wegedzieciak.pl wegedzieciak.pl
forum rodzin wegańskich i wegetariańskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
b 12 dla roczniaków
Autor Wiadomość
Jabłania 

Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 12 Cze 2012
Posty: 1100
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-04-22, 19:04   b 12 dla roczniaków

Temat zapewne się pojawiał, ale nie mam czasu przeglądać (korzystam z komp. teściów, gdzie czasowo przebywam ;) ) W jakiej dawce suplementujecie maluszkom B 12 ? Amelka w zasadzie nie jada produktów odzwierzęcych, ponieważ nie chce. Jak zje kawałek jajka to od święta...
_________________
hxxp://www.zapytajpolozna.pl]

hxxp://www.zapytajpolozna.pl]
hxxp://www.zapytajpolozna.pl]
 
 
jagodzianka 


Pomogła: 10 razy
Dołączyła: 03 Wrz 2011
Posty: 2731
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-04-22, 19:25   

Chyba każdy ma ten problem....
_________________
hxxp://alterna-tickers.com]
 
 
Sylwia8 


Pomogła: 10 razy
Dołączyła: 20 Wrz 2012
Posty: 944
Wysłany: 2014-04-22, 19:35   

Taki problem to nie problem, to czysta radość :P

hxxp://vege.com.pl/zdrowie-2/niezbedna-trudno-dostepna.html

tabelka na dole szczegółowe dawkowanie

Ważne: lepiej dawać mniej a częściej niż dużo a rzadziej czyli albo raz dziennie cała tabletka 10mg albo 2 razy dziennie ćwiartka i to już jest z naddatkiem
_________________
Mój wegański blog - hxxp://wszystkojestwglowie.pl
 
 
Jabłania 

Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 12 Cze 2012
Posty: 1100
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-04-22, 19:44   

Dzięki Sylwia :)

Czyli taka Amelka, jeśli dwa razy dziennie to 0.8 – 1.5 mikrograma. To to jest mniej więcej ćwiartka tabletki? :roll:
_________________
hxxp://www.zapytajpolozna.pl]

hxxp://www.zapytajpolozna.pl]
hxxp://www.zapytajpolozna.pl]
 
 
Sylwia8 


Pomogła: 10 razy
Dołączyła: 20 Wrz 2012
Posty: 944
Wysłany: 2014-04-22, 19:56   

No, ćwiartka to jest ździebełko więcej ale to przecież nie szkodzi; druga sprawa - jak kroisz taką tabletkę to przecież nie od linijki i powiem Ci, że jakoś zawsze tak mi się nóż obsunie, że wychodzą mi 2 kawałki większe i 2 mniejsze, więc te większe bierzemy my a te mniejsze dziewczyny, 2 razy dziennie i tyle, mniej więcej się zgadza, nie przejmuję się jakoś strasznie czy tam jest co do mikrograma tyle.

Dla mnie ważne, żeby brać codziennie a nie przypominać sobie raz na miesiąc "kurde, trzeba b12 suplementować" i potem nagle jeść dużo na raz; wyrobienie sobie dobrego nawyku = brak niedoboru i święty spokój. Polecam Ci ten sposób chociaż dla wygody możesz dać jej 1 całą dziennie i też dobrze.
_________________
Mój wegański blog - hxxp://wszystkojestwglowie.pl
 
 
mermezd 


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 15 Lip 2012
Posty: 1032
Skąd: Włcławek
Wysłany: 2014-08-02, 15:50   

:shock: matko, gdzie ja mam głowę :-( zapomniałam całkiem o B12 dla Lili, a i ja przyznam szczerze nie brałam juz dłuuugo, więc i z moim mlekiem nie dostawała, zaraz lecę do apteki. Myślicie, że Lilka może mieć niedobór jakiś poważny skoro nigdy jej nie dawałam?
_________________
hxxp://www.suwaczki.com/]
 
 
Jabłania 

Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 12 Cze 2012
Posty: 1100
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-08-02, 16:27   

Mermezd, nie stresuj się, ważne że teraz będzie dostawać. Amelka też późno zaczęła i znam dzieci, które też późno zaczęły dostawać. Daję jej jedną tabletkę dziennie, ale niestety nie zawsze udaje się żeby zażyła. Na ogól przemycam w taki sposób, że rozdrabniam i nadziewam nią suszoną morelę, którą Amelka sobie memla, aż do wymemlania ;)
_________________
hxxp://www.zapytajpolozna.pl]

hxxp://www.zapytajpolozna.pl]
hxxp://www.zapytajpolozna.pl]
 
 
mermezd 


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 15 Lip 2012
Posty: 1032
Skąd: Włcławek
Wysłany: 2014-08-03, 15:58   

Czegoś nie rozumiem z tej tabeli, no bo jeśli 2 x dziennie 0.8- 1.5 to dzienna dawka wynosi ok3 mikrogramy a obok piszą że jeśli 1 raz na dzień to 10- 40 ? czy ja jestem jakaś głupia czy to naprawdę jest niejasne? jeśli moja tab ma 10 to ile lilka powinna jej dostac na dzień?
_________________
hxxp://www.suwaczki.com/]
 
 
Alispo 


Pomogła: 127 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 5941
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-08-03, 16:07   

wszystko sie zgadza,po prostu mniejsze dawki stosowane czesciej wchlaniaja sie w wiekszym %.Wiec jesli 10 to raz na dzien 1 lub wiecej tabl.,chyba ze chcesz dzielic tabletki i podawac czesciej po kawalku(duzo babrania,plus to oszczednosc)
_________________
facebook.com/dtogon
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2014-08-03, 16:07   

Im częściej bierzesz, tym więcej się wchłania. Rzadsze branie wymaga większych dawek.
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
mermezd 


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 15 Lip 2012
Posty: 1032
Skąd: Włcławek
Wysłany: 2014-08-03, 18:23   

Więc mogę dawać małej 10 mikrogram raz dziennie? Na opakowaniu piszą, że dla dorosłego te 10 się daje więc dziecku tyle samo sie zaleca?
_________________
hxxp://www.suwaczki.com/]
 
 
michał 
is the best


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 147
Skąd: Poznań
Wysłany: 2014-08-03, 19:04   

Młody (5 miesięcy) dostaje od kilu dni słoiczkowe warzywa raz dziennie i do papki wrzucamy odgryzioną i rozgnieconą połowę tabletki 500 mikrogramów B12. Jeszcze nie wiem czy będziemy mu podawali w przyszłości taką dawkę codziennie czy może 4-5 razy w tygodniu.
_________________
Oświecenie – złowrogi, destrukcyjny okres w historii, w którym zapoczątkowano ‘projekt’ dominacji nad naturą, stawiania rozumu nad przesądem i niechodzenia do kościoła. Wszystko to jest błędem, ale postmodernizm to naprawi.
 
 
Alispo 


Pomogła: 127 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 5941
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-08-03, 19:21   

mermezd-tak jak w tabece,dorosly potrzebuje duzo wiecej gdy bierze raz dziennie(100-250),dla kilkumiesieczniaka to bez przesady tyle..
_________________
facebook.com/dtogon
 
 
adam987

Dołączył: 12 Cze 2012
Posty: 2
Wysłany: 2015-02-23, 14:16   

Podajecie witaminę D? Byłem u znajomych , oni maja małe dziecko , podawała mu Vita D , spytałem czemu skoro wystarczy po dworzu polatać , a ona się dziwnie na mnie spojrzała i powiedziała, że lekarz kazał podawać, czy za mało jest jej w powietrzu?
 
 
zojanka 

Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 01 Mar 2014
Posty: 570
Skąd: Toruń
Wysłany: 2015-02-23, 15:35   

adam987 napisał/a:
Podajecie witaminę D? Byłem u znajomych , oni maja małe dziecko , podawała mu Vita D , spytałem czemu skoro wystarczy po dworzu polatać , a ona się dziwnie na mnie spojrzała i powiedziała, że lekarz kazał podawać, czy za mało jest jej w powietrzu?

Lekarze są zazwyczaj zgodni co do tego, żeby podawać dzieciom w okresie zimowym, co do okresu letniego - co lekarz, to inna opinia. Osobiście zamierzam podawać, ale też dlatego że w rodzinie sporo osób ma problemy z kręgosłupem, więc większe ryzyko w przypadku niedoborów. Może zapytaj swojego pediatrę?
 
 
Pani D. 


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 11 Maj 2014
Posty: 612
Skąd: Wołów
Wysłany: 2016-03-21, 15:58   

Odświeżam temat. Wstyd, ale Włodek nie dostaje jeszcze B12 i chce to zmienić. Żeby znaleźć jakieś krople dla niego to porażka. Myślałam o sproszkowaniu mu tabletki. Obecnie biorę vegevit,który ma 5mcg B12. Norma dla roczniaka to 0,9mcg. Chcę dawać mu tę tabletkę raz dziennie i dosypywac do szejka, którego codziennie rano wypija. 1/4 tabletki będzie ok? Czy mniej? Czy więcej? Zna się tu ktoś i poratuje? :oops:
_________________
hxxp://www.suwaczki.com/]

hxxps://www.suwaczki.com/]

Zaraź się pasją do drewna. www.drewtak.pl
Masz pytania? Na wszystkie odpowiem :)
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2016-03-21, 19:58   

Pani D. napisał/a:
Obecnie biorę vegevit,który ma 5mcg B12
To są śladowe ilości. Oczywiście można brać mniej, ale częściej, bo to się wchłania bodajże na poziomie 1%. Samo biorę 500, ale nie codziennie.
Czyli żeby dziecko dostało 0,9, musisz podać 90.
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
Pani D. 


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 11 Maj 2014
Posty: 612
Skąd: Wołów
Wysłany: 2016-03-21, 21:06   

Lily, dziękuję za odzew.

Serio,śladowe ilości? 200% dziennego zapotrzebowania to jest według ulotki. Nic nie kumam, aż tak to się źle wchłania? A może ja coś źle odczytalam z etykiety?

Tak czy owak - co byś poleciła? Jaki produkt i jaką dawkę dla takiego malucha?
_________________
hxxp://www.suwaczki.com/]

hxxps://www.suwaczki.com/]

Zaraź się pasją do drewna. www.drewtak.pl
Masz pytania? Na wszystkie odpowiem :)
 
 
amylee 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 21 Lip 2014
Posty: 1180
Skąd: Łódź
Wysłany: 2016-03-22, 06:45   

Pani D., jak sie zdecydujesz na tabletki, to, jak dajesz 1/4, to podawaj ta sama tabletke do konca, poniewaz nie ma gwarancji, ze dawka B12 jest rozlozona rownomiernie. Tzn w jednym miejscy w tabletce moze jej byc wiecej, w innym mniej.
_________________
hxxp://www.suwaczki.com/]
 
 
Alispo 


Pomogła: 127 razy
Dołączyła: 02 Cze 2007
Posty: 5941
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-03-22, 17:52   

Zapotrzebowanie to zupełnie co innego niz wchłanianie.
Tu info o dawkach chociaż raczej się juz zaleca troche wyższe:
hxxp://vege.com.pl/2014/01/08/niezbedna-trudno-dostepna/
_________________
facebook.com/dtogon
 
 
Lily 


Pomogła: 425 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 18041
Wysłany: 2016-03-22, 17:59   

Pani D. napisał/a:
200% dziennego zapotrzebowania to jest według ulotki. Nic nie kumam, aż tak to się źle wchłania? A może ja coś źle odczytalam z etykiety?
Dobrze, ale jak pisałam - to się wchłania w 1%.
Nic nie polecę, bo nie mam dzieci i nie znam się na preparatach zalecanych.
_________________
hxxp://www.wegetarianskiblog.blox.pl]Blog wegetariańskihttp://www.zielonastrona.blogspot.com], blog mniej wegetariański
 
 
Pani D. 


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 11 Maj 2014
Posty: 612
Skąd: Wołów
Wysłany: 2016-03-23, 12:02   

amylee, Alispo, Lily, dziękuję za wpisy.

Chyba zrobię tak,że zacznę od badań krwi A potem z wynikami pójdę do dietetyka albo lekarza.
_________________
hxxp://www.suwaczki.com/]

hxxps://www.suwaczki.com/]

Zaraź się pasją do drewna. www.drewtak.pl
Masz pytania? Na wszystkie odpowiem :)
 
 
zojanka 

Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 01 Mar 2014
Posty: 570
Skąd: Toruń
Wysłany: 2016-03-23, 21:16   

A mnie akurat te informacje z wege stron nie przekonują - sorry, ale gdyby takie końskie dawki były zalecane z powodu złego wchłaniania, to wszyscy mielibyśmy duże niedobory, zwłaszcza po ciąży czy kp - bo chyba nikt nie bierze 5 czy 20 tabletek dziennie. Najlepiej zrobić badanie na b12 i sprawdzić poziom, chociaż te badania są dla dzieci takie nieprzyjemne... :-/ U nas, wstyd przyznać, trochę dietę ostatnio zaniedbaliśmy - wszystko popakowaliśmy bo 'za tydzień wyprowadzka' - ale oczywiście znów się przesunęło (nie z naszej winy), potem wypadł mi pogrzeb w najbliższej rodzinie...w efekcie dopiero wczoraj dokopałam się do kartonu z lekami i witaminami, w dodatku siedzi u mnie mama i dopycha małego chlebem itp. potrawami :-/ Wczoraj i dzisiaj dałam mu actiferol, b12 miał dostać wieczorem do kaszki, ale znów dostał bułkę z masłem więc kaszki nie było, jutro muszę jakoś bardziej powalczyć. Anyway przed tym zamieszaniem dawałam tabletkę do potrawy co jakiś czas, z tym że my lakto-owo, więc zapotrzebowanie trochę mniejsze.
 
 
zlotooka 


Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1849
Skąd: Łódź
Wysłany: 2016-03-23, 22:32   

Pani D., ja mam Veganicity vit B12 w dawce 1000mcg. ja biorę 1 tabletkę co 3 dni, Zosi rozkruszam i do kaszki podaję co 3 dni takie mniejsze pół tabletki. Kierowałam się podlinkowaną tabelką.

zojanka, nie mieliby wszyscy niedoborów, bo B12 występuje w nabiale i mięsie, które znakomita większość społeczeństwa spożywa :->
_________________
hxxp://www.suwaczki.com/]

hxxp://kie-lbie-we-lbie.blogspot.com/
hxxp://wegeblw.pl/
 
 
kml 

Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 21 Sie 2013
Posty: 2181
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2016-03-23, 22:47   

Mnie się tez wydawało, że te końskie dawki to przegięcie. W ciąży (brałam b12 naturell) miałam problemy z nogami, ale byłam przekonana, że to z racji słabego krążenia i masy. Ostatnio też mnie to zaczęło męczyć + mam ogromne problemy z pamięcią i widzę/nie widzę rzeczy których nie ma/są ]:-> Zaczęłam suplementować B12 w dużej dawce i jest znacznie lepiej. Na badania krwi nie mam czasu, także to tylko moje przypuszczenia. Pewnie przyczyniła się do tego narkoza sprzed kilku lat, ale młoda też pewnie nie ma zapasów, więc Idze daję proszek rozpuszczany w wodzie, wygodne to dla mnie bardzo, bo neiktóre tabletki są bardzo gorzkie i nie chciała pić.

zlotooka, gdzie kupujesz? Dla siebie wolałabym jednak tabletki.
_________________
hxxp://www.suwaczek.pl/]
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,41 sekundy. Zapytań do SQL: 11