaczenia laboratoryjne. Wykonane analizy laboratoryjne powinny pomóc w poszukiwaniu bądź potwierdzaniu istniejących niedoborów. Najlepszym wskaźnikiem długofalowej oceny rozwoju dziecka jest porównywanie wzrostu i masy ciała do ogółu populacji.

Konieczność suplementacji
W przypadku mało restrykcyjnej, urozmaiconej i dobrze realizowanej diety wegetariańskiej suplementacja może być zbyteczna. Po stwierdzeniu niedoborów w diecie (energii, białka, vit. B12, vit. D, wapnia, ryboflawiny etc.) konieczne jest ich uzupełnienie. Czynione są próby formułowania zaleceń suplementacyjnych szczególnie dla dzieci na diecie wegańskiej.
W warunkach pracy poradni można stosować uzupełnianie diety korzystając z dostępnych na rynku gotowych, wzbogacanych produktów oraz preparatów witaminowych czy witaminowo-mineralnych.
W przypadku nieprawidłowego rozwoju dziecka, nieudanych prób korekcji diety, bądź nieskutecznej suplementacji może być konieczna rezygnacja dziecka z diety wegetariańskiej.

Podsumowanie
Obecnie dostępna wiedza w literaturze fachowej pozwala na sformułowanie następujących wniosków:

Zbilansowana dieta lakto-ovo-wegetariańska zapewnia prawidłowy rozwój dzieci.
Dieta lakto-wegetariańska może być niedoborowa dla dzieci, jeżeli nie zostanie uzupełniona podawaniem ryb lub suplementowana.
Diety wegańska i makrobiotyczna w świetle obecnej wiedzy niosą ze sobą ryzyko dość znacznych niedoborów żywieniowych u dzieci i ich odległych skutków zdrowotnych.


Zauważcie, że na dole strony zapraszają nas do dyskusji. :-)
 
 
hans 
jestem słowianinem


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 05 Cze 2007
Posty: 1018
Skąd: śmiesznogród
Wysłany: 2007-08-08, 00:14   

Cytat:
Dieta lakto-wegetariańska może być niedoborowa dla dzieci, jeżeli nie zostanie uzupełniona podawaniem ryb lub suplementowana.


:shock:

Cytat:
Diety wegańska i makrobiotyczna w świetle obecnej wiedzy niosą ze sobą ryzyko dość znacznych niedoborów żywieniowych u dzieci i ich odległych skutków zdrowotnych.


hmmm...
_________________


hxxp://www.suwaczek.pl/]
 
 
 
rebTewje 
tatanaty


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1323
Skąd: Kalisz
Wysłany: 2007-08-08, 00:19   

ano, taka kontrowersyjka... ale dobrze ze ten tekst tu stanal, dzieki, marcyha, za wykonana prace! ;)
_________________
Widmo krąży nad Europą, widmo weganizmu...
 
 
 
marcyha 


Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 28 Lip 2007
Posty: 311
Skąd: włocławek
Wysłany: 2007-08-08, 00:41   

Moja teściowa twierdzi (a wie co mówi, bo wiele czyta - kolorowej prasy), że żeby dziecku mózg wyrósł, to ono musi jeść zdrową cielęcinkę od znajomego rolnika itp. I w ogóle to ona "się nie zgadza" , też walła hehhh :roll: No to musiałam jej udowodnić... Jednym słowem - nie ma tego złego... :mryellow:
 
 
dort 


Pomogła: 56 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 2569
Skąd: okolice
Wysłany: 2007-08-08, 11:23   

o tej magicznej mocy cielęciny i ja słyszałam - koleżanka mięsożerna po urodzeniu córeczki z niedowagą dostała zalecenie spożywania dużej ilości cięlęciny, a potem mała była nią dokarmiana na okrągło (ponoć miało do zapobiec przyszłym komplikacjom i wyrównać niedobory)
_________________
syn 02.09.2005r. i syn 09.06.2013r.
 
 
Alispo 


Pomogła: 127 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 5941
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-08-08, 11:52   

Nie rozumiem,odbieracie to pozytywnie??moim zdaniem duzo wiecej pozytywnych rzeczy sie pisalo :roll:
_________________
facebook.com/dtogon
 
 
sebusel 


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 03 Cze 2007
Posty: 288
Skąd: Melbourne, Australia
Wysłany: 2007-08-08, 13:03   

Jak się pisze: wegan czy weganów, wegetarian czy wegetarianów? ...bo w tym artykule jest -anów

[ Dodano: 2007-08-08, 13:05 ]
Cytat:
druga wskazuje na zagrożenia, z których najpoważniejsze to gorszy rozwój płodowy i wolniejsze tempo wzrostu w pierwszych 5 latach życia.

tylko dlaczego wolniejsze tempo wzrostu uznają za zagrożenie, gdzie dzieci mają się spieszyć? To jest przecież zaleta, wolniej organizm rośnie to będzie dłużej żył :mryellow:

[ Dodano: 2007-08-08, 13:14 ]
Cytat:
Niedobory energii
- Zapotrzebowanie na energię jest pokryte w diecie wegetariańskiej pod warunkiem dostarczenia odpowiedniej ilości węglowodanów i tłuszczów. W przeciwnym razie pojawi się najpierw ubytek masy a następnie brak przyrostu długości ciała. W sytuacji granicznych podaży energii np. na diecie wegańskiej lub makrobiotycznej obserwowane jest niższe tempo wzrastania.

Dlaczego w diecie wegańskiej i makrobiotycznej sugerowana jest niższa podaż energii, zdanie wcześniej jest mowa, że energii jest z węglowodanów i tłuszczów, a tego na pewno w takiej diecie nie brakuje.
A ogólnie mam wrażenie, że jest tu pewne pomieszanie, mięso to głównie białko i pewna ilość tłuszczy, a w obiegowej opinii jest, że mięso daje energię. Białko jest budulcem a nie paliwem, czy tak?
 
 
 
Alispo 


Pomogła: 127 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 5941
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-08-08, 13:27   

Chyba i -an i -anów jest poprawne.
_________________
facebook.com/dtogon
 
 
Ania D. 

Pomogła: 115 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 2196
Wysłany: 2007-08-08, 13:35   

Ja bym taki tekst ukrywała przed bliskimi, zgadzam się z Alispo, ze więcej tak złego. Sam początek:
Diety wegetariańskie nie odpowiadają wymogom racjonalnego żywienia w wieku rozwojowym. Jedyną dopuszczalną odmianą diety wegetariańskiej jest lacto-ovo-wegetarianizm pod warunkiem pełnego jej zbilansowania. Stosowana dieta lacto-ovo-wegetariańska może usposabiać do częstszego ujawniania się nadwrażliwości pokarmowej. Diety wegańskie i makrobiotyczne niosą za sobą znaczne ryzyko niedoborów żywienia u dziecka i ich odległych skutków zdrowotnych.

oraz jeszcze lepszy środek:
W latach 70. XX w. obserwacje dzieci na niedoborowej diecie wegetariańskiej poczynione przez Roberts wykazywały nieprawidłowości w ich stanie zdrowia i odżywienia. Stwierdzano kwasicę metylomalonylową, niedokrwistość megaloblastyczną, krzywicę, kwashiorkor.

dyskwalifikuje dla mnie tez tekst. Niesie on ze sobą więcej watpliwości (konieczność zbilansowania diety - czyli sugeruje, że trzeba siedzieć i dokładnie liczyć co się daje dziecku) niż pozytku. Na pewno to i tak postęp w porównianiu z tym, co kiedyś twierdzili lekarze, ale dla mnie to i tak jest nie do przyjęcia. Artykuł nie podaje jakie to były badania nad dziećmi, a choroby, które tu są wymienione wskazują na zupełne niedożywienie nie wynikające z braku mięsa, ale braku pokarmu w ogóle. Nie lubię takiego matactwa.
Ciekawe, że tradycyjnym matkom nikt ciągle nie mówi, że dieta ich dzieci musi być w pełni zbilansowana, raczej są zachwyty, że zapobiegliwi rodzice podają cielęcinę i danonki.
 
 
vlada 


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 671
Wysłany: 2007-08-08, 13:38   

puszczyk napisał/a:
wskazuje na zagrożenia, z których najpoważniejsze to gorszy rozwój płodowy i wolniejsze tempo wzrostu w pierwszych 5 latach życia.

szkoda, że nie widzą mojego Antka. ;-) Dla niego brakuje miejsca na siatce centylowej
_________________
hxxp://www.maluchy.pl]hxxp://www.maluchy.pl]
 
 
Alispo 


Pomogła: 127 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 5941
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-08-08, 13:40   

Ania D. napisał/a:


oraz jeszcze lepszy środek:
W latach 70. XX w. obserwacje dzieci na niedoborowej diecie wegetariańskiej poczynione przez Roberts wykazywały nieprawidłowości w ich stanie zdrowia i odżywienia. Stwierdzano kwasicę metylomalonylową, niedokrwistość megaloblastyczną, krzywicę, kwashiorkor.

To nie czasem te badania u niedozywionych dzieci w Afryce czy cos takiego?


Pozytywny element w artykule to zaznaczenie,ze w Polsce mamy 3% vege-dzieci.Wydaje mi sie,ze to zaskakujaco duzo,w sumie 1 na klase. :-) Fakt,ze mowa o maluchach1-3 lat,ale czy to sie zmieni potem?
_________________
facebook.com/dtogon
 
 
dżo 


Pomogła: 142 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 5422
Skąd: między polem a łąką
Wysłany: 2007-08-08, 13:44   

sebusel napisał/a:
Białko jest budulcem a nie paliwem, czy tak?

Tak. Białko jest budulcem z założenia, ale jeśli się go je w nadmiarze wówczas organizm przetwarza białko na energię.
Artykuł nie jest zły, ale czy przekona osoby mające wątpliwości czy dieta wege jest nieszkodliwa. W prawie każdym punkcie zastrzega się, że przy prawidłowym skomponowaniu posiłków nie występują niedobory danego składnika. Tylko wg mnie określenie "prawidłowo zbilansowany posiłek" jest zbyt ogólne, bo co to oznacza dla laika? musiałby albo posiadać dużą wiedzę żywieniową albo ją zagłębić a to wymaga czasu i chęci.
 
 
Wicia 

Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 448
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2007-08-08, 14:09   

dżo napisał/a:
Artykuł nie jest zły, ale czy przekona osoby mające wątpliwości czy dieta wege jest nieszkodliwa.

Artykuł jest bardzo "dyplomatyczny". Jeśli ktoś wierzy w wegetarianizm to to właśnie wyczyta, jeśli ktoś jest przeciwny to też znajdzie w nim potwierdzenie swoich przekonań. Ja bym nie pokazywała go teściom ani rodzicom, pomimo, że są nam nieco przychylni. Po jego przeczytaniu mogłoby się zasiać zbyt wiele wątpliwości i uwag, których wolę uniknąć.

A swoją drogą, nie zastanawia Was fakt, że tak niewielu rodziców ma świadomość zdrowego żywienia dzieci, przecież teoretycznie każdy chce jak najlepiej dla swoich pociech.... :roll:
_________________
www.kartonzabawek.pl
 
 
 
Ania D. 

Pomogła: 115 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 2196
Wysłany: 2007-08-08, 14:34   

Obserwują rodzinę, znajomych i przygodnie poznanych ludzi i widzę, że wiedza o tym, co jest zdrowe, jest prawie żadna. Teoretycznie ludzie niby coś wiedzą, ale tak naprawdę to jest to kilka banałów (jedz dużo przetworów mlecznych, jedz ciemne pieczywo, pamiętaj o owocach etc.), z których też stosuje sie to, co wygodne. Lubię patrzeć w sklepach na stosunek białego pieczywa do ciemnego - zawsze tych białych buł są stosy, grahamek jest niezbyt dużo (myślę tu o zwykłych sklepach). Z moich rozmów i obserwacji wynika, że normą jest zjadanie codziennie przez dorosłych i dzieci sporych ilości cukru (lody, słodycze, batoniki, cukierki, słodzone napoje), mimo, iż wiele wiadomo na temat szkodliwości cukru. Ale jak tu bez cukru, dzieci tego potrzebują, dorośli też... Do tego zastępowanie zdrowego posiłku niezdrowymi przekąskami, powszechność używania białej mąki, białego ryżu.
 
 
Wicia 

Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 448
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2007-08-08, 14:37   

Ania D. napisał/a:
Ale jak tu bez cukru, dzieci tego potrzebują, dorośli też...

Moja znajoma skończyła dietetykę i dziwiła się, że dziecku cukru nie daję...
_________________
www.kartonzabawek.pl
 
 
 
Alispo 


Pomogła: 127 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 5941
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-08-08, 15:09   

Ania D. napisał/a:
Z moich rozmów i obserwacji wynika, że normą jest zjadanie codziennie przez dorosłych i dzieci sporych ilości cukru (lody, słodycze, batoniki, cukierki, słodzone napoje), mimo, iż wiele wiadomo na temat szkodliwości cukru. Ale jak tu bez cukru, dzieci tego potrzebują, dorośli też... Do tego zastępowanie zdrowego posiłku niezdrowymi przekąskami, powszechność używania białej mąki, białego ryżu.


I jest tez sporo osob odzywiajacych sie pozornie zdrowo..tj. soki z kartonu,gotowe dania warzywne itp.Dzisiaj widzialam w tv jak "przerabiali"babke zywiaca sie fastfoodami i pijaca alkohol w duzych ilosciach na super zdrowe odzywianie-owoce z marketu,kupne soki..zawsze to lepiej,ale to nie jest jednak zdrowe odzywianie,to jest udawanie,ze zdrowo.
_________________
facebook.com/dtogon
 
 
sebusel 


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 03 Cze 2007
Posty: 288
Skąd: Melbourne, Australia
Wysłany: 2007-08-08, 15:19   

Ania D. napisał/a:
widzę, że wiedza o tym, co jest zdrowe, jest prawie żadna

Dla przykładu kolega, z którym pracuje doszedł do wniosku, że musi zrezygnować z obiadów które dostarczają do biura bo za bardzo przytył, na drugi dzień zamiast obiadu jadł ... białe bułki ]:-> . Do tego kilka batoników co dzień i litr coca-coli, łagodzi tym stres. Ale najlepsze było jak wczoraj dał mi radę, żeby dziecku nie dawać słodyczy przed spaniem, bo będzie je energia rozpierać przez pół nocy :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: . Zeznał, że jak raz tak zrobił to go synek wykończył. Ale był prawie oburzony, że nie zamierzam wcale karmić dziecka słodyczami bo przecież tego nie uniknę.

Jestem pewien, że dieta przeciętnego mięsożercy nie jest prawidłowo zbilansowana i to oni są bardziej narażeni na niedobory niż wege. Między wierszami tego tekstu jest przemycony mit, że mięso zastępuje wszystko i jest najodpowiedniejsze, ehh....
 
 
 
bajka 

Pomogła: 26 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 1694
Skąd: Poznań
Wysłany: 2007-08-08, 15:25   

vlada napisał/a:
szkoda, że nie widzą mojego Antka. Dla niego brakuje miejsca na siatce centylowej

skąd ja to znam... :-) Gabi od początku prawie daaaaleko za granicami :mrgreen:
_________________
hxxp://www.suwaczki.com/]

hxxp://www.suwaczki.com/]

hxxps://www.suwaczki.com/]
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2007-08-08, 15:42   

Dalej mnie dziwi, czemu wreszcie nie zmienią stanowiska w kwestii mleka - lobby mleczarskie działa czy jak?
A owoce z marketu - ja nigdy nie kupuje ekologicznych, bo ich po prostu nie ma u mnie (zresztą mnie nie stać). Mam nie jeść wcale?
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
Alispo 


Pomogła: 127 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 5941
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-08-08, 16:57   

Tez nie jem ekologicznych,ale jest roznica miedzy zwyklymi sklepowymi czy z warzywniakow/targow a marketowymi-tam trafiaja te juz skrajnie trefne,widac to z reszta.
_________________
facebook.com/dtogon
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2007-08-08, 17:00   

To jeszcze zależy z jakich warzywniaków czy targów... u mnie są takie stragany w centrum, gdzie warzywa i owoce są jak na miarę skrojone... Tak na moje oko lepiej wybrać te brzydkie, małe, wtedy na pewno były mniej nawożone itp.
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
Alispo 


Pomogła: 127 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 5941
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-08-08, 17:42   

Dokladnie.Ale i tak nigdy nie znamy prawdy :-/
_________________
facebook.com/dtogon
 
 
majaja 
wybuchowa wredota


Pomogła: 52 razy
Dołączyła: 12 Cze 2007
Posty: 3450
Skąd: warszawskie Bielany
Wysłany: 2007-08-08, 20:31   

Pies trącał cukierki, ale widuję dumne mamusie i (częściej bacie) raczące dzieci kilkuletnie coca -colą :evil:

zImiD korzystamy, ale mnie ten tekst rozczarowuje (Miron w sitce się mieści, ledwo, ledwo). Danon ich sponsoruje czy co?
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2007-08-08, 20:34   

Ja ostatnio widziałam chłopca ok. 12 lat na oko, z wielkim brzuchem jak mężczyzna w średnim wieku z pijącego colę z puszki na ulicy... czekał na kogoś chyba. Że też doprowadzanie dzieci do takiego stanu nie jest karane...
Pod moim blokiem widuję też kilka otyłych dziewczynek, bawią się razem, a posiadane drobne wydają na chipsy w osiedlowym sklepie... już mi ich żal, bo za parę lat będą płakać. Ale gdzie są w tym wszystkim rodzice?
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,52 sekundy. Zapytań do SQL: 13