wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
dieta w chorobach
Autor Wiadomość
gosia_w 


Pomogła: 86 razy
Dołączyła: 27 Wrz 2008
Posty: 5545
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-09-30, 09:09   dieta w chorobach

hxxp://www.youtube.com/watch?v=NiTteZk2TN4&feature=related
 
 
Poli 


Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 07 Mar 2011
Posty: 1315
Skąd: Dania
Wysłany: 2012-10-01, 22:44   

Fajny wyklad :-) tylko wg mnie niepotrzebnie znowu powtarzany mit bialka i zwiazane z tym jedzenie straczkow :-(
_________________

 
 
krzysztof

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 30 Wrz 2008
Posty: 259
Wysłany: 2012-10-03, 22:37   Re: dieta w chorobach

Cześć :-o

W tym miejscu tytuł brzmi o wiele lepiej :-)
Dieta wegańska - dr n. med. Edyta Biernat - Kałuża
hxxp://vimeo.com/38788975
Warto dodać ,że Pani Edyta to Ordynator Oddziału Reumatologii Kierownik Centrum Medycyny Żywienia Carolina Medical Center - jej współpracownikiem jest Małgorzata Desmond obecnie doktorantka na Uniwersytecie w Londynie .

Dodatkowo odnośnie diet wegańskich w chorobach :
Fibromialgia
hxxp://www.forumveg.pl/viewtopic.php?t=4622&start=45#125600
Rak piersi
hxxp://www.forumveg.pl/viewtopic.php?t=4593&start=45#128587


:-o
 
 
krzysztof

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 30 Wrz 2008
Posty: 259
Wysłany: 2012-11-30, 11:57   "kilka słów "o dr n. med. Edyta Biernat - Kałuża

Cześć :->

Dr n. med. Edyta BIERNAT-KAŁUŻA
hxxp://przychodnia-orlik.pl/index.php/o-nas/personel-medyczny/dr-n-med-edyta-biernat-kaluza?showall=1&limitstart=
Cytat:
Specjalista reumatolog, lekarz chorób wewnętrznych.
Założycielka pierwszego w Polsce Centrum Medycyny Żywienia.

Motto w pracy zawodowej:
Leczyć człowieka, a nie choroby
a w życiu codziennym słowa błogosławionego Jana Pawła II:
„wymagajcie od siebie, nawet jakby inni od Was nie wymagali”

Kariera

Swoją karierę zawodową rozpoczęła już w trakcie studiów na I Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie, pełniąc od 1988 do 1991 roku funkcję szefowej Koła Internistycznego przy I Oddziale Wewnętrznym i Stacji Dializ w Centralnym Szpitalu Kolejowym w Warszawie Międzylesiu, które było i jest prowadzone od ponad 30 lat przez p. Prof. Jacka Imielę - konsultanta krajowego ds chorób wewnętrznych. Wówczas zaszczepione pasja i całościowe podejście do Pacjenta rozwija do chwili obecnej: najpierw jako lekarz na w/w oddziale w Międzylesiu, następnie jako asystentka w Klinice Chorób Tkanki Łącznej w Instytucie Reumatologii w Warszawie, a od 2000 r. do końca kwietnia 2012 w Carolina Medical Center (CMC - prestiżowej klinice ortopedii i medycyny sportowej) będąc Kierownikiem Centrum Kompetencji Reumatologia, Ordynatorem Oddziału Reumatologia (pierwszego w Polsce niepublicznego oddziału reumatologicznego) i wreszcie od 2010 roku założycielką i Kierownikiem pierwszego w Polsce Centrum Medycyny Żywienia. W latach 2000-2004 swoimi zdolnościami menedżersko-organizacyjnymi wspomagała firmę będąc kierownikiem ds. medycznych i członkiem zarządu oraz vice-prezesem Carolina Medical Center. Do czasu zakończenia wieloletniej współpracy wzbogacała CMC również pod względem marketingu medycznego.

W związku z ponad 12-letnią pracą zawodową i naukową na pograniczu reumatologii i ortopedii, w jej codziennej praktyce lekarskiej szczególną rolę odgrywa poszukiwanie ogólnoustrojowych (w tym reumatologicznych) przyczyn patologii ortopedycznych takich jak: spondyloartropatie, których przykładem jest zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (zzsk), łuszczycowe zapalenie stawów (łzs), reaktywne zapalenie stawów (rezs) oraz choroby wywołane przez kryształy tzw. krystaloartropatie, których przedstawicielem jest najczęstsze zapalenie stawów u mężczyzn czyli dna moczanowa czy pseudodna/chondrokalcynoza/artropatia pirofosforanowa.
Osobiście wykonuje badania płynu stawowego w mikroskopie ze światłem spolaryzowanym na obecność ciał krystalicznych, w tym jako jedyna w Polsce z tzw. mikronakłucia stawu śródstopno-paluchowego (MTP I) – metody opracowanej i wprowadzonej przez światowej sławy w dziedzinie krystaloartropatii hiszpańskiego prof. Eliseo Pascuala, którego była gościem w Klinice Reumatologii w Alicante latem 2010 roku.

Zajmuje się również diagnostyką i leczeniem innych chorób narządu ruchu, często związanych z infekcjami: boreliozy, reaktywnego zapalenia stawów np. po przebyciu zakażenia bakteriami Yersinia, Salmonella, Chlamydia oraz nieprawidłowego przebiegu pooperacyjnego po operacjach ortopedycznych, w tym po zabiegach artroskopowych, także w dziedzinie traumatologii sportowej. Diagnozuje i leczy niezabiegowo różnorodne choroby ścięgien (w tym przyczepów – tzw. entezopatii) ze ścięgnem Achillesa na czele. W swojej praktyce lekarskiej szczególną wagę przykłada zarówno do poszukiwania przyczyn zaawansowanej choroby zwyrodnieniowej, jak i do kompleksowego jej leczenia, które obejmuje m.in. zmianę nawyków żywieniowych i redukcję masy ciała. Zajmuje się także leczeniem dolegliwości stawowych u pacjentów z chorobą Hashimoto czyli autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy. Prowadzi też kompleksową terapię chorych na reumatoidalne zapalenie stawów (poza leczeniem farmakologicznym, rehabilitacją, poprzez unikatowe leczenie dietetyczne). W razie konieczności stosuje w terapii tzw. mini-pulsy sterydowe i uzupełnia niedobory albumin w formie podań dożylnych. Jako pierwsza i jedyna w Polsce (poza finansowaniem przez NFZ) prowadzi od ponad 8 lat leczenie przewlekłych, zapalnych chorób stawów: reumatoidalnego (rzs), łuszczycowego (łzs), zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa – zzsk oraz niezróżnicowanej spondyloartropatii metodami biologicznymi.

Naukowe kliniczne badania p.dr Edyty Biernat-Kałuży skupiają się również wokół zagadnień niedoboru witaminy D3 i jej wpływu na stan zdrowia, w tym u pacjentów z różnorodnymi chorobami autoimmunologicznymi np. z chorobą Hashimoto, rzs, stwardnieniem rozsianym (SM).

Prowadzi też terapię osteoporozy u kobiet i mężczyzn (nowoczesne leczenie parenteralne: podskórne Prolią i dożylne bisfosfonianami – Bonvivą, Aclastą), w tym zajmuje się leczeniem osteoporozy posterydowej oraz osteoporozy w przebiegu chorób nowotworowych np. raka sutka czy prostaty. Wykorzystuje również metody dietetyczne, bazując na najnowszych doniesieniach światowych w tej dziedzinie (Harvard).

Od lat swoją wiedzę systematycznie aktualizuje podczas europejskich (EULAR - European League Against Rheumatism) i światowych (ACR – American College of Rheumatology) kongresów reumatologicznych oraz nt. Osteoporozy i Osteoartrozy.

W podręczniku „Kardionefrologia” pod redakcją T. Pasierskiego, M. Myśliwca, J. Imieli jest współautorką rozdziału – „Choroby układu sercowo-naczyniowego w przebiegu nefropatii w chorobach układowych tkanki łącznej”.

W 2006 roku osoba dr Edyty Biernat-Kałuży została przedstawiona przez prestiżowe wydawnictwo: „Who is who w Polsce”, wydanie V, str. 226.

Działa również jako członek Rad Naukowych 2 fundacji propagujących zasady zdrowego odżywiania w myśl najnowszych badań naukowych: „Wiemy, co jemy” oraz „Alabaster”.

W latach wcześniejszych prowadziła zajęcia jako asystent Instytutu Reumatologii z reumatologii dla anglojęzycznych studentów English Division of Medical Academy w Warszawie. Od wielu lat jest wykładowcą na kursach CMKP (Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego) – w przeszłości w ramach kursu atestacyjnego z ortopedii „Podstawy reumatologii dla ortopedów”, potem od 2005 co chwili obecnej z neurochirurgii (na zaproszenie konsultanta krajowego p. prof. Mirosława Ząbka: „Bóle kręgosłupa w przebiegu chorób reumatologicznych”), a ostatnio dla lekarzy rozpoczynających specjalizację z reumatologii (na zaproszenie konsultanta wojewódzkiego p. dr. med. Marzeny Olesińskiej) – „Choroby wywołane przez kryształy – dna moczanowa i pseudodna”. Była zapraszana do wygłaszania wykładów podczas sympozjów organizowanych przez PZPN nt. Patologii stopy i stawu skokowego w sporcie, a potem przez PKOL nt. Patologii ścięgna Achillesa. Swoją wiedzą miała okazję dzielić się ze studentami medycyny z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (wykłady z reumatologii w trakcie organizowanych corocznie w Działdowie obozów Koła Internistycznego z Międzylesia) oraz ze studentami medycyny z całej Polski w ramach tzw. klinik z traumatologii sportowej (organizowanych przez CMC). Wykłady w formie cyfrowej nt. reaktywnego zapalenia stawów i krystaloartropatii zostały nagrane przez telewizję TVN.

We współpracy z CEMED (Centrum Edukacji Medycznej) dwukrotnie w roku 2008 i 2012 zorganizowała i była kierownikiem naukowym sympozjów dla ortopedów: „Reumatologiczne przyczyny niepowodzeń w ortopedii czyli Reumatologia w pigułce dla ortopedów” .

Jest członkiem PTR – Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego oraz członkiem założycielem PTTS – Polskiego Towarzystwa Traumatologii Sportowej.

Od ponad 3 lat zajmuje się nową dopiero rozwijającą się w Polsce i Europie (z korzeniami w USA) dziedziną medycyny, jaką jest medycyna żywienia. Jest założycielką pierwszego w Polsce Centrum Medycyny Żywienia, które powstało jesienią 2010 w Carolina Medical Center we współpracy z p. mgr Małgorzatą Desmond. Przyczyniła się do zainicjowania pierwszych w Polsce programów intensywnej terapii żywieniowej w przebiegu chorób kardiologicznych: „Przez żołądek do zdrowego serca” oraz onkologicznych: „Dieta w profilaktyce chorób nowotworowych”. Od 2011 roku w ramach współdziałania Fundacji Multis Multum z Biurem Promocji Zdrowia M. St. Warszawy aktywnie uczestniczy w 3-letnim edukacyjnym cyklu wykładów dla mieszkańców Warszawy - pod tymi samymi tytułami: „Przez żołądek do zdrowego serca” i „Dieta w profilaktyce chorób nowotworowych”.

W październiku 2011r uczestniczyła w Londynie, w pierwszym w Europie kursie, który był poświęcony tzw. medycynie funkcjonalnej czyli „całościowemu” podejściu do Pacjenta (AFMCP – Applying Functional Medicine in Clinical Practice).

Propaguje dietę niskotłuszczową opartą o niskoprzetworzone produkty roślinne. Metodami dietetycznymi (również z uwzględnieniem badań w kierunku tzw. nietolerancji pokarmowych) wspomaga leczenie różnych chorób autoimmunologicznych oraz metabolicznych. Dzięki kompleksowemu podejściu do leczenia Pacjenta, zazwyczaj uzyskuje poprawę kliniczną u chorych z problemami metabolicznymi: hiperlipidemią, cukrzycą, zaburzeniami tolerancji glukozy, zespołem oporności na insulinę, dną moczanową, zespołem metabolicznym i otyłością oraz na tle zaburzeń autoimmunologicznych np. z reumatoidalnym zapaleniem stawów - rzs, chorobami związanymi z antygenem HLA-B27 tj: zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa - zzsk, łuszczycowym zapaleniem stawów (łzs), różnymi chorobami tkanki łącznej np. toczniem rumieniowatym układowym (tru-SLE), zespołem Sjoegrena i innymi tzw. „kolagenozami” również w przebiegu chorób ze śródmiąższowym zapaleniem płuc, łuszczycą, wspominaną wcześniej chorobą Hashimoto, celiakią, różnymi zapalnymi chorobami jelit tj. chorobą Leśniowskiego-Crohna czy wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego – colitis ulcerosa oraz stwardnieniem rozsianym (SM). Korzystny efekt kompleksowej terapii obserwuje też u chorych na alergie oraz trądzik.

W ramach zalecania wegańskiego sposobu odżywiania została zaproszona do udziału w filmie „To tylko zwierzęta”, w którym wypowiada się na temat medycznych aspektów weganizmu. Decyzją internautów film ten został laureatem (11.05.2012) konkursu organizowanego przez miesięcznik „Vege” za najlepsze propagowanie idei wegetarianizmu w Polsce w 2011 roku.

P. dr med. Edyta Biernat-Kałuża jest zapraszana do licznych wystąpień radiowych, telewizyjnych, jak i udzielania wywiadów do różnych mediów, też czasopism.

Wieloletnia (ponad 20-letnia) interdyscyplinarna współpraca łączy również dr Biernat-Kałużę z p. Pavlem Karpovem (PK PLUS) w dziedzinie unikatowych zasad terapii manualnej.

Dodatkowo od 3 lat ściśle współpracuje Księżmi Pallotynami w Konstancinie w ramach tzw.” postów Daniela”, czyli rekolekcji z dietą warzywno-owocową p. dr med. Ewy Dąbrowskiej. Systematycznie wygłasza wykłady nt. medycyny żywienia, medycznych aspektów postu, dzieląc się również osobistym doświadczeniem chorowania na 2 choroby związane z układem immunologicznym (reaktywne zapalenie stawów u osoby z antygenem HLA B27 oraz stwardnienie rozsiane).

Prywatnie


Jest żoną i mamą 3 dzieci. Swoje obowiązki rodzinne łączy z obowiązkami zawodowymi, pracą naukową oraz zaangażowaniem społecznym (m.in. członek założyciel Stowarzyszenia „Zielona Białołęka”, aktywna działaczka na rzecz środowiska szkolnego w Białołęce, wykładowca nt. zasad zdrowego odżywiania w przedszkolach i szkołach dla dzieci i rodziców). Korzenie wielkiego zaangażowania sięgają Ruchu Światło-Życie (Oazy), a potem Odnowy w Duchu Świętym.

Wykształcenie


1985 – egzamin dojrzałości w najstarszej w Europie szkole im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku - z wyróżnieniem dla najlepszego abiturienta – Złoty Medal „Diligentiae” – za pilność.

1991 – ukończenie I Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie.

1994 – Pierwszy stopień specjalizacji w zakresie chorób wewnętrznych pod kierownictwem dr.med. Jacka Imieli.

1998 – II stopień specjalizacji z reumatologii pod kierownictwem dr hab. Anny Jędryki-Góral.

2003 – obrona pracy doktorskiej pod kierunkiem Prof. dr hab. med. Artura Dziaka na II-gim Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie. Dysertacja pt.: „Znaczenie seronegatywnych zapaleń stawów w praktyce ortopedycznej” była wynikiem ścisłej współpracy z zespołem specjalistów ortopedów kliniki Carolina Medical Center i jest pierwszą (z dwóch jak dotychczas) prac doktorskich, które powstały na bazie Pacjentów w/w kliniki ortopedycznej i medycyny sportowej od początku jej istnienia czyli od 1998 roku.


Inne osiągnięcia


W latach 2002-2003 członek komisji CMKP i Mazowieckiego Centrum Zdrowia Publicznego kwalifikującej lekarzy ubiegających się o rozpoczęcie specjalizacji z reumatologii.
Autorka i współautorka ponad 50 interdyscyplinarnych publikacji i wystąpień prezentowanych zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej.

Z inicjatywy dr Edyty Biernat-Kałuża powstało kilka odcinków serialu „Na dobre i na złe”

Wybrane publikacje

„Kardionefrologia” pod redakcją T. Pasierskiego, M. Myśliwca, J. Imieli – dr Edyta Biernat-Kałuża jest współautorką rozdziału „Choroby układu sercowo-naczyniowego w przebiegu nefropatii w chorobach układowych tkanki łącznej.”
E. Biernat, P. Jagiełło, H. Chwalińska-Sadowska, A. Zajączek-Grabowska-Pieszczany: The influence of age on clinical features and immunological profile in rheumatoid arthritis with Sjoegren syndrome patients. 1996 1. CECR
E. Biernat-Kałuża, R. Śmigielski, G. Adamczyk: Atypowy przebieg po artroskopii kolana a reaktywne zapalenia stawów. Ortopedia Rehabilitacja Traumatologia 2000, Nr 5, 4/2000,
E. Biernat-Kałuża: Reaktywne zapalenie stawów jako interdyscyplinarny problem medyczny. Acta Clinica 2001,I,3
E. Biernat-Kałuża: Farmakoterapia reaktywnego zapalenia stawów. Acta Clinica 2002,II,2
E. Biernat-Kałuża, R. Śmigielski: Reactive arthritides as a reason of atypical postoperative course after knee arthroscopy. EFFORT, Rhodos....

Pod wyżej podanym linkiem można się zapoznać również z :
Cytat:
Extraarticular manifestations in 100 spondyloartropathic patients
Biernat-Kałuza E., Zdanowicz U.
Praca została zaprezentowana przez podczas IV Kongresu nt. Spondyloartropatii, 7.X.2004, Gent, Belgia oraz opublikowana w „Clinical and Experimental Rheumatology” vol.22 no.5, 2004.

Znaczenie seronegatywnych zapaleń stawów w praktyce ortopedycznejdr n. med Edyta Biernat-Kałuża
Streszczenie pracy doktorskiej opracowanej pod kierownictwem naukowym Prof. dr hab. med. Artura Dziaka

Działalność naukowo-wykładowa



POZDRAWIAM Z ZIELONEJ GÓRY :-o
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,21 sekundy. Zapytań do SQL: 11